| Inferno a întrebat:

De ce anumitit crestini se considera atat de superiori altor oameni? Ei chiar nu sunt constienti de acest lucru, pentru ei este ceva normal si daca ii intrebi de ce vobesc cu acest grad de superioritate se uita stramb la tine, pentru ca nu realizeaza acest lucru.

72 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cred ca este o falsa parere ca noi ne dam superiori.Din contra, mi se pare ca imediat ce vorbesc cu un ateu ma crede inferioara si ignoranta.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru EmaS):

Aveti grija ca porniti polemici din nimic. A specificat "anumiti crestini". N-a bagat pe toata lumea in aceeasi oala. happy La felul in care ai raspuns, singura te-ai dat drept superioara.

| EmaS a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Departe de mine gandul acesta! Sa inteleg ca prin simplul fapt ca raspund ma dau drept superioara?

| 1dintrevoi a răspuns (pentru EmaS):

Eu stiu, dar te-ai aratat defensiva intr-un moment in care poate ca nici nu se referea la tine. Cei cu aer de superioritate sunt si de-o parte, si de alta, asta trebuie sa admitem.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru EmaS):

Ai editat intrebarea dupa ce ti-am raspuns. Mai, omu' a zis ca "ANUMITI crestini se considera superiori". Tu ai raspuns : "Cred ca este o falsa parere ca NOI ne dam superiori". Care "noi"? Te-ai bagat singura intr-o anumita categorie cand ai raspuns la aceasta intrebare. Omu' poate ca n-are nimic cu alti crestini care raspund politicos si-si vad de treaba lor. El vorbeste despre "anumiti" crestini, tu vorbesti despre "toti crestinii"... Acum ai inteles la ce ma refer?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Gresesti, nu esti inferioara ci doar ignoranta. E o mare diferenta.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Este doar parerea ta si a unor atei care habar nu au de cele sfinte.Eu am cautat si am gasit. Biblia este adevarata! Noul Testament si Vechiul Testament sunt in aceeasi relatie ca si implinirea si promisiunea. Daca VT relateaza ceea ce Dumnezeu a vorbit in vechime parintilor nostri NT reda cuvantul final pe care El l-a rostit prin Fiul Sau, in care a fost insumata, confirmata si depasita toata revelatia anterioara. Lucrarile marete ale revelatiei VT culmineaza cu lucrarea rascumparatoare a lui Hristos; cuvintele profetilor VT isi gasesc implinirea in El. Dar El nu numai ca incununeaza revelatia lui Dumnezeu pentru om; El este de asemenea raspunsul perfect al omului pentru Dumnezeu. Marele Preot si Apostolul marturisirii noastre (Evrei3:1). Daca VT scrie marturia celor care au vazut ziua lui Hristos mai inainte ca aceasta sa rasara! Noul Testament scrie marturia celor care L-AU VAZUT SI l-au auzit in zilele cand era in trup, a celor care au ajuns sa cunoasca si sa proclame semnificatia venirii Lui mai plenar, prin puterea Duhului la invierea din morti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Vezi? In cele din urma imi dai dreptate ca esti ignoranta. Dar vorba lui Noname, om esti si tu si ai dreptul sa gresesti.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Parerea ta nu conteaza. Eu am gasit adevarul si imi sustin punctul de vedere pana in panzele albe. Cine stie cunoaste!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Stiu, asa este pentru cine nu intelege.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pacat ca tu crezi ca vezi, dar esti orb din punct de vedere spiritual. Daca vorbesc asa nu inseamna ca ma cred superioara ci pur si simplu pentru ca si eu eram ca tine, dar am cautat si am gasit. Si daca vorbesc vorbesc din experienta si nu ca
sa ma aflu in treaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ai reeditat raspunsul din "neinteresant" in "parerea ta nu conteaza".
Evident ca oamenii subiectivi tin cont doar de parerile care le satisfac interesul. Tu n-ai gasit nici un adevar, ti-ai creat un "adevar" al tau care-ti serveste numai tie. Viata ta se invirte in jurul religiei si esti dependenta de asta, la fel ca cei care sint dependenti de munca sau alcool. Fiecare dintre dependenti, isi creaza propria lume cu propriile "adevaruri" si le este teama sa priveasca dincolo de gardul pe care si-l construiesc in jurul lor. De asta sint rupti de realitate si la intrebarile la care nu au raspuns se ascund repede in spatele lui "asta nu se intreaba", sau "este asa pentru ca asa vrea cutare", sau "asa mi s-a spus", "asa scrie colo si colo".

