| Dorugar a întrebat:

Daca Isus este Dumnezeu si nu un om, si se stie ca Dumnezeu nu este muritor, atunci in ce a constat sacrificiul lui Isus, daca nu a murit pentru noi?
Cumva in faptul ca a stat atarnat pe cruce aproape in fundu gol?

30 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Tocmai de aceea are valoare Jertfa Sa, pentru ca El este Fiul lui Dumnezeu.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Unde ai vazut tu un Dumnezeu care sa moara?
Poi daca era nemuritor cum sa aiba valoare jertfa sa, daca nu s-a jertfit?
Sa fie "jertfa" sa doar in faptul ca si-a aratat curul?

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Esti orb, doar atat vezi tu in sacrificiul adus de Domnul Isus?

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Daca nu vad cai verzi pe pereti ca tine, sau nu am vedenii aiurite de drogat asa cum ai tu, asta nu inseamna ca as fi orb, ci mai degraba ca tu ai grave probleme de perceptie a realitatii
2 Isun nu s-a sacrificat pentru omenire ci s-a sacrificat ca un bou pentru a salva boi si juncile de la sacrificiile pe care le-a cerut Du, mezeu!
Un om care se sacrifica pentru omenire, nu se lasa sacrificat ca o vita, ci isi dedica viata omenirii asa cum au facut Fleming inventatorul penicilinei de ex!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

In orice caz eu ma incred in Domnul si cei ce se incred in El nu vor fi dati de rusine.Eu cred in Dumnezeu iar tu in satan.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Ha ha ha ...vad ca tu nu esti capabila nici macar sa intelegi o intrebare simpla, d-apoi cum sa ai tu atata minte incat sa intelegi ca Dumnezeu nu este un iubitor al minciunii si nici al mincinosilor, deci o mincinoasa care propovaduieste numai minciuni nu poate fi in slujba lui Dumnezeu, numai daca Dumnezeul ei este Diavolul!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Tocmai ca mie mi s-a deschis mintea si mi s-a largit orizontul ca sa pot sa vad lucrarile marete ale lui Dumnezeu!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Nu te supara dar la cultura generala esti varza rau de tot!
Aceia care au fost persecutati nu au fost crestini dupa Constantin, ci au fost crestini de RELIGIE MOZAICA, adica Judaizers.
Asa ca nu mai mintii cu jumatati de adevaruri pentru ca minciuna are picioare scurte si te faci iarasi de ras!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

In primul rand expresia ''esti varza'' arata ca nu ai destule cuvinte in vocabular pentru a socializa. Citeste cartea ''Graiul martirilor crestini ''din primele secole si vei vedea ca sub zece Imparati romani pana in anii 300 au fost omorati zeci de mii de crestini!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Cand cineva e "varza" inseamna ca nu este demn de respect pentru simplul motiv ca varza nu este un om respectabil!
Nu am ce sa citesc nimic despre graiul sarlatanilor, pentru ca STIINTA numita ISTORIE a dovedit clar cele afirmate de mine.

| EmaS a răspuns:

In Hristos sunt ascunse cu grija toate comorile intelepciunii si ale cunostintei.Intr-adevar, in Isus sunt ascunse nestemate spirituale nepretuite, ce asteapta sa fie descoperite si de tine!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Cea mai mare nestemata care te asteapta sa fie descoperita in Isus de tine este aceea ca Isus Christos este ...LUCIFER!

Detalii ti le explica chiar Ema care si-a dat seama in sfarsit ca Isus Christos este Luceafarul de dimineata ...adica LUCIFER!

| EmaS a răspuns:

Dragul meu, Isus este o realitate in viata mea si sunt mii de oameni care au avut experiente personale cu El. Daca il vei invita sa intre in viata ta ca Domn si Mantuitor, vei simti iertarea de pacate si fericirea, pacea. Domnul Isus a schimbat vieti si destine, a dat sens si scop vietii multor crestini! http://www.google.ro/......http?/

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Sa stii ca are dreptate!
Cunosc si eu destule persoane care dupa ce au baut o sticla de votca au legaturi directe cu ingerasi care-l aduc apoi pe Isus Christos! Dar Doamna Ema nu bea, ea este drogata din cauza opiumului...numit religie. dar asta nu conteaza din momentul ce rezultatul este acelasi, adica aberatia mistica!

| EmaS a răspuns:

Au fost multi care au incercat sa distruga credinta, dar de ce erau persecutati crestinii de aceea numarul lor crestea si mai mult! Au fost multi care au luptat impotriva Cuvantului lui Dumnezeu, si nu cred ca exista casa care sa nu aiba o Biblie!

| EmaS a răspuns:

