| alexarabu32 a întrebat:

Daca imi dati 10 motive ca "dumnezeu" exista va

17 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Tu vrei 10, cand nu exista macar unul.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumniezău a răspuns:

M-a invocat cineva?

Răspuns utilizator avertizat
| valeeExpress a răspuns:

Numai simplul fapt ca tu existi dovedeste existenta Lui. Nu am nevoie de funda ta, dar DUMNEZEU exista!

| 7Roby7 a răspuns:

1. Totul a aparut dupa ceva. Fiecare lucru are un creator (ex: creatorii copilului sunt parintii, creatorul unei picturi este un pictor, creatorul unei mancari este un bucatar, etc.). Pamantul, universul, tot ce exista are un creator. Rezulta ca, totul are un inceput, si inceputul vietii nu a aparut asa dintr-o data.
2. S-au facut destule documentare si "experimente" ca, atunci cand faci ceva rau, primesti in schimb ceva rau, daca faci ceva bine, primesti in schimb un bine. Poti numi tot acest schimb "Karma", dar karma este produsa de o energie, putem sa spunem pozitiva pentru ca daca ar fi negativa, nu s-ar mai da bine in schimbul binelui. Karma este si o energie produsa de cineva sau de ceva, aceasta este prea vizibila si prea raspandita ca sa nu fie controlata de cineva, si acela este Dumnezeu, pentru ca nimeni altcineva nu poate controla o astfel de putere.
3. Fiecare avem o soarta. Nu te-ai gandit niciodata ca aproape cu totii avem o viata asemanatoare? Copilarie, adolescenta, vremea in care muncim apoi batranetea dar totusi, sunt lucruri diferite la fiecare. O porecla, o viata mai activa sau mai lenesa, o viata mai bogata sau mai saraca, sau orice altceva. De ce crezi ca nu suntem ca animalele, ca lupii de exemplu, de ce nu dormim si noi in pesteri, de ce nu ne omoram pentru femele, de ce nu mancam carne cruda? Si lupii, si orice animal, au aparut in aceeasi vreme in care am aparut si noi, dar noi am evoluat, si singurul raspuns dat la intrebarea "De ce celelalte animale nu au evoluat si ele ca si noi?" este ca Dumnezeu ne-a spus ca o sa ne faca asemanatori lui la infatisare, la gandire, la tot, ca o sa fim liberi si de aceea unii suntem rai si altii buni, dar el va spera doar sa fim cat mai multi buni la suflet, milosi, darnici, etc.
4.Cu totii avem maini si picioare, par, gura, urechi, limba, ochi, nas, etc., dar fiecare avem lucruri diferite. Nas mai mic, brate putin mai lungi, mai inalti, noante de par diferite, etc. Crezi ca daca lumea ar fi aparut din cauza unui BigBang sau altceva, milioanele de oameni care se nasc si mor in fiecare zi, ar fi aratat asa diferit? Ce extraterestru sau oricum ai crede ca a aparut totul, ar fi avut atata rabdare si inca sa mai aiba ca sa ne faca asa diferiti pe fiecare? Doar cineva cu puteri supranaturale, peste puterile a orice ne-am fi putut imagina vreodata, ar fi putut face asa ceva, si acela e Dumnezeu.
5. Sunt atat de multi oameni pe lumea asta care cred in Dumnezeu, sunt atatia oameni care fac bine doar pentru ca se gandesc la Dumnezeu si la ce a spus El, de ce ar trebui sa te impotrivesti (vorbesc de toti cei care spun ca nu exista)? Aproape nimeni nu are nimic cu voi, nici eu nu am, si nu iti propun, nici nu te oblig sa crezi in nimic, dar iti spun doar, pentru ca vreau sa stiu, de ce vrei sa crezi ca lumea ar fi aparut asa doar, fara nicio logica (pentru ca ideea cu Dumnezeu, Iisus si tot ce spune religia, pare mai logica)?
6. Atatia bani investiti, atatea cladiri construite, atatia oameni care se fac preoti si primesc bani pentru ca citesc din biblie de cateva ori pe zi, care probabil ca tu crezi ca sunt lucruri facute in zadar, dar care sunt facute pentru ca oamenii sa poata sa se apropie de Dumnezeu cat mai mult, nu pentru ca ii obliga cineva, ci pentru ca vor si doresc ei. Eu cred ca nu se face totul asa, "in voia sortii".
7. Biblia are atatea pagini scrise destul de mic, cu atatea povestioare, propuneri in viata, lucruri care, dupa parerea mea, nu puteau fi scrise de un om normal. Acestea sunt atat de multe, incat nicio imaginatie a unui regizor(mai ales pe vremea aia cand nu cred ca exista asa ceva) nu ar fi putut inventa asa ceva. Eu cred ca ar trebui sa ne mai gandim putin mai mult despre modul de creare a acestei carti groase, numita "Biblie".
8. Oamenii antici credeau in obiecte, in zei, in diferite animale, etc. Deci, insasi oamenii au creat aceasta "traditie" de a crede in ceva, pentru ca si ei si-au pus un semn de intrebare la capitolul "Creearea lumii si a vietii". Dumnezeu, vazandu-i asa nedumeriti a facut tot acest lucru cu Iisus, cu biblia, cu ingerii, etc. pentru a opri aceasta nedumerire, nu pentru a o evolua in zilele de astazi atat de tare incat oamenii sa cedeze si sa intre in asa zisa religie "Ateism", care nu e o religie de fapt, e o credinta care inseamna necredinta, e un paradox.
9. Mai stiu cativa atei care, pentru a-mi dovedi ca nu exista Dumnezeu, mi-au spus ca, atunci cand ii spun lui Dumnezeu sa ploua ca sa le arete ca el exista, nu se intampla acest lucru. Sa fim seriosi, daca ar ploua asa de fiecare data cand cineva cere acest lucru, am ajunge in inundatie globala. In plus, Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa creada in El, doar a spus adevarul lumii, pentru ca atunci cand ajung la decizia de a intra in iad sau in Rai, nu le-ar conveni sa intre in iad doar pentru ca si-au batut joc de Dumnezeu si tot ce e religios, in timp ce ei dadeau bani saracilor, aveau grija de animale, plante si copii si aveau grija de familiile si de prietenii lor. Japonezi, turcii si ceilalti nu cred in Dumnezeu, si Dumnezeu nu are nimic impotriva pentru ca lor nu li s-a spus acest adevar si ei nu isi bat joc de El, pe cand pot fi aproape sigur ca fiecare ateu a spus ceva urat de Dumnezeu macar odata in viata.
10. Sunt multi atei care imi dau exemple de oameni importani care au ajutat mult Terra prin evolutie, tehnologie, etc. Cel mai des exemplu dat este Albert Einstein. Da, a adus multe avantaje in tainele fizicii, dar sa nu uitam ca tot el a inventat racheta care urma sa fie aruncata in Hiroshima si sa ucida mii de oameni. Eu nu spun ca sunt oameni atei care fac bine omenirii, dar si ei pot gresi, si aia nu inseamna ca trebuie sa urmam ce spun ei. Eu nu sunt pocait, dar cred in Dumnezeu pentru ca nu exista alta explicatie logica.
Sper ca te-am putut ajuta.
O noapte buna.

