| EmaS a întrebat:

Intr-o lume bulversata, alergam dintr-o parte in alta, ne ingrijim de cele necesare pentru familia noastra, dar, ne mai facem noi timp ca sa inaltam o rugaciune catre Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| wales a răspuns:

'' Rugați-vă neîncetat. Mulțumiți lui Dumnezeu pentru toate lucrurile; căci aceasta este voia lui Dumnezeu, în Hristos Isus, cu privire la voi. '' 1 Tes 5:17, 18.

166 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Presupun ca te rogi tu destul pentru toata lumea, asa ca nici nu mai are sens sa ne strofocam.
Mai ales ca, asa cum se pare, nici nu prea alergi cine stie ce, ca esti non-stop pe TPU. Plus ca ai si vocabularul adecvat. Noi suntem niste diletanti in materie; cunoastem doar terminologia de baza.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Vaca proasta! Daca tot imi copiezi raspunsurile (nefiind in stare sa scrii ceva corect in limba romana), macar nu le mai arunca asa, ca nuca-n perete!(raspuns la postarea raportata a noului user ardnaxur1962)

| Rapunzell a răspuns:

Intri prea mult in intimitatea omului. Ce-ar trebui sa facem acum? Sa ne laudam ca ne rugam?

| EmaS explică (pentru Rapunzell):

Unii se rusineaza cu Dumnezeu si cu faptul ca se roaga. Nu cred ca este o lauda, ci un act de smerenie inaintea Creatorului.

| Rapunzell a răspuns (pentru EmaS):

Cand mergi la biserica si te rogi, faci rugaciune colectiva si nu e nici o problema ca te vede si te stie toata lumea. Dar rugaciunea personala pe care o faci acasa este a ta, intima si personala, este dialogul tau si doar al tau cu Dumnezeu. Nu stai sa povestesti cu unul si cu altul despre cum, cat si ce fel te rogi tu acasa.

| EmaS explică (pentru Rapunzell):

O fi secret de stat.

| BlueOctober a răspuns (pentru EmaS):

De ce s-ar rusina cineva daca, crede in D-zeu?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Unii se rusineaza cu Dumnezeu si cu faptul ca se roaga. Nu cred ca este o lauda, ci un act de smerenie inaintea Creatorului. ''
Una e sa te rogi fara sa spui si altora si alta e sa trambitezi cat de mult te rogi si sa incerci sa arati altora cat de credincioasa esti tu.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Asta ai inteles tu ca eu ma laud ca sunt credincioasa? Cand spui asta unui ateu, te-ai si smerit inaintea lui, pentru ca el te crede incuiat, irational, habotnic, etc. Daca as vrea sa ma laud si sa primesc simpatia ateilor, in nici un caz nu ar trebui sa ma laud ca sunt crestina. Ce ma motiveaza pe mine sa scriu? Dragostea mea pentru Dumnezeu si pentru semenii mei. Aceasta imi da putere sa Il marturisesc pe Domnul, sa suport multe, multe jigniri si prigoniri din partea voastra, pe care in mod firesc nu le-as fi acceptat, ba chiar aveam eu grija sa va raspund, pe masura!

| justitiarul a răspuns (pentru EmaS):

Unde e dragostea pentru semenii tai Ema cand tu ne provoci mai mereu? Iti cauti singura prigonirile si jignirile de care vorbesti.Iti reamintesc:respecta ca sa fii respectata!
Ma rog zilnic!

| EmaS explică (pentru justitiarul):

Sincer,ma gandeam la binele sufletului vostru! Ce vezi tu rau in faptul ca va provoc la rugaciune? Trebuie sa meditam la nemurirea sufletului.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Sa stii ca dragoste cu sila nu se poate, si ca poate unii nu vor sa-i iubesti. Ateii n-au nevoie de serviciile tale religioase (rugaciuni si restul arsenalului), cat despre dragostea ta fata de altii lasa-ma sa am rezerve. Cel mult poti avea respect pentru cei din societate, dragoste e mult spus, las-o mai usor cu flower power ca pana la urma lumea e o jungla dezvoltata.

''Sincer, ma gandeam la binele sufletului vostru!''
Deja ai inteles gresit religia, singurul ''suflet'' la care trebuie sa te gandesti este al tau, religia si confesiunile trebuie sa fie personale.

''Ce vezi tu rau in faptul ca va provoc la rugaciune?''
Ca nu-ti vezi de treaba ta, ai impresia ca cineva se roaga cuiva ca-i spui tu?! Cei care se roaga o fac pentru ca simtnevoia aceasta (nu intru in amanunte).
''Trebuie sa meditam la nemurirea sufletului. ''
Cum adica ''trebuie''?! Poate eu n-am chef sa ma gandesc la ceva care eu cred ca nu exista: ''sufletul''

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Asta ai inteles tu ca eu ma laud ca sunt credincioasa?''
Mai tii minte frazele alea gen: dumnezeu e domnul meu si are un loc pregatit pentru mine (fraza aproximativa)
Sau cand ne spuneai cum mergi tu la biserica si-i chemai si pe altii.
Sau cand imi dai trimiteri catre filmulete unde dumnezeu este laudat, pf...
Astea toate intra la fapte de lauda, la dorinta de a sti altii ce faci tu, ''uite cum a vindecat dumnezeu...'' astea toate fac parte din propaganda crestina, e o lauda la adresa lui dumnezeu (indirecta).

| EmaS explică (pentru chelstone):

Merita Dumnezeu toata lauda,toata cinstea si inchinarea.A Lui este lauda, iar a mea supunerea si ascultarea.El ma invata ca sa spun si la altii despre dragostea Lui.,, Căutaţi să mântuiţi pe unii, smulgându-i din foc; de alţii iarăşi fie-vă milă cu frică, urând până şi cămaşa mânjită de carne,,.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Ma dezgusti total...

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Merita Dumnezeu toata lauda, toata cinstea si inchinarea.A Lui este lauda, iar a mea supunerea si ascultarea.''
Esti cumva lustruitoare de podele la imparatia maharajahului ceresc?!

| EmaS explică (pentru chelstone):

Mie imi inspiri mila!

| EmaS explică (pentru chelstone):

Decat sa ard o vesnicie in iad, da as prefera sa sterg podele in rai.Desi acolo nu o sa facem acest lucru.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Iti inspir mila?! laughing laughing
''''Merita Dumnezeu toata lauda, toata cinstea si inchinarea.A Lui este lauda, iar a mea supunerea si ascultarea.''
Doar pentru astfel de comportamente poti nutri sentimente de mila.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Mila pentru stare ta spirituala in care te afli.Numai Dumnezeu te mai poate schimba.Dar, El nu obliga pe nimeni.Vom trai si vom vedea.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Deci si tu crezi ca iadul e un loc cu foc, cazane si smoala?! laughing

| chelstone a răspuns (pentru chelstone):

Cum sa arzi pe lumea cealalta, cand doar corpul tau material simte arsura focului?! Si cum sa existe foc intr-o lume a spiritelor?! Cum sa arzi ceva care nu este material?!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Filmul ala reprezinta o prostie si nici macar nu e conform cu dogmele crestine, dar totusi sa zicem ca sufletul ajunge in centru pamantului, cum arde acesta, el neavand parte materiala?!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Plus de asta nu stiu ce aparatura de captat sunete exista astfel incat sa capteze de la o distanta imensa suntete dintr-un loc fix aflat la zeci de mii de km si care sa nu interfereze cu alte sunete sau nu stiu ce aparatura exista care sa reziste la 1100 de grade?!

| EmaS explică (pentru chelstone):

Cand ai un necaz foarte mare, simti ca te doare sufletul, ca iti arde? Eu una am simtit cand sotul meu era intre viata si moarte.Simteam in interiorul meu ca arde precum o lumanare si se topeste.Este o durere sfasietoare.Nu as dori nimanui sa o simta.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Oamenii de stiinta au descoperit asta, nu crestinii.Tocmai ca tu sa crezi.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Se vede ca esti foarte usor manipulabila de catre cei care impartasesc aceleasi doctrine cu ale tale, practic nu ti-ai pus vreun semn de intrebare cu privire la veridicitatea acelor sunete si le-ai luat de bune fara a trece aceste informatii prin filtrul ratiunii (probabil te-a impiedicat frica de dumnezeu), cred ca te-ai lamurit, si ai inteles ca acele sunete nu pot fi captate din centrul pamantului, pentru ca daca o sa continui sa bravezi pe acest subiect o sa discutam pe dovezi (ma tem ca acei ''cercetatori'' nici macar nu pot preciza autenticitatea acelor sunete).

