| Aihao19 a întrebat:

De cand ma stiu am o mare frica de moarte.Ma gandesc deseori cu spaima la moarte si ma apuca frica,ma nelinisteste des gandul asta, ca pot muri in orice clipa si de faptul ca voi muri incat nici nu reusesc cateodata sa ma bucur asa cum trebuie de viata, ma ingrozeste gandul mortii.Cum sa nu imi mai fie frica asa de tare de moarte? Cum sa traiesc fara frica asta? Voi cum reusiti? Sau mai bine zis voi reusiti sa traiti fara sa va sperie, ingrozeasca, gandul acesta al mortii? Cum faceti?

7 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Daca ai sub 80 ani nu e normal sa traiesti cu gandul. Cred ca iti lipseste miscarea, aerul curat si natura. Apuca-te de un sport. Vara se fac niste tabere frumoase la Man. Oasa. Doar ca intervine si ceva munca pe-acolo.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu sunt crestin-ortodoxa si pentru mine moartea este doar o trecere. De multi ani stiu ca as putea muri in orice clipa, dar asta nu ma sperie, fiindca moartea nu e un sfarsit, e doar inceputul unei alte vieti. Ideea asta, a mortii iminente ma face sa traiesc mai intens, incerc sa nu las lucruri neterminate, fiindca stiu ca maine asputea sa nu mai fiu. Si ma face foarte recunoscatoare pentru fiecare zi in care deschid ochii si constat ac sunt vie. Sunt atat de bucuroasa de asta, incat sunt fericita si multumita toata ziua.

| RAY a răspuns:

Crezi ca moartea e mai rea ca viata traita in Romania?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu mai pune botul la povesti. Cea mai mare sansa e ca atunci cand mori sa se rupa filmul si gata. Inspaimintator? Nu, cel putin pentru mine nu. Un motiv in plus sa te bucuri pe cit posibil de ce are sa iti ofere existenta asta efemera.

| DeyCj a răspuns:

Eu reușesc, deoarece nu mi frică de moarte, ba uneori devin din ce în ce mai curios de ce-s capabil să fac după ce scap de corpul ăsta limitat la doar 5 simțuri.
În locul tău nu m-aș mai uita la filme de groază și aș încerca să nu mă mai gândesc la chestii de care oricum nu scap.

| Steregoi a răspuns:

Tu iti bati joc de noi de pui aceeasi intrebare dupa ce ti s-a raspuns? Ai probleme la mansarda?

Răspuns utilizator avertizat