| Culiceanu_Liviu_1977 a întrebat:

Daca te rogi simti putere iubire si o putere daruita de sus voi dragilor ati simtit fiori ai iubirii de Biserica de Dumnezeu.

43 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Nicipedeparte nu e asa. Dovedeste! Eu m-am rugat si am fost la biserica 11 ani si nu mi-a indeplinit nimic din ce i-am cerut, ba din contra, am primit ce a fost mai rau. Mi-am dat seama ca nu exista asa ceva> iubire si Dumnezeu, sunt cuvinte opuse. Mai bine pui osul la treaba si nu ceri lucruri pe care pe poti face unor zei invizibili.

| justinko a răspuns (pentru Elvina):

Poate faptul ca nu ai primit ce ti-ai dorit dea demoralizat, e de inteles, dar daca ai fi fost atenta in acei 11 ani la biserica tiai fi dat seama ca Dumnezeu nu ne da ce vrem, ci ceea ce avem nevoie, fiecare incercare sau lucru rau ce ni se intampla, il patim fie pentru ca am facut lucruri gresit si nu doar odata ci am mers inainte cu ele sau ca sa devenim si mai buni de cum suntem, sa evoluam. doar pentru ca nu ti-a mers cum ai vrut nu inseamna ca nu exista Dumnezeu. Daca toata lumea ar fi gandit ca si tine nu ar mai fi existat nici sfinti sau religie.

| Elvina a răspuns (pentru justinko):

Si copiii care sunt in Africa si mor de foame? Ei au nevoie de hrana si Dzeu nu le da. Sau o persoana care e omorata, ce vina are? Dzeu de ce nu face nimic? Pai era mai bine fara religie, ea ne-a tras in jos, un exemplu fiind Inchizitia. Nu sfintii au dus lumea mai departe, ci descoperirile stiintifice.

| justinko a răspuns (pentru Elvina):

Da dar tot nu sti raspunsul la intrbarea mea, si inca ceva, tu cum poti sa judeci deciziile divinitati nefiind in stiinta de cauza, in sensul ca tu stii de ce sau pentru ce moare cineva? Nu pentru ca doar dumnezeu stie spuneai ca ce vina au uni oameni ce sunt ucisi etc. poate au fost ucisi pentru : a nu mai face rau, a ajunge in rai, sau pentru a le salva sufletul in sensul ca daca ar mai fi stat pe pamant s-ar fi indreptat pe cai mai rele. nu vad sensul afirmatiei tale doar pentru ca mor oameni inseamna ca nu exista Dumnezeu? Nu e asa, daca tot o ti cu stiinta de ce nu se pot explica vindecari miraculoase, sau sfinti care miros tot timpul a mir si nu putrezesc, toate acestea NU AU FOST EXPLICATE de oameni de stiinta.

| milan9 a răspuns (pentru justinko):

Este vorba despre libertatea omului, peste care Dumnezeu nu trece. O libertate responsabilă pe care El o respectă în mod deplin...

Libertatea omului este ceva dincolo de care, poate greşesc, dar tind să cred că nici Dumnezeu nu doreşte să "cerceteze", să intuiască sau să vadă viitorul.
Aceasta este în fond libertatea- forţa de a schimba lucrurile, necontrolată de nimic coercitiv.

Astfel, faptele noastre cred că au darul de a fi o "surpriză" chiar şi pentru Dumnezeu - o adevărată delectare pentru El, sau o dezamăgire profundă pentru Cel care este în continuă stare de răstignire pentru noi (pentru că tot în formă continuă sunt şi păcatele omenirii...).

| Elvina a răspuns (pentru justinko):

Geniale raspunsuri ai. Cum poti sa afirmi ca un tata care isi omoara copilul in bataie si-a omorat copilul pentru ca el "sa nu faca rau, sa nu ajunga in iad, sa i isalveze sufletul", cel putin asa reiese din ce ai zis tu mai sus. Eu ma refeream la faptul ca unii oameni omoara alti oameni si te intrebam unde e Dzeu acolo. Ti-am mai explicat treaba cu minunile. Sunt lucruri pe care momentan stiinta nu le poate explica, dar o va face in viitor. ASa cum in trecut oamenii mureau de la pneumonie sau de la rabie si s-a descoperit vindecarea, asa va fi cu alte treburi inca neelucidate in prezent.