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Oamenii de stiinta au descoperit asta, nu crestinii.''
laughing ''oamenii de stiinta'' au prezentat o inregistrare audio, n-au descoperit nimic in acest caz, si chiar daca ar fi reusit sa inregistreze acele sunete din centrul pamntului (lucru imposibil) cum au ajuns ei la concluzia ca acolo este iadul, care sunt dovezile?! Niste schiorlete, produse de niste oameni, sufletul poate vorbi cumva, poate scoate sunete sau acest lucru revine corpului uman?!
Si ca veni vorba de oamenii de stiinta poate citesti putin din cartile de geografie poate intelegi mai bine cum sta treaba cu invelisurile scoartei terestre.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Tu nu crezi nimic.Esti ca Toma necredinciosul.Pe crestini nu-i crezi, pe oamenii de stiinta nu-i crezi.Cine sa te mai inteleaga?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Pai eu cred ceea ce se demonstreaza nu toate ineptiile debitate de unii care se cred oameni de stiinta, stiinta demonstreaza, aia nu este o dovada, dar poate imi raspunzi la intrebarile astea:
Cum sa arzi pe lumea cealalta, cand doar corpul tau material simte arsura focului?! Si cum sa existe foc intr-o lume a spiritelor?! Cum sa arzi ceva care nu este material?!

| EmaS explică (pentru chelstone):

Si eu te-am intrebat, ai simtit vreodata ca te arde sufletul?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Nu, n-am simtit, acum poate imi raspunzi la intrebare, si vezi ca este vorba despre un foc care ar arde acel suflet...

| EmaS explică (pentru chelstone):

O sa simti, daca nu te intorci la Dumnezeu.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Poate imi dai si mie o trimitere catre un raport mai amanuntit al acestui studiu nu doar un film propagandistic.
Poate acolo ne spun acesti cercetatori cum au captat acele sunete cu o asemenea acuratete de la o distanta de peste 6000 de kilometri, poate aflam si noi ce tehnici au folosit, poate au fost ajutati de extraterestri si nu stiu eu.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''O sa simti, daca nu te intorci la Dumnezeu.''
laughing lasa prostiile si raspunde la intrebari. Pe langa asta acel filmulet minte si cu privire la temeratura din centrul pamantului care nu este de 1100 grade celsius ci variaza intre 4000 si 5000 de grade celsius

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Http://nuvreaucipul.wordpress.com/......lui-video/

''Un grup de cercetători ruşi au săpat 14 km în Pământ şi au auzi ţipetele Iadului.''
:)) 14 km?! Si au inregistrat sunete de la peste 6000 de km adancime?! :))

| EmaS explică (pentru chelstone):

Ai aici marturia unui mare om care a facut parte din echipa celor ce au facut CIP-ul.http://www.youtube.com/......ttp?/watch
http://www.youtube.com/watch?v=EnD74X2ej0Q&feature=related

| Rapunzell a răspuns (pentru EmaS):

E mai mult de-atat. E taina mea. O stiu doar eu si Dumnezeu. Lupta-te cu asta!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Te rog nu mai divaga de la subiect si raspunde la intrebari, ai divagat de 2-3 ori de la subiect astazi si intotdeauna eviti raspunsurile (pentru ca nu le ai, pentru ca nu ma poti contrazice)
Cum sa arzi pe lumea cealalta, cand doar corpul tau material simte arsura focului?! Si cum sa existe foc intr-o lume a spiritelor?! Cum sa arzi ceva care nu este material?!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Te rog sa nu-mi mai dai trimiteri catre predici tinute in bisericile penticostalilor sau a oricarei alte organizatii religioase incercand astfel sa ma convingi pe mine si totodata divagand de la temele ce sunt in prim plan.

| Sentinel a răspuns (pentru chelstone):

Ai pus punctul pe i. Bravo

| chelstone a răspuns (pentru chelstone):

* am primit stupid ca am adresat niste intrebari...
* am primit stupid ca n-am simtit durere in ''suflet'' (inteligent, nu?!)
* am primit stupid pentru ca am cerut detalii despre un anumit subiect total ambigu in care se spunea ca temperatura in centrul pamantului este de 1100 grade C in loc de 4000 grade C (logic, nu?!)
* am primit stupid pentru ca am sustinut ca nu se pot inregistra sunete din centrul pamantului PS: de la distanta de 6000 de km adancime (probabil e o banalitate, in curand se vor face si emisiuni TV din centrul pamantului)
* am primit stupid pentru ca am cerut niste raspunsuri
* probabil o sa primesc stupid si pentru ca am facut niste constatari, multumesc anticipat
Pacat ca unii in lipsa de argumente devin frustrati si se manifesta ca atare.

| justitiarul a răspuns (pentru chelstone):

Ce te plangi atat amice? Eu primesc stupid doar pentru ca exist pe acest site!
Si o fac in duet(mama+fiica)! Daca nu stiai exista si versiunea mai tanara a Emei, Andra20.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Nu esti sincer atunci cand spui ca nu simti bucurie sau durere in suflet.

| EmaS explică (pentru justitiarul):

Vedeti ce mincinosi sunteti, v-am dat eu stupid? Desi il meritati cu prisosinta.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Stii ca nu este frumos sa acuzi pe cineva pe nedrept?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Stii ca nu este frumos sa acuzi pe cineva pe nedrept?''
Tu nu stii ca nu e bine sa minti?!
Dar totusi poate n-ai uitat de mine si rasunzi la intrebarile la care astept raspuns de ieri.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Nu esti sincer atunci cand spui ca nu simti bucurie sau durere in suflet. ''
Nu simt bucurie sau durere in ''suflet''. Poate imi raspunzi la intrebarile pe care ti le-am pus ieri. Si ca veni vorba despre durere, cum poti sa simti durere cu ''sufletul'' ceva ce nu este material?! Durere este specifica corpului material. poti avea mustrari de constiinta sau sa te macine constiinta dar... durere in suflet?!

| ZvT a răspuns:

Dumnezeu iarta pe toata lumea, ce rost are sa imi pierd timpul pupandu-l in fund pe god.

| EmaS explică (pentru ZvT):

De la Dumnezeu ai viata, miscarea si sanatatea.Tot ce avem vine de la El.

| ZvT a răspuns (pentru EmaS):

Daca el da sanatate inseamna ca uneori mai si greseste deci are slabiciuni.

| EmaS explică (pentru ZvT):

Poate ca asa meriti, sau meritam, atunci cand ingaduie suferinta in viata noastra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Atunci de ce crestini merg la doctor nu fi ipocrita

| Damasc a răspuns:

Cum spuneam, singurul raspuns din toate, care ti-a fost pe plac. a fost cel in care a aparut si un citat din biblie.mai ai si alt scop in viata asta in afara de Dumnezeu?

| EmaS explică (pentru Damasc):

Dupa ce m-am intors la Dumnezeu, s-a schimbat ordinea prioritatilor, dar asta nu inseamna ca nu traiesc cu scop.Sunt o mama care se doreste sa fie buna,o sotie asa cum spune Biblia care sa fie ajutorul potrivit, si pe viitor, daca ajuta Dumnezeu o bunica care sa creasca nepotei.Nu mai doresc sa adun comori aici pe pamant unde le mananca moliile si rugina, ci in cer.

| Damasc a răspuns (pentru EmaS):

Ai copii mici? In fine, ce ai face daca acestia nu ar fi indeajuns de credinciosi sau mai rau, niste mici atei? Doar ca fapt divers, nu iti doresc asta desigur.Ai incerca sa "ii aduci pe drumul asa zis bun " sau le-ai respecta convingerile?

| EmaS explică (pentru Damasc):

Din fericire am copii mari.Doi dintre ei sunt foarte credinciosi, dar unul este mai rebel.Bineinteles ca ma doare, dar ii respect convingerile.Ma rog pentru el si il indemn sa vina la Biserica,sa se insoare, sa isi intemeieze o familie, sa imi aduca nepotei.

| Damasc a răspuns (pentru EmaS):

Am inteles multumesc pentru raspuns.

| EmaS explică (pentru Damasc):

Cu multa placere.El este unul dintre copiii mei.http://www.youtube.com/watch?v=JBW-c4hdg-0

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Daca tu nu reusesti sa raspunzi la intrebarile acestea:
Cum sa arzi pe lumea cealalta, cand doar corpul tau material simte arsura focului?! Si cum sa existe foc intr-o lume a spiritelor?! Cum sa arzi ceva care nu este material?!
Inseamna ca esti un propavaduitor mincinos, de cea mai joasa speta, o diversionista, ai afirmat ca daca cineva ajunge iad acela va arde, raspunde la intrebari fara a mai face trimiteri inutile doar pentru a divaga de la subiect. Oricum stii ca nu faci fata discutiilor cu mine, cum n-ai facut fata niciodata pana acum, de aceea divaghezi, de aceea omiti raspunsurile directe, pentru ca esti un propavaduitor mincinos, iar daca nu raspunzi la ce te-am intrebat pierzi si ultimul gram de demnitate umana care ar putea exista intr-un om. TE ROG MULT DE TOT SA RASPUNZI LA INTREBARI!

