| anonim_4396 a întrebat:

Daca un barbat isi ia o sotie, aceasta moare, mai ia una, moare si asta, se insoara si cu a 3-a, apoi moare si la scurt timp moare si sotia sa. Presupanand ca au ajuns toti 4 in rai, barbatul va sta cu toate sotiile sale sau cum?

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In cer nu vom mai fi sot si sotie, vom fi ca ingerii din cer.

| eliaclodia a răspuns (pentru EmaS):

Sufletele. adica tot acolo ajungem toti, despuiati. Cer sau "cer" fiind vorba de necunoscut deocamdata?

| eliaclodia a răspuns (pentru EmaS):

Sufletele. adica tot acolo ajungem toti, despuiati. Cer sau "cer" fiind vorba de necunoscut deocamdata?

| eliaclodia a răspuns (pentru EmaS):

Sufletele. adica tot acolo ajungem toti, despuiati. Cer sau "cer" fiind vorba de necunoscut deocamdata?

| eliaclodia a răspuns (pentru eliaclodia):

Dar cine sunt eu sa ii dau omului sperante? Nu stiu cum e si nu cred ca sunt eu cea care poate sa iubeasca asa mult incat sa pastreze din existenta sufletele, in ciuda destramarii materiale.

| eliaclodia a răspuns (pentru eliaclodia):

Mi-ar placea sa spun sigur uite asa stau lucrurile. Pot doar sa sper.

| DrunkenRat a răspuns:

Din cate stiam, esti pe cont propriu dincolo.

| mgtow a răspuns:

Nu toate sotiile vor ajunge in rai, macar daca una din ele a fost sfanta si fidela, nu a facut sex inainte de 18 ani si alte pacate ori are noroc sau nu, depinde daca una din cele 4 neveste l-a iubit cu adevarat.

| danut a răspuns:

DACA, citeai raspunsul din Biblie NU mai puneai asemenea intrebare fara sens. In cer (rai) NU VOR MAI EXISTA barbati si femei (soti si sotii). Citeste si vei evita sa demonstrezi lipsa de cunoastere.

| eliaclodia a răspuns:

Presupunand ca ...pe care dintre ele mai recucereste? Acum fiind libere si mantuite?

| TootydeCool a răspuns:

Eu cred ca nu este chiar adevarat ceea ce a spus " Spetznaz ". Iadul nu exista cu adevarat, deoarece sufletele noastre sunt o parte din sufletul lui Dumnezeu, si el ne-a creat nu ca sa ajungem in iad ci si in rai, iar mai exact raiu este acel loc unde se hotaraste soarta sufletul. Tine minte asta: Cand un om face in viata sa multe fapte rele el fa fi transformat in a doua viata intr-un animal chinuit, iar daca face fapte bune va fi din nou om.
Si cand un om moare, sufletul va lasa in urma corpul nu si pe el, iar la decizia lui Dumnezeu el se va reantoarce in alta persoanalitate. Sa mai ti minte un lucru: Cand acea persoana moare, Dumnezeu ai porunceste aluia rau sa o omoare, deoarece acesta stie viitorul si asta knseamna ca ai va fi greu si doreste sa nu se mai chinuie. Dar sa nu iti para rau daca o pesoana va murii, pentru ca aceasta se va intoarce unde ai este locul " in Imparatia ceruriloe ". Succes Funda?

| mgtow a răspuns (pentru TootydeCool):

Si tu acum, nu ai de unde sa stii ca Dumnezeu va retrimite sufletul pe pamant doar el stie ce face, cu crima la fel el nu pune un asasin sa omoare pe cineva ca sa-i ia sufletul doar cand e la spital atunci decide sau in accident ii ia sufletul sau nu.

| TootydeCool a răspuns (pentru mgtow):

Cred ca nu ai inteles meajul meu! Deci Dumnezeu nu ai controleaza pe oameni, el ai lasa sa descopere viata SINGURI, dar cand vede ca viata unei anumite persoane se va inrautatii atunci el o cheama la el si ai va da alta viata, dar atunci cand este nevoie in viata Dumnezeu ne mai da si un impuls spre calea cea buna... Daca nu ai inteles la ce ma refer te rog trimite-mi un mesaj...

| mgtow a răspuns (pentru TootydeCool):

Am inteles dar daca ar fi asa cum ai zice tu multe suflete ar ajunge in imparatia lui, copii din africa si lumea care e moarta de foame ii lasa sa sufere si mai sunt fel si fel de cazuri. Odata ce avem viata pe pamant el ne lasa s-o traim chiar daca avem parte de greutati si decide sa ne ia sufletul atunci cand el crede ca ceva nu e bine pentru noi sau cand ajungem sa fim batrani.

| TootydeCool a răspuns (pentru mgtow):

Poi cred ca sunt asa saraci si mor de foame numai din vina lor, ca daca ar incerca sa faca ceva in privinta asta nu cred ca sar mai chinuii! Il lasa sa vada ce este cu adevarat viata si sa gaseasca SINGURI modalitati de supravietuire! Am vazut prin gari si piete multi oameni care cersesc si sunt tineri, chiar daca au ramas fara parinti sau viata nu a fost tocmai prielnica cu ei, trebuie sa faca ceva in privinta asta sa incerce sa isi gaseasca de munca ca altfel vor muri cu totii. Si se spune ca in viata esti de 2 ori copil. Atunci cand te nasti si cand devi batran.

| mgtow a răspuns (pentru TootydeCool):

Ei nu au nici-o vina ca mor de foame daca nu au conditii bune de viata, macar daca cineva ar face un orasel sa se descurce singuri dar din pacate nimanui nu le pasa si rar mai merg cei de la ONG cu cateva alimente si injectii.

| Hitch a răspuns:

Pai CONTRACTUL era valabil pana cand moartea ii va DESPARTI! Deci atat el, cat si sotiile lui, poate sa stea cu cine vrea in Rai (ca nu mai formeaza un cuplu).

| anonim300 a răspuns:

Nu pentru ca in Doi se casatoresc spun ca se vor tine laegati de juramant pana la moarte iar in rai sunt dezlegati de totae juramintele nu numai de asta