| Dorugar a întrebat:

Daca iti daruiesti/vinzi viata, trupul si sufletul lui Christos, si acest Christos recunoaste in Apoc.1:18 ca el este seful cheilor MORTII si ale Iadului care este Imparatia sa, oare unde ii primeste el pe crestinii sai dupa moarte?
Nu cumva in aceasta Imparatie?

3 răspunsuri:
| pet555 a răspuns:

1. Nu imi pasa unde este Imparatia Domnului Isus, desi stiu ca este in Rai.
2. Daca te tot iei de versetul acesta, de ce nu te iei de celelalte care spun clar ca Hristos este Dumnezeu, chiar Dumnezeu recunoscand acest lucru? De versetele unde se spune ca Imparatia lui Hristos este aceeasi cu a lui Dumnezeu?

| Dorugar explică (pentru pet555):

1 Tu nu stii nimic, doar crezi!
2 Niciunde in Biblie Isus nu spune ceva despre niciun Rai.
3 Da Christos (adica altul decat rabinul Isus) este intr-adevar un Dumnezeu, si anume Dumnezeul Veacului Acesta.
Sau nu stii ca in crestinism exista numai doua veacuri, cel al Vechiului Testament, care il are ca Dumnezeu pe Yahwe, si veacul Noului Testament care il are ca Dumnezeu pe Christos.
Sti cumva cum i se mai spune Dumnezeului Veacului Acesta?
Da ai ghicit Satana.
4. Cine spune baliverna asta?
O spune Dumnezeu, o spune Isus, sau o spune un satanist ca evanghelistii Luca sau Marcu? De ce satanisti?
Pai pentru ca Luca recunoaste in cap.9:1 ca a primit de la Christos putere si stapainire peste draci, dar nu si peste ingeri sau arhangheli!

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun