| DonaldTrump a întrebat:

Daca ziua de 25 decembrie este "sarbatoarea pagana" a Soarelui si unii teologi confirma ca aceasta nu este data de nastere a personalitatii Biblice numite "Isus Christos" atunci cand s-a nascut de fapt acesta? (daca s-a nascut)

177 răspunsuri:
| Gheorghe_Marlena_1970 a răspuns:

Hyybuna.
In primul rand vreau sa-ti spun sa nu mai crezi niciodata in gurile omenilor siCraciunul nu este o sarbatore pagana.
Asa am auzit si eu ca aia din trecut sarbatoreau Craciunul pe alta data, dar te asigur ca Hristos s-a nascut pe 25 Decembrie.
Apropo am si eu o intrebare:
De ce religie esti?

| milan9 a răspuns:

Termenul de "Craciun" NU este un termen pagân. Este doar denumirea sub care este cunoscuta în popor sarbatoarea NASTERII DOMNULUI.

Nici un profesor universitar în toata istoria Facultatii de Litere nu a identificat originea termenului "Craciun" ca provenind cumva din alt spatiu lingvistic decat cel crestin. Termenul este doar un produs al folclorului popular cu datare crestina.

Denumirea aceasta "craciun", specifica poporului român, nu este anterioara crestinismului, ci a fost elaborata de popor in cadrul celor 2000 de ani de crestinism.

Cea mai explicita si mai corecta denumire este însa "NASTEREA DOMNULUI".
Alaturi de alte denumiri populare asemanatoare, si termenul "Craciun" este doar un sinonim, unul mai putin relevat însa decât denumirea prioritara a evenimentului - "NASTEREA DOMNULUI".

| milan9 a răspuns:

"Data" nu are nimic păgân în ea însăşi. Doar nu păgânii au creat solstiţiul şi zilele anului, ci Dumnezeu...

Fiecare popor şi-a elaborat în mod liber denumiri pentru evenimente 100% creştine.
În fond evenimentul sărbătorit este scopul principal al dedicării zilei respective, nu studiul etimologic comparat al limbilor europene... happy

Şi fiindcă veni vorba de denumiri, ce spui de faptul că denumirile în engleză pentru zilele săptămânii sunt nume ale ZEITĂŢILOR SCANDINAVE, iar în latină şi română sunt nume ale zeităţilor din PANTEONUL ROMAN?
Şi lunile anului la fel...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Gheorghe_Marlena_1970):

"Craciunul nu este o sarbatore pagana"... ba da, este.
"Hristos s-a nascut pe 25 Decembrie"... nu s-a nascut atunci.

| Gheorghe_Marlena_1970 a răspuns:

Dar cand s-a nascuut atunci? Si atunci de ce Craciunul simbolizeaza nasterea Lui Iisus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Gheorghe_Marlena_1970):

"cand s-a nascuut atunci"... greu de zis.
"de ce Craciunul simbolizeaza nasterea Lui Iisus"... pentru ca simbolistica asta a fost suprapusa peste alta sarbatoare si fortata pe gatul oamenilor. In plus de asta, majoritatea obiceiurilor de craciun nu au nici cea mai mica legatura cu crestinismul si cu Isus.

Unul din motivele pentru care nasterea lui Isus a fost pusa pe 25 decembrie a fost ca nu s-a reusit distrugerea sarbatorii originale de la acea data si din moment ce nu au putut, au suprapus sarbatoarea crestina peste ca sa incerce sa-i faca sa uite de obiceiurile lor dar dupa cum am zis, o mare parte din obiceiurile de craciun nu au legatura cu crestinismul si cu Isus.

De fapt o mini corectie la raspunsul trecut :

"Craciunul nu este o sarbatore pagana"... ba da, este.

La origini si la multe obiceiuri este "pagana". Ce pacat ca la scoala nu se face religie.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Data de 25 decembrie a fost fixata ca data nasterii lui Iisus in anul 336 ca sa crestinizeze sarbatoarea pagana Sol Invictus.Biserica crestina a uzurpat aceasta sarbatoare pagana pentru a castiga mai usor adepti.
Singura certitudine este ca nu se cunoaste ziua, anul sau locul nasterii lui Iisus.
La cate minciuni cred pe nemestecate credinciosii, ce mai conteaza una in plus?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Te contrazic, anul nasterii lui Iisus se cunoaste e undeva intre 7-4 i.e.n, cu aproximare, problema e ca evreii crestini, nu aveau cult al personalitatii lui Iisus la fel dezvoltat ca la romanii, iar datele nu au fost importante, chiar daca se cunosteau la vremea cand evanghelile au fost scrise, in timp datele s-au pierdut si romanii care au dezvoltat un cult stabil, au incercat sa "fixeze" ei datele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"iar datele nu au fost importante"... pai nu a vazut zeul respectiv in viitor? Nu e el atotstiutor? Ar fi trebuit sa stie ca in viitor, data lui de nastere o sa fie importanta si ar fi trebuit sa introduca acea data in cartea lui sau macar sa faca un later edit.