| Teardrop a răspuns (pentru 7Roby7):

Eu personal cred în Dumnezeu, forţa creatoare. Dar sunt unele chestii la care vreau să te contrazic:

2) Tu eşi creştin, şi nu ar trebui să crezi în carma, care este o credinţă asiatică.

3) Suntem animale dpdv biologic. Există cinci regnuri: 1)Procariota 2)Protista 3)Fungi 4)Plante 5)Animale. Cum nu suntem nici organisme unicelulare, nici bacterii, nici ciuperci licheni sau plante, sunte animale. Nu trăim în peşteri pentru că nu avem organismul dezvoltat pentru aşa ceva, nu mâncăm carne crudă pentru că nu ne permite nici sistemul digestv, nici cavitatea bucală (şi totuşi se mănâncă şi carne crudă fină: peşte). Arabii îşi omoară femeile din diverse motive, ne omorâm unii pe alţii mai des ca restul animalelor. Toate animalele şi plantele au evoluat, chiar dacă nu dpdv al gândirii. Suntem martori ai evoluţiei primatelor, astfel încât unele gorile au început să folosească unelte, ceea ce e extraordinar. Şi ei evoluează, doar că noi nu-i putem lăsa. Suntem prima specie evoluată: primul venit, primul servit. Nu putem să-i lăsăm pe alţii să ne ia locul, cel puţin nu încă.

4) Tu probabil încă n-ai ajuns la liceu să vezi cum se combină genele. Arătăm diferit pentru că variabilitatea este una dintre caracteristicile principale ale evoluţiei. Omul ale 48 de cromzomi, ceea ce înseamnă că doar al 48la puterea 48-ulea copil ar fi exact la fel cu celălalt. Nu ajunge o viaţă de om ca să faci atâţia copii.

5) Elti atât de naiv... câţi oameni ar murit din cauza religiei? Vrei să amintesc de interminabilele cruciade, de martirii creştinismului, de cavalerii templieri, chiar şi de Iisus care a murit în chinuri?
6) Cu banii cu care catedralele au fost învelite în aur, şi cu aurul pe care-l poartă Papa s-ar putea contrui un număr enorm de spitale.

7)Se vede că tu nu citeşti. Uităte la Tolkien sau la R.R Martin sau la seria Dune, sau la Asimov, chiar şi basmele româneşti. Ai jignit imaginaţia omului, lucru peste care eu nu pot să trec, şi care m-a înfuriat cu adevărat, motiv pentru care am hotărât să-ţi dau acest răspuns. PLus că Biblia n-a fost scrisă de un singur om, nici măcar nu e originală, ci e inspirată din Talmud, cartea sfântă a evreilor. Plus că biblia n-a fost scrisă de un singur om, ci de mai mulţi.

