| Răzvănykă a întrebat:

Dacă Isus a fost atât de important și a avut un asemenea impact, de ce nu există mențiuni contemporane ale "minunilor" lui din surse istorice importante, care să nu fie influențate de credințele creștine?

21 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pentru că oamenii nu L-au acceptat. Și oamenii nu Îl acceptă pentru că El le mustră păcatele. Viața Lui este o continuă mustrare pentru aceia cărora le place să trăiască în păcat. De aceea a și fost răstignit.
Dumnezeu a stabilit o zi în care păcatul va fi eradicat din univers. Iar dacă inimile noastre nu se vor dezlipi de păcat, vom fi pierduți și noi împreună cu autorul păcatului.
Noi nu vom fi vinovați că am păcătuit, ci pentru că nu am vrut să renunțăm la păcat.
Nu are cum să existe scrieri istorice pentru că oamenilor nu le place să fie zgândăriți, mustrați. D-asta oamenii au luat chiar și știința de partea lor (știința este darul lui Dumnezeu pentru omenire) ca să lupte împotriva lui Dumnezeu.

| Răzvănykă explică (pentru anonimg):

Din cate se vede, nu a reusit nimic laughing))

| T0Teu a răspuns:

Vrei mentiuni contemporane ale minunilor lui Dumnezeu din surse istorice contemporane. Nu vrei ca istoricii sa noteze undeva toate întâmplarile din viata credinciosilor? De ce ar exista surse istorice din care sa poti prelua niste dovezi ale minunilor lui Isus? Nu stiam ca istoricii se ocupa cu asa ceva laughing

| Răzvănykă explică (pentru T0Teu):

Așa-i că vrei să minimalizezi întrebarea mea, sugerând că ar fi ridicol să căutăm mențiuni ale minunilor lui Isus în surse istorice contemporane? Este oare sarcasmul tău o modalitate de a evita să răspunzi la întrebarea dificilă pe care am pus-o?

Îmi pare rău să te contrazic, dar istoricii au documentat și analizat numeroase aspecte ale vieții și religiei în timpul perioadei antice. Există surse istorice care acoperă diferite aspecte ale vieții cotidiene, inclusiv evenimente religioase și miracole raportate de credincioși.

Deci, nu este deloc absurd să cerem mențiuni contemporane ale minunilor lui Isus. Este perfect legitim să căutăm dovezi istorice și documentate, în loc să acceptăm explicații superficiale care încearcă să minimalizeze o întrebare legitimă. Dacă ai argumente sau informații pertinente, te rog să le aduci în discuție.

| T0Teu a răspuns (pentru Răzvănykă):

Tu nu crezi in Dumnezeu, nu vrei sa crezi in El, dar pui in bataie de joc tot felul de intrebari complicate. Cauta tu singur raspunsul daca tot esti atat de curios, ca orice ti s ar spune nu accepți, ba chiar cauti sa contrazici.

| Răzvănykă explică (pentru T0Teu):

Nu este vorba despre faptul că nu doresc să cred în Dumnezeu sau că pun în bătaie de joc întrebări complicate pentru a fi dificil. Sunt, în primul rând, un sceptic, ceea ce înseamnă că nu accept afirmări fără dovezi sau argumente rationale.

Scepticismul nu înseamnă că refuz să accept, ci că sunt precaut și cer dovezi solide înainte de a ajunge la o concluzie. Așadar, nu caut să contrazic pentru a contrazice, ci sa caut să înțeleg în profunzime subiectul și să imi formez opinii bazate pe evidențe.

Dacă există argumente sau dovezi credibile care să susțină existența lui Dumnezeu sau minunile lui Isus, sunt deschis să le analizez și să le iau în considerare. Dar până atunci, raman sceptic si ateu convins.

| goguPatent a răspuns (pentru T0Teu):

Știi că oamenii care gândesc singurei așa funcționează... Nu accepta orice poveste cu caută argumente.

Habotnicii care nu se descurca singuri și au nevoie că cineva sa le zica ce să facă cred tot ce li se spune ca e mai ușor asa.

| T0Teu a răspuns (pentru goguPatent):

Si crezi ca eu n am argumente pentru ceea ce cred? laughing
Eu am foarte multe motive si argumente pentru care cred in Dumnezeu, nu cred pentru ca asa mi s-a spus si asa trebuie sa fie

| goguPatent a răspuns (pentru T0Teu):

Sunt absolut sigur că dacă te nășteai in alte zone geografice aveai foarte multe argumente și motive sa crezi in alt zeu hahahahaha

| T0Teu a răspuns (pentru goguPatent):

Ba nu. Cati asiatici nu cred in Dumnezeu? Foarte multi sunt prigoniti pentru credinta lor in Dumnezeu. Sau musulmani. cati nu s au intors de la Allah la Dumnezeu? Chiar si dintre africani cred in Dumnezeu. Scuze, dar argumentele tale sunt invalide. Daca planul lui Dumnezeu a fost sa ma mantuiasca, oriunde m as fi nascut El tot mi s ar fi descoperit

| goguPatent a răspuns (pentru T0Teu):

Lool, africanii cred în Dumnezeu că așa au fost forțați când au fost colonizați.