| Northern a răspuns:

Nu se stie.

| oprescudorin11 a răspuns:

Cred ca intrebarea este nitel rautacioasa.
Nasterea Lui Christos este ce-a mai mare sarbatoare a Lumii.Toata istoria religioasa a Europei este presarata cu diverse snoave, mai mult sau mai putin reale, tolerate de Biserica.Gen:Mos Craciun, Bradul de Craciun, reni la sanie, prin SUA sau tarile Scandinave, (banuiesc ca pe cei din Australia sau Noua Zeelanda nu misuna renii pe autostrazi sau prin pustietatile naturale nici acum, nici in anul '0'.)Tot asa si acea 'sarbatoare a Soarelui'.
Ce insemna acea coincidenta a sarbatorii soarelui?
In acel an '0', s-a intamplat ca solstitiul de iarna sa fie pe 25. Decembrie.
Acum sa nu va inchipuiti ca solstitiile si echinoctiile se intampla in fiecare an, fix la acea data, la aceeasi ora.
Miscarile astrelor au momente de turbulente. Cei car cunosc un minim minimorum de astronomie pot constata asta!
Pe de alta parte in acea vreme, trebuia sa treaca un timp, (nu erau ceasuri nucleare) ca sa stii clar cand incepe sa creasca ziua fata de noapte.
Biserica ortodoxa, considera o coincidenta, Nasterea Mantuitorului, vis a vis de solstitiul de iarna( asa numita 'sarbatoare a Soarelui'). Care e oricum subiectiva. Poate ca a si profitat de a promova ca fiind FASTA Nasterea Mantuitorului 'exact cand soarele rasare mai devreme ' ca urmare a miscarii firesti, de revolutie a Pamantului in jurul Soarelui de care nu se stia la acea vreme, macar nu era recunoscuta. Se pare ca Ptolemeu sau alti savanti ar fi afirmat acestea, dar oficiala era 'stiinta ' romana, mare imperiu la aceeasi perioada, cum este acum SUA acum. Daca americanii spun, decreteaza ca frunza e verde, atunci Gaia spune ca asa este! Si altii, mai mult sau mai putin minoritari!
Exista aici marturii bibl; ice, incontestabile care spun ca Imparatul Octavian Augustus, contemporan cu regele Irod, (un guvernator, in fapt al Palestinei de azi), ar fi facut un recensamant al populatiei romane in provincii!
Deci data poate fi cu claritate stabilita, coroborand cu o cometa care exact atunci a trecut (la nasterea lui Christos), deci Christos s-a nascut noaptea! Si astronomii, pot calcula si au calculat, ca fix pe 25 s-a nascut Christos, si chiar s-a nascut, caci tot in zona aia FIX, a existat, conform Bibliei si altor marturii adiacente acea 'Noapte a omorarii pruncilor' care se lega de o predictie astrologica, care s-a adeverit si aia, cu privire la Nasterea unui Prunc, Fiul Lui Dumnezeu Mantuitorul, in coroborare cu un Imparat al Lumii, dar tembelii au crezut ca 'Pe Pamant'.In realitate este Imparatul spiritual al Lumii!

| Mitărci_Deceneu_1999 a răspuns:

In iunie sau iulie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

"fix pe 25 s-a nascut Christos"... vezi ca o dai iar in penibil. Indiferent de cum vrei sa o intorci cu astrele si alte aiureli de genul acesta, Isus NU s-a nascut in decembrie.

