| anonim_4396 a întrebat:

Daca oamenii fac bine doar constransi fiind si obligati de religie atunci opusul ar fi cum ca fac rau de buna voie si nesiliti de nimeni.hee hee
Astfel daca nu i-ar mai obliga religia sa faca bine credeti ca ar mai face acestia rau din placere? thinking

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Religia i-a silit uneori pe oameni sa faca raul: arderi pe rug, linsaje, razboaie religioase, pogromuri, etc.

| milan9 a răspuns:

Chiar dacă tu te-ai obişnuit să faci abstracţie de ea, se ştie foarte bine că avem totuşi o conştiinţă morală. În virtutea acelei conştiinţe facem binele, şi nu pentru că am fi obligati de religie!

Se ştie foarte bine că noi mai avem şi o conştiinţă şi o lege morală! Unii atei au revenit la credinţă tocmai pentru realitatea de necontestat a legii şi conţtiinţei morale!

În virtutea acelei conştiinţe facem binele, şi nu pentru că am fi obligati de religie!

| WhatheWow a răspuns:

A face bine sau rau e pentru ca asa iti dicteaza constiinta in acel moment si nu ca esti constrins de vreo dogma sau convingere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu am fost obligat si a fost decizia mea sa devin crestin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Puiule? eu nu sant obligat.eu aleg sa fac binele sau raul.ca crestin, nu trebuie sa asteptam vreo rasplata pentru un bine facut fiindca trebuie sa-l facem ca venind firesc din firea noastra ca fii ai luminii. buni rai, stii cu e? nu trebuie sa stie stanga ce face dreapta, fiindca se spala una pe alta si amandoua spala fata.iar cine se lauda cu faptele, inseamna ca el cauta slava lumii acesteia deci ce rasplata va mai primi dincolo?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu inseamna ca devii animal daca nu te iei dupa biblie si dupa toate legile alea idioate.
Pur si simplu sta in caracter.

| badboy18 a răspuns:

Zice tertulian "Este un privilegiu omenesc şi un drept natural ca fiecare să venereze ceea ce crede; religia unuia nici nu dăunează, nici nu foloseşte altuia. Fiindcă a constrânge la religiozitate nu este religie; religia ar trebui îmbrăţişată de bunăvoie, nu prin violenţă, de vreme ce şi sacrificiile cer consimţământul sufletului. Astfel, nu aduceţi nici un servciu zeilor voştri, cu toate că ne siliţi să le jertfim. Căci ei nu se bucură de sacrificiile celor ce nu le aduc de bunăvoie. Doar dacă nu cumva îndrăgesc violenţa! Însă Dumnezeu nu este iubitor de violenţă! Într-un cuvânt, adevăratul Dumnezeu dăruieşte în mod egal toate ale Sale, şi celor ce sunt ai Săi, şi profanilor."

| Alecsandra95 a răspuns:

Nimeni nu e obligat sa faca bine daca nu simte asta.
Si depinde ce intelegi tu prin " bine". Bine poate insemna si un zambet pe care il arati, poate fara sa vrei.
Societatea deformeaza definitia cuvantului - crestin -.
Cei ce fac rau, fac asta pentru ca asa simt si gandesc ei in momentul acela. Nimeni nu'i constrange.

| A2895 a răspuns:

Cum sa te oblige religia sa faci ceva?straight face
Daca faci bine sau rau cuiva tine de educatie si caracter nu de religie oh go on.