| CristiB93 a întrebat:

Daca voi ateii nu credeti in Dumnezeu nici in mantuire si nici in viata vesnica atunci care credeti voi ca este scopul vietii voastre, de ce ati venit pe pamant?

Răspuns Câştigător
| Urzi23 a răspuns:

Ateii ofticosi sterg raspunsurile cu bun simt ei baga in functiune Inchizitia ateista raspunsul de mai jos ilegal/obscen o sa raportez ca sunt discriminat

Urzi23 a raspuns cu intelepciune :

Chit ca adevarul este mare cit vaca ateii nu il pot pricepe ei stiu una si buna.

Crima finala, "the ultimate crime" nu e distrugerea fizica a omului, ci condamnarea pe vesnicie a duhului omului, a eu-lui personal care locuieste in trupul omului. Ea e profetita in Apocalispsa 20:10, 15 asa cum a spus si Isus:

"Temeti-va nu de aceea care ucid trupul si apoi nu mai pot face nimic, ci temeti-va de Acela care are puterea sa arunce in Gheena" Luca 12:4, 5

Asta e cea mai groaznica "crima" nu crezi? Ca si cum eu mi-as sterge de pe hard disk un joc naspa care nu-mi place iar apoi as da foc hard disk-ului fiindca stim cu totii, cand stergi ceva de pe hard stergi doar indexul nu si continutul propriu zis care se poate recupera

Ateismul, asta mi se pare mie terifiant, refuzul de a vedea realitatea, dorinta puternica de a sluji neconditionat evolutionismului de care au auzit de la altii si a carui existenta nu poate fi sustinuta in mod logic, si, care mai apoi devine o fabulatie a mintii umane cu verigile lor lipsa. Sadic mi se pare sa te sinucinzi traind in acelasi timp ca ateu, sadic mi se pare ca evolutia ta sa sustina ca darwin in care crezi este om de stiinta si care ti-a dat libertate dar paradoxal, sa fii inlantuit in dogme evolutioniste de tot felul. De-a dreptul dezgustator, injositor, la limita minima a conditiei umane mi se pare sa ajungi sa te calci in picioare cu semenii tai, sa ajungi la spital, sa atingi, sa saruti si sa te rogi la fosilele de la Antipa si, adevarata tragediei este ca unii fac aceste lucruri in numele cunoasterii, din punctul meu de vedere toti cei care adopta un astfel de comportament sunt niste taratoare, niste inapti depasitii de ceea ce inseamna viata, conditie umana, arata disperarea si neputinta lor, dar in acelasi timp si macabrul din ei: se calca in picioare pentru a linge fosile din dragoste de Stiinta.Se duc cu ciinele in parc si il prezinta ca fiind bunicul rolling on the floor

Dedicatie de la Urzi23 pentru:
Ateii de servici care au dat prezenta mai sus rolling on the floor negrii tuci in cerul gurii

-Ateul care se respecta cind nu il duce mintea sare cu jigniri =tipul de ateu negru in cerul gurii.
-Ateul care nu are argumente da fuga la Antipa la lins fosile de primate si brontozauri =ateul habotnic si irational.
-Ateul cu scaun la cap (0. 0001%) vor sa invete si intreaba sau citesc =ateul rational

42 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Scopul meu e de a fi fericită și fericirea la mine nu constă în pupături de moaște sau alte acte de (auto)umilire și pierdere de timp.

| ForJesus a răspuns (pentru FucktheSystem):

De 83 de ori apare cuvântul ferice în Biblie!
Eu zic ca ar trebui sa-ncerci, poate e adevarat ce scrie in biblie!
Ps:aia care pupa si ling icoane si tot tacâmul, aia habar nu au pe ce lume trăiesc, adică oameni religiosi(Nu crestini)!
Sper ca ai priceput ceva!

| FucktheSystem a răspuns (pentru ForJesus):

Apare de 83 de ori iubire și aș pune pariu că apare de mai multe ori „omoară", are vreo relevanță?
Și într-o carte de sute de pagini, 83 oricum e puțin...

