| PorumbRodica1965 a întrebat:

De ce are Dumnezeu o organizatie? Faptele 15:14, 17. Matei 10:7, 11; 24:14; 28:19, 20.

18 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Va recomand sa cititi toate capitolele acestor versete ca altfel va loviti acum de cateva cuvinte care se pot interpreta usor

| milan9 a răspuns:

Nu e vorba de o "organizatie", nu vorbim aici de grupari paramilitare... happy
El a lasat Biserica!

Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură - Fapte 20, 28;

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

MILAN 1 Tu tot una o tii cu biserica, nu cumva iti inchipui ca Isus se referea la,, biserica in care intri tu, si altii, care sunt impotriva adevarului. De ce nu raspunzi la intrebarea pe care o pun, daca esti asa de stiut, in ale besericii. Biserica lui Cristos este cea consemnata in Matei 24:45; in Apocalipsa 14:1-4. Nici decum Isus nu a vorbit despre,, clerul si inaltii prelati " ca fiind biserica sa, adica cei care dintotdeauna au opus rezistenta cu inversunare adevarului, cei care condusi de Satan l-au condamnat pe Isus Fiul lui Dumnezeu la moarte prin cele mai josnice modalitati,, rastignirea " pe un stalp de tortura pe care voi il venerati. Deci intrebarea, pe care am pus-o este pentru informarea ta si a altora care doresc o comunicare pasnica, serioasa, nu cu ironii si gandire negativa doar. Gandeste-te, trebuie sa facem binele si sa ne indemnam la lucruri excelente.

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu exista nici un verset identic cu ce ai spus tu. Vezi ce inseamna ca NWT sa distorsioneze traducerile? sad Ai vrut sa spui cu totul altceva: "adunarea in care intri tu, si altii, care sunt impotriva adevarului."
Din nefericire pentru gruparea din de care apartii, afirmatiile acestea RADICALE si FALSE o definesc precum o manusa, dar..., tu poate ca ai invatat de mult timp deja sa te complaci, nu? sad

De exemplu, tu afirmi "cei care dintotdeauna au opus rezistenta...", dar cine a facut asta? Nici macar preotia veche, evreiasca intalnita in Vechiul Testament...

| milan9 a răspuns:

Referitor la PREOTIA CRESTINA, pe oricare dintre aceste versete ai intra, fiecare dintre iti releva preotia ca fiind o LUCRARE SPECIALA:

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul şi patriarhul având tot harul de episcopi, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare administrativă):
1). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
2). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

NOUL TESTAMENT despre diaconi:
1). -I Timotei 3, 10:,, Dar şi aceştia să fie mai întâi puşi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiţi."
2). -I Timotei 3, 8-9 :,, Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât, păstrând taina credinţei în cuget curat."
3). -I Timotei 3, 12:,, Diaconii să fie bărbaţi ai unei singure femei, să-şi chivernisească bine casele si pe copiii lor."
4). -Faptele Apostolilor 6, 6: "Pe care i-au pus înaintea apostolilor, şi ei, rugându-se şi-au pus mâinile peste ei ( i-au hirotonit diaconi)." Etc...

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Nu mai spune tu, preotii ci,, batranii, si apostolii. Fii tu prezent si realist. Vezi ce se intampla azi. In curand religia falsa va cadea. Marele necaz va incepe. La cine o sa mergi? La epitrof?

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Decat sa merg la Luther sau la Russel, doi maaaari pacatosi si eretici, contrazisi apoi de sutele de modificari pe care le-au suferit atat protestantismul cat si iehovismul, mai bine deci, merg la urmasii apostolilor ce au primit neschimbata invatatura Bisericii. Atat de neschimbata incat stii ce s-a intamplat atunci cand catolicii au modificat UN SINGUR CUVANT din aceasta invatatura, nu?
Schisma cea mare. Din cauza unui singur cuvant schimbat de catolici ("filioque").
Iti imaginezi? De atunci si-au vazut de treaba baietii (catolicii) si nu au mai indraznit nici macar ei sa vada alte cuvinte schimbate...

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Auzi, de fapt nu ca nu vorbesc, dar vezi ce-ti scriu, e departe de mine gandul de-a face rau cuiva cu buna stiinta, dar prin vorbire mai jignesc si eu o seama de persoane, ca, pacatul se tine scai de mine, dar nu vreau eu sa te jignesc, dar tu ma provoci uneori, chiar ca as putea sa nu iti raspund, dar zelul pe care-l ai tu, nu ma lasa sa trec cu vederea peste actiunile tale. Dar eu nu pot sa-ti spun mare lucru despre Luther, ca nu stiu decat ca a tradus, a fost persecutat, si altele. Dar despre Ruseel, poti sa afl tu mai multe si apoi sa-ti dai cu parerea, caci daca spicuiesti doar, nu rezolvi nimic. Desigur ca au fost si ei pacatosi si noi suntem mult mai pacatosi ca si ei, dar vrem si noi ca si ei sa fim aprobati de Dumnezeu, asa ca trebuie sa cautam sa-i fim placuti Lui, nu noua insine, nu lumii lui Satan. Ci doar lui Dumnezeu. Dar te intreb ceva : - cum poti tu argumenta ca ceea ce faci tu este aprobat de Dumnezeu?

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Pentru ca Dumnezeu nu S-a inselat in privinta Bisericii Sale.
Ea a fost întemeiată pentru a rămâne una singură. Ma doare sa vad ca astazi aceasta Biserica se confrunta cu 40000 de contracandidate întoarse împotriva Bisericii...
S-a putut oare înşela chiar Fiul lui Dumnezeu? Nicidecum! Departe de creştinism astfel de gânduri:...

- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau ZBÂRCITURĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27

"Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi BISERICA MEA şi porţile iadului nu o vor birui."( Matei 16, 18. )

"Căci nimeni nu poate pune altă temelie, decât cea pusă, care este Iisus Hristos."( I Corinteni 3, 11);

"Să păstraţi BISERICA LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Ia fii sincer si spune care confesiune traieste in armonie cu ceea ce a indicat Isus? ex :Faptele 20 :28.

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Imi pare rau ca trebuie sa spun, dar ceea ce ii caracterizeaza pe iehovisti in nici un caz nu e atitudinea pasnica si toleranta, ci doar prozelitismul AGRESIV, AMENINTARILE cu moartea, discreditarea continua a Institutiilor Statului si a Armatei ca fiind "instrumente ale Satanei", subiectivismul transformat in ura crancena fata de TOTI cei care au alta religie decat teoriile organizatii...

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Asa ai constatat tu? Care Martor te-a amenintat cu moartea, sau a stat cu un pistol la urechea ta? Institutiile statului au fost discreditate de Martori? Care? Au ele nevoie de acreditarea Martorilor ca sa functioneze? Asa vezi tu ca Martorii urasc oamenii altor religii? De aceea merg la usile lor? Ce le cer? De ce sunt Martorii insistenti, in a promova invataturile Biblice, pentru ca-si urasc semenii? Si ei ar putea sa stea sa caste gura pe la televiziuni, sa se destinda, sa faca orce fel de alte lucruri, ca lumea, si sa nu-i intereseze de ceea ce pretinde Iehova Dumnezeu, atunci ai cui Martori vor fi? Ai cui crestini sunt azi cei ce practica razboiul, politica, comertul ilicit, pun guverne, rastoarna guverne, acu sunt intr-un partid, acu' in altul. Unde sufla vantul si nu-i clatina acolo-s prezenti. Cluburile de noapte de ce fel de crestini sunt pline, cazinourile, baruri, tribunale, puscarii //? Un Martor al lui Iehova este cel care te uraste pe tine, si de aceea vrea sa cunosti adevarul pe care-l respingi cu vehementa? Ei nu.

