| danut a întrebat:

Daca "natura" este creatoarea vietii are si capacitatea de a rationa sau gandi logic?

Răspuns Câştigător
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Mai omule, daca si materia organica si cea anorganica au la baza electroni, protoni si gluoni, care mai e diferenta dintre ele? Iti spun eu care: materia organica e vie iar cea anorganica e moarta. SINGURELE care pot transforma materia anorganica in materie organica sunt plantele adica copqci, flori, balarii, iarba... Iar apoi animalul si omul mananca planta deci nici omul nici animalul nu poate transforma materie anorganica in materie organica ci doar plantele. Cum a aparut atunci viata pe Pamant daca la inceput nu erau plante? Mai mult, chiar daca ar fi fost plante, cum ar fi aparut animalele? Si din ce ar fi putut supeavietui daca acestea n-au capacitatea de a transforma materie anorganica in organica? Cu plantele inexistente? Ceea ce vreau sa spun e ca e imposibil ca viata sa se fi format singura.

34 răspunsuri:
| danut explică (pentru Inferno):

Parca vorbeam de ateism, nu de panteism asa ca nu stiu cine e strupid aici, tu sau raspunsul tau.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Am greșit. De fapt natura și realitatea obiectivă sunt sinonime, asta neavând neapărat legătură cu panteismul.

Nu vad unde ai precizat că te referi la ateism.

| danut explică (pentru Inferno):

"Nu vad unde ai precizat că te referi la ateism."
In intrebare sau nu astea sunt principile ateiste?

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Nu mă îmi bat capul cu tine.
Ce ai menționat tu in întrebare este doar o idee obscură valabilă nu doar in cazul ateismului.

Și un panteist crede că natura este creatoare.