| celceeste a întrebat:

Daca ar exista un Creator, sa-i zicem Marele Arhitect, care credeti ca ar fi fost scopul pentru care a creat EL oamenii?
1) Sa-l linguseasca toata ziua si sa i se inchine, pentru ca asa ii place Lui?
2) Sa-l roage oamenii toata ziua, sa-si arate bunatatea si puterea Sa si sa intervina in viata lor sa le rezolve micile probleme?
3) Ca oamenii sa citeasca toata ziua carti cu povesti religioase inchipuite despre El?
4) Ca oamenii ar trebui sa-si randuiasca viata dupa niste carti scrise de niste oamenii interesati care isi inchipuie ca acel model retrograd si primitiv de viata, ar veni de la El Creatorul?
5) Sau poate niciuna din aceste toate, ci insasi evolutia prin cunoasterea rationala a stiintelor, cea care ne-a facut sa devenim din animale din specia primatelor... la adevarati "dumnezei" creatori, si care continuand EVOLUTIA sa ajungem sa fim si noi ca EL si sa colonizam cu viata Universul?
Cine da cel mai frumos raspuns primeste Funda!

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

El ne-a creat cu scopul de a avea o familie fericita. Dorinta lui Dumnezeu a fost sa aiba copii - o familie cu fii şi fiice creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, care in mod intim sa poata relata cu Dumnezeu intr-un mod care sa-L satisfaca pe El.Copii care sa fie ca El, care sa-L iubeasca din inima pentru ca au vrut asta, aceasta este ceea ce Dumnezeu-Tatal vrea. Acesta a fost scopul lui Dumnezeu in creatie- sa aiba o familie catre care El sa- si poata exprima dragostea Sa si sa primeasca dragoste.(Efeseni 1:3-5)

| celceeste explică (pentru EmaS):

De a avea El o familie fericita?
Sau noi?
1 Poi daca EL vrea o familie fericita, atunci nu are decat sa se insoare! Cine-L opreste?
2 Sa inteleg ca Dumnezeu doreste relatii intime care sa-L satisfaca pe El?

3 Copii care sa fie ca El? Adica El vrea ca sa fim toti oamenii Isusi? Adica de ne doreste atata fericire incat ne trimite sa ne sacrificam pe cruci ca pe primul sau fiu?
4 Si mai are pretentia sa-L iubim pentru asta?
5 Deci sa intelegem ca lui Dumneze ii trebuie baietetei si fetita care sa-l iubeasca si sa-L satisfaca?

Nu te supara, dar tu esti sigura ca constientizezi ce vorbesti?
Poi eu o asemenea prostie gigantica nu am mai auzit niciodata!
Ce religie ai? Ca zau nu mi se pare in regula ca cineva sa-si bata joc de Dumnezeu asa cum o faci tu!
Chiar nu ti-e frica de El?

| danay72 a răspuns:

Scopul initial al lui Dumnezeu a fost ca oamenii sa traiasca fericiti pe un pamant paradiziac.El vrea ca acest lucru sa se realizeze in curand.Isaia65:20-25,Psalmi37:9-11

| sublime89 a răspuns:

Daca ar exista un astfel de creator, cred ca i-ar placea de oamenii curiosi, oamenii care si-ar dori sa exploreze acest univers pe care el l-a creat. Pentru ca si el ar sti ca asta e singura cale prin care noi l-am putea descoperi, daca si-ar dori asta. Eu sa fiu in locul lui asta mi-as dori. Si nu i-as aprecia absolut deloc pe toti ignorantii care doar mi s-ar inchina toata ziua si nu i-ar interesa deloc universul din jurul lor. Acei oameni mi-ar ignora creatia, nu?

| Lizzu a răspuns:

As vrea sa stiu..Asta e cea mai mare intrebare a tuturor timpurilor.
"De ce au fost creati oamenii?"

Poate daca l-am cunoaste ne-am putea da cu parerea si as putea alege una dintre variantele puse de tine.
Eu am citit ca si noi suntem dzei, suntem o parte din marele Intreg, nu stiu care intreg totusi.