Vad ca tie iti plac mult moastele, esti si tu un pupator din ala inrait? Nu uita ca in Biblie scrie clar ca nu exista mijlocitor intre om si Dzeu decat ISus, si ca Dzeu nu se afla in temple construite de mana omului, ci in suflelte noastre.

| justinko a răspuns (pentru Elvina):

Eu ma refeream la faptul ca Dumnezeu nu intervine in situatiile amintite de tine din anumite motive nu ca un tata isis omoara copilul ca sa ajunga in rai ci Dummnezeu poate vrea sa-l primeasca in rai si nu intervine.Alti zic ca cum poate exista un Dumnezeu asa rau sa te chinuiasca vesnic? oameni buni dar cat DE BUN este Dumnezeu daca ne da BUCURIE VESNICA.Si tu chiar crezi ca daca ei vor afla cum se intampla lucrurile astea nu va exista posibilitatea ca cu cat le studiaza mai mult sa-si dea seama ca numai Dumnezeu putea face asta? happy Ok daca vor fi dovedite asta nu inseamna ca sunt false,pentru ca in biblie zice ca toate se vor descoperi,atunci de ce uni oameni care sau rugat la DUMNEZEU ma refer la cel adevarat, sau vindecat, daca e cum zici tu ca nu exista Dumnezeu atunci s-ar fi vindecat orice om care are credinta in zeul lui, dar fazai ca nu e asa, deci nu e ceva ce poate provoca mintea noastra deoarece orice om are minte dar nu orice religie are vindecari miraculoase sau sfinti si atunci daca tot ma faci pupator de moaste, sfinti sun simbolul dreptati si al puritati mai intai respecta macar aceasta ide, eu cred in ceva care ma indruma pe calea respectului a intelegeri tu la ce te inchini la TV, citesti o carte si uau,, am sens in viata,,, sau poate sa urasti pe cei care cred in ceva? Si la sfarsit vei sti cum toti oameni in ipostaza asta a sfarsitului stiu ca e prea tarziu ca sa vrei sa mergi pe calea,, pupatorilor de moaste,,. Si acuma repet citeste cu atentie, daca toate lucrurile aproape din ziua de azi au fost explicate de unde sti ca nu au sursa divina, cum explica oameni tai de stiinta ca universul s-a format din ciocnirea unor particule cand la incepu nu exista nici praf nici timp big grin.

| Elvina a răspuns (pentru justinko):

"Dumnezeu poate vrea sa-l primeasca in rai si nu intervine" - iti dai seama ce idiotenie e asta? Putea sa aleaga si alte metode Dzeu, nu prin suferinta.

Pai nu e asa bun daca iti da foc vesnic pentru eternitate. Era si un banc la un moment dat, care e cat se poate de real:

Un hoț intră să fure într-o casă în care trăia o femeie cu copilul ei nou-născut, în timpul jafului femeia se trezește, și panicat, hoțul împușcă din greșeală pruncul... Mama înnebunită de durere sare de pe balcon și moare... Măcinat de vină și remușcări, hoțul merge la biserică să ceară iertare lui Dumnezeu. După legile creștine, mama merge în iad pentru suicid, copilul merge în iad pentru că a murit nebotezat, iar hoțul ajunge în Rai pentru că s-a convertit și l-a acceptat pe Dumnezeu.

Si asa e Dze-ul tau bun, nu?

"uni oameni care sau rugat la DUMNEZEU ma refer la cel adevarat, sau vindecat" - Unii se scrie cu doi i si s-au vindecat, nu "sau vindecat". Bine ai zis tu, unii, nu toti. Simplu. Pentru ca acei oameni au mers si la medic sau pur si simplu prin rugaciune s-au autosugestionat si boala a recidivat, exista si asa ceva.

"fazai" - corect: faza-i

"sfinti sun simbolul dreptati si al puritati" - Sfintii sunt simbolul dreptatii si al puritatii: lasa ca nu toti sunt asa.

Eu sa ma inchin la tv? Eu nici nu ma uit la tv laughing)

Am citit mii de carti care mi-au aratat mai multe decat nu mi-a aratat 11 ani de mers la biserica.

"toti oameni ": Toti oamenii, ai uitat sa mentionezi ca numai 2 miliarde din 7 sunt crestini, restul au alte religii, ce vor face ei, vor ajunge in iad doar pentru ca asa zice religia noastra? E o mare porcarie.