10) Dacă eu îţi dau otravă, tu o bei? Doar pentru că Einstein a inventat bomba nucleară, nu înseamnă că el e de vină fiindcă nişte tâmpiţi au hotărât să o folosească.

Chestia cu nu există altă explicaţie logică mi-a pus capac. Sper ca într-o zi să creşti şi să înţelegi ce e UNiversul şi cum funcţionează, şi că totul se învârte.

| 7Roby7 a răspuns (pentru Teardrop):

2. Eu nu cred in karma, si doar am dat un exemplu. Eu inteleg ca e o credinta asiatica si ca nu are nicio legatura cu religia, dar acest schimb intre rau si bine l-am numit "karma" pentru ca nu i-am putut gasi alt cuvant.
3. Eu nu am pus acele lucruri de deosebiri ale infatisarii din punct de vedere biologic. Le-am pus din punct de vedere religios. Adica, eu nu am vrut sa spun ca oamenii sunt diferiti pentru ca un barbat si o femeie cu infatisari diferite se combina, eu am vrut sa spun ca tot acest "triunghi" ale deosebirilor omenesti se produce cu ajutorul si cu puterea lui Dumnezeu. In plus, niciun om de pe lumea asta nu are cum sa opreasca evolutia unui animal. Vreau sa spun ca, oamenii inventeaza lucruri, gandesc, muncesc de o gramada de timp, de sute de ani, si niciun lup, nicio veverita, nicio gaina, niciun leu si niciun alt animal de pe lumea asta nu a reusit sa se ridice pe picioare si sa-si zideasca propria casa, sa-si creeze propria limba si sa faca ceva diferit decat ce face aproape zi de zi. Nici macar in zilele de astazi nu pot acelea care nu sunt prinse in cusca, si pe acelea nu poti sa le spui sa nu evolueze. Da, ele au evoluat din punct de vedere fizic, dar din punct de vedere mental nu, si asta pentru ca acel "primul venit, primul servit" a fost ales de Dumnezeu, nu de altcineva.
4. Deja am dat un raspuns coerent la punctul "3." Cu toate ca oamenii arata diferit la infatisare din cauza ca un barbat si o femeie cu trasaturi diferite se combina, aia nu inseamna ca Dumnezeu nu are nicio legatura. Acel barbat si acea femeie au avut si ei parinti la randul lor, care au avut si ei parinti si asa mai departe, pana cand ajungem la primii oameni de pe Pamant, care aveau aceasta structura omeneasca si care, nu putea fi inventata de niciun pictor, arhitect, sculptor si asa mai departe, ci doar de Dumnezeu.
5. S-au facut o gramada de lucruri ingrozitoare, razboaie, crime din cauza crestinismului, asta e adevarat, dar eu nu am spus ca "TOTI" oamenii fac bine gratie lui Dumnezeu! Intr-adevar, sunt acei crestini care intra in biserica, se roaga, apoi ies afara si incep sa fumeze, sa injure si sa scuipe pe jos, dar sunt si acei oameni care doneaza bani orfelinatelor, au grija de natura, doneaza bani pentru copii bolnavi si pentru construirea bisericilor, si ei nu au nicio vina pentru ca au existat cruciade si razboaie din cauza crestinismului. Si Iisus nu a murit din cauza ca oamenii se gandeau la Dumnezeu, nici vorba, si sper ca stii de ce a murit Iisus, El a murit pentru a arata lumii ca exista Dumnezeu, si cei care l-au omorat nu credeau in Dumnezeu!
6. Probabil, dar banii care parlamentarii, presedintii si nenumaratii oameni politici din toate tarile, fie ele democrate sau nedemocrate, care sunt dati ca sa aiba ei vile si tot ce vor, cand nu muncesc nimic toata ziua? Din acei bani de ce nu se pot construi un numar enorm de spitale? Poti sa fi sigur ca toti banii dati preotilor si tot aurul folosit pentru construirea catedralelor nu fac cat banii irositi in lucruri neinsemnate, in avioane si masini private pentru presedinti si parlamentari, in case si hotele in care au voie sa stea doar vedete si oameni politici, in parcuri de joaca in sate in care numarul principal de oameni sunt batrani, si lucrurile pot continua. Aurul este materialul lui Dumnezeu, de aceea este folosit atat aur pentru biserici, catedrale si preoti, caci daca nu ni s-ar fi spus acest lucru, puteam sa le facem si din piatra, si din lemn si din scart daca nu vrei sa oferi nici piatra pentru construirea caselor lui Dumnezeu! Sunt atatia oameni saraci la sate sau chiar si in orase care nu au ce manca, dar ei nu te dau pe tine de vina ca tu ai tot ce iti trebuie, ei cred in Dumnezeu si ei nu se plang ca se foloseste aur pentru catedrale in loc sa li se dea de mancare. Sunt si statui, hotele, muzee si nenumarate cladiri in care iti convine sa intri si se foloseste mult material din care se puteau face spitale, dar acelea nu ai vrea sa se distruga pentru construirea spitalelor, pentru ca pentru tine, acelea sunt mai folositoare decat o biserica in care, atunci cand intri, bine dispozitia sufleteasca intra in toti. Haide sa avem si o gandire rationala inainte sa dam vina ca se foloseste aur pentru a imbunatati si a infrumuseta o catedrala!
7. Serios? Bine, atunci poti sa imi vi cu William Shakespeare, cu Ion Luca Caragiale, cu Paul Aaron, cu Robert Altman, cu Tex Avery sau cu orice alt regizor sau scriitor extrem de cunoscut pe intreg Pamantul din toate timpurile, si pot sa pun pariu ca nu imi puteti creea o alta varianta a aparitiei vietii si a tot ce ar trebui sa induca si Biblia, astfel incat totul sa fie la fel de coerent, logic si usor de inteles, la fel cum scrie in Biblie. Eu stiu ca Biblia nu a fost scrisa de un singur om, dar eu voiam sa spun ca ea, cu totul, a fost creata de Dumnezeu. Si in plus da, am "jignit" imaginatia omului, pentru ca a fost comparata cu puterea lui Dumnezeu, la care "imaginatia omului" mai are mult de lucrat ca sa ajunga acolo. Degeaba imi spui ca omul a inventat si a evoluat totul atat de mult, caci mai are mult de lucrat daca vrea sa ajunga MACAR la putin din ce a putut face Dumnezeu, atat de mult incat nu se vede "capatul drumului".
10. Eu nu am accentuat oamenii care au folosit bomba, si am accentuat ce a construit Einstein. Cu toate ca el nu a avut nicio vina ca oamenii aia au folosit bomba, tot el a creat-o, si bomba aceea nu imbunatatea nici decum tehnologia din zilele de atunci, doar o putea inrautatea. Gandeste-te daca bomba aceea ar fi fost construita de mai multe ori si ar fi fost lansata in mai multe locuri ale lumii, si apoi si alte tari sa o construiasca si apoi sa lanseze si ele la randul lor, bombe prin lume. Ar fi fost un haos total, probabil chiar o apocalipsa creata insasi de om, si pe cine crezi ca ar fi dat vina? Pe Einstein sau pe oamenii care au folosit-o prima data?
Da, este singura explicatie logica, pentru ca nu poate exista alta. Oamenii au creat, pot sa spun chiar inventat, diferite idei despre cum a aparut Pamantul, chiar universul(ex: ca au venit extraterestrii si au colonizat, ca totul a aparut de la un BigBang, etc.), dar de ce sunt oameni care cred mai mult in ideile acestea decat in ce a spus Dumnezeu, in lucrurile care le-a spus si in care se incred atatia oameni? Pentru ca le-a spus nu stiu eu ce om de stiinta cunoscut in lumea intreaga? Stii, probabil ca tu, si nu numai tu, ar trebui sa credeti putin mai mult in proverbul "Crede, si nu cerceta".
Nu vreau sa ma intelegi gresit, nu am nimic cu tine, dar ai inteles cu totul gresit mesajul care am vrut eu sa il spun.
O zi buna.