Ca trebuie sa evoluam iar Pamantul este scoala. Ne intrupam iar si iar pe Pamant pana ajungem sa evoluam intr-o dimensiune mai inalta si tot asa.

E o poveste frumoasa, dar nu o iau ca reala 100%. Si ma gandesc, pentru ce totul? pentru ce sa evoluam atat si unde ajungem? si cand ajungem foarte sus pe treapta evolutiei ce se intampla? nu mai avem nimic de facut? ciudat oricum...

| celceeste explică (pentru Lizzu):

1 Poi nu ai auzit ce a raspuns Ema?
Cica oamenii au fost creati pentru ca sa-si satisfaca Dumnezeu placerea!
2 Poi cum spui tu ca nu-l cunoastem cand cei ca Ema stiu si ce vrea El de la noi, si ce ne cere in materie de comportament sau ce sa facem ba chiar si cum si ce sa mancam?
3 Nu cred sa existe sfarsit pe scara Evolutiei, tot asa cum nu cred ca un om le-ar putea stii pe toate!
Cu cat evoluam mai mult ni se deschid mereu alte perspective noi!

| Lizzu a răspuns (pentru celceeste):

laughing laughing
Pai eu una nu-l cunosc sau nu cred ca-l cunosc.
Ema e o fiinta mai privilegiata decat noi si are dreptul sa-l cunoascahee hee

Si nu numai dzeul Emei ii cere ce sa manance ci si la hindusi e la fel; religia le imputa sa fie vegetarieni...si sunt vegetarieni, deci.

La 3 cred ca ai dreptate.Cu cat ne deschidem mai multe orizonturi cu atat se ramifica posibilitatile.

| EmaS a răspuns (pentru celceeste):

Poti sa stii si tu daca citesti Cuvantul Sau.

| celceeste explică (pentru EmaS):

A scris cumva chiar Dumnezeu vreo carte si eu nu am aflat?
Cui a scris-o?
Unor analfabeti primitivi care nu stiau sa citeasca?
Poi de ce L-i s-a adresat in scris si nu verbal?
Nu stia in intelepciunea lui ca analfabetii il puteau intelege mai bine daca nu scria ci le vorbea?
Poi daca voia sa-i auzim Cuvantul, mai bine vorbea la Radio!

| ErrorFound a răspuns:

Stii, daca stai singur o eternitate fara sa faci nimic te cam plictisesti, intelegi? laughing
Sau poate ii place sa rada si ii place cand ne omoram ca prostii.

| celceeste explică (pentru ErrorFound):

Poi nu ai vazut ce a raspuns Ema?
Cica Dumnezeu are nevoie de oameni ca sa-i satisfaca pe El?
Nu ti se pre ca daca ar fi adevarata o asemenea afirmatie ar putea fi acuzat de perversitate?

| ErrorFound a răspuns (pentru celceeste):

Nu stiu, poti acuza ceva inexistent?

| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu ne-a craet ca sa ne bucuram de viata, sa traim fericiti in aceasta viata scurta, iar dupa moarte ne-a fagaduit sa ne ia acolo unde este si El.
"Sa nu se tulbure inima voastra; credeti in Dumnezeu, credeti si in Mine. In casa Tatalui Meu multe locasuri sunt. Iar de nu, v-as fi spus. Ma duc sa va gatesc loc. Si daca Ma voi duce si va voi gati loc, iarasi voi veni si va voi lua la Mine, ca sa fiti si voi unde sunt Eu. Si unde Ma duc Eu, voi stiti si stiti si calea".

| celceeste explică (pentru Maxim96):

1 Si ce ghiseft a facut daca ne-a facut oameni rationali si cu constiinta?
Daca ne facea pe totii oi, crezi ca nu ne puteam bucura de viata?
Sau crezi ca ne-a dat constiinta care ne deosebeste de animale asa de-a moaca?
2 Cine ti-a fagaduit ca te va lua la el dupa moarte? Dracu?
Eu nu cred ca Dumnezeul lui Moise a promis crestinilor asa ceva, pentru ca nici iudeilor nu le-a promis viata dupa moarte, asta desi ei au respectat Legamantul cu EL, si nu il incalca in picioare asa cum faceti voi crestinii!
3 Nu mai aburi lumea cu textele tale, ca de la Dumnezeu nu aveti nicio promisiune in acest sens, iar promisiunile unor cioflingari nu au nicio valoare tot asa cum nu au valoare cuvintele "profetului" Purandel spuse la carciuma de la colt!

