| Antisistem11 a întrebat:

Dacă Iisus este Dumnezeu la cine se ruga el in grădină Ghetsimani? Se ruga la el însuși?

19 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Conversa cu Tatal.

| RAY a răspuns:

Ania iisus e dumnezeu? Sau e profeul lui? Apropo iisus stia totul ce se va intampla nu putea schimba nimic, ce rost avea sa se roage?

| RAY a răspuns:

Ania ce blasfemi faci omule, la inceput era dumnezeu, nu era nici un iisus

| sierra1 a răspuns:

Cuget, mă indoiesc deci exist!

bravo!

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Iisus este un ipostas al Sfintei Treimi. Alt ipostas este Dumnezeu Tatăl la care se ruga Iisus. Nu la El însusi deoarece sunt 2 ispostasuri diferite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se ruga la Dumnezeu Tatăl, Iisus fiind Dumnezeu Fiul și Fiul lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Astia 3 sunt separabili?

| rapandula a răspuns:

Nu-i pot intelege sub nicio forma pe astia care spun ca Iisus este Dumnezeu. Pai ori e fiul sau ori e insusi Dumnezeu. Ei folosesc ambele variante.

| anonimg a răspuns (pentru rapandula):

Dumnezeu este dincolo de capacitatea noastra de intelegere. Dar El a ales sa ni Se descopere atat cat Il putem intelege.
Este adevarat ca si prin Bilbie Il putem cunoaste, dar nu este suficient. Atunci cand Il vom cunoaste personal, atunci si numai atunci vom putea cunoaste ca El este dupa a spus despre Sine astfel:
"Dumnezeu a zis lui Moise: "Eu sunt Cel ce sunt." Si a adaugat: "Vei raspunde copiilor lui Israel astfel: "Cel ce Se numeste "Eu sunt", m-a trimis la voi."" (Exod.3:14)

| CostinAlamariu a răspuns (pentru rapandula):

Dumnezeu e treimic. Iisus e Dumnezeu, Tatal e Dumnezeu, Duhul Sfant e Dumnezeu. Toti 3 sunt Dumnezeu, o unicitate nedespartita care exista ca o singura ființă.

Daca te ajuta sa-ti dai seama, imagineaza-ti 3 lumănari aprinse care împreunate rezulta o singura flacara, dar in acelasi timp 3 flacari.

| ania a răspuns (pentru rapandula):

La inceput era Cuvantul( Iisus) si Cuvantul era cu Dumnezeu( Tatal) si Cuvantul era ( EL insusi) Dumnezeu.El (Iisus) era la inceput cu Dumnezeu ( Tatal). Toate lucrurile au fost facute prin El(Iisus) si NIMIC din ceea cea a fost creat, n-a fost creat fara EL (Iisus)Ioan 1-1, 2

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Ce e de retinut e ca doar Isus a afirmat ca Dumnezeu e tac-su, Dumnezeu n-a confirmat niciodata ca Isus e fi-su.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

O fii peste gândirea noastră, dar chiar se ruga la el insati.

| Flori88 a răspuns (pentru rapandula):

Dar tu cine crezi ca este Iisus? Si ce a facut el pentru noi oameniiiiiiiii? Pentru unii ca tine!

| alidenbealidenbi a răspuns:

Isus e fiul lui Dumnezeu tatal. Sunt doua persoane distincte.

| alex598 a răspuns:

Se ruga la Tatal, care si el este Dumnezeu.

| Flori88 a răspuns:

Iisus este Fiul Lui Dumnezeu! Se ruga la Tatăl! Ce secta ești?