| ForJesus a răspuns (pentru FucktheSystem):

Da, are!
Uite:
Voi eraţi morţi în greşelile şi în păcatele voastre.sau
Măcar că eram morţi în greşelile noastre, ne-a adus la viaţă împreună cu Hristos (prin har sunteţi mântuiţi). sau
Pe voi, care eraţi morţi în greşelile voastre şi în firea voastră pământească netăiată împrejur, Dumnezeu v-a adus la viaţă împreună cu El, după ce ne-a iertat toate greşelile.
Mai vrei?

| FucktheSystem a răspuns (pentru ForJesus):

Și „fericire" nu putea să fie folosit în alt context? Eu zic că da...
Oricum cred că ți-ai dat seama la ce m-am referit, mai exact la faptul că Dumnezeu îndeamnă în cartea aia de mai multe ori la crimă decât la iubire, asta era esența.

| ForJesus a răspuns (pentru FucktheSystem):

Ținta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun și dintr-o credință neprefăcută.
Daca tu nu înțelegi, nu e vina mea! sorry!

| FucktheSystem a răspuns (pentru ForJesus):

Eu nu înțeleg?
Cred că n-ai citit vechiul testament...
Hai să-ți explic cum văd eu biblia voastră.
Pentru mine Biblia e ca un bestseller în două volume.
Pe vremea când s-a scos primul volum ca să ajungă bestseller se cerea violență și reguli absurde, așa că oamenii deștepți despre asta au scris ( că altfel nu s-ar vinde).
Pe vremea când a apărut noul testament, oamenii probabil sătui să-și vadă prietenii/rudele ucise cu peitre în numele lui Dumnezeu ( că doar așa scrie în cartea sfântă) au decis că vor iubire. Așa că Biblia ca să fie un bestseller în continuare a ajuns să grăiască despre dragoste etc, că asta le place credincioșilor.
Iar voi acum ziceți că vă ghidați după biblie, dar văd că vouă vă place doar se comentați de Noul Testament, Vechiul Testament al voi parcă nici nu există.
Violența din vechiul testament e o dovadă clară ori că Dumnezeu nu eixtsă ori că Biblia n-a fost scrisă sub inspirația unui așa zis Duh. De ce? Poi un zeu teoretic atotștiutor nu cred că s-ar răzgândi așa într-o secundă( că voi ziceți că Dumnzeu are alt timp, că de e veșnic) să devină din tiran ucigaș în zeu bun și iubitor...

| MMihai a răspuns:

Este un băiat/bărbat cu numele de utilizator Cristi202 http://www.TPU.ro/utilizator/lmot
Lui i-am scris într-o zi la un fel de întrebare pusă de el pe teme legate de religie, despre păcatul non creației.

| MMihai a răspuns:

_________________( Păcatul Non Creației. ) _______________

Sunt și alte tipuri de păcate, despre care preotul nu îți va vorbii.

Mă refer la păcatul non creației, care în spate are alte serii întregi de forme de păcătuire.

Nu este nici momentul și nici locul să abordez probleme serioase privind păcatul non creației.

Păcatul Non Creației cunoscut de foarte mulți, ar cam, lăsa muritori de foame, 90% din prelații, de pe planeta asta, care predică religii (incomplete), unde nici nu se vorbește explicit, despre păcatul non creației.

Și religia trebuie înțeleasă ca ceva, care trebuie perfecționat și îmbunătățit mereu.

Toți oamenii independent de religia în care cred, au fost hărăziți de Creator cu harul creației.

Evident că nu de idiot ce, este Creatorul i-a hărăzit, pe oameni cu harul Creației.

Ci pentru că oamenii trebuie să creeze, fiecare după puterile și capacitățile sale.

Extinzând raționamentul cu Creatorul ne idiot, putem pune problema obligației oamenilor de a crea și chiar despre păcatul non creației.
Pentru că fiecare om are datoria și obligația creației.

Ca după puterile sale să pună cărămiduțele lui la edificiul abstract de cunoaștere, progres și prosperitate al omenirii.

