| anonim_4396 a întrebat:

Daca Dumnezeu i'a creeat pe Adam si Eva, ei au facut 2 copii: Cain si Abel. Pana acum sunt 4 oameni : Adam, Eva, Cain, si Abel.
Cum s'au inmultit ei, daca Singura femeie era Eva?
Au facut copii cu mama lor?
Sau e ceva ce nu stiu, cu toate ca nu am citi Biblia.
Suna prostesc. laughing
Ofer funDYTZZZa, si vot cui raspunde bine.
Thx happy

Răspuns Câştigător
| Betty a răspuns:

Uite, citeste aici... mie mi se pare chiar foarte explicit :x
http://www.gotquestions.org/Romana/sotia-lui-Cain.html

17 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

Interesant e ca undeva in poveste isi face aparitia si Enoh, o femeie in afara cercului Adam, Eva, Cain, Abel(mort), care stim ca erau singurii oameni de pe Pamant in acel moment.Deci...de unde apare Enoh? Nu stie nici Biblialaughing

| Damasc a răspuns:

Pe cat de prostesc suna pe atat de adevarat e, asta in cazul in care mergi pe ideea creationismului.

| xCarolina a răspuns:

Adam si Eva au avut mai multi copii, nu doar pe Cain si Abel.Fiind singurele fiinte umane, au fost nevoiti sa se casatoreasca intre ei. Dumnezeu nu a interzis casatoria intra-familiala pana mult timp dupa aceea, cand au existat suficienti oameni ca acest tip de casatorie sa nu mai fie necesar.

| PsychoDreamer a răspuns:

Adam si Eva erau primii oameni Biblici, pina la ei deja erau oameni pe pamint. Vezi ca-i simplu, si nu trebuie sa profanezi Cartea Sfinta, nu crezi. e dreptul tau, dar ai respect, nu!?

| anonim_4396 explică (pentru PsychoDreamer):

Nu inteleg ce vrei sa spui.
"e dreptul tau, dar ai respect, nu!?"
La ce te referi? Ce nu am respectat?

"si nu trebuie sa profanezi Cartea Sfinta, nu crezi." -banuiesc ca urma un semn de itrebare dupa "nu crezi", nu?

"PROFANÁ, profanez, vb. I. Tranz. A trata fără respectul cuvenit lucruri considerate sfinte, a pângări; p. ext. a batjocori, a necinsti, a terfeli. – Din fr. profaner, lat. profanare. "

N'am tratat fara respect, n'am necinstit'o. Doar AM INTREBAT. Asta nu inseamna ca am batjocorit Biblia. E o aberatie cum nu se poate mai mare. Dinpotriva, cu toate ca n'am citit'o, pentru ca sunt prea mica, n'am timp, si n'as intelege'o, eu n o batjocoresc!

"Adam si Eva erau primii oameni Biblici, pina la ei deja erau oameni pe pamint."
Cum adica erau primii oameni (Biblici), da inaintea lor ("pana la ei") mai erau oameni pe pamant? D-zeu nu a creat altii inaintea lor. Pana la urma erau primii sau nu? laughing
Multumesc pentru raspunsuri tuturor =)

| PsychoDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Adam si Eva erau primii oameni din Paradis, pe pamint deja existau alti oameni. Adam sh Eva sunt primii oameni Biblici (mentionati in Biblie, la care s-a adresat Dumnezeu, si le-a permis sa traiasca in imparatia sa ). Sper sa-ti fie clar, si in privinta primului mesaj, am vrut sa-ti spun ca nimeni nu te impune sa crezi. Iar la intrebarile ce tin de religie cere raspuns la preot.
Ah da! si in privinta limbajului meu, sunt din rep. Moldova, deci, cred ca ti-am explicat totulwinking

| anonim_4396 explică (pentru PsychoDreamer):

Mersi, de data asta am inteles, si, mersi pentru rabdare happy

| andutzai a răspuns:

Buna! Eu sitiu ca Adam si Eva au avut peste 100 de copii dintre care Cain si Abel. Ceilalti copii s-au casatorit intre ei si au facut la randul lor copii si tot asa. Sper ca ti-am fost de ajutor:*!

| TheFACKYouTub a răspuns:

Dytzzz - De ce se zice ca ne tragem din maimute
Deci copii lor s-au imperecheat cu maimutele si asa a iesit OMUL maimuta.
Se zice ca toti suntem neamuri.
deci daca suntem neamuri probabil s-au imperecheat intre ei.
dar crede-ma cine pl-a mea stie ce s-a intamplat atunci cand aia nu stiau a scrie.

| username6636 a răspuns:

Buna! Sa stii ca exact aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu acum un an. Si ce crezi ca am facut? M-am dus cu cativa colegi sa o intreb pe profa de religie. Si stii ce raspuns ciudat mi-a dat? Cica: "Nebanuite sunt caile Domnului". Ce raspuns! rolling on the floor Haideti cu raspunsurile, ca vreau sa aflu si eu! laughing

| anonim_4396 explică (pentru username6636):

Chiar am sa il intreb si eu pe profu de religie, dupa vacanta. Am sa las un comentariu aici, cu ce a spus el laughing

| username6636 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa sa faci. Chiar sunt curioasa! laughing

| just1puya a răspuns:

Pai in bibilie zice numa ca, Cain a fost izgonit de Domnul si apoi s-a impreunat cu "nevastasa"...Nu inteleg a cui fica era "nevastasa"...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cica incestul era permis pe atunci si sau cuplat si ei cum au putut bine ca nu era sida ca era drama

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din intamplare, tot uitandu-ma e aici, am gasit si asta :

Acum spuneti-mi, dle profesor, le predati studentilor teoria ca ei au evoluat din maimuta?

- Daca te referi la procesul evolutiei naturale, tinere, da, evident ca da.

- Ati observat vreodata evolutia cu proprii ochi, d-le profesor?

Profesorul incepe sa dea din cap, inca zambind, cand isi da seama incotro se indreapta argumentul.

- Din moment ce nimeni nu a observat procesul evolutiei in desfasurare si nimeni nu poate demonstra ca el are loc, dvs. predati studentilor ceea ce credeti, nu? Atunci, ce sunteti, om de stiinta sau predicator?

- Presupun ca va trebui sa crezi, pur si simplu….

- Deci, acceptati ca exista credinta si, de fapt, credinta exista impreuna cu viata, continua studentul.

Sursa : http://www.TPU.ro/......e-si-apoi/

De aici va las pe voi sa trageti concluzii...;)

| adellll a răspuns:

Ce dilema, o sa urmaresc si eu intrebarea asta laughing

| mara17ioana a răspuns:

Pai ei au fost primii asta nu inseamna ca Dumnezeu nu a continuat sa faca oameni dar ei fiind primii au fost mai importanti