Poti sa cercetezi pe bune.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai! Acum stiu! Ce vrei sa spui! Pe vremuri se nasteau intr-o familie cam 2 copii pe an! Trei sferturi mureau! Ca-i nastea pe pajiste sau oriunde apuca sa nasca biata femeie! Nu exista SMURD nici doctori parati ca azi!
Erau moase! Era sa zic moaste!
Dar o femeie, astepta vreo luna, doua, sa vada : traieste, nu traieste!
Asa era la tara (cum probabil nici tu nu stii cu precizie cand te-ai nascut! Dar era normal. Femeia vedea ca s-a nascut copilul, alapta, ingrijea copilu'! Nu si cand veneau aia de la primarie peste 3 luni!?
Mai tinea minte maica-ta cand a fost 'fericitul eveniment?!
NU!
spunea cu aproximatie! Parca ieri, parca acu'2 luni!
Iisus Christos, parea sa fie din zona intelectuala, din zona 'oamenilor cu stare"!
Basca, ghicisera astrologii(3 magi de la rasarit).
Deci cand te-ai nascut tu, spre exemplu (fara suparare) fata de cum s-a nascut Regina Angliei, eroarea e diferita!
Acum intelegi?
Chestie de gandire! Dar e greu!
Fara suparare! Daca veneau 3 magi de la rasarit la maica-ta, stiai si tu sigur! De aia au profitat 'martorii lui iehova'! Daca nu ai martori ca ai tras o basina, inseamna ca nu ai tras-o!
Scuze de decaderea in vulgaritate severa, in contextul unei discutii spirituale!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te astept pe 6 culori! Serios, afara de mistocarie si vulgaritate, chiar pot sa-ti dovedesc ce ti-am spus! Sau incerc! Daca nu, ramanem in ISTORIE ORICUM!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru milan9):

Ba da! Craciun deriva cel putin din doi termeni grecesti care insumati, inseamna intrarea trupului in viata! Sau invers.sau amandoua!
Nu-mi mai amintesc genealogia acum!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru milan9):

Sunt referinte, deci, dar nu aberante cum le-ar place contestatarilor! Fiecare cuvant are o semnificatie ABSOLUT REALA! VIE!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Gheorghe_Marlena_1970):

As vrea sa completez cu ideea ca, daca se nasteau 1000 de 'fane contra ' pe mileniu, si ar fi fost de ajuns ca sa nu mai existe Craciunul, nici semnificatia lui! Daca dovedeau ca au dreptate!
Sunt sigur ca s-au nascut mult mai multi!
Dar Craciunul a ramas cu semnificatia etimologica, din limba greaca (intruparea spiritului).
Adica, mai pe romaneste 'Nasterea Lui Christos'.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei poate sa spui ca 7-4 I.C. a fost prezisa de proorocii biblici.Pot dovedi. Dar de nascut s-a nascutFIX pe 25 Decembrie, in acel an, care daca ai facem corectii ar putea sa difere spre februarie -martie(anul ulterior). Calculele sunt facute pe pozitia planetelor, a remarcilor fenomenelor semnalate in biblie si care sunt foarte precise!
Nu mai vorbesc de reformele calendaristice gregoriene sau altele!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mitărci_Deceneu_1999):

Pe ce calcule, ce ratiuni? Si eu pot spune ca Gaia 'la plesneala' ca in septembrie!

| dragos38 a răspuns:

Hello,hello daca ai fi urmarit pe b1 tv o emisiune in care au fost invitati reprezentantul B.O.R.-ului(purtatorul de cuvant) si inca o persoana care are doctoratul in teologie vorbea despre craciun prilej de distractie sau nasterea lui I.H cel care avea doctoratul in teologie a spus trebuie sa facem distinctie intre craciun care este o sarbatoare pagana si care a devenit un brend si nasterea lui I.H. care este incerta, reprezentantul b.or.-ului a recunosctut ca intr-adevar nasterea lui I.H. este incerta nu se stie in ce lun, oamenii de stiinta cercetatorii au spus ca vor se reconstituie cum ar fi aratat I.H. din pacate nu exista nici un schelet de al lui I.H. pentru a lua urme de A.D.N. deci chiar daca a existat el nu s-a nascut pe 25 dec. atat teologii cat si oamenii de stiinta au cazut de acord in aceasta privinta ca I.H. nu s-a nascut pe 25 dec.cine mai spune ca I.H.s-a NASCUT pe 25 dec a ramas in urma cu informatiile, e ca si cum ai spune ca febra musculara se datoreaza acidului lactic, insa cine tine pasul cu informatiile stie ca febra musculara nu se datoreaza acidului lactic, ci altor chestii.Si mai este o cheste musulmanii nu-l recunosc pe I.H. ca fiind fiul lui dumnezeu ci il recunosc ca pe un profet al iudeiilor, bine intele chestea aceasta ca I.H. ar fi fost fiul lui Dumnezeu a aparut dupa conciliul de la niceea prezidat de Imparatul Romei C-tin cel mare, iar cei care nu au fost de acord cu aceasta ipotez\a aparuta la conciliul de la niceea au fost exilati.deci este controversata treaba aceasta.In orice caz este clar ca I.H. nu s-a nascut pe 25 dec.si teologii o recunosc mai ramane treaba cu evolutia vs creatie, chiar daca omul a parut in urma evolutiei asta nu inseamna ca nu exista o forta divina.asta vom vedea dupa ce vom putrezii laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Mai tinea minte maica-ta cand a fost 'fericitul eveniment?!"... pai eu stiu cand e ziua mea de nastere. Tu stii cand e a ta? In cel mai "nefericit" caz, ziua ta de nastere de acum e la cateva zile distanta fata de ziua originala in care te-ai nascut deoarece mama ta nu a vrut sa te treaca in 20 februarie ci a vrut sa-ti faca o farsa si te-a pus in 31. Cu isus insa e alta treaba. Marja de eroare e de cateva LUNI nu zile.