| justitiarul a răspuns (pentru EmaS):

Ai un baiat frumos dar tu ai lacune mari la capitolul geografie:
Deci:
Structura Pământului pe straturi:

1. In centrul Pământului se află "miezul" sau "nucleul Pământului" (cu grosimea de aprox. 3.400 km), de consistență fluidă, alcătuit din elemente grele (metale grele mai ales fier), unde au loc reacții atomice de fuziune în condițiile unor temperaturi și presiuni ridicate.
2. Stratul următor este "mantaua Pământului" cu grosimea de 2.900 km. Mantaua este alcătuită din roci plastice, predominând silicații și oxizii.
3. Stratul de la suprafață numit "scoarța" sau "crusta Pământului" este o crustă solidă, este stratul cel mai subțire (40 km grosime) unde domină oxizii și silicații, fiind însă îmbogățit cu unele elemente care nu se pot întâlni în mantaua Pământului.
Nucleul Pământului
1. Stratul nucleului intern situat cel mai central în interiorul Pământului întinzându-se în adâncime între 5100 și 6371 km. Nucleul Pământului este constituit dintr-un amestec solid de fier și nichel. Presiunea din acest strat atinge milioane de bari și temperaturi între 4000 și 5000 °C, temperaturi asemănătoare din petele solare. Unele ipoteze presupun că asemănător Soarelui și în centrul Pământului ar exista hidrogen comprimat sub formă solidă (având o structură metalică) care ar putea proveni ca materie primă din Soare.
2. Stratul nucleului extern fiind situat între adâncimile de 2900 și 5100 km, se află într-o starea de agregare fluidă constituit dintr-o topitură de fier și nichel care probabil conține urme de sulf și oxigen, aici fiind temperaturi de cca. 2900 °C. Această topitură metalică fiind un bun conductor electric, sub acțiunea de rotație a Pământului ar fi răspunzătoare de magnetismul terestru.
Dupa putina initiere in geografie trebuie sa iti spun ca nu s-a inventat aparatura care sa inregistreze sunete din apropierea nucleului pamantului.Deci iadul e in alta parte nu acolo.
Materialul dat de tine e doar pentru spalarea creierului celor care sunt mai ignoranti! E un fel de Harap-Alb pentru copii.Mai crezi in povesti?

| EmaS explică (pentru chelstone):

Tu ai suflet? Nu te cred, daca nu imi demonstrezi stiintific ca il ai.
Noi vom avea trupuri ceresti, nesupuse putrezirii.Nesupuse materiei,timpului, spatiului.Tu crezi in stiinta, te las sa imi demonstrezi stiintific ca tu ai un suflet.Eu cred in Cuvantul lui Dumnezeu iti pot demonstra.De exemplu in apocalipsa 20:4 scrie:,, Şi am văzut nişte scaune de domnie; şi celor ce au şezut pe ele li s-a dat judecata. Şi am văzut sufletele celor ce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus şi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu, şi ale celor ce nu se închinaseră fiarei şi icoanei ei şi nu primiseră semnul ei pe frunte şi pe mână. Ei au înviat şi au împărăţit cu Hristos o mie de ani.,,
In psalmul 42:2,, Sufletul meu însetează după Dumnezeu, după Dumnezeul cel Viu; când mă voi duce şi mă voi arăta înaintea lui Dumnezeu?,, Vedem ca sufletul inseteaza.
El se poate intrista, sufera.Vedem in psalmul 42:5,, Pentru ce te mâhneşti, suflete, şi gemi înăuntrul meu? Nădăjduieşte în Dumnezeu, căci iarăşi Îl voi lăuda; El este mântuirea mea şi Dumnezeul meu.,,

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

laughing ti-a sarit mustarul de crestin?! Ti-am spus ca nu faci fata unei discutii cu mine.
''Tu ai suflet? Nu te cred, daca nu imi demonstrezi stiintific ca il ai.''
Dar cine a spus ca am suflet?! Ti-am spus ca nu exista suflet.

Tu singura poti sa gandesti?! Fara citate din cea mai stupida carte din lume?!
Dar totusi poate n-ai uitat si-mi raspunzi la intrebari:
Cum sa arzi pe lumea cealalta, cand doar corpul tau material simte arsura focului?! Si cum sa existe foc intr-o lume a spiritelor?! Cum sa arzi ceva care nu este material?!
TE ROG FOARTE MULT SA-MI RASPUNZI! SPER SA NU AJUNG SA TE IMPLOR...

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Divaghezi in continuare de la subiect, astept niste raspunsuri de jumatate de zi si cred ca este nepoliticos chair ofensator sa nu le primesc, ba mai mult cu fiecare mesaj sa divaghezi de la subiect.

| justitiarul a răspuns (pentru chelstone):

E depasita de situatie! O sa vorbesti singur sau din cand in cand o sa mai primesti un citat din Biblie!

| chelstone a răspuns (pentru justitiarul):

S-a enervat ema si ne-a dat stupid la toti laughing

| justitiarul a răspuns (pentru chelstone):

Da! Asa procedeaza un "bun crestin", nu stiai?

| chelstone a răspuns (pentru justitiarul):

Cand raman fara cuvinte mai ies si ei din tipar...

| EmaS explică (pentru justitiarul):

Si ce, am dat cu parul? Este meritat din plin.

| EmaS explică (pentru justitiarul):

Deci crestinii nu au dreptate,oamenii de stiinta mint, singurul care detine adevarul absolut este stimatul nostru coleg de TPU Justitiarul! Unde ati studiat, la Oxford?

| justitiarul a răspuns (pentru EmaS):

Ema? Citeste cu multa atentie ce am scris.De doua, trei, patru sau cinci ori. Poti sa faci si rezumat iar pe google gasesti si desene.
Nu poti sa fii ironica atunci cand cineva e mai inteligent ca tine ca dai in penibil.
In tinerete ai lipsit nu numai de la Biserica ci si de la scoala!

| EmaS explică (pentru EmaS):

De ce aveti pretentii sa fie cineva un bun crestin, daca voi nu credeti in principiile crestine?

| EmaS explică (pentru chelstone):

Draga Chelstone,vreau sa iti spun ca eu nu sunt Dumnezeu sa iti pot demonstra ca sufletul sufera.Dar eu cred cu tarie ca este adevarat,dupa ce am studiat mai multe carti pe care ti le-am recomandat si tie, si dupa ascultarea mai multor marturii ale oamenilor care au avut mai multe experiente de genul, si din Biblie. Vreau sa subliniez ca si daca scria acest lucru numai in Biblie eu credeam.Cu atat mai mult ca celelalte mi-au intarit si mai mult convingerile.Noi vom invia cu un trup nesupus putrezirii care nu este supus materiei, timpului etc.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''De ce aveti pretentii sa fie cineva un bun crestin, daca voi nu credeti in principiile crestine? ''
laughing NU, NU, NU, intrebarea este alta, de ce sa ascultam un propavaduitor mincinos ca tine si sa-l mai si credem?!
Si poate n-ai uitat sa-mi raspunzi la intrebare, te rog!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Dar eu cred cu tarie ca este adevarat,dupa ce am studiat mai multe carti pe care ti le-am recomandat si tie, si dupa ascultarea mai multor marturii ale oamenilor care au avut mai multe experiente de genul, si din Biblie.''
Ai studiat mai multe carti?! laughing Ai impresia ca a citi o carte sau ''mai multe'' inseamna ca ai studiat?! laughing
Ai ascultat marturii?! laughing De genul celor din bisericile penticostalilor?! Acele marturii n-au nicio valoare, cand esti in moarte clinica nu esti mort, esti inca in lumea aceasta, si poate urmaresti si tu niste filme cu unul din triburile amazoniene care a fost lovit cu piarta in cap, a stat in coma si l-a vazut pe dumezeu, sau poate vreun musulman, asa, ca ai vazut tu niste filme ale unor propavaduitori n-are vreo importanta.

