| anonim_4396 a întrebat:

Daca vreti sa aflati mai multe despre adevaratul Dumnezeu si NU cum este El prezentat in religii cititi cartile "Conversatii cu Dumnezeu" de Neale Donald Walsch.O sa vedeti un Creator adevarat si o filosofie prezentata in aceste carti logica si foarte interesanta. Dumnezeul prezentat de religii este unul mincinos si absurd in schimb Adevaratul Creator al vietii si al Universului nu se ocupa cu judecatile si nu sadeste frica in inimile oamenilor, frica fiind ces mai nociva alaturi de ura. Dumnezeu este iubire si atat.Va recomand sa cititi cartile si nu aveti ce pierde, o sa descoperiti un Dumnezeu fascinant.Cartile se gasesc si in mediul online si in plus aflati raspunsul la multe intrebari existentiale.Repet nu e vorba de religie ci despre Creatorul Universului.
Cine a citit cartile, ce parere aveti de ele? Ce impresie v-au lasat? Asta e intrebarea mea.

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Am citit -Converaţii cu Dumnezeu- Eu sunt convinsă că autorul a stat de vorbă cu un demon nu cu Dumnezeu, creatorul universului.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru ania):

De ce ar permite Dumnezeu existenta unui demon?happy NU exista diavolul.Deci sa nu mai aud chestiile astea.happy Nu va place fiindca nu se incadreaza tiparului vostru manipulator, mincinos si generator de indoctrinare numit religie.happy Dumnezeu e inteligenta pura, superioara, nu are contracandidat, adica nu exista diavolul..Nu crezi ca e poveste SF faza asta cu diavolul care face totul impotriva oamenilor si lui Dumnezeu? Parca e un film SF, deci aiurea total...

| ania a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Incu carte, dumnezeul cu care stă de vorbă autorul îi spune la un momtent dat că de fapt și el, autorul e un dumnezeu, adică exact minciuna de care voia să se autoconvingă și Lucifer, Satan că el merită locul Creatorului.

| milan9 a răspuns:

Iata un raspuns foarte bun oferit la o intrebare asemanatoare de catre colegul nostru @Exil:

"Nu... parerile lui sunt de multe ori cu sensuri mai bizare si in contradictie cu invataturile Bisericii, cu toate ca acest lucru este estompat prin estetica si cuvinte ce sustin oarecum ideea de extindere a libertarii omului si stim foarte bine ca prea multa libertate ne corupe. N-est-ce pas?

N. D. Walsch – un ratacit!

APR
Neale D. Walsch este un guru american, un maestru spiritual care pretinde ca are anumite revelatii din partea unui dumnezeu ce se dovedeste de fapt a fi diavolul. Este vorba despre cartea lui: „Conversatii cu Dumnezeu". In carte sunt multe sofisme si minciuni, el neaga dumnezeirea lui Iisus zicand ca ar fi un om care a auzit mai multe mesaje de la Dumnezeu (pg.17), il numeste maestru spiritual alaturi de Budha si Krishna. Deci zice el ca Hristos nu ar fi Dumnezeu ci un om, si ca el esti tu. El invata cititorii sa nu se teama de Dumnezeu, ca El nu va judeca lumea si nu are niciun motiv sa pedepseasca pe om (pg.25)

El mai sustine cum ca diavolul nu exista: „Ati creat in mitologia voastra o fiinta numita diavol" (pg.23). Sf. Serghie Meciov ne invata ca frica de Dumnezeu este conducatorul nostru catre mantuire: „Daca vrei sa ajungi la limanul dragostei, ia-ti drept carmaci frica de Dumnezeu." Iar Psalmistul David spune: „Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii." Insa Neale D. Walsch ne cere in primul rand sa ne eliberam de frica de Dumnezeu si sa punem inceput bun nebuniei. Sf. Ap. Pavel ne avertizeaza: „Va veni o vreme cand nu vor mai suferi invatatura sanatoasa ci – dornici sa-si desfateze auzul – isi vor gramadi invataturi dupa poftele lor, isi vor intoarce auzul de la adevar si se vor abate catre basme." (II Timotei 4, 3-4).