| Teardrop a răspuns (pentru 7Roby7):

Se pare că tu nu înțelegi nimic. Voi începe cu sfârșitul răspunsului tău. S-o luăm pe îndelete. Tu crezi că dacă oamenii ar fi gândit ca tine, am maifi evoluat? Omul a descoperit tot ceea ce cunoaște CERCETÂND.

CUm crezi tu că din doi oameni, Adam și Eva, au rezultat trei rase (negrii, albii și asiaticii) total diferite una de alta atât ca aspect cât și ca construcție biologică?

6) Ție ți se pare corect să moară un om total nevinovat doar pentru a demonstra ceva? Mie nu. Sunt o grămadă de oameni care nu sunt creștini și donează bani orfelinatelor și spitalelor.

Tu nu-ți cunoști nici măcar religia ta! TU nu știi că în Creștinism un om se duce în rai doar cu bagajul moral?! Dumnezeu n-are nici o treabă cu lucrul material! Ce Aur e metalul lui Dumnezeu, frate? Ești prost? Banul, Aurul, toate sunt cunoscute ca OCHIUL DRACULUI. TOATE.

Am dat exemplu AURUL pentru că e cel mai scump material folosit din toate timpurile.
NU vezi nici un hotel, nici o budă publică și nici o casă a parlamentarilor acoperite cu aur, așa cum sunt bisericile. Ce faci, creștinule? Dai vina pe alții în loc să "întorci și celălat obraz"?

În timpul războaielor bisericile şi-au închis porţile, când copii flămânzi, însetaţi şi înfometaţi mergeau să ceară ajutor. Un om sărac doarme în mocirlă, pe bănci în gări sau în scări de bloc, că preotul nu-l primeşte în casa domnului? De ce nu-l primeşte? Că e sărac, şi că e murdar?