| Maxim96 a răspuns (pentru celceeste):

Ma nu vorbi prostii.Astea toate sunt aiureli.

| celceeste explică (pentru Maxim96):

Spui asta TU, stapanul adevarului Absolut, cel care a facut ordine in cer si l-a inlocuit pe CREATOR cu o creatura?
Nu ti se pare ca tu bati campii intratat incavedem ca nu stii sa faci deosebire intre Cuvantul Creatorului si cuvintele unor cioflingari primitivi si ne vinzi cuvintele cioflingarilor ca apartinand Creatorului?
Tie ce iti spune cnstiinta? e frumos si corect sa faci un asemenea lucru?
Sau tu nu stii ce e aia constiinta?

| Maxim96 a răspuns (pentru celceeste):

Iisus exista din vesnicie.El nu e creatura a lui Dumnezeu ci este de o fiinta ca si cu Tatal si cu Duhul Sfant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care ar fi scopul crearii uni vas din lut? Pentru al intrebuinta nu-i asa? Pentru ca noi suntem ca si niste vase create de el unele de ocara altele de onoare, in un cuvant unele care fac lucruri frumoase si altele rusinoase ma refer la oameni.De exemplu oamenii care slujesc celui care ne-a creat sunt niste vase de cinste care satu in o relatie buna cu D-zeu, leas compara ca niste vase pline cu undelemn, pe cand cei care se rascoala inpotriva lui D-zeu al hulesc vorbesc de rau etc, sunt niste vase de ocara care ar zice celui ce le-a facut(de ce m-ai facut asa? cine esti tu Zeule si alte replici care lear putea spune un om fara minte)Dumnezeu intro va face o diferenta intre aceste vase cele bune car e iau fost de folos le va pastra pentru o vecinicie cu el iar cele rele si sparte care au fost pline cu gunoi si nelegiuire vor merge laolalta in o pierzare vecinica unde nimni nu se va uita la ei cum nu te uiti tu la gunoaele din groapa de gunoi. Cum tu arunci gunoaele afara asa va face si D-zeu cu oamenii care sau facut pe ei ansusi gunoae prin desertaciuna mintii lor inebunite.

| celceeste explică (pentru anonim_4396):

1 de ex. scopul creerii unui vas de lut poate fi acela de olita de noapte!
Sper ca nu ai pretentia sa cred ca Dumnezeu l-a creat pe om ca sa-l foloseasca ca oala de noapte?

| anonim_4396 a răspuns (pentru celceeste):

Pai un vas de ocare ar putea fi comparat si asa cum spuneai DMT

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Daca ar exista un Creator, sa-i zicem Marele Arhitect, care credeti ca ar fi fost scopul pentru care a creat EL oamenii?

1) Sa-l linguseasca toata ziua si sa i se inchine, pentru ca asa ii place Lui?

2) Sa-l roage oamenii toata ziua, sa-si arate bunatatea si puterea Sa si sa intervina in viata lor sa le rezolve micile probleme?

3) Ca oamenii sa citeasca toata ziua carti cu povesti religioase inchipuite despre El?

4) Ca oamenii ar trebui sa-si randuiasca viata dupa niste carti scrise de niste oamenii interesati care isi inchipuie ca acel model retrograd si primitiv de viata, ar veni de la El Creatorul? "
Categoric ca nu toate cele enumerate sunt sofisme umane.

| Mikhtarian a răspuns:

Din iubire, iubirea se simte, se vede.
Iubirea e cea mai importanta.
Iubirea este rodul familiei, cum spunea Iisus.
Daca nu ne-ar fi iubit atat de mult -.
Open your eyes.