"unde sti ca nu au sursa divina," - De unde stii? Totul va fi explicat stiintific la un moment dat. Si apoi, legat de formarea universului sunt foarte multe teorii, inca se mai cerceteaza, dar prefer sa cred teoria Big Bang decat ca Pamantul are 6000 de ani.

Hai ca nu are rost sa ne mai ciondanim mult, suntem pe lungimi de unda diferite.

| justinko a răspuns (pentru Elvina):

Exista o vorba academica si anume cand un om nu are argumente se ia de alte aspecte care nu au legatura cu subiectul dar il pun in avantaj, cum faci tu happy vezi tu Dumnezeu nu e rau, bai omule ai o viata, 50-60-70 de ani depinde de fiecare poate mai putin, in care sa faci si ce-ti place da sa mergi la biserica 2 ore din 7 zile si sa fi cat decat bun si sa mai spui o rugaciune ti se pare greu? Atunci cum poti spune ca e rau cand iti cere niste lucruri de bun simt.Si,,vrajeala,, ta cu autosugestionarea e eronata, fiindca una e ca sa ti se dea un cub de zahar sa ti se zica cum ca ar fi aspirina ca in vietnam si altai ca oameni de O ANUMITA RELIGIE sa beneficieze de anumite vindecari, daca ai cat de putina logica tiai pune anumite intrebari legate de acest fapt. Adica de ce autosugestionarea functioneaza la anumite religi? Asteas chesti de 2 bani si ca sa stii acum mii de ani un an nu avea aceeasi lungime, adica asa considerau unele popoare in sensul ca in 12 luni la ei puteau fi si 2 ani, ciudat dar ceva de genu. Si ti-am zis faza cu big bangul, daca ar fi existat particulele alea ce sau ciocnit atunci n-ar mai fi fost nevoie de big band deoarece s-ar fi format planetele oricum din moment ce exista materie, nu are sens cum sa ciocnit materia ce nu exista.

| Elvina a răspuns (pentru justinko):

Ha! Ha! Eu consider ca tu bati campii, nu eu. Vrei sa ne batem in citate biblice sa vedem cine castiga? Ai uitat sa precizezi ca Dumnezeul crestinilor cere asta, nu alt dumnnezeu, sunt n zeitati in lumea asta. Ai si tu dreptate pana la un punct, dar eu nu am vazut nicio vindecare, cel putin in jurul oamenilor pe care ii cunosc, iar cazuri cu vindecari miraculoase sunt n, dar nu am gasit niciunde dovezi concrete, documente, doar simple relatari. Stii ca teoria Big Bang a fost descoperita de un preot catolic? Tare Dumnezeu asta, ca i s-a revelat in asa fel tocmai uni preot.

Decat sa cred intr-un zeu invizibil, mai bine cred in stiinta si in ceea ce experimentez pe propria piele.

| justinko a răspuns (pentru Elvina):

Da si Luther a fost catolic pana la un punct. Cred cam scris asta de 10 ori azi dar citeste,, Efectele benefice ale rugaciuni,, de Alex Carrel

| Elvina a răspuns (pentru justinko):

Emotii pozitive si autosugestie - cam despre asta e vorba in carte, nu?

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu trimite spiritul sau sfant si poti simti chiar puterea care depaseste normalul, atunci cand ai impresia ca nu mai poti. 2Corinteni4:7

| Delmoniko a răspuns (pentru danay72):

Poate ti-a fost cel mult frig intr-o biserica. Te cam trage la spate, te dor oasele. Cam bate vantul pe acolo. Enoriasii nu mai sunt ce erau alta data. Si daca simti ceva, inseamna ca ori ai o varsta inocenta, ori esti usor de influentat/prostit. De obicei, oamenii de la tara se lasa prostiti de icoane, lumanari, candelabra si picture grotesti cu draci, gheene, foc, smoala si alte dracovenii.

| danay72 a răspuns (pentru Delmoniko):

Eu nu sunt atrasa de aceste lucruri, care nici macar nu au un temei biblic, ci de Biblie si de tot ce spune ea legat de cum ne putem apropia de Dumnezeu.

| Delmoniko a răspuns (pentru danay72):