Variantă a apariţiei vieţii făcută chiar de mine acuma, pe loc: O dată vântul a luat o frunză dintr-un copac, şi frunza a călătorit atât de mult odată cu vântul, încât, în interiorul e, a apărut o conştiinţă, dată de puterea nempsurabilă a vântului. Şi, ajungând deasupra oceanului, vântul a încredinţat-o lui, şi frunza a căzut. Pe fundurile oceanului frunza a început să se umple de apă, şi a crescut, şi a crescut, până ce a atins dimensiunile unui om, de aceea corpul uman conţine atâta apă. Şi a ieşit din ocean încet încer, şi a devenit omul ce-l ştim asta, şi a adus altă frunză ca să crească. A aşteptat, şi a aşteptat, şi în final, şi cealaltă frunză a ieşit din ocean şi împreună au creat rasa umană.

Poftim, de ce varianta mea e mai puţin credibilă?

| 7Roby7 a răspuns (pentru Teardrop):

Din mai multe motive e imposibila si pot sa enumar cateva dintre ele mai jos:
1. Prin aparitia vietii se iau in considerare si animalele si plantele, de unde apare asa o frunza? Ce a fost primul, oul sau gaina?
2. In zilele de astazi un om normal isi poate tine respiratia cam un minut, dar tie iti iese omul dintr-un ocean cel putin din zona epipelagica, intr-un ocean in care apa este extrem de rece. Daca ar fi fost cum ai spus tu, oamenii care au murit din cauza scufundarii Titanicului trebuiau doar sa inoate pana la malul de la New York, si daca inima lor vroia mergeau si inapoi la Londra, fara griji ca se pot ineca sau pot ingheta.
3. Dintr-o frunza care are rolul de a produce hrana unei plante, am pus apa si s-a facut om, deci avem copaci din oameni! Daca ar fi fost cum ai spus tu, deja ne creeam fara reproducere. Comandam 2 copii facuti biologic, la "frunza". (Da, e o idee, dar nu are nicio logica intre frunza si organismul uman, in schimb mi-e mai usor sa inghit ideea ca o putere supranaturala data de un zeu numit Dumnezeu a inventat omul, deci varianta ta e cu mult mai putin credibila)
Acum, o sa raspund la restul afirmatiilor:
Deci, omul a cercetat, a creeat, a inventat si a ajuns la acest punct din zilele noastre in care avem masini, cladiri, diferite obiecte, etc. Si ce am castigat? Vreau sa spun benefic, care ne ajuta pe toti din orice punct de vedere. Toti oamenii au fost impartiti in cateva drumuri, aceia care muncesc din greu pentru stat pentru un salariu de "2 bani", aceia care stau acasa si nu fac nimic doar se folosesc de ce muncesc ceilalti pentru ca ei au bani, aceia care muncesc in tainele agriculturii, si multe altele. Deci, in loc sa munceasca cu totii pentru a-si castiga traiul de zi cu zi, unii stau si altii muncesc din greu. Bun, ce mult ne-a ajutat viitorul! Altceva, de cand cu toate aparatele si serviciile gen profesor, doctor, etc. oamenii sunt cu mult mai stresati decat inainte! Uita-te la un om de la sat care si el nu munceste mai putin decat cei de la oras dar el lucreaza cu animalele si cu agricultura, este mult mai linistit decat un om de la Bucuresti, care ii vine sa turbeze uneori pentru ca are prea multe pe cap, in timp ce ii suna in ureche masinile de pe strada, televizorul, etc. Traiasca evolutia! Acum, toti copiii de la 10 ani in sus, in loc sa fie pe trotuar sau intr-un parculet sa se joace cu mingea sau orice altceva, stau aproximativ 10 ore in casa jucandu-se pe calculator sau uitandu-se la televizor(nu se includ perioadele de mers la baie, de mancat, etc.), si daca se poate(pentru ca a venit vara) stau si o perioada din noapte. Da, ce bine ne-a priit evolutia! Eu nu spun ca in trecut era mai bine, dar daca nu erau razboaiele si toate problemele si daca nu stiam de tehnologie probabil ne era mult mai bine, procurandu-ne singur hrana, nu sa luam de la magazin, unii nici macar uitandu-se daca e expirata sau nu.
Cat despre tema cu bisericile si aurul. Din punct de vedere religios, aurul poate fi luat ca si o metafora, semnificand intelepciunea, credinta, iubirea si tot ce e bine si spus de Dumnezeu. Catedralele sunt invelite in aur pentru ca sa arete ca sunt casele lui Dumnezeu, nu ca sa se uite popa la biserica lui si sa se bucure in ce cladire sta el. Cine a spus ca intri in rai cu aurul de pe catedrale? Poti sa iti muti patul in biserica, daca faci pacate nu mai intri in rai. Aurul nu s-a folosit ca a ii atraga pe oameni, ci ca sa il atraga pe Dumnezeu si pe tot ce este sfant, si cine vrea sa vina, sa vina, cine nu, nu.
Da, le-au inchis. Dar ce vina are Dumnezeu? E vina preotilor care intra in biserica intr-adevar pentru bani, nu pentru a ajuta oamenii, dar e vina lor nu a noastra si nici a lui Dumnezeu. Niciodata sa nu te astepti sa te duci la o biserica sau o catedrala de pe un bulevard din Paris sau din orice alt oras din lume, fie el mic, fie el mare, si sa nu vezi preoti care sa nu iti ceara vin si mancare pentru a-ti ingropa mortul, in schimb in sate nu se mai intampla acest lucru atat de des. Iti dau un exemplu, am plecat din tara timp de 2 ani si am vizitat o multime de sate si de orase din Romania inainte sa plec. Am mers la un oras Bistrita si acolo am mers la o biserica si am auzit preotul cum se intelegea cu o batranica cum sa ii aduca pana vineri 200 de lei, un cozonac si 3 sticle de vin daca vrea sa ii ingroape asa cum se cuvinte sotul care a decedat. Pe cand, m-am dus la un sat Pietris aproape de acest oras si am vizitat singura cladire de acolo, biserica. Inauntru era un batran in carje si venea o doamna si ii dadea de mancare, chiar il ajuta sa manance, el nu mai avand o mana si cealalta nu sunt sigur daca o putea folosi. Deci, daca sunt oameni care fac lucruri ingrozitoare, nu inseamna ca sunt toti.
Adam si Eva au fost primii oameni pe Pamant, dar Dumnezeu nu i-a lasat doar pe ei 2 pe Pamant. Daca era asa, era imposibil sa treaca oamenii din Europa sau unde au fost pusi cei 2, in America. Nici eu nu inteleg cum a decurs popularea Pamantului, dar probabil Dumnezeu a pus mai multi oameni cu aspecte diferite in mai multe parti ale lumii.
O noapte frumoasa.

| Teardrop a răspuns (pentru 7Roby7):

Duh, Dumnezeul tău de unde a apărut? Copacul meu a existat la fel "Dinaintea tuturor lucrurilor".

După ce frunza a ieşit din apă a iubit atât de mult aerul încât a renunţat să mai poată respira apă.

laughing Eşti atât de naivlaughing Îmi dai explicaţii ştiinţifice cu privire la povestea mea. Eu de ce nu pot să-ţi dau explicaţii ştiinţificie cu privire la povestea ta? Nu vi atât de penibil şi de prost.

Din două rase de oameni, chiar dacă Adam era Negru şi Eva Albă, tot n-a avut de unde să apară rasa Galbenă. Povestea creeri lumii e doar o poveste.

Ce am câştigat? Păi când ţi-e frig nu te mai înveleşti în piele de urs, şi te baţi cu semenii pentru un loc mai aproape de foc. Nu mai suferi de cald, că atunci când crăpi merge în casă şi dai drumul la ventilator şi aer condiţionat, nu mai găteşti deasupra sobei, îţi încălezeşti mâncarea ân microunde, îţi expui teoriile de căcat pe un site, nu mai trebuie să te trezeşti dimineaţă la ora 4 ca să mergi să lucrezi în fiecare zi la câmp.

Tu nu mergi la şcoală? Ai chiulit de la orele de istorie, sau ce dracu? Cine ţi-i profesor, că-l reclam. Dacă te-ar auzi şi-a da palme.

Nimeni nu câştigă bani doar stând acasă. Toţi oamenii muncesc. Unde ţi-e credinţa? De ce mama dracului susţii ce nu ştii? Dacă unii muncesc mai mult e pentru că nu au fost în stare să obţină un job unde se munceşte mai puţin.

Tu nu cred c-ai dat în viaţa ta cu sapa sau cu grebla, sau să stai aplecat jumătate de zi, cum a făcut bunică-ta, de exemplu. Nu cred c-ai îndurat vreodată arşiţa soarelui, şi tu să trebuiască să munceşti la câmp.

Crezi tu că oamenii sunt mai stresaţi acum decât înainte! Citeşte frate o carte, şi Moromeţii, care oricum o să trebuiască s-o citeşti, să vezi cum trăiau oamenii atunci, şi cât de chinuitoare era viaţa lor!

Întotdeauna au fost şi vor fi războaie, şi doar pentru că tu te-ai născut într-o eră de pace, nu înseamnă că va dura veşnit. Europa e un continent mic, cu ţări deloc puternice. Da' dacă nu realizezi că în lupta altora suferă şi alţii...

Catedralele pot s-o ducă la fel de bine şi fără aur. PUNCT!

Şi cum Adică ce vină are Dumnezeu? Păi tu eşti prost? Dacă e atotputernic, de ce a lăsat copii să moară pe scările bisericii? De ce nu i-a primit în casa lui? De ce şi-a ales trimişi atât de cruzi (preoţii ăia) care n-au lăsat copii să intre? Păi cum aşa, tu vii la mine în casă, şi îmi închizi uşa, şi zici că nu mai laşi pe nimeni să intre, când tu eşti în casa MEA? E casa MEA şi las să intre pe cine vreau ei. Tu eşti doar portarul. Eu decid cine intră!