Dorungar nu prea stie sa poarte dialoguri civilizate, dar in dragostea mea crestineasca il accept si nu ii raspund cum ar merita!

| EmaS a răspuns:

Un grup de oameni de stiinta au facut experiente pe muribunzi si au constatat ca exista suflet.De exemplu sotul meu cand a avut un accident foarte grav, era ca un cadavru, singurul lucru care il tinea in viata era sufletul.Iti recomand cu multa caldura cartea:Anthony Peake - Exista viata dupa moarte?
„Exista viata dupa moarte?" este o lucrare excelent documentata, care prezinta dovezi convingatoare, din diferite domenii ale cunoasterii, de la fizica cuantica la neurofiziologie, de la psihiatria clinica la diferite traditii mistice. Ipoteza ca fiintele umane stiu, prin anumite mijloace, ce are sa se intample in vietile lor este confirmata de miile de cazuri de premonitii si profetii. Peake prezinta numeroase astfel de exemple, la care adauga rezultatele numeroaselor experimente stiintifice realizate de renumiti oameni de stiinta.

| Dorugar explică:

Bingo! Ti-am dat fundita pentru acest raspuns!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Vezi Dumnezeu iti da fericirea fara bani si fara plata!happy

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Da ...asa este, cea mai mare sursa de fericire este prostia si inconstienta, de aceea scrie in Biblie ca "Fericiti sunt cei saraci cu duhul"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricat m-as stradui, nu pot sa nu te fac atent.nu crezi, nu crezi, dar cat de prost poti fi, dupa atatea discutii sa nu vezi logica? pacatul a intrat in lume si imlicit moartea prin ADAM, noi am mostenit-o.si a fost ridicat efectul pacatului si moartea, prin Iisus Hristos dar nu in firea omeneasca fiindca Dumnezeu a spus; din pamant esti si in el vei merge.ce e supus putrezirii, va merge in tarana din care luat, si ce e de la Dumnezeu se va intoarce la Dumnezeu.cine si cati dintre noi vom vedea.dezbaterile luuuungi si fara rost nu-mi plac.nici nu ma astept sa te crestinezi.deci sanatate si virtute.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Oi fi eu cum zici tu dar si tu esti asa cum zic eu, adica de o incultura ce pute a prostie de la o posta!
Daca nu ai fi atat de "cult" cat te crezi, ar trebui sa stii ca scena cu Acam si Pacatul s0a petrecut intr-o religie (cea mozaica) in care nu exista nici azi asa cum nu a existat nici acum 4000 de ani nici Diavol, si nici Pacat si cu atat mai putin Christosul care se recunoaste singur ca fiind Lucifer, si stapanul cheilor Iadului, sau mai pe scurt Satana!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A intrat dracul m tine si tea convins deja ca el e domnul.pai cei ca tine sant celmaiusor de mintit si de manipulat.esti slab puiule.dar la judecata asta nu e o scuza.ai armele necesare pentru a lupta cu cel ce-ti stapaneste mintea.dar nu le vezi nici cunosti.traieste-ti minciuna fericit.va veni si vremea adevarului asa cum ziua urmeaza noptii.mare e domnul.si drept.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Tu ai vazut cat de incorect scrii?
Cred ca realizezi ce mult conteaza pentru mine jignirile unui analfabet?

| Siim a răspuns:

Iisus se scriewinking Isus cu un singur,, i,, inseamna magar

| Dorugar explică (pentru Siim):

Poi de ce crezi ca am scris cu un singur "i"?
Tocmai pentru ca e ce ai zis tu!
Si cum sa nu fie asa daca el si-a propus sa prosteasca oamenii prin pilde (vezi Marcu cap 4)!

| xdogcatalin a răspuns:

Sick twisted fucks...

| mikkimikchela a răspuns:

NU! Iisus a venit pe pamant si s-a sacrificat pentru noi si a urmat voia LUI DUMNEZEU de s-a rastignit pe cruce, EL s-a rastignit pe cruce pentru noi pentru a fi mai buni si pentru a ne schimba

| Dorugar explică (pentru mikkimikchela):

Tu esti un papagal sau doar o placa stricata de repeti aceeasi prostie fara sa gandesti!
El nu s-a rastignit singur pe nicio cruce, ci a fost arestat, acuzat, judecat, condamnat si apoi executat!
Dar asta este valabil doar in cazul ca Isus era un OM!
Daca Isus ar fi fost Dumnezeu, atunci este nemuritor, deci rezulta ca nu a murit, si nici nu si-a sacrificat viata pentru noi, ci doar v-a pacalit pentru ca v-a luat de prosti!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru mikkimikchela):

Da, corect.