Daca biserica nu are temei biblic (si crede-ma, aici vei fi crucificata de cavaleri ai luminii si aparatori intru dreapta credinta precum milan9, Jorpalul etc), oare ce temei are biblia insasi? Vei spune, fara indoiala, cuvantul lui dumnezeu. Dar urmand acest construct ideatic precum bulgarele de zapada iti vei da seama ca nu exista acea cauza primara. Biblia nu are nici ea temei pentru ca e scrisa de oameni. Pentru oameni. Asa ca poti spune cel mult ca te poti apropia prin biblie de oameni. Nicidecum de zei imaginary ai israelitilor de dinainte de Hristos.

| danay72 a răspuns (pentru Delmoniko):

Iti duc doar un argument biblic. Exod20:4,5 legat de icoane. Apoi, Biblia m-a apropiat de Autorul ei, Iehova, si da, m-a ajutat si sa ma apropii de oameni care la randul lor respecta Biblia si il au ca prieten pe Iehova. Iacov4:8.Si tu poti avea o relatie de prietenie cu Creatorul, important e sa vrei si sa asculti de normele sale.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

"Si tu poti avea o relatie de prietenie cu Creatorul, important e sa vrei si sa asculti de normele sale."

Lasand la o parte povestile religioase, o relatie in care trebuie sa te supui normelor cuiva, in general vorbind, nu este una de prietenie.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

In orice relatie de prietenie autentica respecti anumite lucruri care ii plac celuilalt.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Ai impresia ca daca unui prieten ii place sa faca sex in 3, iar mie in 4, e motiv de stricat prietenia? Nu e cel mai delicat exemplu, dar nenea asta imaginar al tau, printre altele are si pretentii sexuale de la "prieteni".
Sau, am un prieten nefumator, ok, evident nu fumez la el in casa, in masina, etc, dar faptul ca eu fumez, ai impresia ca e motiv de galceava? Sau invers, el fumeaza si eu nu...
Plus ca barbosul tau imaginar spune clar ca trebuie sa-i fii sclav daca vrei sa-ti dea, ce naiba vrei tu sa-ti dea, ca nu toti au aceleasi fantezii cu el.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Eu am pretentii de la prietetii mei si prietenii mei de la mine.Iar eu nu ma leg de niste vicii, ci de caracterul cuiva si de modul in care respecta si se respecta.Proverbul spune clar,, spune-mi cu cine te insotesti, ca sa-ti spun cine esti.,, Eu tin mult la ce fel de reputatie imi fac si cu cine sunt asociata este important pentru mine.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Apropo de aprecieri, daca un hot da "jaful secolului", el va fi foarte apreciat de colegii de breasla, dar blamat de majoritatea oamenilor, la fel si cu tine, daca esti prietena cu personaje din povesti, vei fi evident apreciata de cei ca tine, dar majoritatea te va considera sarita de pe fix. Proverbul are dreptate, dar se aplica si la rau, asa ca...foarte bine ca tii la reputatie, dar depinde si la care.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Cred ca ti-ai dat seama la ce fel de reputatie tin. Apoi, niciodata nu poti fi pe placul tuturor si sincer, niciodata nu m-a interesat sa fac pe placul unui grup doar ca sa fiu acceptat de el.Si am avut numai de castigat, petru ca la fel ca alti 8 milioane de oameni, m-am concentrat asupra relatie de prietenie cu Iehova Dumnezeu si cu cei care asculta de el.Am parte de prietenii sincere si adevarate, pe care la cei din jur nu le prea vezi.Iar toate acestea pentru ca am ascultat de ce spune Biblia.

| Delmoniko a răspuns (pentru danay72):

1. Biblia nu poate fi prezentata ca argument.
2. Daca nu intelegi primul punct, atunci discutia este fara sens.
3. Tot ce ai spus face referire stricta la punctele 1 si 2.

| danay72 a răspuns (pentru Delmoniko):

Pentru un crestin Biblia este argumentul.

| justinko a răspuns (pentru danay72):

Daca tot respecti biblia de ce Dumnezeu la pus pe Noe sa ciopleasca pe arca serafimi si heruvimi?

| danay72 a răspuns (pentru justinko):

Arca lui Noe nu avea serafimi si heruvimi.Geneza6:14-16. Probabil te referi la arca legamantului. Dar nici unde nu scrie ca trebuiau sa se inchine la ei.

| justinko a răspuns (pentru danay72):

Bine ceea ce insinuezi e ca i-a facut de dragul artei? happy

| danay72 a răspuns (pentru danay72):