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tot te lauzi ca tu detii adevarul, spune-mi pe ce te bazezi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu m-am laudat niciodata cu asa ceva. Greseala asta o fac doar credinciosii, ei cred ca le stiu pe toate.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca ma contrazici cu atata vemehenta poate ai si argumente solide ca sa te cred, mai ales ca iti permiti sa ma faci ignoranta pentru simplu fapt ca am cautat si am cercetat, de aceea am ajuns la o concluzie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Te referi la postarea asta, sau la altele? Nu exagera, doar te-am contrazis, n-am fost atit de vehement. Iar argumentele ti-au fost enumerate de o gramada de useri si de fiecare data, in lipsa contraargumentelor, ai sfirsit prin a-i trece pe toti la ignor. La fel face si strutul, cind se sperie baga capul in nisip.

| Vlelupu a răspuns (pentru EmaS):

Stimata doamna, sunt un liber cugetator lipsit de idei preconcepute in privinta partenerilor de dialog. Ca atare, eu nu va voi considera nici inferioara si nici ignoranta. E dreptul dumneavoastra sa impartasiti orice opinie religioasa si pentru exercitarea acestui drept nu este just sa fiti catalogata intr-un fel sau altul.
Am insa o intrebare ce tine de domeniul biblic si la care cred ca dumneavoastra veti cunoaste raspunsul:
Conform Vechiului Testament, in speta cartea Facere (Geneza), primul om de pe pamant (Adam) a fost asezat de creatorul sau in gradina Edenului, spatiu localizabil geografic si in zilele noastre. Se vorbeste acolo despre patru rauri, dintre care doua cu o rezonanta destul de cunoscuta si pentru un elev de clasa a V-a, care a auzit de la disciplina Geografie despre Tigru si Eufrat.
Ce clima exista in perioada edenica in acea zona, incat a fost cu putinta ca toate vietuitoarele din regnul animal de pe pamant sa se prezinte in fata lui Adam pentru a primi un nume?
Precizare: Intrebarea mea vizeaza felul in care a fost posibil sa se adune laolalta si focile si morsele, ursii si vulpile polare, cu elefantul, pasarea colibri, ornitorincul, leul, pantera, balenele, etc., avand in vedere ca arealul natural al acestor vietuitoare este total diferit (conditii de mediu si de clima diferite).
Nu dau si citatele in cauza, dar consider ca dumneavoastra cunoasteti prea bine la ce ma refer in aceasta intrebare.
Va multumesc pentru timpul acordat lecturarii acestui prea lung comentariu si pentru raspunsul pe care il veti da.

| EmaS a răspuns (pentru Vlelupu):

Stimate domn, Intrebarea dumneavoastra este legitima si corecta. Insa ce la noi pare imposibil, la Dumnezeu este posibil.

| Vlelupu a răspuns (pentru EmaS):

Intuiam ca acesta va fi raspunsul dumneavoastra, dar oricum, va multumesc pentru timpul acordat.

| EmaS a răspuns (pentru Vlelupu):

Animale de-a lungul timpului s-au adaptat la mediul de viata.
Cu multa placere!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refer in general la pozitia ta fata de anumiti utilizatori. Si nu am de ce sa fiu speriata de tine si nici de ce sa ma ascund.

| Vlelupu a răspuns (pentru EmaS):

Ursul polar si pinguinul traiesc in conditii similare de clima, dar la poli opusi. Cu ce-or fi ajuns ei in fosta Mesopotamie... (mai ales pinguinii, traitori la Polul Sud). E drept ca Terra e o planeta spectaculoasa si ca la Ecuator, in Insulele Galapagos, traiesc pinguini, ce s-au adaptat conditiilor de clima, ajutati fiind si de curentii oceanici reci (Marele Curent Polar Sudic).

