| raMLesS a întrebat:

Daca animalele nu au conştiinţa si sexul care nu are ca scop reproducerea e pacat, inseamna ca delfinii pacatuiesc? De ce fac delfinii sex daca nu au constiintã?

16 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu scrie nicăieri în Biblie că sexul care nu are ca scop reproducerea este păcat dimpotriva scrie ca are ca scop și plăcerea/Bucură/te de nevasta tinereții tale. cerboaică iubită, căprioara plăcută.Fii imbătat tot timpul de drăgălașiile ei, fii îndrăgostit necurmat de dragostea ei!(Proverbe 5/18.19

| Mayhem666 a răspuns:

Ai fi surprins sa aflii cat de messed up sunt delfinii. Ei folosesc pesti ca sa se masturbeze si sunt in stare chiar si de viol.
Sunt multe chestii pe care delfinii le fac, iar oamenii habar nu au.
Delfinii seamana la comportament cu oamenii mai mult decat ai crede.
O sa fi socat daca o sa cauti pe net toate lucrurile pe care le fac delfinii.

| mastadont a răspuns:

Dar delfinii au conștiință, chiar dacă este mai rudimentară decât a noastră. Dacă noi încă nu am fost în stare să descifrăm limbajul lor și să comunicăm cu ei nu înseamnă că aceștia nu au o conștiință.
Toate animalele și plantele au o formă de conștiință, unele mai rudimentare altele mai avansate, omul e doar norocos să își fi dezvoltat partea conștientă de sine mai mult decât celelalte ființe.

| raMLesS explică (pentru mastadont):

Nu-mi spune mie asta, spune-le-o crestinilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Sexul care nu are ca scop reproducerea este păcat." Vreau versetul. happy

Acesta este unul din scopuri, bineînțeles, însă nicăieri nu este negat faptul că Dumnezeu ar fi lăsat acest dar omului și pentru plăcere, una nevinovată.

| raMLesS explică (pentru anonim_4396):

Nu stau eu sa-mi bat capul cu versete cu mersete, asa spun prietenii tai crestini, ca sexul e pacat.
Sunteti paraleli, nici voi nu stiti in ce credeti, interpretati biblia aia dupa bunul plac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

Cum să fie păcat dacă Însuși Dumnezeu l-a inventat? E păcat doar în anumite condiții. Au fost puse niște limite tocmai pentru fericirea noastră.

| raMLesS explică (pentru anonim_4396):

Si daca il intrebi asta pe handicapatu ala de Memu, o sa zica ca e pacat.
Mai lasati-ma naibii ca nu intelege omul nimic de la voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca crestinii au confundat cunoasterea cu constiinta, doua lucruri total opuse.
Toate fiintele vii care se misca au constiinta, adica o intuiție asupra lumii inconjuratoare, dar nu toate fiintele cunosc deopotriva.
Apoi, din nou, cunosc animale mai destepte decat o buna parte din oamenii de la Vax Populi.

Sexul are ca scop reproducerea.
Fals. Daca era ca scop reproducerea, atunci God nu ar fi introdus placerea acolo, nu ar mai exista polutii nocturne smd.

| raMLesS explică (pentru anonim_4396):

Am dat cred ca zeci de comentarii in care argumentam de ce animalele au constiinta, am trimis clipuri, dovezi stiintifice... da de unde... Gasesc ei un **** cu care sa intoarca orice replica.
Nu ai cum sa o scoti la capat cu nebunii astia, vad biblia ca pe adevarul suprem, daca asa scrie asa e... deja ma enervez cand vad oameni asa de prosti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

Adevarul lor stiintific e biblia, nu ai nicio sansa sa le prezinti alta stiinta, alt adevar.
In loc sa te bucuri de viata si de faptul ca nu faci parte din masa proasta a societatii, te incarci cu pacatele acestora... trist.

| raMLesS explică (pentru anonim_4396):

Incerc sa nu le dau importanta, dar vad oameni atat de prosti si toti sunt religiosi... e trist, e jale.

| leo59 a răspuns:

Te contrazici singur în întrebare. Ce are sexul cu conștiința? Mai mult sexul la animale ține numai de instinct, ele neavând conștiință. Păcatul înseamnă călcarea legii morale, lege care a fost dată doar omului. O zi bună în continuare.

| raMLesS explică (pentru leo59):

Pai asta e si ideea, delfinii o fac din placere, nu o fac pentru reproducere neaparat.