| FaraNume1245 a întrebat:

Daca Iisus, Dumnezeu si Duhul Sfant sunt unul si acelasi, atunci cum se face ca doar Dumnezeu stie cand vine sfarsitul lumii?

28 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cand Dumnezeu l-a facut pe OM, i-a facut PARTE BARBATEASCA si PARTE FEMEIASCA iar suma celor doi a primit numele de OM. Deci Dumnezeu cand l-a facut pe Adam si pe Eva a facut UN OM, nu doi.
Dumnezeu este format din TREI fiinte, Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul cunoscut ca si Isus Hristos si Dumnezeu Duhul Sfant. Ei sunt una in gandire, adica fiecare stie ce gandeste celalalt. Isus Hristos (Dumnezeu Fiul) sa INTRUPAT ca om pe pamant pentru a putea oferi omului pacatos o sansa de scapare de la MOARTEA Vesnica. Intrupandu-se ca om, Dumnezeu Fiul pana la terminarea activitatii pe pamant ca om NU A MAI AVUT ACCES la ceea ce stia TATAL deoarece trebuia sa fie asemenea unui om pentru as putea indeplini menirea. Acesta este motivul pentru care atata timp cat a fost pe pamant Isus Hristos NU A STIUT cand vine sfarsitul, deoarece nu a mai avut acces la gandirea comuna cu Tatal.

| FaraNume1245 explică (pentru danut):

"Cand Dumnezeu l-a facut pe OM, i-a facut PARTE BARBATEASCA si PARTE FEMEIASCA iar suma celor doi a primit numele de OM. Deci Dumnezeu cand l-a facut pe Adam si pe Eva a facut UN OM, nu doi.", deci omul e hermafrodit? Atunci cum de iisus a fost barbat, ci nu hermafrodit? Sau cum de exista barbati SI femei?

| danut a răspuns (pentru FaraNume1245):

Si barbatul si femeia sunt oameni dar, doar impreuna formeaza un intreg, UN OM. Asa si Dumnezeu este format din Tatal Fiul si D.S. formeaza un intreg pe care noi il numim Dumnezeu. Cand spui Dumnezeu te poti referi doar la unul din cei trei sau la toti odata. Chestia cu hermafroditul nu are tangenta decat in mintea unui bolnav psihic cu cele spuse de mine. Hermafroditul este o greseala genetica generata de pact.

| FaraNume1245 explică (pentru danut):

Cum pot doi indivizi sa formeze un OM?
Dex-ul spune altceva: "OM, oameni, s. m. 1. Ființă superioară, socială, care se caracterizează prin gândire, inteligență și limbaj articulat iar din punct de vedere morfologic prin poziția verticală a corpului și structura piciorului adaptată la aceasta, mâinile libere și apte de a efectua mișcări fine și creierul deosebit de dezvoltat.
2. (Cu determinări care indică un raport de dependență) Persoană care se află în slujba cuiva; persoană de încredere.
3. Persoană de vază, de seamă. ♦ Persoană matură.
4. Bărbat. ♦ (Determinat de „meu", „tău" etc.) Soț.
5. (La sg.) Persoană oarecare, cineva, oricine."
Nu vad in DEX sa spuna ca un om = doi indivizi.

| danut a răspuns (pentru FaraNume1245):

Ce legatura are DEX - ul cu Dumnezeu? Ce legatura are gandirea umana cu cea a lui Dumnezeu? Dumnezeu a facut pe OM capabil sa faca fiinte vi, cum poate un barbat sa faca un copil in mod natural fara femeie sau viceversa? Normal ca si femeia si barbatul sunt oameni dar nu "intregi" ci parti ale unui intreg.

| danay72 a răspuns:

Asa e. Este logica întrebarea ta. Felicitări. Răspunsul e clar, sunt 2 persoane distincte. De fapt, chiar Isus a afirmat ca Tatăl, e mai mare decât el.ioan14:28.

| danut a răspuns (pentru danay72):

Logica intrebare DOAR pentru cine nu studiaza sau cauta sa inteleaga dar chiar DomnUL Isus a SPUS: EU SI TATAL UNA SUNTEM, cauta bine in Biblie si nu pe net.

| danay72 a răspuns (pentru danut):

Intr-adevăr,sunt una în ce privește gândirea și modul de acțiune, unitate în decizii. Isus nu se contrazice spunând ca Tatăl e mai mare și ca sunt una. Apoi și alte versete ajuta o persoana sa înțeleagă. 1Corinteni 15:27, 28 arata clar ca Isus se va supune Tatălui, apoi 1corinteni11:3 arata clar ca Dumnezeu este capul lui Cristos.Deci sunt 2 persoane distincte.

