| AlexLabos a întrebat:

Dacă un polițist omoară un infractor.Se va pune ca păcat?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| anonimg a răspuns:

Un om al lui Dumnezeu nu trebuie să aibă o astfel de slujbă.
Și dacă polițistul este străin de Dumnezeu, în funcție de circumstanțe fapta poate fi păcat sau nu. Abuzul în serviciu îi va împiedica pe oameni să intre în Împărăția lui Cerurilor.
Iar dacă o astfel de faptă este ascunsă de colegii lui, atunci fapta este păcat, și de ea se vor face vinovați și colegii lui. În ziua judecății lui Dumnezeu, El va da pe față toate lucrurile ascunse ale oamenilor - pentru că altfel cum va dovedi Dumnezeu de ce ei nu au fost mântuiți, și cum altfel ar putea să spună cu gura lor că Dumnezeu este drept în judecata Lui?

| J0B0MAT a răspuns:

Da.Omoară și negri sau drogați fără să facă nimic.

| Theo94 a răspuns:

Depinde pe cine intrebi si de context.

| Xox0 a răspuns:

Depinde de circumstante.

| EestiSodalane a răspuns:

Daca ai impresia ca pacatul e ca si cum ai incalca o lege ai o viziune legalistica asupra pacatelor deci foarte gresita. Nu mai vreau sa aud pe nimeni că întreabă "x sau y se pune ca păcat?"
E o întrebare idioată care n-are legătură cu Creștinismul.

Dacă un polițist sau oricine omoară un om în legitimă apărare e clar că nu îl omoară din ură deci nu e un păcat atât de mare precum dacă l-ai omorât din ură, dar tot e un păcat de care ucigașul în cauză trebuie să se pocăiască.

| T0Teu a răspuns:

Eu zic ca tot e pacat. Orice crima e crima

| Anonim027 a răspuns:

Bineînțeles ca este pacat, viata doar Dumnezeu o poate lua, nu avem dreptul sa omorâm pe nimeni si zic inca o data nu exista pacat pe lumea asta ca Isus Hristos sa nu l poata ierta

| Xox0 a răspuns (pentru Anonim027):

Ce mi-ai votat raspunsul ca eronat?
Pai daca infractorul vrea sa-l omoare pe politist? Ce, politistul trebuie sa se lase impuscat?

| Anonim027 a răspuns (pentru Xox0):

Nu are voie sa omoare pe nimeni.
Dumnezeu are ultimul cuvânt

| ArchangelElohim a răspuns:

Desigur ca da, nimeni nu ii da dreptul politistului sa omoare, judecatorului sa judece samd. Legea e facuta de om, dar legea nu exista cu adevarat, e o utopie. nimeni nu are dreptul sa te judece sau pedepseasca decat Dumnezeu.