Ai obligația / datoria creație, ai obligația ( încă nescrisă în cărțile religioase, ale religiilor incomplete,) de a așeza cărămiduțele tale, după puterile tale individuale, la maiestosul edificiu abstract, dar necesar, cel de prosperitate și progres al Umanității.

Dacă careva ți-ar fi predicat din evanghelia creației, ( care nu apare ca evanghelie explicită în nici o religie incompletă ), ai fi înțeles că ai obligația creației.

Deci ai datoria să trăiești, să înveți permanent și pe parcursul vieții tale să pui și tu, după puterile tale, cărămiduțele tale, la edificiul abstract de progres și de prosperitate al Omenirii.

Că nu de cretin ce este, Creatorul, te-a hărăzit și pe tine, cu harul creației, așa cum a hărăzit, pe toți oamenii indiferent că sunt creștini, necreștini, sau atei cu harul creației, cu capacitatea de a crea.
Nu ai știut, că ai obligația / datoria creației, dar acum știi!

Ăsta este rostu vieții tale, să creezi pentru a așeza și tu cărămiduțele tale, după puterile și după capacitatea ta, la impozantul edificiu de cunoaștere, creație, progres și prosperitate al Umanității.

Asta este calea cea adevărată, ăsta este drumul de urmat, în rest nu sunt decât vorbe.

Te-am ajutat, prin ceia că ți-am indicat drumul pe care TU trebuie să mergi, ți-am indicat și motivația de a trăii.

Păcatul non creației este un păcat grav.

Caută să nu păcătuiești, prin non creație.

Sunt evident și multe alte păcate, despre care se mai vorbește în / prin diverse religii.

A păcătui înseamnă de fapt, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet.

Chestia drăguță este că și ne viul are suflet.

Dacă acceptăm că și ne viul are suflet, aspectele legate de ecologie și de valorificarea energiilor neconvenționale capătă niște valențe filozofico- religioase teribil de interesante, în acest context.

Și evident o altă justificare și ar necesita o altă abordare la nivelul acțiunilor și non acțiunilor umane.

Ideea este că trebuie să demonstrăm / să probăm iubire pentru tot ce are suflet.

Caută să nu păcătuiești în general.

Că păcatele nu au iertare.

Sunt și religii mincinoase, care vorbesc despre iertarea păcatelor.

( Nu există burete pentru șters /spălat păcatele/radieră pentru șters păcatele, iar dacă vrei să cumperi „ indulgențe",, este ca și cum ai arunca banii la gunoi".)

Iar păcatele tale vor atârna ca niște pietre de moară în toate planurile existențiale prin care va trece sufletul și spiritul tău.

Tot păcatele tale vor implica / vor genera o predestinare mizerabilă, în toate existențele tale ulterioare, cu trup material.

Păcatul non creației, este o formă particulară de păcătuire, specifică numai ființelor, care au fost hărăzite / dăruite / cadorisite de Creator cu capacitatea de a crea.

Nu am spus că trebuie să faci neapărat, statui ca Michelangelo, picturi ca Rafael sau ca Leonardo sau lucruri de astea, cu totul ieșite din comun.

Am spus numai de cărămiduțele tale, după puterile și capacitățile tale.

Dacă vei lucra într-un domeniu tehnic sau științific și vei face o descoperire epocală cu atât mai bine.

După ce vei face asta, vei putea spune spune astea sunt cărămiduțele, puse de mine, și vei avea o mulțumire a ceva bine făcut.

Dumnezeu vine de la latinescul Dominus Deus /
/ Șeful/stăpânul zeilor.

Am voie să îi spun, despre o Divinitate de Ordin Suprem al Întregului Univers?

Aceasta în condițiile în care am definit, ca fiind Univers suma / ( reuniunea ) a tot cea ce există.

În aceste condiții cea ce alții denumesc Universuri capătă denumirea de porțiuni, zone de Univers.

Sub aspect terminologic nu mai putem să mai vorbim de universuri papalele ci vorbim de zone de univers în care au loc fenomene similare.