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

My God, nu pot sa cred laughing Nu de mine era vorba ci de viata in general. Of.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde dai si unde crapa! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Dap. Asta pentru ca nu esti atenta la dialog.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh, sunt si eu om supus greselilor. Ma ierti?winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Asta spuneam si eu, cum de-mi dai dreptate? laughing

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi recunosc greseala, atunci cand stii cum sa imi atragi atentia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Vanesaaaa.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma confunzi! Eu sunt Ema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Nop. Acum esti Vanesa.

| justitiarul a răspuns:

Ema? Ce mai faci?happy

Si un raspuns la intrebare:crestinii adevarati nu se considera superiori.Ca o completare a credintei, un om trebuie sa detina mult bun simt si modestie.
Multi cred ca daca au citit Biblia si bat 10 rugaciuni pe zi au un grad de superioritate fata de cei care nu au facut astea.
Cand ai timp sau chef citeste Conversatii cu Dumnezeu.Acolo ni se vorbeste despre o altfel de credinta, o credinta ce poate fi mult mai usor acceptata in lumea de azi.

| EmaS a răspuns (pentru justitiarul):

Buna, nu te-am vazut de mult!
Ai dreptate, crestinii adevarati nu se considera superiori, din contra, ei slujesc celorlalti.happy

| Hombre a răspuns (pentru justitiarul):

Ema a intinerit de cand o arde cu credinta pe aici, mai ca-mi vine sa-mi fac patul in biserica de cand a inflorit asa, am gandul numai la ea si am innebunit de tot incat nici un sobor de preoti nu mai ma dezleaga.

| justitiarul a răspuns (pentru Hombre):

laughing Te-a corupt Ema mai Hombre.Acum te vad pocait! Mai doua ca ea pe aici si uiti de capre, jacuzzi si toate cele.Sa vezi cum te faci popa cu norma intreaga laughing

| EmaS a răspuns (pentru justitiarul):

Crezi ca ar rezista ispitei de a bea vinul de la taina sfintei Impartasanii? Ar face prapad! laughing

| justitiarul a răspuns (pentru EmaS):

Ema cine te-a miluit ultima data de te-ai facut asa frumoasa? Schimba poza ca pic si eu in pacatul lui Hombre.

| EmaS a răspuns (pentru justitiarul):

O, nu, te rog sa nu incepi si tu!

| Inferno explică:

Nu eu l-am asemanat pe Dumnezeu cu spagetele, pastafarianismul l-a asemanat.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Monstrul_Zbur%C4%83tor_de_Spaghete
http://bombacuneuroni.wordpress.com/......farianism/

NOname
| NOname a răspuns:

"...si daca ii intrebi de ce vobesc cu acest grad de superioritate se uita stramb la tine, pentru ca nu realizeaza acest lucru."

Cred că este o chestie reciprocă, valabilă atât pentru o parte de creștini, cât și pentru o parte de atei. Fiecare are impresia că celălalt este cel care greșește.

Însă creștini fiind mai mulți, ies mai mult în evidență și aroganța lor devine mai vizibilă...dar și mai respingătoare, pentru că se contrazice puternic cu credința lor și dă în ipocrizie.

Dar e ok, Inferno, toți suntem oameni și toți suntem supuși greșelilor...

| Purec a răspuns:

Poate pentru ca pe alocuri crestinii chiar sunt superiori altor oameni. Nu stiu ce crezi tu, dar eu oameni la fel de cretini ca ei nu am mai vazut niciunde

| Zenicide a răspuns:

Tot asa cum si tu te consideri superior animalelor, presupun happy

| Mădă0611 a răspuns:

Crestinii de la noi, ortodocsii mai ales si religiosii fanatici in special (astia pot fi de orice religie, tot dusi sunt), se simt superiori pentru ca Romania e o tara crestin ortodoxa, ei sunt majoritari, doar ei au drepturi, doar ei au dreptate si doar ei exista.
Daca pentru mormoni negrii sunt spurcati, pe motiv ca ar fi pacatosi, pentru crestini necrestinii sunt spurcati, "huooooo" laughing))

| M25M a răspuns:

Superioritatea majoritatii lor se manifesta DOAR prin acea mila/compasiune pe care o afiteaza fata de "sufletul ratacit", fata de omul "fara Dumnezeu", si nu realizeaza pentru ca lor li se pare o reactie fireasca pentru ca ei, ca oameni ce cred ca Dumnezeu este de partea lor, isi permit. se simt in masura se se creada superiori.
Psihic sau instinctiv au aceasta forma de manifestare a superioritatii adanc implementata in organism.

| martzian a răspuns:

Daca te referi si la mine (si ti-am dat motive) imi cer scuze. Toti putem gresi, e omeneste.

| Inferno explică (pentru martzian):

Nu era vorba de tine.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Se cred superiori datorita faptului ca apartin unei majoritati religioase, respectiv unei tari ca Romania unde unde sunt constransi de un fel de politica religioasa ce suprima singura farama de intelect ce a mai ramas cu noi.

| Dorugar a răspuns:

Pentru ca prostul daca nu este si fudul...parca nu e prost destul!
Asta o zice un vechi proverb romanesc!