''Vreau sa subliniez ca si daca scria acest lucru numai in Biblie eu credeam.''
Sigur, doar ignoranta este maxima in cazul tau.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Fiecare om are dreptul la opinie. Daca vrei, crezi, daca nu vrei nu crezi.Este alegea ta.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Dreptul la opinie?! Pai ti-a interzis cineva acest drept?! Din contra ti-am cerut sa te justifici (cu referire la intrebarile adresate ieri, sa stii ca inca astept raspuns), dar cand afirmi ceva fara sa te justifici sa nu te astepti ca opinia ta sa conteze, cu atat mai mult cu cat dorinta te era aceea de a convinge pe ceilalti.
''Daca vrei, crezi, daca nu vrei nu crezi.Este alegea ta.''
laughing Nu ai cum sa vrei sa crezi, astazi vreau sa cred in dumnezeu, maine in allah si poimaine in budha. Credinta este rezultatul unor perceptii despre care niciodata nu poti sa afirmi cu certitudine ca sunt reale, pentru a demonstra si a convinge pe ceilalti ca ceea ce crezi tu este logic si aplicabil in lumea reala ai nevoie de mai mult decat credinta si un ton autoritar ce timite catre o carte invechita din toate punctele de vedere.
Si te rog foarte mult sa-mi raspunzi la intrebarile pe care ti le-am adresat, altfel fara un raspuns te pot considera un propagandist mincinos, pentru ca ai toate atributele, cand incerci sa convingi pe cineva nu vii cu o petarda pe care o arunci si incepe sa fasaie ca te faci de ras.
Si sa stii ca opinia este o parere, iar cu pareri intr-o discutie serioasa ai toate sansele sa te faci de ras, pentru ca argumentele se combat cu contra-argumente si nu cu pareri/ opinii.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Tu nu vrei sa crezi.Asta este realitatea. Oricate argumente, dovezi ti-am adus nu le-ai luat in considerare.Nici Dumnezeu nu obliga pe nimeni.,, Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta,,.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Tu nu vrei sa crezi.''
Tu nu intelegi lucruri elementare de logica, credinta nu depinde de vointa.

''Oricate argumente, dovezi ti-am adus nu le-ai luat in considerare.''
N-ai adus vreo dovada, ba mai mult tu ai fost cea care s-a impotmolit si eviti in continuare sa raspunzi la ce te-am intrebat.
PS: Opiniile/ parerile nu se vor numi niciodata dovezi la fel se intampla si cu filmuletele propagandistice.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

In lipsa de contra-argumente deducem ca sufletul nu exista sau daca ar exista (nimic sigur, teorema probabilitatii) acesta nu poate arde.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Ti-am spus clar ca eu nu sunt Dumnezeu ca sa pot sa iti raspund la toate intrebarile.Ti-am repetat de o suta de ori definitia credintei, ea intrece ratiunea omeneasca.

| EmaS explică (pentru chelstone):

O sa arda trupul pe care o sa il primesti dupa inviere.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Ti-am repetat de o suta de ori definitia credintei, ea intrece ratiunea omeneasca. ''
FALS!
Credinta arata o probabilitate
Ratiunea arata concretul
Doar daca nu gandesti in mod logic poti sustine ca adevarul este dominat de incertitudine.
Ti-am spus nu faci fata unei discutii cu mine.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''O sa arda trupul pe care o sa il primesti dupa inviere.''
laughing laughing Cei care merg in iad nu primesc vreun trup si nici cei care se duc in rai. Sufletul de care tot trambitati nu are cum sa arda.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''O sa arda trupul pe care o sa il primesti dupa inviere. ''
Oricum lumea de dincolo de care tot trambitezi nu este o lume materiala, cica ar fi o lume a spiritelor, spirite care nu pot arde pentru ca nu sunt constituite din material. Doar incapacitatea ta de a da un raspuns pertinent te face sa te faci de ras, tu ai scris ca sufletul va arde in iad, acum vii cu alte inventii d-ale tale?!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Http://www.radiofiladelfia.ro/......pul.html''
Asta e tot ce poti?! :)) ESTI INCAPABILA sa faci fata unei discutii logice.
Lasa-ma cu batranelul acela, ca el nu face subiectul discutiei noastre.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Totul a pornit de aici:
''Sincer, ma gandeam la binele sufletului vostru!''
''Decat sa ard o vesnicie in iad...''
Iar pentru a sustine aceste doua fraze ai venit cu o sumedenie de imbecilitati, intotdeauna diferite intre ele, chiar fara noima.
Mai intai ai pomenit de imbecilitatea aceea cu iadul din centru pamantului pe care n-ai putut-o sustine cu argumente si ai dat-o uitarii, si ai divagat de la subiect cu o alta imbecilitate care n-are vreo legatura cu subiectul pe care il discutam si ai venit cu o trimitere catre barbosul acela care predica intr-o biserica de sectanti, apoi te-ai mandrit putin cu copilul tau si ne-ai aratat noua cum aduce el slava domnului, dupa care te-ai enervat si ai facut niste afirmatii comform carora eu as sustine existenta sufletului (fals), incepand sa-mi dati trimiteri catre citate din biblie, irelevante de altfel pentru ca acelea nu demonstreaza ceva, si daca tot erai nervoasa sau iritata ai decis sa-mi dai stupid la toate raspunsurile, dupa care alta diversiune de a ta cu care de altfel te contrazici, cum ca ai primi un alt corp pe lumea cealalta de unde initial mergea si conta doar sufletul, afirmatie care este in contradictie si cu dogmele crestine.
Iar eu ce am facut?! Am fost constant, ti-am dezmintit toate textele propavaduitoare care nu demonstrau nimic si in tot acest timp ti-am cerut sa-mi raspunzi la cateva intrebari, dar in lipsa capacitatii de a face acest lucru ai venit cu toate aceste imbecilitati.
Concluzie: Esti diversionista NO1 al acestui site, o propavaduitoare mincinoasa, credibilitate 0, demnitate umana... (prefer sa nu comentez)

| EmaS explică (pentru chelstone):

In primul rand nu eu ti-am dat stupid.Ar fi bine sa nu mai minti.In al doilea rand,ti-am spus si ti-o repet ti-am trimis sa asculti martueii ale unor oameni mari de stiinta, cercetatori, deoarece tu nu vrei sa asculti de Cuvantul lui Dumnezeu.Am crezut ca o sa crezi macar mesajul acelor oameni de stiinta. Apoi crede-ma ca nu esti tu in masura sa iti dai cu parerea ce fel de propovaduitor sunt eu.Tu esti un ateu convins asa ca, mai scuteste-ma.Referitor la copiii mei, da sunt mandra cu ei pentru ca sunt copiii exemplu in societate si nu am de ce sa ma rusinez cu ei.Nu sunt mandra cu cel necredincios asa ca tine.Nu uita ca cu aceste cuvinte, te vei intalni intr-o zi, nu vei putea sa te dezvinovatesti singur.Ele iti vor fi marturie.Cat despre demnitate, crede-ma ca nu am facut lucruri de care sa imi fie rusine.Traiesc frumos, am principii de viata pe care le respect.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''ti-am trimis sa asculti martueii ale unor oameni mari de stiinta,cercetatori, deoarece tu nu vrei sa asculti de Cuvantul lui Dumnezeu.''
Oameni mari de stiinta si marturiile acestora?! laughing Acele marturii le gasesti in manualele scolare si sunt foarte cunoscute, huygens, einstein, mendel, linne, newton etc.

''Apoi crede-ma ca nu esti tu in masura sa iti dai cu parerea ce fel de propovaduitor sunt eu.''
Cu parerea iti dai tu, eu am tras concluzii pe seama raspunsurilor pe care le-ai dat.
Si cand initial spui ca sufletul arde in iad, iar apoi spui ca primesi un corp care arde in iad, fara a putea sa sustii niciuna din aceste ''teorii'' cum altfel decat un propavaduitor mincinos te poti numi?! Mai ales in conditiile in care iti cer de mai bine de o zi sa te justifici, intotdeauna ai aceasta sansa, dar tu, intotdeauna ai divagat de la subiect, si oricum acele trimiteri la acei ''oameni de stiinta'' nu raspundeau la intrebarile mele.

''Tu esti un ateu convins asa ca, mai scuteste-ma.''
laughing Auzi motivatii... laughing o astfel de fraza arata neputinta ta.

