| Meme10Memu a întrebat:

Daca omul n-ar avea nici o placere i-ar fi indiferent daca e viu sau mort. Prezentul devine trecut si nu invers. Asadar sunt lucruri care determina ca evenimentele sa se desfasoare intr-un anumit sens independent de vointa omului. De aceea singura exlicatie este ca doar existenta unei inteligente superioare cu vointa proprie ar putea sa faca sa se desfasoare intr-un singur sens evenimentele, o fiinta in afara dimensiunii materiale. Asta e o dovada ca Dumnezeu nu este inventat de om pentru ca aceste lucruri se intampla independent de vointa omului?

2 răspunsuri:
| Christus a răspuns:

Da

| Meme10Memu explică (pentru Christus):

Daca trecutul ar deveni prezent sau daca nu ar exista o curgere cu singur sens a timpului omul nu ar putea sa-si faca niciun plan si nu ar realiza nimic. Asadar omul este inclus intr-un scop in scopul Stapanului Timpului adica Dumnezeu.