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

De promovat promoveaza diverse lucruri dar nu acele adevaruri biblice unice ale primelor comunitati crestine!
O grupare infiintata la distanta de aproape 2000 de ani fata de a intemeierea Bisericii, si-a spus cuvantul: nu adevaruri biblice se promoveaza de catre "martori" ci teorii ale unui anume Russel. Compara si tu, pe cine se cuvine sa ascultam, pe Russel sau pe Fiul lui Dumnezeu impotriva Caruia a luptat acel Russel?

Ravna cu care "martorii" fac prozelitism agresiv nu este in nici un caz bunatatea ci mandria de a mai rapune inca un suflet la pamant, de a scoate inca un suflet din Biserica si din |mparatia lui Dumnezeu. sad

| milan9 a răspuns:

In privinta presupusului "stalp" gresesti foarte mult. Referirile la "CRUCE" în Noul Testament sunt referiri ca la un anumit SEMN DISTINCT, de CINSTE, numit şi "SEMNUL FIULUI OMULUI":

1). "Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;
2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."
3). -Fapte 15, 23:,, Scriind prin mâinile lor acestea: Apostolii şi preoţii şi fraţii, fraţilor dintre neamuri, care sunt în Antiohia şi în Siria şi în Cilicia, salutare! ".
4). -Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai crucii lui Hristos."
5). -I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos."
6). -Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia."
7). -Coloseni 2, 14:,, ştergând zapisul ce era asupra noastra, care ne era potrivnic cu randuielile lui şi l-a luat din mijloc, pironindu-l pe cruce."
8). -Galateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru crucea luiHristos."
9). -Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în crucea Domnului nostru Iisus
Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume!"
10). -Coloseni 1.20:,,Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",
11). -Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."
12). -Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."(Sf. Cruce)
13). -Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un
copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce- acelaşi întâlnit şi în Vechiul Testament);
14). "Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie"- Luca 9, 23;
15). "Şi cel ce nu-şi poartă crucea sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14, 27;
Etc...

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Tu nu gandesti putin la ce se referea Pavel vorbind despre cruce? La stalpul de tortura la suferintele indurate de Isus? de exemplu citezi tu din Col 1:20 si spui,, -sangele crucii sale " in loc de,, -sangele varsat de El pe stalpul de tortura ". Pai suna bine? Are crucea sange? La ora de literatura ai auzit sa se foloseasca termeni, arhaici, doar pe intelesul profesorului sa fie exprimati sau trebuiau adaptati morfologiei moderne pentru a fe pe intelesul tuturor. Si apoi tu Milan pescuiesti cate un subiect si o tii una si buna, si dintr-al tau nu iesi, fara sa ai nici un sens in vorbire. Degeaba folosesti versetele biblice ca nu ajungi nicaieri. Nu inteleg de ce nu esti tu realist, si lupti impotriva adevarului. Lupti impotriva lui Dumnezeu >

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"sangele crucii sale" este o figura de stil, si vad ca in acelasi timp o NUCA FOARTE TARE pentru cei ce au lipsit la orele de literatura big grin big grin

Cum e posibil ca toti sa faceti traduceti o metafora in sens literal, sa "adaptati" apoi textul si sa falsificati traducerea? "TRADUTORE E TRADITORE"! sad
Pana acum nu am intalnit niciodata un "martor" care sa fi participat la orele de literatura si care sa poata explica corect o metafora sad
Or fi luat baietii astia oare toti bacul? Nu prea cred... thinking

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Slaba credinta ai baiete > Asta e. Numai bine.

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Cand se vor apropia enoriasii de iconostas, sa faca matanii sa le spui ca vor intalni figurii de stil, si nu-i nevoie sa se plece, se pleaca popa pentru ei. Ca doar el si-a luat bacalau, e mare om.