Nu mai vorbim de expansiunea universului ci de modificări de poziție relativă a unor ansambluri de corpuri, în cadrul aceluiași univers etc. ////

Cred că a apus epoca filozofiilor religioase statice, declarate mincinos, că sunt de sorginte divinică, în favoarea filozofiilor religioase dinamice, permanent perfectibile, în funcție de gradul de cunoaștere al Umanității.

///// Ideea este să nu păcătuiești la modul general și să nu păcătuiești în particular cu Păcatul Non Creație, că în măreția sa Creatorul, în speță Divinitatea de Ordin Suprem A Universului, i-a hărăzit pe toți oamenii, independent de apartenența la o religie sau alta, sau non apartenenta la o religie sau alta,
( că și ateism-ele sunt tot ca niște religii dar cu panteon divinic vid și simultan cu panteon malefic vid )
cu cu harul creației.

Și nu a făcut-o de prost ce este!

/ Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm număr de pagini: 144 )

Poate misiunea ta, sau rolul tău pe acest Pământ, ar putea fi să pui și tu cărămiduțele tale la imensul edificiu imaterial, de prosperitate, progres și cunoaștere al Umanității!

Ce a ce ți-am spus eu : să creezi, să nu păcătuiești și să dovedești iubire sunt corecte și în situația limită de panteon divinic vid & simultan de panteon malefic vid.

Deci chiar dacă nu există nici un fel de Dumnezeu, astea rămân valabile oricum.

Ți-am scris data trecută, de caracterul divinic al ființei umane, evident că dacă fiecare om fiind un epsilon Dumnezeu nu există nici o iertare a păcatelor!

| Raniia a răspuns:

A trăi fără Dumnezeu este cea mai mare nebunie.Ateul este un nebun spune Dumnezeu.Ce explicatie are el la varietatea extraordinară de trandafiri, la faptul că eu si tu existăm.la faptul cum copilul tău ride prin somn? Ateul nu stie de unde vine si nu stie unde se duce.Trăieste intr-un prezent absurd. Absurdul cu care el trăieste il inlocuieste pe Dumnezeu. Moartea nu are nici o explicatie in gindirea lui, moare ca un nebun.Fiecare om prin atitudinea sa,fie va spune,,pleacă,Doamne'',fie va spune,, rămâi cu mine, Doamne''.

| ramona30 a răspuns:

Eu am aparut pe pamant pentru ca parintii mei au vrut sa transmita o mostenire, o cultura, o educatie, sa fie impliniti intr-un cuvant. Imi doresc si eu asta, plus ma bucur de senzatiile traite, experientele avute si ajutorul dat si primi in mediul social in care exist. Toate aceste elemente imi definesc existenta si ii dau sens.

| Ecea a răspuns:

De-ai dracu.
Ce intrebare idioata ai pus.
Deci daca noi nu avem nici un scop,voi aveti unul?
Iar scopul vostru este sa lingeti icoane si sa pupati maini de preoti?
Ok,bafta, noua nu ne place, noi avem idei mai bune si lucruri mai interesante de facut.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ecea):

Hai mai, se poate asa ceva? Faci de rusine specia atee, in pana mea! Scopul lor e mintuirea, implinirea intru hristos, o eternitate in rai, plus cistigarea campionatului mondial de pupat moaste-viteza aici, pe pamint. Doooh!

| Bogdanux a răspuns:

Pe tine Dumnezeu te-a pus sa pui intrebarea asta tampita? Un chinez de ce exista pe Pamant, desi el nu crede in Dumnezeu? Care-i scopul lui atunci? Voi visati numai Dumnezeu in stanga, in dreapta, in sus si jos.Scopul vietii e diferit de la persoana la persoana, nu gogosi cu mantuirea si alte prostii.X poate vrea sa devina cel mai celebru actor, Y un arhitect de talie internationala... pentru ca asta si-au dorit toata viata lor.Si au muncit pentru a-si indeplini scopul.Nu au stat sa faca toate balariile religioase doar pentru ca asa e spiritul turmei.Sau poate au facut, dar nu la nivel asemeni unui fanatic.Asta inseamna sa ai un echilibru intre credinta si ratiune.

| n0matterman a răspuns:

De ce totul trebuie sa aiba "a higher purpose"?

| Laura a răspuns:

Și ca teist ce scop are viața? Dar cea veșnică? Nimeni nu are un scop predefinit. În schimb, toți încearcă să fie fericiți/satisfăcuți.