Cat despre restul comentariului tau, aberezi ca de fiecare data si zici idotenii. Jalnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Vad ca ai o obsesie cu "planetele" si cu "calculele". Ia prezinta-ne si noua acele calcule si prezinta-ne persoanele care au facut acele calcule.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru dragos38):

Cam penibila Emisiunea!
Nu in sensul in care zici tu! stai linistit!
In sensul in care o abureala incearca sa faca BOR ca sa nu-si plateasca la fel ca oamenii normali impozite!
Cred ca in rest nu ai inteles nimic!
Dar nici nu te intereseaza!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu! M-am prezentat! Mai am in spate o gramada de savanti!
Tu traiesti doar in spatiul tau stramt?
Pai spune. Sa-ti fac o minima cultura astronomica!
Si astrologica!
Dar stiu ca macar tu stii ce nu stii!
Macar stimulezi. In sensul ca verifici tot, nu spui decat aberatii care nu au legatura decat cu nestiinta ta pe care sincer o recunosti! Esti EXTRAORDINAR!
Eu stiu cand e ziua mea si ora si secunda!
Ca nu sunt prima generatie de incaltati!
Dar nu asta era tema discutiei!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand faci o ancheta, te folosesti de toate datele si deci informatiile posibile!
Azi este simplu, iti rascai nitica piele, o duc la analize, vad varsta cu aproximatie de 1%.
Vorbesc cu maica-ta, imi mai da niste informatii, pun la raboj.
Ma uit la tine, la cum gandesti si-ti fac o schita, coroborand cu aceleasi manifestari ale altor subiecti.
Te urmaresc cateva luni si vad in ce categoie astrologica FIX te incadrezi!
Asta este cercetarea! Bine...stiu ca nu poti avea mai mult de 100 ani, nici mai putin de 10 ani.
Asa in mare, sa nu te jignesc! Si GATA! am portretul tau robot, si ce lapte ai supt in ultimii 0, 00011 ani!
La Christos se mai complica situatia! O sa vezi ca m-ai provocat!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru oprescudorin11):

De Hristos, ne despart cati ani? Cam 2016. Principial.
Aici abordam o alta strategie!
Nu stim unde este cadavrul, oricum, sa ne spuna cineva nu am crede!
Sau nu e de luat in seama!
Apoi uita de profesorii mei! A' murit de mult toti!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ABEATIE! In fine!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aberatie!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa stiu ca nu vorbesc singur iti pun cateva intrebari"
1. cate planete se unosteau pe vremea aceea, acum 2015 ani?
2.ce perioada de revolutie(cat se misca planeta respectiva in jurul Soarelui...dar nu se stia decat de cativa absolut 'priceputi' ca sa nu zic INITIATI).Dau o planeta la intamplare! JUPITER!
3.se stia ceva despre comete?
4. ai luat in calcul cate planete se invart ca tembelele in jurul Soarelui acum, fata de cate se stiau atunci?
5. Stii care este diferenta intre Astronomie si Astrologie?
Cand vei afla astea, anunta-ma, altfel nu am cu cine vorbi! Scuze! Este un site de generalitati! Eu am colaborat cu NASA!
(e Luna plina acum! Asta stii ce este?).
Serios vorbesc! Ai sa vezi ca limpezim lucrurile mai apoi! Te imbogatesti Tu, eu nu mai am timp si nu ma mai intereseaza!
Dar raspunde punctual la intrebari! Imi voi da seama daca o aburesti!