| Narfundo a răspuns:

Inferno nu cumva asta esti tu din descriere? Nu cumva esti tu un crestin care priveste de sus pe ceilalti? Te dai aici ateu, dar tu in sinea ta esti mai credincios ca popa.

| Inferno explică (pentru Narfundo):

Si de unde ai tras concluzia asta? Prin ce rationament deductiv ai ajuns la acaeasta concluzie, la aceasta revelatie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Narfundo):

Infero nu e ateu si nici crestin habar nu am ce e si cred ca nici el nu are habar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baaaiii? ma faci sa ma simt prost.pai ce eu am apucaturile stapana-tu care sufera de mandrie si dorinte de marire? bine nici smerit asa tare nu sant, da nici sa spui ca ma cred superior.noi crestinii santem superiori ateilor fiindca noi santem vii si ei is morti.doar atat.si acilisea pe TPU taberele sant strict delimitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sanky.

| justitiarul a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce frumoasa s-a facut Ema de cand nu am mai intrat pe TPU! A devenit o bunaciune! Bai sa mai zica cineva ca TPU nu ajuta!
Sau e fi-sa? raised eyebrows

| anonim_4396 a răspuns (pentru justitiarul):

Pai e fi-sa si ceva... ceva Photoshop devil

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine,Ghita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

N-ai nimerit-o. Mai ai dreptul la doua incercari din trei. Dupa asta te arunc in jacuzzi cu caprele lui Hombre happy

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Da de unde! Crezi ca este atat de simplu?

| GRs a răspuns:

Religia te invata sa ai ego urias si sa te crezi mai presus de orice.Acei crestini cred toata planeta le-a fost data lor pentru a o folosi cum vor, pe cand omul doar distruge planeta, este ca un virus care se raspandeste si distruge mai mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GRs):

Eh cand spui te rog numai generaliza cuvantul religie ca nu e numai religia crestina ci mai sunt inca 1800 de religi/secte religioaselaughing

| GRs a răspuns:

N-am mai vazut om mai inchis la minte ca tine.Cand o sa realizezi ca acest "Satana"nu exista si nu influenteaza pe nimeni.Nu toti oamenii gandesc la fel.Si cine esti tu sa le spui userilor ce sa faca si sa-i jignesti?

| florinmarius20 a răspuns:

Din pacate unii atei chiar asa sunt.In schimb credinciosii merg pe principiile lui Iisus Hristos si sunt aproape perfecti.

| Trolli a răspuns (pentru florinmarius20):

Unde e dragostea voastra fata de aproape? Parca era faza ca voi nu-i judecati pe cei din jur. laughing

| florinmarius20 a răspuns (pentru Trolli):

Da, dar cand ei ne judeca atat de aspru nu e normal sa le amintim :"Nu te uita la paiul din ochiul altuia, ci La barna din ochiul tau"?!

| martzian a răspuns (pentru Trolli):

"Unde e dragostea voastra fata de aproape?" - Tu razi... Si ai dreptate sa o faci, desi fiecare dintre noi este vizat. Din pacate putini crestini mai arata asemenea lui Christos si mai putini mai sunt interesati de ceea ce conteaza cu adevarat. El insusi spune, despre vremurile despre urma, ca "din pricina înmulţirii fărădelegii, dragostea celor mai mulţi se va răci." sad

| Trolli a răspuns (pentru martzian):

Rad, dar nu e rasul meu.
Vorbesc din persectiva mea, ca o necredincioasa:
faptul ca nu ma rog, ca nu merg la biserica, nu inseamna ca nu ii iubesc si respect pe cei din jurul meu. Incerc sa am principii si incerc sa le respect, dar pentru ca sunt om mai gresesc.

| 1dintrevoi a răspuns:

Superioritatea asta tine de caracter, nu neaparat de apartenenta la crestinism. Dar cum la noi, la ora de religie (si nu numai) se indobitoceste in masa...

| Trolli a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Din ce verset ai dat citatul?

| 1dintrevoi a răspuns (pentru Trolli):

Cred ca ma confunzi, eu nu dau citate din versete big grin

| Trolli a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Scuze, era pentru domnul cu paiul/barna din ochi.big grin

| RememberTinKode a răspuns:

Tot ce am de spus este

Down with illuminatti

| Lionsteve98 a răspuns:

Fiecare are ispitele si pacatele lui iar uni cerstini cred ca daca ei sunt credinciosi iti sunt superiori, dar aici este greseala lor.