Ce parere poate sa-si faca un om despre tine cand spui ca trebuie sa vrei sa crezi?! Aici iti bati joc de mine, ti-am spus credinta nu-i dependenta de dorinte, iar mai apoi sa sustii cum ca, a crede este mai presus de ratiune, astfel ofensand intelectul uman si apoi sa te astepti sa-ti dau dreptate?! Ce parere pot sa-mi fac despre o asemenea persoana cu asemenea judecati?! Pai de ca sa ne aruncam de la etaj crezand ca vom castiga la loto decat sa rationam si sa ne dam seama ca aruncandu-ne o sa murim?!
Si tu-mi spui mie sa te scutesc, de parca ai demonstrat ceva si eu as fi batut in cap sa nu inteleg si in conditiile in care ma rog de mai bine de o zi sa-mi dai niste raspunsuri pertinente si n-ai venit decat cu doua contradictii?!
As spune ca nu esti in masura sa te enervezi... lucrul acesta poti sa-l faci daca demonstrezi ceva, iar eu as mai comenta ceva dar pana atunci...
O fraza care enerveaza este: credinta este mai presus de ratiune. pe care ai spus-o si cu toate astea nu te-am luat peste picior si ti-am cerut in continuare dovezi si sa-ti sustii afirmatiile, dar nu-s decat vorbele si link-urile de tine. Si la urma, in ignoranta si trufia ta nemarginita ai tupeul ''sa ma tragi de guler'' si sa-mi spui ca mi-ai trimis sa ascult marturii ale oamenilor de stiinta?! Care aia care sustin ca iadul e in centrul pamantului?! Iar tu ii crezi desigur, ca doar nu cred ca stii cum arata nici coperta unei carti de geografie, si uite asa vin ''oamenii de stiinta'' si demonteaza ei cu niste schiorlete toate cunostintele omului despre terra si componenta acesteia si la urma ai tupeul nemarginit sa-mi spui ca mi-ai trimis marturii ale ''oamenilor de stiinta''?! Probabil daca l-as cita pe Hawking ai spune ca-i un netrebnic nebun, totul in dorinta arzatoare de a te tine mortis de niste minciuni.
Dar oare dumnezeul tau pentru faptul ca nu judeci logic are vreo pedeapsa?! Pentru faptul ca sustii ca, credinta care are un caracter irelevant este mai presus de ratiune care are un caracter relevant, pentru nesabuinta ta te va pedepsi dumnezeul tau?!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''In primul rand nu eu ti-am dat stupid.Ar fi bine sa nu mai minti.''
Uite eu cred ca tu mi-ai dat stupid si daca e sa ne luam dupa cum spui tu, credinta e mai presus de ratiune, inseamna ca am dreptate.
Vezi tu la astfel de situatii duce gandirea ilogica pe care incerci sa o impui tu ca fiind una corecta, auzi la ea credinta este mai presus de ratiune... si are pretentia sa nu-i spun propavaduitor mincinos, dar chiar te integrezi foarte bine in acest tipar.

| Rav3n a răspuns (pentru chelstone):

Ratiune. Spune-mi si mie de unde provine? Spune-mi cand a avut loc Big Bang-ul? Spune-mi de ce nu toti suntem la fel? De ce avem calitati, defecte si aspect diferit? De ce crezi ca nu exista un Creator? Te crezi superior naturii, timpului, vietii? Ai creat viata? De unde provine viata? Daca chiar este de pe un asteroid cum spun unii, atunci de ce Pamantul este singura planeta capabila sa sustina sursa de viata? Nu vezi ca vorbesti prea mult si fara sens? Te bazezi atat de mult pe ratiune incat nu bagi in seama ce se intampla cu adevarat in aceasta lume. Te vezi numai pe tine, superior, nimic mai mult. Ce-i drept, nu sunt un credincios inrait, insa, asta nu inseamna ca credinta mea e slaba sau oarba. Am cazut de multe ori in ispita. Uneori uitam ca este Cineva mai presus de mine. Dar intotdeauna am primit un ajutor. Fara sa imi dau seama am fost ajutat de Dumnezeu, nu neaparat prin fapte, ci mai ales prin intarirea credintei. Dumnezeu, Deus, Iehova, acestea sunt doar nume. Ce sta dupa ele este adevarata lumina. Domnim in intuneric si plecam in lumina. Incearca sa intelegi acest citat cu ratiunea si apoi cu inima. Doar daca esti in stare de asa ceva.

| chelstone a răspuns (pentru Rav3n):

''Ratiune. Spune-mi si mie de unde provine?''
Ratiunea este un produs al creierului uman.
DEX: Facultatea omului de a cunoaște, de a gândi logic, de a înțelege sensul și legătura fenomenelor; p. ext. judecată, minte. ♦ Treapta a doua a cunoașterii, caracterizată prin faptul că operează cu noțiuni, judecăți și raționamente
Deci pentru a avea un rationament corect trebuie sa gandesti logic.

''Spune-mi cand a avut loc Big Bang-ul?''
Nu sunt un adept infocat a acestei teorii, si oricum nu-ti poate spune nimeni cand a avut loc, dar nici nu pot sa ma las prostit si sa cred ca lumea a fost facuta prin cuvantul lui god, cei care cred asta sunt niste ignoranti.

''Spune-mi de ce nu toti suntem la fel?''
In mod sigur gasesti raspunsul intr-o carte de genetica, dar pe scurt pentru ca avem gene diferite.

''Te crezi superior naturii, timpului, vietii?''
Nu, doar crestinii doresc viata vesnica, eu ma multumesc cu asta de pe pamant.

''Daca chiar este de pe un asteroid cum spun unii, atunci de ce Pamantul este singura planeta capabila sa sustina sursa de viata?''
Eu nu comentez ce spun ''unii'', iar de aceasta teorie nu am auzit pana acum.

''Incearca sa intelegi acest citat cu ratiunea si apoi cu inima. Doar daca esti in stare de asa ceva. ''
Sa stii ca inima nu-i un organ rational.

| chelstone a răspuns (pentru Rav3n):

''Incearca sa intelegi acest citat cu ratiunea si apoi cu inima. Doar daca esti in stare de asa ceva. ''
Sa stii ca inima nu-i un organ rational. Iar daca ratiunea iti ofera raspunsul nu vad de ce sa mai cauti raspuns la aceeasi intrebare in alt loc, cu atat mai mult cu cat inima e un organ lispit de ratiune.

| Rav3n a răspuns (pentru chelstone):

Pentru ca daca cauti in doua,,locuri,, te vei asigura ca raspunsul tau are o temelie,, puternica,,. Iar cand vorbeam de inima, ma refeream la sensul conotativ. Lasa explicatiile teoretice, nu imi ofera nici o dovada ca ceea ce spui tu este adevarat. In plus tu, nu mi-ai dat raspunsul a ceea ce am intrebat. Doar il ocolesti cu teorii facute de oameni de stiinta in care nici tu nu crezi. Acum tu esti cel care,, te-ai impotmolit,,. Si lasa ego de o parte. Nu-ti va ajuta cu nimicwinking

| EmaS explică (pentru chelstone):

Credinta care se bazeaza pe adevar este valabila, daca ea are ca temelia minciuna, nu mai este valabila.Isus este Calea, Adevarul si Viata.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

laughing Credinta bazata pe adevar?! Pai daca ai acces la adevar ce rost isi are credinta?! Sa crezi in adevar?! Nu-i nevoie, adevarul e o evidenta, credinta, nu.

| EmaS explică (pentru chelstone):

laughing,Da,ce n-ai inteles? Isus este Adevarul.

| chelstone a răspuns (pentru Rav3n):

''Pentru ca daca cauti in doua,,locuri,, te vei asigura ca raspunsul tau are o temelie,, puternica,,.''
Raspunsul devine o certitudine atunci cand este probat in mod logic, el n-are nevoie de temelii puternice, atat timp cat ajungi la raspuns in mod rational mi se pare de prisos sa cauti o alta confirmare, insusi modul logic prin care este format raspunsul iti confirma ca ratiunea ta a fost una corecta.

''Iar cand vorbeam de inima, ma refeream la sensul conotativ.''
Mi-am dat seama, dar cred ca raspunsul de mai sus este lamuritor si cu privire la aspectul acesta.

''In plus tu, nu mi-ai dat raspunsul a ceea ce am intrebat.''
tu mi-ai pus o sumedenie de intrebari, pe care vrei sa ma axez mai mult?!

''Doar il ocolesti cu teorii facute de oameni de stiinta in care nici tu nu crezi. Acum tu esti cel care,, te-ai impotmolit,,.''
Eu nu am ocolit raspunsul, ti-am raspuns. Oamenii de stiinta nu fac teorii, ei demonstreaza, stiinta nu se bazeaza pe teorii ci pe evidente.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Ignorant-o, hai sa radem, Iisus nu este adevarul. Nu-i nevoie sa crezi in evidente.
Dar la ce minte ai tu... auzi la ea... credinta e mai presus de ratiune.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Dupa ratiunea ta precara, te rog sa combati aceasta fraza:
Uite eu cred ca tu mi-ai dat stupid si daca e sa ne luam dupa cum spui tu, credinta e mai presus de ratiune, inseamna ca am dreptate.

SAU

Eu cred ca dumnezeu nu exista pentru ca nu este vizibil cu ochiul uman.
1. am credinta care e mai presus de ratiune dupa tine
2. am adevar dumnezeu nu este vizibil cu ochiul uman.