Şi Adam şi Eva n-au fost "puşi" în Europa IDIOTULE!laughing LOOL, asta-i CEA MAI MARE TÂMPENIE pe care-am auzit-o!
Păi frate, tu susţii religia, şi nici măcar nu ştii ce scrie în Biblie?!laughing Când prietenii tăi, prorooci au scris Vechiul Testamen, nici nu ştia ce dracu îi aia Europa, nici n-aveau idee că există aşa cevalaughing Ferească Sfântu' ce socateţi pe gurălaughing

Dumnezeu a creat FIX DOI OAMENI. Ceilalţi au făcut SEX şi s-au înmulţit, că oamenii doar prin sex se pot înmulţii. Nu scrie nicăieri în Biblie că Dumnezeu a mai creat alţi oameni. A creat DOAR DOI!

Eşti un copil inteligent, ştii să îţi susţii argumentele, şi apreciez asta foarte mult. Dar e vremea să te maturizezi şi să creşti. Şi eu cred în Dumnezeu, o forţă supranaturală, da' frate, trebuie' să înţelegi că Biblia e doar o carte, şi poveştile sunt doar poveşti.

Poate într-o zi o să dezvolt povestea aia despre furnză, şi dac-o s-o public vreodată, cu siguranţă o să ţi-o dediclaughingLollaughing

Şi pe bune, ştii şi tu că e penibil ce-ai făcut. Ai adus argumente ştiinţifice unei poveşti creeate de mine, când tu nu accepţi argumente tot ştiinţifice, la povestea din Biblie.
Nu ţi se pare penibil?

| 7Roby7 a răspuns (pentru Teardrop):

Nu am acceptat argumente stiintifice Bibliei? Pai, ba da le accept, dar nu mi s-au oferit argumente de genul. Noi am vorbit despre multe lucruri in legatura cu religia mai sus, dar niciun argument stiintific. Nu inteleg de unde ai venit cu ideea ca eu nu accept astfel de argumente.
"Daca era asa, era imposibil sa treaca oamenii din Europa sau unde au fost pusi cei 2, ", nu am zis ca ei au fost "pusi" in Europa obligatoriu, ci ca ei au putut aparea oriunde in lume. Ei nu stiau ce e Europa, dar acum stim noi. Ce legatura are intre ce stiau ei atunci, si ce se stie acum? Daca eu spun ca am gasit ceva foarte valoros dar extrem de vechi in Romania, tu o sa-mi spui ca atunci cand s-a facut, cel care a facut obiectul nu stia ca aici e Romania? Nu cred. Nu are nicio logica, de ce trebuie sa stie prorocii ca aici e Europa? Nu scrie nicaieri in Biblie de Europa, iar eu am vrut sa spun ca Adam si Eva au aparut undeva in lume, si am dat exemplu Europa, nu am spus ca Adam si Eva stiau ca acolo e Europa, acolo e Asia, etc.
Da, am fost la orele de istorie si am avut doar 10. Nu inteleg ce vrei sa imi contrazici in ce am spus, pentru ca nu am spus nimic ce nu s-a intamplat in trecut.
Abia astept ca Pamantul sa nu mai aiba resursele necesare pentru ca au fost folosite mult prea mult, desi nu cred ca se va intampla prea curand, si sa-mi spui daca ai fi preferat sa iti faci mancarea la soba sau in cuptorul cu microunde, ca sa stiu daca era mai preferat sa ajungem la acel punct.
Desigur ca aduc argumente stiintifice povestii tale, tu ai vrut sa-ti dovedesc ca ce ai scris mai sus este mai putin credibil, chiar imposibil. In plus, primul argument nu are nimic stiintific. Un duh, un zeu a putut aparea dinaintea creearii, dar un copac nu. Copacul avea frunze care si ele la randul lor au fost creeate de ceva, nu au fost "Dinaintea tuturor lucrurilor", in schimb un zeu nu poate fii creat, el este inca de la inceputuri.
Catedralele pot sa fie si fara aur, dar pot sa fie si mai bine cu aur. Aurul a fost pus ca sa arete ca sunt casele lui Dumnezeu, nu ca sa arete catedralele pretioase si nici ca sa intre nu stiu cine in Rai. Peste mancare iti pui sare, de ce pui sare? Nu o pune, mai bine o dai la saraci.
Nu Dumnezeu i-a trimis, si eu pot sa ajung preot, dar nu m-a trimis Dumnezeu, si pot sa ajut oamenii sau a inchid si eu usa in fata lor. Daca as intra in casa ta tu ai putea sa imi spui sa ii las pe acei oameni in casa, dar Dumnezeu nu poate sa le spuna preotilor sa deschida usile Bisericii pentru ca el nu poate sa ne vorbeasca in mod direct.
Nu, nu am lucrat pe camp si nici nu o sa o fac vreodata, dar sunt copii si oameni de la sate si din tari sarace care fac asta, dar suntem in evolutie, de ce? Ei nu pot sa aiba o viata mai buna pentru ca s-au nascut in locul respectiv, ei nu au sansa sa stea la un oras cu un salariu pentru un job de 4-8 ore, dar ei stiu ca daca nu s-ar fi decurs asa lucrurile putea sa fie altfel.
Toti oamenii muncesc? Nu, sunt oameni bogati care stau acasa si nu fac nimic, dar ei au bani. Lucrezi pentru ei, in timp ce ei nu iti dau nimic in schimb, dar imi spui ca toti oamenii muncesc.
As vrea sa treaca 50 de ani si sa imi spui daca ai mai vazut tu vreun oras invadat, unde sa moara aproape toti oamenii pentru ca a ajuns o tara in razboi.
De aia s-a creeat U.E. si NATO, ca sa nu ramana o tara mica din Europa in lupta cu Rusia sau alta tara mult mai puternica. Nu o sa fie in curand un razboi atat de mare, mai ales in zona asta, asa ca nu are rost sa ne gandim la un viitor sumbru plin de razboaie.

| Teardrop a răspuns (pentru 7Roby7):

Ce prostii vorbeşti? Spaţiul Geografic a fost acelaşi de când au apărut oamenii. Îl rest au fost cutremure şi erupţii vulcanice. Primele urme ale civiliaţiei au apărut în ZONA MESOPOTAMIEI DE ASTĂZI, care este în ZONA ASIEI DE ASTĂZI. Indiferent de cum se numea atunci şi cum se numeşte acum, tot aceeaşi zonă e.

Eu în fac mâncarea în cuptorul cu microunde pe baza energiei ELECTRICE care esti infinită, pe când cuptorul în sobă se face CU LEMNE. Care nu sunt chiar infinite. Cu metodele rudimentare se termină resursele pâmântului: ţiţeiul, lemnul.

De ce? Copacul meu a fost UN ZEU. Era un copac cu conştiinţă. A apărut din nimic, s-a autocreat, a apărut singur, pentru că era un COPAC-ZEU, la fel cum tu ai un OM-ZEU. Omul trebuie să fie creat de cineva, să se nască prin actul sexual dintre un bărbat şi o femeie.

Zei Antici au născut copii, care, la rândul lor, au devenit zei.
De ce casele lui Dumnezeu trebuie să fie învelite în "Ochiul Dracului"? Nu devin atunci, casele lui Satan?
Eu am nevoie de sare ca să trăiesc, pentru că altfel aş face deficid de iod, apoi aş avea probleme cu tiroida. Da' catedralele n-au nevoie de aer ca să existe.
Ba da, ca să fii preot trebuie să fii trimisul lui Dumnezeu. Eşti un creştin de căcat, tu nu asculţi ce spun ăia la Biserică?!?! Te duci acolo să te joci pe telefon, sau ce?
Dacă Dumnezeu nu poate vorbi în mod direct cu oamenii, atunci nu e atotputernic, nu? Dacă nu poate trimite un foc care să mistuie doar uşa bisericii, şi apoi să o reconstruiască, pentru a salva vieţile a nenumărţi copii, atunci nu e atotputernic.

Mai devreme susţineai că Biblia a fost scrisă de Dumnezeu prin oameni. Atunci cum a vorbit cu oamenii? Atunci putea şi acum nu mai poate? A îmbătrânit, sau ce?
Oamenii ăia bogaţi nu stau niciodată acasă. Banii nu cresc în copaci, şi nu vin singuri. Chiar dacă un tată i-ar lăsa toată averea fiului său, dacă fiul n-ar lucra de loc, ar pierde toţi banii.

Crezi că bani cresc în copaci? Aşa ţi-a spus mă-ta, că ăia stau toată ziua cu P**a în mână şi nu fac nimic?! Păi greşete. Pentru bani trebuie să munceşti, nu poţi să stau pur şi simplu acasă. Nu ştii nimic, eşti prea naiv. La vârsta ta ar trebui să-ţi dai seama de mai multe lucruri. Te rog, nu te mai certa cu mine, c-o să-ţi pară rău dup-aia c-ai fost aşa penibil şi aşa de naiv, şi îţi va fi ruşine de ceea ce ai fost TU. Du-te şi citeşte o carte, urmăreşte un documentar, informează-te. Dacă stau aici şi doar adunci contraargumente la tot ce îţi spun eu n-o să înveţi nimic pentru că pe mine refuzi să mă asculţi

Tu eşti prost şi nu ştii că în Ucraina e război.
Tensiunile dintre naţiuni au cresc enorm de la încheierea celui de-al doilea război mondial.

| DariaHàhaa a răspuns:

Pai existenta noastra este deja un motiv ca exista cineva care ne-a creat. happy

| TrololollPrettyDevil a răspuns:

Singura "divinitate" in care cred este Mama Natura. 0 motive in rest.