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

A ajut omenirea sa evolueze. Fiecare nou nascut are un potential mai mare decat predecesorii lui! Tu crezi ca te nasti ca sa mori si pe urma sa petreci o eternitate in rai sau iad are vreo logica?

| shadovv a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Cat de limitat la minte esti! Ajuti omenirea sa evolueze? Defineste evolutie. Biologic vorbind evolutia nu exista sau cel putin nu a fost demonstrata. Si in final care e scopul evolutie daca aceasta exista? Oricum muriti cu totii cand face bum bum iubitul soare.

Insa eternitatea din lumea cealalta e cu totul alceva. Acela e urmatorul pas in "evolutia" noastra ca fiinte. Acolo timpul si spatiul nu mai reprezinta limite. Acolo ajungem la adevarul suprem, care este adevarul unic, universal si suprem. Acolo existi...

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru shadovv):

Esti retardat? Ia intoarcete in timp si adu un om de acum cateva secole si ai sa vezsi cat de repede se va imbonlavi. Chiar si o banala raceal i-ar putea fi fatala. Si tu zici ca nu exista evolutie din bunct de vedere biologic? Pune mana pe niste carti uita-te la cateva documnetare si pe urma poti sa imi vorbesti despre evolutie.

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Care crezi ca rezista mai bine in avarie tu sau un boschetar eu zic ca boschetarul.Ca el este invatat sa traiasca cu ce ii pica la indemina deci el este mai evoluat ca tine si nu ia ampicilina rolling on the floor tu ai nevoie de lecitina

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru Urzi23):

Mai bine taceai ca sa nu te faci de ras...

| Urzi23 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Eu merg pe mina boschetarului vs Ucigasuldeprostie Pina si primitivii din amazon sunt mai bine adaptati ca tine ei cind intra in padure sunt ca tine cu carutul in market rolling on the floor

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru Urzi23):

Zi si tu o gluma sa radem toti macar. Daca razi doar tu dai impresia ca esti prost...

| Coconutz a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

"Ia intoarcete in timp si adu un om de acum cateva secole si ai sa vezsi cat de repede se va imbonlavi. " Am ras cu pofta la argumentul asta. Iti dai seama ca un sistem imunitar care este neatins de pata medicamentelor este cu mult mai slab decat unul care este indoctrinat de medicamente. Ucigasul de prostie? mai degraba Sinucigasul de prostie. Ia te rog eu da-mi cateva argumente despre evolutie ca observ ca tu ai citit mult despre ea. Precizez nu cred in Dumnezeul bibilie. Asta asa ca sa nu te abati de la subiect.

| Urzi23 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Nu este o gluma este un adevar mare cit vaca, dar tu nu il vezi deoarece umblii cu punga-n cap rolling on the floor si o dai jos numai cind dai cu gaz in par sa mai omori evolutionistii cu gherute

| shadovv a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Rad in fata ta fiinta limitata! Esti un mare nonintelectual daca crezi asemenea lucru! Ce crezi ca am dobandit spontan o imunitate asupra virusilor? Cine ti a spus tie ca un om nu ar supravietuii? Unele boli acum nu mai sunt mortale din cauza vacinurilor, deci din cauza "evolutiei" in stiinta, stiinta revelata de Dumnezeu!
Eu nu am nevoie sa pun mana pe niste carti, insa tu ai nevoie de cativa atomi in plus...