Vrei sa continui sa-ti arat cat de penibila esti?!

| Rav3n a răspuns (pentru chelstone):

Ei demonstreaza prin teorii. Uneori acestea se aplica si in practica dar nu cand e vorba de lucrurile despre care vorbim noi. Logica nu este atat de simpla. De ce crezi ca exista psihologie? Fiecare persoana gandeste in mod diferit, isi creaza opiniile pe baza evinimentelor trecute si a altor factori ce influenteaza pozitiv sau negativ o anumita opinie. Inima este sentimentul care uneori are mai multa,, forta,, decat ratiunea. Nu poti exprima toate lucrurile in ratiune. Asta te-ar face un mecanism, un corp fara sentimente. Credinta insasi ne ofera sentimente cum sunt iubirea si speranta. Gandeste cu inima nu numai cu creierul. Cel putin asa se spunea inainte. Intrebarile sunt legate intre ele. Nu am o intrebare special aleasa. Toate duc la un singur raspuns.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Tu crezi o minciuna.Eu vorbesc despre credinta adevarata care duce la mantuire.

| chelstone a răspuns (pentru Rav3n):

''De ce crezi ca exista psihologie? ''
Bai inaptule! Stii care e originea cuvantului psihologie?! PSIHIC, psihologul lucreaza cu psihicul uman, nu cu ''inima'', pentru ca totul se petrece in mintea umana

''Inima este sentimentul care uneori are mai multa,, forta,, decat ratiunea.''
Inaptule, inima nu percepe sentimente umane, toate se petrec la nivel mental.
Tu nu-ti explici lucruri elementare si vrei sa-mi dai mie lectii?!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Tu vorbesti baliverne... Esti inapta din punct de vedere inteletual, acesta este ADEVARUL, contrazici fara argumente.
Eu nu cred o minciuna.
dumnezeu nu exista pentru ca nu-l vad si cred acest fapt.
1. dupa cum spui tu credinta e mai presus de ratiune
2. adevarul este ca nu-l vad pe dumnezeu
Concluzie: Dupa modul in care gandesti din fraza pe care am spus-o reiese ca dumnezeu nu exista.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Numai inima noastră poate trăi îngăduinţa şi libertatea de a simţi frumosul, şi asta pentru că inima nu gândeşte în perimetrul îngust al realităţii exterioare. Ea se surprinde pe sine... într-o amplă şi fascinantă bucurie a comuniunii subtile dintre om şi Dumnezeu. Pentru ca omul să poată vedea lucrurile frumoase, are nevoie să le simtă cu inima. Şi dacă inima lui este "închisă", îşi pierde puterea de a simţi.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Exista Dumnezeu!

| Rav3n a răspuns (pentru chelstone):

Ha, ce vorbe mari pentru un simplu om. Daca ar fi sa gandesc rational, tu esti un gandac care poate fi strivit atat de usor Fiindca nimeni nu o sa duca lipsa unui LUCRU Rational. Dar NU trebuie sa gandim asa. Inapt, ma faci sa rad. Inima e centrul vietii umane. Cu cine ai facut simbolismul? Cu aia de serviciu? Sentimentele,, provin,, din inima. Psihologia este stiinta sufletului. Stii ce e ala? Sufletul nu e ratiune. Dar nu o sa intelegi niciodata. Si aici se termina discutia, cel putin pentru mine. Dumnezeu va exista pentru totdeauna indiferent de parerea noastra. Si mai lasa ratiunea. Nu stii sa gandesti in intregime. You're just a half.

| chelstone a răspuns (pentru Rav3n):

''Cu cine ai facut simbolismul? Cu aia de serviciu? Sentimentele,, provin,, din inima. Psihologia este stiinta sufletului. Stii ce e ala?''
Psihologia este știința care studiază comportamentul uman, inclusiv funcțiunile psihice și procesele mentale ca inteligența, memoria, percepția, precum și experiențele interioare și subiective cum sunt sentimentele, speranțele și motivarea, procese fie conștiente, fie inconștiente.
Cu asta se ocupa psihologia nu cu balivernele pe care le debitezi tu.

''Sufletul nu e ratiune.''
Defineste sufletul. Sufletul nu exista.

''Dumnezeu va exista pentru totdeauna indiferent de parerea noastra.''
Ignoranta totala. Care dintre ei?!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Numai inima noastră poate trăi îngăduinţa şi libertatea de a simţi frumosul, şi asta pentru că inima nu gândeşte în perimetrul îngust al realităţii exterioare. Ea se surprinde pe sine... într-o amplă şi fascinantă bucurie a comuniunii subtile dintre om şi Dumnezeu. Pentru ca omul să poată vedea lucrurile frumoase, are nevoie să le simtă cu inima. Şi dacă inima lui este "închisă", îşi pierde puterea de a simţi. ''

Dupa ce ai scris aici iti recomand o vizita la psiholog, poate el te lamureste cum sta treaba cu psihicul uman. Cu inima nu percepi sentimente, de niciun fel.

| chelstone a răspuns (pentru Rav3n):

''Teoria delimitează trei tipuri de procese psihice:

* procese psihice senzoriale: senzația, percepția și reprezentarea,
* procese psihice cognitive: memoria, atenția, limbajul, gândirea, imaginația
* procesele psihice afective: afectivitatea, motivația și voința''

Niciunul din aceste procese nu este dependent de inima sau suflet, ci de psihic, totate depind de psihic.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Ca sa putem intelege amandoi ceea ce intelege inima ar trebui sa vorbim,,aceeasi limba,,.Cand Dumnezeu se refera la cuvantul inima El se refera la omul launtric,adica la suflet care are ratiune,sentimente si vointa. Mintea nu poate simti,ea doar proceseaza,analizeaza,transmite informatii. Oamenii simt in inima bucuri, intristare, dragoste.Numai cei cu o inima impietrita, nu pot sa simta. Dumnezeu poate transforma o inima de piatra intr-o inima simtitoare, sensibila.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Numai inima noastră poate trăi îngăduinţa şi libertatea de a simţi frumosul, şi asta pentru că inima nu gândeşte în perimetrul îngust al realităţii exterioare.''
Simturile de care vorbesti tu acolo sunt rezultatul proceselor PSIHICE senzoriale.
Iar gandirea reprezinta un proces PSIHIC cognitiv, cu inima nu gandesti, cu inima nu discerni.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''adica la suflet care are ratiune,sentimente si vointa.''
''sufletul'' nu are asemenea atribute, aceste atribute revin PSIHICULUI si fac parte din procesele psihice pe care ti le-am prezentat mai sus.

''Mintea nu poate simti,ea doar proceseaza, analizeaza, transmite informatii''
PSIHICUL se ocupa cu aceste procese, tot conform cu clasificarea pe care am postat-o mai sus.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Oamenii simt in inima bucuri,intristare, dragoste.''
''Numai cei cu o inima impietrita, nu pot sa simta.''
Simtul este un proces psihic senzorial, inima nu simte.
Nu mai minti ca te bate dumenzeul tau.

| Rav3n a răspuns (pentru chelstone):

Tu nu intelegi ca exista doar un singur Dumnezeu?,, Sa NU ai alti Dumnezei in afara de mine:". Toate marile religii au un singur Dumnezeu, si este unul si acelasi, indiferent ca este sub alt nume. Problema este ca timpul a schimbat radical unele dintre religii alterand mesajul trimis de Sus si astfel religia s-a impartit sub diferite nume. Crestina, musulmana etc. Daca sufletul nu exista atunci de ce se mai numeste psihologie= stiinta sufletului? Sentimentele tale sunt materiale? Le poti atinge? Din cate stiu eu, ele pot fi doar manifestate. Deci asta inseamna ca nu exista. Se pare ca exagerezi cu ratiunea. Mult prea mult. Apropo, daca te crezi in masura sa recomanzi altora sa faca o vizita la psiholog, de ce nu faci tu insuti, una? Ai cu siguranta nevoie de ajutor. Ai lasat o idee sa te conduca mereu si asta ti-a afectat mult ratiunea de care tu esti asa mandru. Ceea ce spun nu sunt baliverne, sunt cuvinte care incearca sa te mai elibereze de ratiune. Eu nu spun, vai gata ia si crede in Dumnezeu, fiindca asa ceva, se pare ca nu pot. Dar incerc sa iti spun ca ratiunea nu e totul. Doar atat, in cazul tau.

| chelstone a răspuns (pentru Rav3n):

''Tu nu intelegi ca exista doar un singur Dumnezeu?,, Sa NU ai alti Dumnezei in afara de mine:"''
laughing Ai trecut pe citate biblice?!

''Toate marile religii au un singur Dumnezeu, si este unul si acelasi, indiferent ca este sub alt nume.''
:laughing Ce vorbesti tu?!
Allah are cumva un fiu iisus?!
La sfarsitul lumii in coran scrie ca trebuie sa-l recunosti pe allah si pe mohamed pentru a te ridica din mormant.
Dar, e usor sa vorbesti fara sa stii...

''Problema este ca timpul a schimbat radical unele dintre religii alterand mesajul trimis de Sus si astfel religia s-a impartit sub diferite nume. Crestina, musulmana etc''
Fals, religia musulmana nu are nicio tangenta cu cea crestina, cum nici credintele mayasilor sau ale nordicilor nu au legatura cu cea crestina.