N. D. Walsch mai indeamna asa in cartea sa: alege dragostea, fa ce vrei, nu exista morala, nu exista porunci, ci numai experienta proprie, placere (Jucati-va cu s*xul! Jucati-va cu el! pg.182). Crede in reincarnare, il pune pe om in locul lui Dumnezeu (Spuneti: „Eu sunt Calea si Viata, urmati-Ma!" pg.87) Promoveaza egoismul si mandria (Cea mai iubitoare persoana este cea care se centreaza in jurul propriului Sine – pg.113). Nu exista familiue ci doar relatie, cat mai multe si diverse relatii (Nu ai nicio obligatie nici in cadrul relatiei, nici in intreaga ta viata – pg.125). La pg. 175 graieste asa satana prin gura lui N. D. Walsch: „Voi sunteti trupul meu. Tot ceea ce eu traiesc ca experienta, traiesc prin voi." Vai, sa nu fie! Si in celelalte carti ale lui, acelasi subiect trateaza: cum ca omul este Dumnezeu si ca nu trebuie sa se supuna nimanui.

Ce inselaciune se ascunde in spatele acestei „noi spiritualitati"! Pentru un crestin ortodox, aceste gandiri dracesti sunt evidente, sunt ratacirile de pe urma. Sub un ambalaj placut, reconfortant, se ascunde otrava cea mai ucigatoare.
Revista "Credinta Ortodoxa."

Sursa:http://luminapentrucandeladinsuflet.wordpress.com/category/n-d-walsch/

| AvalohAlyn a răspuns (pentru milan9):

Altceva in afara de copy paste mai stii? Serios acum,te vad la toate intrebarile cum postezi aceleasi indoctrinari copy paste,ceva original de ce nu ai? Crezi ce crede toata gloata,daca spune Prea Fericitul ( laughing ) ca Dumnezeu e pe Marte, crezi asta si vii aici si spui si tu.E aiurea.happy sa nu mai zic ca voi credeti ca cine are o parere diferita de voi, crestinii e indracit, e ratacit, eretic si mai stiu eu...Ganditi logic.e aiurea asta..Scuze.

| R0R0 a răspuns:

Si Dumnezeul religilor nu e Creatorul UNIVERSULUI?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Am citit-o acum 17 ani.
Este un pas inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crezi ca poti face orice la adapostul afirmatiei "Dumnezeu este iubire si atat"?
Eu cred ca te inseli amarnic...
Dumnezeu este iubire, dar este si dreptate!
Hristos a pus mana pe bici si a dat afara din Templu pe zarafii care-l transformasera in pestera de talhari.
Dumnezeu a fost suflare de viata pentru unul (Adam) si va fi suflare de moarte pentru altul (antihristul).
Dumnezeu a venit ca Mantuitor smerit, dar va veni si ca Judecator cu slava multa, care va strange neghina si o va arunca in foc.
Dumnezeu este lumina care da vederea ochilor, si este si lumina care orbeste (Saul, plecat pe drumul Damascului sa prigoneasca pe cei care credeau in Hristos).
Daca te desparti de Biserica si de Adevarul ei, care nu este unul speculativ, ci este unul fiintial, in Trup si Sange, cu care impartaseste Preotul, atunci ajungi sa fii inselat de vreun guru sau asa-zis intelept, de fapt, doar un avatar al satanei, care te insala ca poti face orice, fiindca "Dumnezeu este iubire si atat".

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Nu ai cum sa ignori cartile vechi pentru ca de acolo a aparut notiunea de dumnezeu. vezi si www.bibliapentrusceptici.ro.

| SatanicBear a răspuns:

Si ai avut nevoie de o sumedenie de carti pentru a-ti da seama de asta? happy