| SaintOcea a întrebat:

De ce am vaga impresie că raţiunea e o amantă prea scumpă pentru minţile unor creştini?

Răspuns Câştigător
| Paulla a răspuns:

''Faith' means not wanting to know what is true'-Friedrich Nietzsche.

76 răspunsuri:
| TheAdmiston a răspuns:

Cresini in ce sens? ce intelegi tu prin ratiune? ce intelegi prin"e o amanta prea scumpa?".e dimineata apucate de treaba si lasa filozofialaughing.Sau fi mai explicit.sadP

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ocea tu te mai uiti din cand in cand pe postarile tale? ia incearca si trage o concluzie. daca nu tu atunci ii rog pe crestini sa o faca, si sa nu se mai oboseasca cu a-ti raspunde la tampenii.sau obsesii.

| miradoniz a răspuns:

Nici eu nu știu de ce ai impresia asta-eu credeam ca cele mai prețioase lucruri în viața sunt gratuite...

| a1doru a răspuns (pentru SaintOcea):

Lasa man. fundamentalismul religios nu isi are radacinile in cultura ci in ignoranta.rolling on the floor

| VacutzaRoscata a răspuns:

Cand o sa terminati cu certurile astea intre atei si crestini? daca ei sunt crestini lasa-i asa cum sunt si gata, nu trebuie sa va atacati mereu unii pe altii, fiecare are parerea lui si nici unul dintre voi nu o va schimba din cauza ca celalalt este de alta parere

| Rapunzell a răspuns:

De ce ne trebuie amanta cand avem sotia ideala? Credinta!

Răspuns utilizator avertizat
| VacutzaRoscata a răspuns (pentru lolosaurus):

Totusi,devine exagerat si in zadar va spuneti argumentele pentru ca ei au alte argumente si vor ramane la ale lor indiferent de ce spuneti, in concluzie nu prea are rost

Răspuns utilizator avertizat
| VacutzaRoscata a răspuns (pentru lolosaurus):

Pentru tine, eu raman la parerea mea

| ciresik80 a răspuns:

Daca imi explici ce inseamna termenii ratiune si de amanta in conceptia ta cred ca ti-0as putea da si un raspuns clar; intre timp poate te gandesti sa mai citesti si biblia inainte de a adresa o intrebare fara sa cunosti ceva despre ceea ce intrebi.

Răspuns utilizator avertizat
| VacutzaRoscata a răspuns (pentru lolosaurus):

Realitatea vazuta prin ochii tai, sau a altora
daca eu nu sunt de acord nu sunt si gata, nu toti gandesc ca tine straight face

| wales a răspuns:

De ce nu vrei să pricepi că, fără rațiune nu poți duce o discuție! Credința nu e împotriva rațiunii, ci dincolo de limitele rațiunii, o continuare a ei.
" Știința fără religie este oloagă. Religia fără știință este oarbă." Albert Einstein.
Într-un cuvânt; religia și știința sunt complementare, iar știința este sinonim cu rațiunea.
Ai doar o iluzie.

Răspuns utilizator avertizat
| chelstone a răspuns:

Http://www.TPU.ro/......ina-5.html
Urmareste ultima pagina de aici si ai sa intelegi de ce.

| Rapunzell a răspuns (pentru Antipaticu):

La mine e valabila vorba "cauta si vei afla"winking Prima doctrina este pur catoliceasca.

| chelstone a răspuns (pentru wales):

Si tu ai aceeasi gandire inapta ca si ema: credinta mai presus de ratiune sau cum spui tu dincolo de limitele ratiunii
Totusi poate ne spui cum credinta, care are un caracter irelevant este mai presus de ratiune care are un caracter relevant?!
Oricum la ce minte aveti nu ma mira raspunsurile voastre.

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns:

Oamenii religiosi isi irosesc viata slujind divinitati… dar ei considera ca fac cel mai bun lucru cu putinta. Ateistii inca sunt in dezbatere sa stabileasca ceea ce este cu adevarat bun, in care sa merite sa iti investesti cea mai pretioasa avere, viata! Ce durere, ce tragedie ar trebui sa fie sa poti realiza ca ai trait toata viata in minciuna si iluzii… mai ales daca esti ateist!

`Batranii nu se convertesc la ateism, pentru ca o data cu aceasta convertire ar veni la pachet si constientizarea marii risipe, ce nu va putea fi niciodata recuperata.` Tinerii sunt mai tentati sa se converteasca la ateism tocmai din exact aceeasi strategie (de a minimiza riscul), de teama ca nu cumva sa riste sa isi risipeasca viata, iar, la batranete, sa regrete

. Proba de foc a unui sistem moral este eficacitatea (Kant, aici cu imperativele sale, este foarte clar). Ateistii uita ca sistemele morale sunt necesare interactionarii, la nivel social, cu alte persoane. Daca sistemul meu moral imi permite sa abuzez alta persoana, atunci dispunem de o moralitate dictatoriala, nu una democratica. Sistemul meu moral trebuie sa fie compatibil macar cu sistemele morale ale celorlalti membri ai societatii. Daca sistemul meu moral ma face beneficiar doar pe mine, iar pe toti ceilalti ii face perdanti… cu ce drept il numesc `moral`?

Un sistem moral este cu atat mai dezirabil, cu cat rezultatele implementarii sale sunt mai bune. Le putem acorda credit ateistilor ca macar nu au dispus de suficient timp istoric (ignorand experimentul comunist) sa propuna un sistem moral, rezultatele implementarii caruia sa le putem evalua. Pana atunci, orice afirmatie ca un sistem moral este superior altuia… este pura speculatie, daca nu propaganda.

| Urzi23 a răspuns:

Un sistem moral este cu atat mai dezirabil, cu cat rezultatele implementarii sale sunt mai bune. Le putem acorda credit ateistilor ca macar nu au dispus de suficient timp istoric (ignorand experimentul comunist) sa propuna un sistem moral, rezultatele implementarii caruia sa le putem evalua. Pana atunci, orice afirmatie ca un sistem moral este superior altuia… este pura speculatie, daca nu propaganda.

| ForJesus a răspuns:

Ai dreptate, ai vaga impresie...ce o fi în mintea ta? nici tu nu ști! laughing
săracul de tine...

| harciog a răspuns:

De ce naibii am impresia ca imi miroase a Paler sau Cioran?

| wales a răspuns (pentru lolosaurus):

Sigur că există, rațiunea își are rolul ei, credința își are rolul ei, sunt două lucruri complementare, chiar și Einstein a ținut să ne amintească acest lucru, și crede-mă, omulețul acela știa foarte bine ce spune.

| wales a răspuns (pentru chelstone):

1. Dragă chelstone, așteptam un alt răspuns de la tine, sau răspunzi selectiv? Evitarea, de fapt, înseamnă neștiință, sau să folosesc același cuvânt pe care l-ai folosit tu, ești inapt să răspunzi la ce te-am întrebat!
2. Ți-aș explica, dar mie teamă că nu vei înțelege.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SaintOcea):

Eu nu inteleg ce ai cu gramtica unora asa patriot esti? esti asa mandru de tara asta sa stiu si eu