''Daca sufletul nu exista atunci de ce se mai numeste psihologie= stiinta sufletului?''
Cuvântul psihic are origine greacă și localizează sufletul uman sau mintea sa ca totalitate intelectivă și afectivă. Psihologia nu lucreaza cu o ENTITATE numita suflet, separata de constiinta si psihicul uman, de ceea ce se intampla in creier.

''Sentimentele tale sunt materiale? Le poti atinge? Din cate stiu eu, ele pot fi doar manifestate. Deci asta inseamna ca nu exista. Se pare ca exagerezi cu ratiunea.''
Sentimentele sunt procese psihice, se petrec la nivel mental, cine a spus ca sunt materiale?!

''Ai lasat o idee sa te conduca mereu si asta ti-a afectat mult ratiunea de care tu esti asa mandru.''
laughing Voi sunteti cei condusi de o idee, de o credinta, voi sunteti cei care va bazati pe credinte, pe ceva irelevant, problema este la voi, voi nu intelegeti cum functioneaza psihicul uman, de aceea am facut acea recomandare, pentru a va ajuta un secialist sa intelegeti cum sta treaba cu psihicul.

''Ceea ce spun nu sunt baliverne, sunt cuvinte care incearca sa te mai elibereze de ratiune.''
Sa ma eliberez de ratiune?! Sa ma las dominat de orice altceva decat ceea ce este relevant si care ma face sa inteleg ceea ce voi nu puteti sa intelegeti pentru ca mintea voastra este condusa de credinta, ceva irelevant?!

''Dar incerc sa iti spun ca ratiunea nu e totul. Doar atat, in cazul tau. ''
Atunci cand ratiunea imi ofera raspunsurile cu privire la ce caut, si imi dau seama ca dumnezeu nu exista (urmare a unui proces rational bazat pe logica discursului si a argumentatiei), nu am de ce sa caut raspunsuri in alta parte...

| Rav3n a răspuns (pentru chelstone):

Am folosit un citat doar pentru a-ti arata ca credinta se bazeaza pe un singur Dumnezeu. Nu, nu suntem condusi de credinta. E prea putin spus. Credinta aduna cele mai frumoase sentimente si toate calitatile, ea incearca sa indrepte propriile noastre defecte. Sa crezi nu este o obligatie. Dar e un lucru bun. Pe care toti ar trebui sa il facem. Credinta ne impiedica uneori de a face tot ce ne trece prin cap. Ratiunea e tot de la Dumnezeu. Sau tu crezi ca provii din,, maimute,, (Teoria lui Charles Darwin). Relevant, poate, dar incearca sa te gandesti asa.,, El mi-a omorat sotia: Ce ar trebui sa fac: 1. Sa il omor pe el. 2. Sa ii omor sotia/sora/fata lui? 3. Sa il las pe mana politiei care ii da vreo 15 ani de inchisoare? 4. Alta varianta. Ce iti spune ratiunea in acest caz? Ce ai face? Poate, aparent nu are legatura cu credinta dar te asigur ca exista o conexiune. Cine a spus ca sufletul este material? El exista. Nestiutor in acest caz esti tu. Fiecare religie este interconectata dar de asemenea alterata. Unele popoare au deviat atat de mult incat, nu se vede aparent nici o legatura. Dar ce iti pot explica tie. Nu vrei si cu asta basta.

| chelstone a răspuns (pentru Rav3n):

''Ratiunea e tot de la Dumnezeu. Sau tu crezi ca provii din,, maimute,,''
Afirmatie irelevanta, ratiunea este rezultatul activitatii creierului uman, nu e de la dumnezeu, ratiunea este o derivata nu e o caracteristica nativa.

'',, El mi-a omorat sotia: Ce ar trebui sa fac: 1. Sa il omor pe el. 2. Sa ii omor sotia/sora/fata lui? 3. Sa il las pe mana politiei care ii da vreo 15 ani de inchisoare? 4. Alta varianta. Ce iti spune ratiunea in acest caz? Ce ai face?''
Pentru astfel de situatii exista un cod penal si nu trebuie sa denunt eu un criminal, si nici sa-i dau eu o sentinta, de aceea exista legi ca sa traiesti in armonie, iar daca nu le respecti platesti conform normelor care s-au impus in societate.

''Cine a spus ca sufletul este material? El exista. Nestiutor in acest caz esti tu.''
Eu nu sunt nestiutor, aceasta notiune de suflet vine de la greci, si insemna totalitatea actiunilor psihicului, dar acest suflet la care se face referire nu reprezinta o entitate ci un cuvant prin care oamenii din vechime si-au definit procesele psihice.

''Fiecare religie este interconectata dar de asemenea alterata. Unele popoare au deviat atat de mult incat, nu se vede aparent nici o legatura. Dar ce iti pot explica tie. Nu vrei si cu asta basta. ''
Fals, nu poti afirma ca intre credintele mayasilor si cele ale crestinilor exista vreo conexiune, cu atat mai mult cu cat civilizatia maya a existat cu mult inainte ca religia crestina sa apara.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Daca tu nu simti nimic cu inima,inseamna ca esti o exceptie. Oamenii simt durere, bucurie, tristete.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Daca tu continui sa aberezi nu-i problema mea, eu ti-am explicat cum sta treaba cu simturile, acestea tin de procesele psihice senzoriale.
Si nu am eu cum sa fiu o exceptie, simturile sunt rezultatul proceselor psihice senzoriale.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Esti singurul om care afirmi asa ceva.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

laughing Ba nu, asta e stiinta, ti-am dat clasificarile psihicului si definitia acestuia, nu eu le-am inventat, acesta este adevarul iar tu nu poti schimba asta. Ti-am spus ca tu nu ai cum sa ma combati pe mine pentru ca esti o fiinta irationala.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Pentru tine toti crestinii sunt fiinte irationale.Ma simt atat de bine sa fiu copil de Dumnezeu,sa simt bucuria Lui in inima mea, pacea Lui chiar si in adversitatile vietii, chiar si atunci cand tu vorbesti lucruri rele si neadevarate despre mine.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''sa simt bucuria Lui in inima mea''
Inca o dovada a faptului ca minti, n-ai cum sa simti bucuria cu inima, simturile fac parte din procesele psihice senzoriale.

''chiar si atunci cand tu vorbesti lucruri rele si neadevarate despre mine.''
Vorbesc doar lucruri reale despre tine, si adevarul este ca ai o ratiune ilogica, minti cu nerusinare ca tu simti cu inima cand este demonstrat ca simturile tin de procesele psihice senzoriale.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Frica de Domnul este şcoala înţelepciunii, şi smerenia merge înaintea slavei. Toate zilele celui nenorocit sunt rele, dar cel cu inima multumita are un ospat necurmat.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Aberatii crestine... la ce ma pot astepta?!

| EmaS explică (pentru chelstone):

Trairea cu Dumnezeu este o realitate in viata crestinului.Se merita sa Il slujesc pe Dumnezeu.El imi rasplateste si aici pe pamant, si in vesnicie!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Continui sa bravezi, practic nu ti-au mai ramas decat textele biblice si cele propavaduitoare, pacat ca sunt mincinoase.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Pacat ca o sa iti petreci vesnicia in iad.Mare pacat.

| justitiarul a răspuns (pentru chelstone):

Iti admir tenacitatea!
Ema imi dai voie sa il votez pe chelstone cu inteligent? Nu de alta, dar merita!

| EmaS explică (pentru justitiarul):

Esti liber sa votezi cum doresti, iti dau voie.
Se pare ca sunteti pe aceeasi lungime de unda.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Pacat ca o sa iti petreci vesnicia in iad.Mare pacat. ''
Divagatii si bravari nesfarsite, atat poate inteligenta ta, cand te intalnesti cu dovezile de neclintit in raport cu aberatiile tale incepi sa bravezi vrute si nevrute, toate cu scopul de ati apara credinta, dar astfel nu faci decat sa-ti arati slabiciunile intelectuale, iti confirmi titlul de propavaduitor mincinos si sa te afunzi din ce in ce mai mult in mlastina crestina (cu cat te zbati mai mult cu atat te afunzi mai mult). Iar apoi iti permiti sa spui cum ca eu mint, dar ti-am demonstrat imediat ca am dreptate, si am scos in evidenta cine este propavaduitorul mincinos, adica tu.
Totodata acest mesaj se abate de la subiectul discutiei noastre, dar asa fac oamenii incapabili sa-si sustina ineptiile si trag de ineptiile lor pana in pragul penibilului, divagand intotdeauna de la subiectul aflat in prim plan.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Parerea ta pentru mine, nu conteaza.Crezi ce vrei, atat timp cat nu ma afecteaza cu nimic.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Parerea ta pentru mine, nu conteaza.Crezi ce vrei, atat timp cat nu ma afecteaza cu nimic. ''

