| CotiTza a întrebat:

Daca ajungem in Rai. Dumneze ne indeplineste orice dorinta?

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca ajungem in Rai, vom implini noi voia Lui, nu El dorintile noastre. Desigur ca, fiind si noi asemeni Lui, si nesupusi firii si ordinii din aceasta existenta, vom vrea si noi aceleasi lucruri ca si El:
1 Corinteni 13:12 Acum, vedem ca într-o oglindă, în chip întunecos; dar atunci, vom vedea faţă în faţă. Acum, cunosc în parte; dar atunci, voi cunoaşte deplin, aşa cum am fost şi eu cunoscut pe deplin.

| danay72 a răspuns:

Cand va fi paradisul pamantesc, dupa distrugerea sistemului rau, da.Psalmi145:16

| Moisie a răspuns (pentru danay72):

Asa este, paradisul pe toata planeta pamant va fi cand oamenii vor distruge sistemul rau, adica sistemul religios care ii face sa fie ramasi in urma cu capul!
Paradisul, adica Raiul este aici in jurul meu. adica intr-o tara in care religia nu mai are nicio putere si oamenii nu sunt prostiti prin religii, si sunt competenti fiecare in domeniul sau, si rezultatul este un adevarat Paradis aici pe pamant in timp ce pentru majoritatea romanilor vecinatatea lor este IADUL.

| Narcis2007 a răspuns:

Teoretic daca vei ajunge in rai vei avea parte de fericirea absoluta deci nu vei avea dorinte

| sublime89 a răspuns:

Ce dorinta ai mai putea avea dupa ce ajungi in rai? Poate sa alegi sa-ti petreci eternitatea facand anumite lucruri cum ar fi: sa mangai lei, sa stai la povesti cu stra-stra-stra-strabunicii tai pe care nici nu i-ai cunoscut, sa mirosi flori frumos colorate pe dealuri vesnic verzi in timp ce admiri privelistea, sau poate sa zbori pe aripile unui fluture.

| oprescudorin11 a răspuns:

Si pe pamant, in viata ti se indeplinesc toate dorintele! Mie asa mi se intampla! Numai ca urmeaza consecintele! Cand iti pui in minte o dorinta, te gandesti si la ce va urma? Cum vei face fata?

| CinevaNou a răspuns:

Duhul din lampa indeplineste orice dorinta, dzeu nu stie de-astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ajungi in rai tu indeplinesti orice dorinta are acel zeu nu invers.

| CotiTza explică (pentru anonim_4396):

Adic daca imi doresc ceva acolo nu se poate ideplini?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea cred happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iadul este adevarul inteles prea tarziu.
Cand iesim din corpul fizic ni se expande si constiinta si reusim sa intelegem ca facem parte dintr-un intreg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai trait starea de multumire sufleteasca vreodata? Daca da, atunci asa va fi si acolo doar ca amplificat de mult mai multe ori trairea incat experimentezi fericirea continua. Fa tu ce ai de facut aici si acolo o sa abi grija Dzeu sa primesti ceea ce meriti.