| navarre a întrebat:

Daca iudeo-crestinismul este religia adevarata,de ce credeti ca a fost impusa cu forta,iar din cauza acestui,,proces"de indoctrinare, au fost ucisi sute de mii de oameni incluzand chiar si copii?
Credeti ca Dumnezeu adevarat asa doreste sa fie cunoscut?
impunerea cu forta a fost o metoda Divina?

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu cred ca impunerea cu forta este o metoda cu care Dumnezeu este de acord.El nu obliga pe nimeni.Este scris :,, Cine ma cauta cu tot dinadisul, ma va gasi.,,

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

El nu doreste sa se faca cunoscut cu forta.El doreste ca noi sa Il cunoastem pe El si sa avem parte de fericirea eterna.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Daca un bolnav nu doreste sa stie ca sufera de o boala incurabila este bine sau rau? Eu cred ca este spre binele lui ca sa se poata menaja si trata astfel incat sa isi prelungeasca viata si sa ia tratamentul corespunzator ca sa nu aiba dureri foarte mari. Cred ca intelegi ce vreau sa spun.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns:

Inseamna ca nu stii ca sunt multi oameni de stiinta care sunt in acelasi timp si credinciosi. Stiinta este definita ca,,, investigarea, observarea, experimentala si explicarea teoretica a fenomenelor,,. Stiinta este o metoda pe care oamenii o pot folosi pentru a capata o intelegere mai profunda a universului. Este o cautare catre intelegere prin observarea şi presupunere. Avansul in stiinta se face doar pe baza logicii. Cu toate acestea, credinta unui crestin in stiinta nu trebuie sa fie niciodata precum credinta in Dumnezeu. Un crestin poate sa aiba credinta in Dumnezeu si respect pentru stiinta, in masura in care ne amintim intotdeauna cine este perfect si cine nu.,, Stiinta fara religie este imperfecta religia fara stiinta este oarba.,, Albert Einstein.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e metoda divina. Dar inainte de acest lucru crestinii au fost cei persecutati si au murit mult mai multi oameni.