Foarte foarte putini musulmani se creștinează.

Eu îți garantez 100% dacă te nășteai in orientul mijlociu acu ziceai chestii de Allah.
Hahahaha.

In lumea asta poate 5% din credincioșii așa habotnici și au ales singuri religia. Restului de 95% li s-a impus și pe urmă susțin sus și tare că aia e religia lor adevărată. Hahahaha

| goguPatent a răspuns (pentru T0Teu):

Plus ce scrii tu aici e raspunsul standard al unui habotnic indoctrinat. Si anume religia mea e aia corecta, nimeni nu m-a obligat, e strict alegerea mea si e doar o mega coincidenta ca intr-o tara profund crestina s-a nimerit fix religia asta sa fie aia corecta pe care eu am ales-o singur si de buna voie... cand aveam 2 luni si cand au hotarat parintii mei ca asta e alegere mea,.

Muhahahaha, mama ce rad. Atat de standardo habotnic raspunsul tau. Practic cea mai mare dovada ca ce am scris eu este adevarat e raspunsul asta standard al tau.

Muhahahhaa

| T0Teu a răspuns (pentru goguPatent):

Poti sa razi cat vrei. Eu nu aveam religia pe care o am acum, am fost catolica. Atunci da, nu a fost alegerea mea, am fost botezata de mica. Eram "crestina" doar ptc asa erau parintii mei. Dar toamna trecută am făcut eu singura botezul la o alta religie pentru ca ASA AM VRUT, nu am fost obligata si nici nu e religia majoritara din tara asta ca sa zici ca e normal sa am religia asta. Mai bine incetezi pentru ca eu stiu ca mi am schimbat viața și L am descoperit pe Dumnezeu abia de cativa ani desi sunt majora si as fi avut timp sa Il cunosc pe Dumnezeu de cand eram mică. Ceea ce am simtit eu cand L am cunoscut pe Dumnezeu e greu sau chiar imposibil de descris si eu sunt convinsa de alegerea mea. Poti sa nu ma crezi, cui ii pasa? laughing laughing laughing

| T0Teu a răspuns (pentru goguPatent):

Ei bine, afla ca eu singură mi-am ales religia pentru ca singura mi-am dat seama care e treaba cu ea, nu mi s-a impus. Si nu m-am referit la africanii crestinati datorita colonizarii, ci la cei care au ales sa Il urmeze pe Dumnezeu datorita misionarilor crestini care au mers in Africa. Si musulmani nu sunt atat de putini care au devenit crestini, cauta si tu marturii pe net si o sa te convingi singurwinking

| goguPatent a răspuns (pentru T0Teu):

Aaaa, ok, deci ai fost racolata de o secta. Fix același lucru. Confirmi ce zic eu.

| T0Teu a răspuns (pentru goguPatent):

Gresit. Tu intorci cuvintele mele oricum vrei tu ca sa para ca ai dreptate. Nu e deloc acelasi lucru. EU am ales sa fiu ceea ce sunt, nu am fost "racolata". Lipsa ta de logica si de rațiune ma fac sa nu caut argumente. Parca as vorbi unor pereți. Stii ceva? Poti crede absolut ce vrei tu. Sa stii ca eu o sa pot dormi la noapte chiar daca tu nu esti de acord cu mine, da? laughingwinking

| goguPatent a răspuns (pentru T0Teu):

Și eu am dormit foarte bine, și m-am trezit cu aceeași părere.

| T0Teu a răspuns (pentru goguPatent):

Felicitări!winking

| CLaludiu1234 a răspuns:

Exista predici pe you tube, unde oamenii povestesc ce minuni a facut Dumnezu în viață lor.Cauta pe you tube :Iulian Calistru o predica în care pocăiți și nepocaiti vor plange laolaltă o predica de 25 de minute sa vezi ce minuni a facut Dumnezeu în viață acelui om

| Răzvănykă explică (pentru CLaludiu1234):

Eu am adresat o întrebare specifică despre absența mențiunilor contemporane ale minunilor lui Isus în surse istorice importante, iar răspunsul tău a deviat subiectul către anecdote personale. Aceasta demonstrează o evitare a discuției directe și o încercare de a schimba direcția dialogului.

| goguPatent a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Vezi ca ai un type, ai scris gresit propaganda. I-ai zis predica.