| anonim_4396 a întrebat:

Daca eu ma rog sa castige o echipa de fotbal si altcineva se roaga sa castige cealalta echipa de fotbal, pe cine asculta dumnezeu?
Cum calculeaza Dumnezeu?

23 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

N-ai pus la categoria potrivita, deja prevad cum vor comenta babele in special ca ''Dumnezeu doreste ca tuturor sa le fie bine, ca ambele sa castige acelasi meci, nu face diferente intre semeni'' si bla bla.

| anonimg a răspuns:

"Stim ca Dumnezeu n-asculta pe pacatosi; ci, daca este cineva temator de Dumnezeu si face voia Lui, pe acela il asculta." (Ioan.9:31)
Cred ca Dumnezeu este implicat si aici intr-o oarecare masura. Dar voia Lui este ca sa nu existe concurenta. Voia lui Dumnezeu este ca toti oamenii sa-si castige o paine prin munca, dar in asa fel incat nimeni sa nu fie ranit.
Firea pamanteasca este condusa de eu-l nostru, de ambitie si alte lucruri asemanatoare.
Placerea si bucuria date de Dumnezeu de a face sport, miscare, au fost pervertite de firea noastra umana.
Medalia pe care o ofera Dumnezeu este atunci cand il pui pe apropaele tau la egalitate cu tine insuti:
"Caci toata Legea se cuprinde intr-o singura porunca: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."" (Galateni.5:14) Tot ce nu se incadreaza in aceasta porunca este de la cel rau. Si toate darurile lui Dumnezeu au fost pervertite de om, de dorinte nesfinte care nu au nicio legatura cu Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Stiu ce zici. happy Dar a fi temator de Dumnezeu inseamna a-L iubi.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

O sa castige echipa mai buna si care are mai mult noroc.
O zeitate inexistenta nu are nimic de a face cu asta.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu e un personaj imaginar de poveste puerila, primitiva, fantezista si absurda care nu poate face nimic, dar e util pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.
Va castiga echipa care e pregatita mai bine, care are antrenor, arbitru si jucatori mai buni + mai mult noroc.

| DORINHS9W92O2 a răspuns (pentru halogen001):

,,Ochii aveți și nu vedeți urechii aveți si nu auziți ''sunt enorm de multe dovezi ca exista Dumnezeu dar trebuie cautat Dumnezeu nu privind in ansamblu

| halogen001 a răspuns (pentru DORINHS9W92O2):

Dumnezeu e un personaj imaginar pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori. E atat de puternic si de iubitor incat e invizibil, surd, orb si mut si nevoit sa stea ascuns in cartile cu povesti si in mintea credulilor naivi si nestiutori. E atat de iubitor si de puternic incat a facut purici, paduchi, viermi, plosnite si tantari si lasa oamenii in intunericul nestiintei si primitivismului sa moara de boli, de frig, de foame, de sete, in accidente si in razboaie si in loc sa sa faca ce trebuie se ocupa cu minuni inchipuite lipsite de orice valoare. Prin urmare povestile false sunt bune doar pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.

| CostinAlamariu a răspuns:

Tu crezi că Dumnezeu sta sa asculte toate prostiile?

Când te rogi pentru o tampenie automat rugaciunea aceea nu are nicio valoare.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Cum decide Dumnezeu care e tâmpenie și care nu? Cum calculează importanta? Asta e întrebarea.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai important lucru pentru Dumnezeu e mântuirea omului. În mod ideal un om ar trebui sa se roage doar pentru mântuire.
După mântuire oamenii se mai pot ruga pentru lucruri vitale cum ar fi mâncare, apă curată, sănătate, adăpost, ș.a.m.d.

Căștigarea unui meci, în general, nu e un lucru vital, deci e o batjocură adusă la adresa lui Dumnezeu sa te rogi pentru asa ceva. Nu e vital pentru viata ta sa castige nu stiu ce echipa. Ești josnic dacă crezi că asta e important.

| mastadont a răspuns:

Ține cu Italia că doar acolo e papa big grin
Are ăsta ceva legătură directă cu dumnezeu că de-aia a câștigat Italia campionatul.

| CIaudiu a răspuns:

Castiga echipa care reuseste sa inscrie cele mai multe goluri, nu cine doreste un personaj fictiv sa castige.

| Meme10Meme a răspuns:

Echipa cu cei mai mulți creștini o sa câștige :-)

| Florin9Florin9 a răspuns:

Dumnezeu nu se implică în fotbal.

| anonim_4396 explică (pentru Florin9Florin9):

Are un folder cu liste cu lucruri în care se implică și în care nu se implica?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Două foldere

| h379m3973423 a răspuns:

"Voia lui Dumnezeu este sfințirea voastră"
Dumnezeu nu ascultă de noi, ci duce la împlinire rugăciunile care duc la împlinirea voii Sale care trebuie să fie voia noastră, a tuturor.
Ăia care se roagă să câștige o echipă de fotbal, cel mai probabil se roagă la pereți.

| Whateverrr a răspuns:

Dumnezeu nu este ca un genie, care sa asculte de noi la comanda. Cred ca ti am raspuns la intrebare happy

| daculliber a răspuns:

Te rogi cand mori de foame/sete, cand dormi intr-un sanț cand, pică avionul, cand mă-ta tac-tu fii-ta sor-ta nevasta-ta e la pat
cand urmeaza sa mergi 5 ani la ghee degeaba etc. E blasfemie sa te rogi pentru meci.

| Ronn02 a răspuns:

Pe niciunul, Dumnezeu nu împlinește dorinte ale caror motive izvorăsc din mandrie. Daca e pentru o cauza buna, te asculta, dar El nu are același preocupări ca oamenii care caută distracție si bani. El ii ridica pe unii si tot El ii coboară.

Căutaţi mai întâi Împărăţia lui Dumnezeu şi neprihănirea Lui, şi toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.
Matei 6:33