| whitelore00 a întrebat:

Dragi atei,
INTREBARE SI NU PUTETI SA SPUNETI NU!
Sa zicem ca sunteti obligati sa va botezati intr-o religie dar nu sunteti obligati sa credeti in ea, doar sa va botezati ca nu va obliga nici naiba sa credeti.
Aveti mai jos niste religii pe care le puteti alege.
Ortodox
Catolic
Islam
Penticostal
Martorii lui Iehova(nu stiu daca asa se scrie)
Baptisti
etc.
Pe care o alegeti? REPET nu sunteti obligati sa credeti, doar sa alegeti si dupa va vedeti de viatahappy

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

La musulmani nu se practica botezul. Se practica taierea imprejur.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Catolicism, e cea mai lejera si mai putin spalata pe creier religie din lista ta.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu toate religiile au acest "botez", dar daca ar fi sa aleg una, as alege ceva asiatic, cum ar fi ceva ce vine din cultura Indiana, cum ar fi Budismul, din moment ce asta e una din cele mai putine care au niste aspecte care se aseamana cu ceea ce cred eu. Nu sunt ateu, dar nici nu practic vreo religie, pur si simplu, am propriile mele idei si viziuni despre viata. Dintre toate, cred ca Budismul e una din cele mai putin toxice religii care exista.

| Superior a răspuns (pentru Mayhem666):

Problema este ca exista doar un singur adevar, deci degeaba propunem "propriile idei". Ideal ar fi sa existe o selectie a acestor "idei" pe criterii obiective.

| Theo94 a răspuns:

Daca era si buddismul in lista preferam buddismul, asa nu aleg nimic, chiar daca tu spui ca nu putem sa spunem nu.

| Superior a răspuns (pentru Theo94):

Atunci alegem intamplator si poate ai norocul sa fii Martor al lui Iehova happy

| whitelore00 explică (pentru Theo94):

ETC. ai citit tot?

| Theo94 a răspuns (pentru whitelore00):

Da.