| Aihao19 a întrebat:

De cand ma stiu am o mare frica de moarte.Ma gandesc deseori cu spaima la moarte si ma apuca frica,ma nelinisteste des gandul asta,ca pot muri in orice clipa si de faptul ca voi muri incat nici nu reusesc cateodata sa ma bucur asa cum trebuie de viata, ma ingrozeste gandul mortii.Cum sa nu imi mai fie frica asa de tare de moarte? Cum sa traiesc fara frica asta? Voi cum reusiti? Sau mai bine zis voi reusiti sa traiti fara sa va sperie,ingrozeasca, gandul acesta al mortii? Cum faceti?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Fie ca ai gândul acesta, fie ca nu îl ai, este același lucru.
Nici nu putem să vorbim despre moarte, pentru că nu am cunoscut-o; despre ea poate să vorbească doar cei care au cunoscut-o.
Dumnezeu dorește să ne bucurăm de viața care ne-a dat-o. El vrea să fim fericiti si sa nu lăsăm nimic in mintea noastră să ne tulbure fericirea. Iar dacă există un gând tulburător, atunci acesta să fie unul care este spre binele nostru, si anume: atunci când va veni Domnul Hristos a doua oară, voi fi si eu printre cei mântuiți? Venirea Lui este foarte aproape, iar pământul va fi plin de oameni; așadar cei mai mulți dintre noi nici nu vor cunoaște moartea.
Si oricum ar fi, chiar daca ne gândim la moarte, aceasta nu înseamnă că vom muri mai repede sau după cum ne temem noi. Si măcar că ne-ar face fericiți gândul morții as putea spune că s-ar găsi ceva bun in el -dar nu ne face mai fericiți; ci cum ai spus si tu, nu putem să ne bucurăm nici de viața aceasta.
De aceea trebuie să indepartezi acest gand, si sa îndepărtezi si teama. Le refuzi categoric să mai intre în mintea și inima ta, ori de cate ori isi vor face apariția. Aceasta înseamnă autoeducație, autocontrol. Si peste scurt timp vei uita cu totul de experiența aceasta.

5 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Cand moare omul nu mai stie si nu-l mai doare nimic. Nu stie cand il mananca viermii sau bacteriile si ciupercile. Cei ce-l vad descompunandu-se se ingrozesc dar el sta nepasator sa fie mancat. Moartea e asemanatoare cu somnul profund fara vise.

| Samariteanul a răspuns:

Gandeste-te ca in orice moment poti muri(cutremur/fulger/accident de masina/vecinul/sotul...) si ca totusi nu mori.Asa este, poti muri oricand, insa nu o sa se intample oricand.Este si expresia aceea:''Ti-a sunat ceasul'', ei bine, pana acolo mai este mult.Ai o viata frumoasa in fata, nu vei muri asa tanar/a, stai linistit/a.(pe scurt, ignora acel gand nefolositor si daunator)

| PsyhoChild a răspuns:

Obisnuiestete cu idea.Este normal sa iti fie frica. Tuturor ne este chiar si daca ne obisnuim dar nu stam mereu cu gandul la asta. Daca iti este frica nu inseamna ca trebuie sa te izolezi ba din potriva traieste fericit.In cazul tau mergi la psiholog ca te va face sa accepti ideea de viata nu este vesnica

| Deserth a răspuns:

Sti cum e frate, de ce tie frica...de aia nu scapi

| Dexter21 a răspuns:

Daca esti sanatos, n-ai problema de sanatate, esti un om normal. n-ai de ce sa-ti faci griji esti tanar sau tanara probabil si nu ai 70 de ani sa te gandesti de pe acum ca vei muri. daca tu la varsta ta gandesti asa ia imagineaza ti o persoana de 70 de ani ce ar mai zice? care nu stie daca v-a mai apuca ziua de maine sa se bucure de viata? tu nu esti sigur la varsta aia sa incepu de pe acum sa te plangii ca mori..revino-ti si apuca-te de o activitate