Daca trebuia sa se inchine la ingeri le spunea clar. Apoi cand apostolul Ioan a incercat sa se plece in fata unui inger, acesta l-a oprit. Apocalipsa22:8,9

| milan9 a răspuns (pentru justinko):

Îngerul a respins închinarea apostolului DOAR pentru ca exista riscul de a fi confundat cu divinitatea sau considerat "extensie" a Divinităţii, pe când el era doar un alt fel de slujitor in folosul mantuirii oamenilor.
Mai exista apoi riscul ca cei din jur (cititorii scrierii - neiniţiaţi încă deplin în creştinism) să îl confunde pe acel înger cu un zeu – lucru total inacceptabil în situația respectivă (pentru că riscul era real – ei trăiau într-o vreme a idolatriei care Îl excludea pe Dumnezeu).
Astăzi nu mai există riscul ca cineva să confunde pe Unicul Dumnezeu cu creaţia...

| Holiday a răspuns:

Mi-e greu sa cred ca unui om normal milogeala, si adresata unui personaj din povesti, ii poate da iubire, putere sau fiori pe sira spinarii.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da, trebuie sa multumim pentru bune si pentru relele ce ni se intampla

| suffarstar a răspuns:

Ai scris trei fraze si ai pus un singur semn de punctuatie, si ala gresit.

| Mechanix a răspuns:

Dacă te rogi primești o p**ă.

| Holiday a răspuns (pentru Mechanix):

He, he, ai impresia ca unii/unele nu se roaga tocmai pentru asta?

| Boss_Ionut_1999 a răspuns:

Cand ma rog simt ca vorbesc cu o bucata de lemn care are pe ea o femeie/barbat pe care voi o/il numi-ti Dumnezeu sau Maica Domnului dar tinand cont de faptul ca nu ia-ti vazut niciodata totusi ii pictati.

| milan9 a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

Icoana nu primeşte "personalitate proprie", ea are doar „funcţia" de a „reprezenta" o persoană reală (care există în realitate, în afara icoanei), are funcţia de a aminti persoana reprezentată, aşa cum cărţile, bibliile şi revistele şi filmele oricărui cult amintesc de persoanele biblice! Gândul de respect sau cinstire care însoţeşte privirea icoanei se îndreaptă spre personele respective, cu existenţă reală.

Cinstirea icoanelor este doar o formă de respect, care, trece dincolo de imagine, spre persoana reală (aşa cum raza de lumină trece dincolo de FEREASTA transparentă) şi ajunge acolo unde trebuie să ajungă.

Dumnezeu NU INTERZICE "asemanarea" in sine (dovadă sunt statuile heruvimilor CERUTI DE DUMNEZEU). El interzice doar imaginea falselor zeităţi (CONCURENTE), prin care evreii părăseau amintirea lui Dumnezeu cel adevărat.

| Boss_Ionut_1999 a răspuns (pentru milan9):

Bravo ma... laughing))) dar tot o bucata de lemn pe care se afla fata unei "divinitati " pe care nu a vazut-o nimeni ramane icoana.

| milan9 a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

Nu L-ai vazut tu pentru ca ar fi trebuit sa ai o vedenie (*si daca nu ma insel, s-ar putea sa nu fii vrednic, s-ar putea zic... happy ) dar toti cei din vremea Mantuitorului L-au vazut pe acesta, nu?

| justinko a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

Bine,este parerea ta si trebuie respectata, dar nu inseamna ca e corecta.Sa analizam putin. Rligiile care cred in Dumnezeu propovaduiesc evitarea pacatului, prin urmare daca minciuna este un pacat pe care religia si cei ce fac parte din ea il evita, atunci de ce ar fi mintit ca exista icoane facatoare de minuni stiind ca vor ajunge in iad? Nu are sens afirmatia facuta de tine.

| Boss_Ionut_1999 a răspuns (pentru milan9):

Esti tu sigur ca povestile alea exista? este o probabilitate de 60% ca acele povesti sa fi fost spuese de niste oameni cu probleme psihice + cred ca stii cum merge telefonul fara fir porneste ceva si ajunge altceva.

| Culiceanu_Liviu_1977 explică:

Daca te rogi si crezi cu adevarat poti muta si muntii din loc.

| Culiceanu_Liviu_1977 explică:

Nu va uitati la gramatica mai greseste omul tu omule bun esti perfect da recunosc mai gresesc tu esti perfect vezite pe tine si apoi critica pe altul dle gramatica.