| danut a răspuns (pentru danay72):

Daca Sunt una atunci sunt in armonie in toate lucrurile, mai greu la OM.

| danay72 a răspuns (pentru danut):

Da,sunt una în ce privește modul de a gândi.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu este unul singur in trei ipostasuri (ipostaze, manifestari): Tatal, Fiul si Duhul Sfant.

| FaraNume1245 explică (pentru milan9):

Si daca e in 3 ipostaze, atunci cum se face ca Iisus nu stie cand vine sfarsitul lumii, ci doar Dumnezeu stie?

| mentholinks a răspuns:

Nu sunt unul si acelasi, asta e clar. Este doar in mod de interpretare a anumitor versete biblice.

| Clorox a răspuns:

Nu exista!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Erau 3 dar nu stiau unul de altul. Duhul Sfant era si pedofil deoarece fecioara Maria avea 13 ani cand a lasat-o gravida.
Ata chestie interesanta este ca de Iosif nici pomeneala in manuscrisele mai vechi.
Nici impostorul de Saul din Tars nu il pomeneste.
Apare tarziu in povestirile dupa Matei si Luca cu doua liste de genealogii diferite.

Răspuns utilizator avertizat
| SuNaM a răspuns:

Faci exact ca sectantii, extragi anumite versete...Ca sa raspund, Dumnezeu este Unul, in trei ipostasuri, si prin comparatie cu insusi Mantuitorul, se arata ca nimeni dintre oameni nu stie cand este aceasta daca nici macar Fiul Omului nu o face.Este o comparatie pentru a intelege ca oricine spune ca vine sfarsitul lumii, minte si este socotit ca profet mincinos!

| FaraNume1245 explică (pentru SuNaM):

Nu ma refeream la ce spun "oamenii de rand", ci la faptul ca Dumnezeu este "in trei ipostazuri". Daca Iisus si Duhul sunt ipostazuri ale lui Dumnezeu, cum se face ca ei nu stiu ceea ce Dumnezeu stie?

| dfeel a răspuns:

Dumnezeu inseamna Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Dumnezeu este unul singur in trei ipostasuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dfeel):

Gresit.
"Dumnezeu" este un concept spiritual care se refera la sufletul perfectionat, nu la numele propriu al unei divinitati.

| FaraNume1245 explică (pentru dfeel):

Asa, si legatura care o are ce ai zis tu cu ce am intrebat eu e echivalenta cu o legatura de marar.

| TabletaSB a răspuns:

Dumnezeu e Sfanta Treime, deci Unul in subtanta dar 3 persoane distince.
Ca eg flacara: are lumina, fum si foc. Ele sunt nedespartite dar distincte.
Tu te referi probabil la Tatal, Creatorul. Fiul Iisus are 2 naturi: cea vesnica dumnezeiasc dar si cea umana pentru ca S-a intrupat in Iisus.
Raspunsul e la Dumnezeu. Dar daca nu e nicio data anume, ci cand vrea El?

| FaraNume1245 explică (pentru TabletaSB):

"Ca eg flacara: are lumina, fum si foc. Ele sunt nedespartite dar distincte." What did I just read straight face

Cum sunt nedespartite, daca sunt 3 chestii total diferite?
Fumul poate aparea si fara flacara.
Lumina nu are nevoie de foc, fum sau flacara sa se produca. De exemplu, un bec. Produce lumina, dar nu produce nici foc, nici flacara si nici fum.

"Raspunsul e la Dumnezeu." pai nu tu spuneai ca Dumnezeu e tot una cu Iisus si cu Duhul? Urmand logica, ar trebui ca TOTI 3 sa fie de acord cand sa vina sfarsitul lumii si tot ei sa stie cand. Daca sunt unul si acelasi, dar sunt 3 (ceea ce deja e lipsit de sens), atunci ar trebui ca toti 3 sa fie la fel. Nu unul sa stie ceva si ceilalti 2 nu.

| TabletaSB a răspuns (pentru FaraNume1245):

Nu sunt expert in dogmatica, intreaba un specialist.
Insa cred ca este mai presus de intelegerea noastra limitata, creata.
Existenta si intelegerea Lui e nelimitata si necreata.
Din acest motiv, poate nu intelegem intrebarea ta; numita si cunoastere apofatica.

| TabletaSB a răspuns (pentru FaraNume1245):

E doar un exemplu, deci o flacara are caldura, lumina si fum.
flacara reprezinta unitatea, subtanta lor comuna. insa caldura, lumina si fumul sunt toate diferite insa nedespartite.

| urseyul a răspuns:

Basme