| IoanieCriminalul a întrebat:

Daca cred in Dumnezeu dar in biblie nu pot fi considerat crestin?

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Poti fi considerat deist.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Deism

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dragul meu, daca crezi in Dumnezeu atunci sa stii ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, scrisoarea Lui de dragoste catre noi.http://www.google.ro/......http?/

| morningstar a răspuns:

Biblia spune ca si dracii cred si se-nfioara. Si nu e de-ajuns ca sa fii mantuit. 'Crestin' se considera orice om, dar faptul ca porti numele de crestin nu iti garanteaza mantuirea.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Exista multi crestini emancipati care cred ca Isus e Domn si Mantuitor personal, dar pentru care Biblia e o carte 100% omeneasca si tributara greselilor omenesti.

| sabin89 a răspuns:

Normal ca nu. Crestin vine de la Cristos, iar Cristos este in Biblie.

| danay72 a răspuns:

Biblia te poate ajuta sa crezi in Dumnezeu, si daca o analizezi vei vedea ca ai motive sa crezi ca autorul acestei carti e Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Mai ales daca citeste vt

| sabin89 a răspuns (pentru danay72):

Te referi la macelurile alea, prin care erau trecuti prin ascutisul sabiei batrani, femei si copii? Sau la taierea vinelor cailor (vezi Iosua 11:6)? Sau la ce?

| DyNo a răspuns:

Nu, numai esti crestin.
In Biblie nu este vorba despre Dumnezeu, ci de cu totul alti zeii, zeii ai arabilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti sa desparti Biblia de D-zeu.

| 1dintrevoi a răspuns:

Crestinismul se bazeaza pe invataturile lui Hristos/Cristos, prezente in Biblie. Nu crezi in Biblie, nu crezi in invataturile respective. Deci raspunsul e NU, nu poti fi considerat crestin.

| Miauti a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Si daca omul crede in cateva invataturi pe care le gaseste folositoare?

| 1dintrevoi a răspuns (pentru Miauti):

A zis ca nu crede in Biblie. Din asta inteleg ca nu crede NIMIC. happy Daca zicea ca mai crede ceva pe ici-colo era ok. Nici eu nu cred / nu sunt de acord cu TOATE invataturile din Biblie. Dar ma consider crestin.

Ps: eu cred ca el face o confuzie. El e CREDINCIOS, dar nu CRESTIN. Iisus nu poate fi Dumnezeu de unul singur. Neaga doar o parte din Dumnezeu, care reprezinta crestinismul. Cea ce nu e chiar un capat de lume...
Sau poate ca are dubii in privinta Bibliei, dar crede in Cristos/Hristos, si atunci este crestin. E o contradictie acolo. Daca vrea sa stie raspunsul la intrebare trebuie sa ne spuna daca el crede sau nu in Cristos/Hristos.

Răspuns utilizator avertizat
| danielaaleinad a răspuns:

Ei bine, intre Dumnezeu si Biblie este o legatura incredibila, dar numai daca incepi sa o analizezi vei intelege acest lucru.