Iar pentru ceilalti ce spun ca scopul vietii e fericirea sau sa devii ce vrei tu sau sa ti specia umana in viata, voi nu vedeti intraga imagine! Totul o sa piara. Fericirea moare odata cu depozitele de memorie din capul tau, profesia moare odata cu tine si se elibereaza locul de munca iar stiinta si intreaga rasa umana dispare eventual la urmatorul meteorit sau din cauza soarelui care va face supernova... asta daca nu ne omoram noi primii. Deci fara Dumnezeu toate lucrurile sunt efemere si nu au un impact asupra vietii ca intreg, deci sunt inutile! Voi va autodefiniti inutili.

| shadovv a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Pana si avatarul tau e ironic. Etic vorbind, nepasarea este un lucru negativ.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru SaintOcea):

Nu vrei traii vesnic. Toate amintirile despre tine vor murii odata cu civilizatia umana. Pamantul si Soarele sunt efemere la fel ca omenirea. Numai prin Dumnezeu vei traii vesnic. Prin fapte doar dobandesti longevitatea culturii. Iar idea crestina nu e deloc expirata. Ea e total posibila oricand pe pamant.

Incearca sa te gandesti din punct de vedere metafizic la ceea ce spui si apoi sa exprimi prin cuvinte, nu prin insulte caci in principiu ceea ce fac si ceea ce incercati voi sa faceti e filozofie.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru SaintOcea):

Imi cer iertare ca in loc de "vei" am scris "vrei". Greselile gramaticale nu sunt greseli, sunt doar asa zise abateri de la norme idiotice. Am inteles total la ce te referi si tocmai de aceea ti am spus ca nu exista nemurire. Acum tu vi si spui "a rămas în istorie pe veci, sau cel puţin până la sfârşitul umanităţii". Enuntul este eronat din punct de vedere logic. Un lucru care nu este vesnic e efemer si viceversa. Scopul lui Alexandru Macedon care a fost? Sa ajunga cod html pe o pagina de wikipedia? Deci nu exista eternitate din punctul tau de vedere. Tu nu ai scop. Nici un ateu nu are scop ci doar o dorinta pe care ratiunea i o creaza in lipsa credintei. Sunteti toti minciuni vi!

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Si eu la evenimente dubstep laughing

| negru30 a răspuns:

Bravo - buna intrebare!

| ShowTim3 a răspuns:

Ca sa umplem cre(s)tinii de spumehee hee

| ForJesus a răspuns:

Sa manca, sa bea, sa f... si dupa... oops! big grin

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

La urma urmei pi tine ce intereseaza atat? eu unu mi-as vedea de viata mea pentru ca atat timp cat nu ma deranjeaza ceea ce fac alti nu vad de ce as avea ceva impotriva lor! si sa iti spun de ce nu cred eu in d-zeu? PT CA PREFER SA CRED IN MINE! pentru mine purul adevar sunt doar eu si ceeea ce pot face si obtine eu! restul sunt aberatii si povesti de adormit copiii!

| dydy21 a răspuns:

Tu vrei sa credem ca de cand te-ai nascut, te gandesti la "mantuire" si "viata vesnica"?
asta e scopul tau in viata? sa mori ca sa traiesti vesnic?
cel putin eu sunt sigura de viata pe care o traiesc si nu ma bazez pe povesti.

| Kronix a răspuns:

Viața veșnică are multe forme. La creștini „Raiul" în egiptul îl numeau „Ca". Alte religii cred în reîncarnare prin „viață veșnică" posibil o reîncarnare îtrun univers paralel. happy În schimb rolul, îl stabilești tu, nu te lași condus de alții. Sper că ai înțeles câte ceva de aici. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unu cred ca fiecare zi din viata ta trebuie sa isi implinesti un vis sa faci cat mai multe poti ca sa ai in vitor daca vei apuca asa ceva si sa traiesti fiecare zi ca ultima viata e scruta da niciodata nu poti sti cand vei muri poti muri si maine sau azi esti multumit de ce realizat in viata? revenind la intrebarea ta nu conteaza in ce crezi nu poti sta si te ruga toata ziua sa cada painie din cer asta e parerea mea ca ATEU