| catalino200 a întrebat:

De ce ar aparea simboluri masonice in carti de rugaciuni crestine? Am auzit ca ochiul din triunghi simbolizeaza ca Dumnezeu e Atotvazator si ca triunghiul semnifica Sfanta Treime dar si ca acest semn(triunghiul cu un ochi in el) ar fi fost preluat de masoni dar i s-a dat o alta semnifiatie-ei il considera ochiul iluminator al lui lucifer.Ce parere aveti despre illuminati? Acest simbol este pe multe biserici Crestine si l-am gasit si intr-o carte de rugaciuni.

15 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Asa cum cel care tremura de frig nu se poate lauda ca a inventat tremuratul, tot la fel cine isi poate aroga meritul de a "inventa" un semn atat de comun, de cunoscut si de plin de asocieri si semnificatii precum triunghiul? happy
Ochiul este un simbol al omniprezentei, al cunoasterii divine.
A fost folosit de crestinism cu mult timp inainte sa fie asociat altora...

| oprescudorin11 a răspuns:

Masonii vor sa ne spuna ca ar vedea totul! Cretini. Nu-si pot numara nici degetele de la o mana!

| ErrorFound a răspuns:

Este un simbol pagan doar...La fel gasesti prin casele masonilor si ochiul lui Ra: http://www.getresponse.com/......09791.html
Sau un desen sau statuia lui Thoth: http://www.crystallotus.com/Thoth/Table.htm(citeste si ce scrie mai jos daca ai timp).

| Moisie a răspuns:

Pentru ca multi teologi au intrat benevol in masonerie datorita faptului ca sunt indignati de sarlatania crestina!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Esti constient ca majoritatea masoniilor romanii sunt ordocsi si restul cativa sunt deistii si de alte religii. Nu exista masonerie atee de-asta esti constient?

| catalino200 explică (pentru anonim_4396):

Incerc sa descifrez ce ai scrishappy

| Moisie a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inseli!
Un adevarat mason face pipi adica 6, 28 pe religii si masoneria este cel mai mare dusman al bisericii lucru demonstrat de istorie. Evident ca in Romania situatia este alta din cauza ca in Ro nu exista masonerie adevarata ci doar o adunatura de hoti si de golani la fel ca si in politica! Asa ca Ro nu este un exemplu serios de luat in seama in ABSOLUT niciun domeniu.
Faptul ca masonii cred in Marele arhitect este dovada ca ei nu au religie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Masonii nu au o religie specifica, sunt o organizatie politica nu una religiosa

| Moisie a răspuns:

Ce stupizenie!
Masonii vad absolut totul pentru ca ei detin serviciile Secrete si ce nu vad ei... afla de la prostii care se spovedesc turnatorilor in sutane negre!

| Moisie a răspuns:

Pentru ca atat tipografii cat si zidarii care construiesc biserici sunt ...MASONI!
Si crede-ma ca si masonii la fel ca si iudeii care trebuiau sa scrie Biblia crestinilor, nu au scapat nicio o ocazie sa faca pipi in oala cu supa a bisericii pe care o dispretuiau si o repudiau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acesta e un simbol masonic din secolul 18. Originea sa este masonica nu crestina.

| Scarbo a răspuns:

Triunghiul masonic preprezinta soarele apusul si rasaritul. Simtbolul masonilor este un parelogram deoarece pe atunci se credea ca lumea este plata, deci masoneria reprezinta lumea.

| vitbsk a răspuns:

În ce carte de rugăciuni ai găsit?

An, editură, sub binecuvântarea cărei episcopii?

| Rachetul a răspuns:

Chiar tu ai spus ei l-au preluat cu alta semnificatie asta nu inseamna ca Biserica venereaza masonii.n-au treaba simbolurile ai sa vezi acel oci in multe bis

| RichardCezar a răspuns:

Copiii din ziua de azi cred orice chestie o gasesc pe internet... Conspiratii si alte bullshit-uri...