| EliLeli a întrebat:

Daca Isus a reinviat unde e? Unde pot sa il gasesc?

23 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Citește Biblia, scrie acolo.

| EliLeli explică (pentru sadrian46):

Cum sa o citesc? Unde scrie, la ce pagina?

| Hyperion7 a răspuns (pentru EliLeli):

Cuvânt-cu-cuvant,la pagina aia

| EliLeli explică (pentru Hyperion7):

Nici tu nu ai citit-o, asa-i?

| Hyperion7 a răspuns (pentru EliLeli):

Așa-i
Macar sunt sincer, apreciazăwinking

| EliLeli explică (pentru Hyperion7):

Mi se rupe mai bine. De ce sa apreciez asta, nu ar trebui sa fie normal sa fii sincer?

| Hyperion7 a răspuns (pentru EliLeli):

Himenul nu se rupe cu una cu două și nici ața.
E normal insa societatea actuală a transformat orice virtute in defect, iar sinceritatea e cam printre primele menționată.

| anonimg a răspuns:

Lucrurile spirituale sunt grele de înțeles pentru că nu am fost educați în privința cunoașterii lor. Nici când am fost mici, și nici acum când suntem mari, adulți.
Cerul, sau locuința lui Dumnezeu, este un loc real, exact. El nu poate fi văzut de ochiul uman, păcătos, după cum nu pot fi cunoscute nici planetele necăzute în păcat în starea de păcat, de degradare morală în care suntem.
Biblia spune că după câteva zile după ce a înviat, Domnul Isus S-a ridicat la cer în fața ucenicilor Lui.
După cum a existat în vechime un sanctuar unde se aduceau jertfe de animale făcut pe timpul lui Moise după modelul care i s-a arătat lui Moise, înțelegem că există un sanctuar în cer, un loc unde Domnul Isus mijlocește pentru păcatele noastre înaintea Tatălui pentru iertarea noastră, cu propriul Său sânge. Biblia spune că fără vărsare de sânge nu există iertare. "Tatăl Meu lucrează, și Eu de asemenea lucrez" spunea Domnul Hristos. Nu există lene, și nici inactivitate în cer. Sfânta Treime (adică Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt) lucrează continuu, neîncetat pentru mântuirea noastră. Îngeri sfinți ne apără, ne ocrotesc trup și suflet pentru ca diavolul și îngerii lui să nu ne facă să ne pierdem mântuirea în neștiință de cauză.
Putem deci să cunoaștem lucrurile spirituale, putem să nu mai fim străini de viața lui Dumnezeu, doar dacă nu ne mai opunem lui Dumnezeu și nu mai luptăm împotriva Lui.
Da, Dumnezeu nu doar că poate, dar El dorește să ne descopere lucrurile Sale. Important este să nu mai îndârjim inima și mintea opunandu-ne lui Dumnezeu zi de zi. Dacă ne vom lăsa atrași de El vom fi binecuvântați. Dar trebuie să știm că Dumnezeu nu va satisface niciodată curiozitatea oamenilor. Ci El va satisface nevoile spirituale, ne va atrage tot mai mult către Sine și ne va descoperi tot mai mult din caracterul Său, dacă ne vom lăsa atrași de El. Nu ni se cere să facem nimic mai mult și mai simplu de atât. Aceasta este datoria oricărui om; dar în același timp va fi și viață, pace și bucurie pe care lumea nu le poate oferi, pentru că ele nu sunt din lume, și lumea nu le va cunoaște niciodată. Nu vom mai fi nici noi din lume dacă ne vom lăsa atrași de Dumnezeu prin Duhul Sfânt care ne atrage către Sine și care ne va descoperi nu doar lucrările lui Dumnezeu, ci și pe Dumnezeu Însuși.

| Hyperion7 a răspuns:

Găsești în biblie informații, citește-o și o să vezi unde e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfanta Scriptura iti poate raspunde la aceasta intrebare

| EliLeli explică (pentru anonim_4396):

La ce pagina?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EliLeli):

Noul Testement! Nu iti pot spune exact CITESTE!

| KovacsB a răspuns:

In baie la vecinul meu.
L-am auzit acum ceva timp: Iisusse tot in baie esti?

| Xox0 a răspuns:

"S-a inaltat la ceruri si sade de-a dreapta tatalui"

| EliLeli explică (pentru Xox0):

Ok, unde? Pe Luna, pe Marte? Unde "la ceruri"?

| Whateverrr a răspuns (pentru EliLeli):

În al treilea cer, nu în cosmos. În Rai adică.

| Xox0 a răspuns (pentru EliLeli):

Literal, locurile exacte ale Iadului si Raiului sunt adancul Pamantului unde e lava, respectiv cer aka Univers.
Interpretate metaforic, pot fi locuri in afara realitatii noastre, intr-o alta dimensiune unde ii gasesti pe draci, respectiv pe ingeri si iisus.

| EliLeli explică (pentru Whateverrr):

Clar.

| EliLeli explică (pentru Whateverrr):

Funny!
Mai povesteste despre asta.

| EestiSodalane a răspuns:

În rai. Îl poti gasi la Liturghia de duminică în potir.

| vodami92 a răspuns:

Doar la biserica! in realitate cum ar putea fi! e mort de ani de zile! omul cand moare mai reinvie crezi tu! bine ar fi! dar din pacate! ai murit! gata la revedere!

| T0Teu a răspuns:

E in cer. Scrie în Biblie ca El sta la dreapta Tatălui. Și tot în Biblie scrie ca El S a dus în cer ca să pregătească acolo un loc celor ce vor ajunge în rai.

| ArchangelElohim a răspuns:

La tine in suflet, dar ca sa poti comunica cu El trebuie sa faci liniste, pace.