| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii oameni se considera superiori altor oameni?
Nu suntem toti la fel? Nu toti suntem compusi din aceleasi elemente? Ce au mai special unii si nu au altii? (aici nu ma refer la mutatii laughing )
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Numai aia prosti se cred mai destepti decat altii si realitatea zice ca orice **** in ziua de azi e sef. Un banc - organele corpului uman se certau care mai de care e seful, inima ca da sange la toate, picioarele ca pune corpu in miscare, burta ca alimenteaza restul organelor, creierul ca decide ce trebuie sa faca si hop CACATUL zice ca e cel mai mare sef. Toti radeau de el si o saptamana nu a mai iesit, dupa aia au zis tu esti sef cacatule si iesi odata ca nu mai putem, erau toate organele la pamant asa ca de aia se zice orice handicapat sau prost, sef e **** laughing)

| RAY a răspuns:

Nu suntem toti la fel, tocmai de asta e minunata selectia naturala descoperita de darwin,fiecare individ are anumite abilitati daca acele abilitati sunt pozitive si il ajuta sa se reproduca el isi va transmite genele mai departe, natura a creat o minune tot felul de invidizi diferiti,uni se remarca prin inteligenta,uni se remarca prin aspectul fizic,uni au o conditie buna materiala ma refer la oamenii

dupa cum vezi nu suntem la fel selectia sexuala a creat o multitudine de indivizi uni mai slabi alti mai puternici,asta e selectia naturala,inconstient stim cine e seful sa spun asa, daca te priveste un barbat isi baga frica in tine si creaza atractie pentru femei care femeie i va transmite genele mai departe pentru binele umanitati, parerea mea fiecare are o abilitate pe lumea asta totul e sa o descoperi nu sa traiesti cu complexe, frustrari, sa te accepti si sa inveti din trecut, sa evoluezi cat poti de mult

uni sufera de complexul inferioritati alti de superioate, orice om are frici care vrea sa le ascunda de asta uni se considera superiori ca sa arate ca ei nu au slabiciuni

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Si daca se intampla sa se confrunte doi oameni de superioritate egala, cine o sa castige? Sa spunem ca ambii au aceeasi forta/putere, aceeasi inteligenta, si sunt aproximatiV egali din toate punctele de vedere, atunci cine o sa castige?

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Pot coopera impreuna, trebuie sa te gandesti si ca noi barbati vanam in grup nu doar masculul alfa vana barbati accepta ordinele mai usor si le accepta

| Drimmero a răspuns:

Nu exista egalitate,, e doar o iluzie bagata in cap si dementii o cred.
Cand n-ai nimic in bibilica, e clar ca intr-o disputa esti inferior/

| T0T a răspuns:

Suntem diferiți iar dacă unul să zicem ți-e superior într-un lucru eu cred că cel mai posibil tu poți să îi fii superior în altul, asta dacă vorbim de oameni normali, nu de cei excelenți sau de genii care sunt rarități. Suntem diferiți dar avem drepturi egale sau ar trebui să avem deci de aceea nu trebuie să ne punem mai presus decât altcineva încălcând acele drepturi pe care persoana respectivă le are.

| LoveSleep a răspuns:

Nu, nu suntem la fel și n-o să fim niciodată.
Unii oameni se consideră superiori altora pentru că așa cred ei că sunt. Și unii au dreptate, unii nu au. Cert e că nu suntem egali și nu vom fi niciodată.

| Florentina9210 a răspuns:

Ba copile. Eu sunt cu 10 nivele profesionale inaintea ta asa ca nu ma consider superioara in niciun caz ci sunt doar modesta! Haz de necaz!
Pai unii au creier

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

Tu esti regina laughing Si esti cea mai modesta persoana din lume laughing

| Florentina9210 a răspuns (pentru Mayhem666):

Oh, multumesc. Ma simt flatata, insa, lauda nu imi apartine mie ci altcuiva care a spus-o!

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu, nu suntem toti la fel. Nici macar biologic vorbind, unii vor fi mai capili mental vorbind decat altii, altii vor avea anumite trasaturi care ii vor face mai frumosi decat altii etc. Si nu suntem la fel nici din punctul de vedere al mediului in care crestem si ne nastem. Prin urmare, pentru ca nu suntem la fel, nu suntem tratati la fel, unii vor ajunge sa se considere superior altora. Chestie valabila in aproape toate speciile animale. Nu numai in cazul oamenilor.

| Clorox a răspuns:

Nu, nu suntem la fel! Apropo, SUNT superior altora, din fericire ii vad pe toti ca pe niste furnici care fac acelasi lucru de cand ii stiu, adica... Geez, fii mai original, m-am saturat sa se ia toti dupa o persoana, la aspect ma refer!
Si daca doi oameni egali s-ar duela nu ar face-o, sunt constienti ca sunt la fel si este ca si cum ai spune ca eu ma duelez cu dublura mea, este imposibil sa castigam!
IDFC!

| Deaad a răspuns:

Egalitatea intre oameni e o mizerie de concept.
Nu suntem egali.Niciodata n-am fost, nici la fizic nici la psihic si niciodata nu vom fi.

| Mussette a răspuns:

Unii au nasul pozitionat mai sus ca altii.winking

| Iunix a răspuns:

Orgoliul. Fiecare om vrea să fie mai bun decât ceilalți, el e el, e pe primul loc. În plus, dacă tu nu te lauzi atunci cine?

( Nu suntem toți la fel, suntem diferiți atât din punct de vedere fizic cât și psihic )

| Cliar a răspuns:

Unii au intelect, altii au lipsa. Si in privinta intrebarii tale cu : "De ce unii oameni se considera superiori altor oameni?" Nu e neaparat problema ca se considera superiori, unii chiar sunt superiori din mai multe puncte de vedere fata de ceilalti. ( Ex : Eu nu sunt fan baschet, si nu joc mai deloc, iar ieri cand am iesit cu baietii din cartier la un meci, precizez ca ei fac baschet de vreo 2-3-4 ani fiecare, nu au putut sa imi ia mingea decat de doua ori tot meciul. Te intrebi de ce fiindca eu nu joc baschet si ei joaca zilnic? Pot spune ca sunt superior din punct de vedere fizic fata de ei, fiindca rezistenta mea la efort si viteza fizica si viteza mea de reactie le-au depasit pe ale lor. Deci nu, nu prea suntem toti la fel, dar depinde din ce unghi privesti!