| dansarabia1234 a întrebat:

Dacă ești pe ciclu ai voie sa intrii în biserică?

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,azi nu se mai aplică legea lui Moise. Isus a pus capăt legii mozaic. Romani10:4

| MihaelaDart a răspuns:

Da, sigur ca poti.

| MihaelaDart a răspuns:

Da, poți intra. Astea sunt doar superstiții băbești.

| Freya1 a răspuns:

Normal se spune ca nu poti ceia ce din perspectiva mea e o idiotenie.

| DeyCj a răspuns:

Daccă mergi la patriarhie şi-i laşi un absorbant la preafericit atunci eşti bine-venită laughing)).
Normal ca poţi.Nu ştie nimeni ca eşti în perioada delicată happy.

| xerxes1 a răspuns:

Nu ai voie 15 zile inainte si 15 zile dupa.
Trebuie sa astepti menopauza.Nu ai observat ca bisericile sunt in general pline de babe?

| MaTeOGG a răspuns (pentru xerxes1):

E plina de babe, deoarece tineri se trezesc la realitate si devinnatei. Iar cei care sunt crestini, o zic doar sa fie zis, ca la biserica nu se duce nici ***!

| xerxes1 a răspuns (pentru MaTeOGG):

Povestile evreilor prima parte VT precum si partea a doua NT nu au nicio legatura cu divinitatea.
Adevarata divinitate nu sta in temple construite de mana omului.

| VelaJohnny a răspuns:

De parcă preotul e și ginecolog pe lângă antreprenor și verifică toate femeile și babele să nu intre in biserică când se află în acea perioadă. Logic că e o superstiție, asta fiind însă bazată pe fapte reale. În legea dată Israelului antic, li se interzicea femeilor în acea perioadă să intre în templu. Motivele sunt atât simbolice cât și reale. Din punct de vedere ceremonial, femeia era murdară în acea perioadă. Apoi, la ce norme înalte de igienă existau și ce masuri puține se puteau lua in acest sens, în aglomerație prezenta un pericol pentru alții, pentru că nu avea tampon și nici lenjerie intimă, și sângele îți dai seama ce căi putea sa ia.

| Mclaren12 a răspuns:

Dacă gândești ai voie să pui creștinismul la îndoială?

| CinevaAnonimă a răspuns:

Ai voie doar pana in pridvor.

| gratargratar a răspuns:

Ai voie, dar n-ai voie sa te impartasesti. La fel este si la barbat daca cu o noapte inainte a avut o polutie.

| VelaJohnny a răspuns (pentru gratargratar):

Cine zice asta? Tradiția sau Biblia? Și pe ce trebuie să ne bazăm?

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ca fapt divers, Biblia nu vorbeşte despre "Biblie", dar în schimb vorbeşte despre "TRADIŢIA ORALĂ", despre cuv. PREDANIE! Mântuitorul Hristos nu vorbeşte despre Biblie pentru că Biblia nu era scrisă (urma să se scrie în decursul primului secol, şi să se unifice în cel imediat următor…)

Sf. Predanie (Tradiţie) A ADUNAT, a explicat şi a apărat SCRIPTURA prin scrierile sale vechi de 2000 de ani aparţinând primilor episcopi ai Bisericii.

Dacă cineva nu recunoaşte "Tradiţia orală" care a circulat în Biserica primelor trei secole, atunci nu poate să respecte nici Scriptura – apărută în această Tradiţie a primelor trei secole ale Bisericii…

| AnoAnonima0 a răspuns:

Nu."Murdărești " biserica.

| Salajan_Azaleea_1996 a răspuns:

Da, oricând poți.

| alaandra a răspuns:

Un preot de la noi a fost întrebat același lucru iar el a răspuns dacă în ziua nuntii tale ești pe ciclu ce faci nu mai faci nunta? Ai voie sa intri in biserică dar nu te împărtăși.