Parerea mea?! Si acum vrei sa te cred?! laughing Dupa toate ineptiile pe care le-ai debitat pentru a justifica existenta zeului tau imaginar, dupa toate diverisunile la care ai apelat, spui ca parerea mea pentru tine nu conteaza si vrei sa te creada cineva?! laughing
Oricum, ideea este alta, de altfel previzibila si anuntata, Ratiunea invinge intotdeauna, si sa stii ca daca vii cu pareri si aberatii nu o sa poti sa combati pe nimeni, cu astfel de abordari nu faci decat sa arati cat de penibila esti in a justijfica o ineptie. Si ti-am spus ca tu ca o fiinta irationala, nu ai cum sa faci fata unei discutii cu mine. N-ai sustinut cu argumente ceea ce ai afirmat, divagand mereu, inseamna ca esti un propavaduitor mincinos si diversionista no1 de pe acest site.
Bineinteles ca atunci cand am venit cu argumente si ti-am demonstrat contrariul a ceea ce sustineai tu ai ramas fara cuvinte, te rezumi intotdeauna la doua randuri si alea in afara subiectului incercand sa te disculpi sau sa te afunzi mai mult in afirmatii nefondate gen: ''Pacat ca o sa iti petreci vesnicia in iad.Mare pacat.''
Iar pentru toata argumentatia mea sa stii ca Friedrich Wilhelm Nietzsche a tras deja concluzia: ''Dumnezeu a murit!''

| FărăCapsLock a răspuns:

„Two hands working can do more than a thousand clasped in prayer."

| Sentinel a răspuns:

Cuvantul Dumnezeu reprezinta un idol mental si se contrazice cu insasi "porunca" : sa nu te inchini la idoli. Dumnezeu nu are infatisare, nu este de genul masculin sau feminin, nu are forma si totusi poate lua orice forma. In Biblie spune ca atunci cand te rogi sa o faci in liniste in camera ta inchide usa si roaga-te tatalui care este in ascuns. In ascuns poate insemna si faptul ca este invizibil (neperceptibil cu mintea) asa cum o fac toti religiosii, nu doar pentru ochii fizici. Mai poate insemna ca este nemanifestat, dar omul cauta sa inteleaga mental pe Dumnezeu cand tocmai asta este ceea ce-l separa de El. A renunta la judecata si etichetari mentale inseamna a da la o parte valul de pe ochi. Acest lucru ii da omului posibilitatea de a-L vedea. Din pacate, mult prea putini dintre noi putem face asta. Totusi, se va intampla la un moment dat. Parerea mea!

| BebeStrumf a răspuns:

Imi fac timp pentru toate asa cred eu.

| hummer24 a răspuns:

Da dar numai cand simtim ca suntem la greu, in rest cam uitam sa facem astawinking

| EmaS explică (pentru hummer24):

Si cand ne este bine trebuie sa ii multumim lui Dumnezeu pentru bine.

| NoNameJunior a răspuns:

Unii oameni da, altii nu.depinde ce fel de oameni sunt.cei care cred in Dumnezeu se roaga pentru a avea noroc si cei care nu au impresia ca:,,a,pai Dumnezeu nu exista! de ce sa ma rog eu la el? eu imi vad de treaba mea ca eu ma,, indrept" singur nu ma ajuta Dumnezeu!"
cei care spun asta gresesc pentru ca te mai ajuta si Dumnezeu te mai si,, indrepti" singur!

| Trolli a răspuns:

Doamne ajuta!

| Trolli a răspuns (pentru Trolli):

Mi-am spus rugaciunea pe ziua de azi. laughing

| BebeStrumf a răspuns (pentru Trolli):

@SecretJ laughing)))am vazut ca ti'ai spus rugaciunea pe ziua de azi, ti'ai raspuns chiar tulaughing)))happyla nevoi.Bafta:*

| Twilight a răspuns:

Foarte buna intrebarea Ema. Daca suntem cu adevarat constienti ca tot ce se intampla si ce facem, ce avem, obtinem, este cu ajutorul lui Dumnezeu, atunci mereu vom fi cu gandul la el si'I vom multumi. Majoritatea nu mai fac asta...tristbig grin.

| ioiomama a răspuns:

Roagatge si inchinate cel putin 5min pe zi

| PredatoR a răspuns:

Parca ar fi site de pocaiti aici... pe unde te uiti numai intrebari legate de biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt acolo unde ar trebui sa fiu, insa, de multe ori, in drum spre job, aleg mersul pe jos, pentru a-mi face timp sa vorbesc cu D-ZEU! Rugaciunea o inalti din suflet, oriunde si oricand.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Asa este,daca Il iubesti pe Dumnezeu,viata ta poate sa devina o inchinare la adresa lui Dumnezeu, prin modul tau de viata, prin cuvintele tale prin atitudinea ta poti sa ii aduci slava lui Dumnezeu.O traire continua cu El.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu peri pisica tareeeeeeeeeeeeee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ema are 2 conturi sia da fundita singura e bonava no jignesc da asa e

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Daca mai faci asemenea afirmatii, iti fac reclamatii.Care ar fi cel de-al doilea cont, asa pentru cultura mea generala?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Sti tu mai bine fami reclamatei ca folosesti 2 conturi in acelasi timp

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Crezi ca daca tu ai mai multe conturi, toti sunt la fel ca tine? Te avertizez ca, data viitoare cand mai gresesti iti fac reclamatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema iar minti ce reclamatie imi faci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rugaciunea este; rugaciunea buzelor, rugaciunea mintii, si rugaciunea inimii.sunt trepte care permit omului sa ajunga la desavarsire cand intreaga viata a crestinului este o rugaciune permanenta si comuniune cu Dumnezeu.cea mai simpla este; Doamne Iisuse Hristoase,mantuitorule, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii.cand vrei sa te desavarsesti, incepi ziua cu rugaciune, gandesti si faci avand mintea si inima inconjurate de credinta si convingerea ca dumnezeu iti e alaturi la bine si la rau.de ce la rau? raul generat de oameni sau duhuri,nu vine de la Dumnezeu, dar asa cum fierul trebuie calit si omul trebuie sa treaca prin incercarile vietii ocrotit si ajutat de Dumnezeu,dar calit,in lupta cu ispitele, inarmandu-se cu armele credintei{mila, iertarea.smerenia,credinta,rugaciunea}.desavarsit,omul va ajumge lamurit ca aurul in foc, devenind stralucitor si luminos si nu intunecat si decazut ca unul traitor in mocirla pacatelor.iar rugaciunea este o arma puternica impotriva raului.si asta am verificat-o si practicat-o personal, cu o poezie numita de unii; tatal nostru.dar m-a salvat.

| chelstone a răspuns (pentru anonim_4396):

A te ruga la cineva despre care crezi ca exista se numeste paranoia...

| Rav3n a răspuns:

Am citit raspunsurile voastre. Se vede ca, nu vreti sa recunoaste-ti existenta Creatorului desi El exista pretutindeni. Nu va intrebati, oare, de ce nu suntem toti la fel? De ce unul e mai bolnav, altul e mai sarac si mai stiu eu ce. Bineinteles toate au un pretext viabil pentru voi, dar voi nu va ganditi la,, origine,, nu-i asa? Mergeti ca orbii desi vedeti, Sunteti surzi desi auziti. Rugaciunea este de mai multe feluri. Este un lucru ce merita si trebuie facut pentru a aduce pace in suflet, pentru a-l scapa de zbuciumul unei vieti pline de suferinte dar si placeri carnale fara de care voi nu ati putea trai. Adevarat ca Dumnezeu iarta pe toti, dar voi meritati iertarea lui? Credeti ca ajungeti direct in rai sau ce? O, dar va inselati amarnic. Nimic nu e pe gratis fara a avea si consecinte...

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS explică (pentru Rav3n):

Ai perfecta dreptate.Se pare ca unii nu vor sa se trezeasca la realitate.De aceea mai tragem noi semnale de alarma!

| Rav3n a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Am citit raspunsul tau. Nimeni nu este perfect, chiar daca unii asa se cred. Intr-adevar, graba strica treaba, dar na, toti intelectualii se baga in seama cand prind si ei un peste mic. Nu trebuie sa le scape nimic nu-i asa? Eh dar nu despre cum scriu eu trebuie sa iti bati tu capul, ci despre intrebarea in sine, cea care ne-a fost adresata tuturor. Nu sunt cine stie ce geniu, dar asta nu inseamna ca tu esti mai presus de mine. In concluzie, nu mai fi intrebare intrebatoare si da si tu un raspuns la o intrebare adevarata.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Care realitate?! Voi traiti in basme.

| Lisadream a răspuns (pentru EmaS):

Daca unii NU VOR sa se trezeasca la realitate.de ce insisti? crezi ca cicaleala va da roade?

| nesuferitu a răspuns:

Am asa de putin timp incat, prefer sa mai beau o bere decat sa zic o rugaciune