| Deaad a întrebat:

De ce atatea religii in lumea asta? Daca cu adevarat ar fi existat dumnezeu nu ar fi trebuit sa existe una songura si cea adevarata? Zic ei ca allah e tot una cu dumnezeu dar au povestile cpmplet diferite si culte diferite? Crestinii zic ca ei sunt adevarul, musulmanii la fel, iudeii la fel etc.De ce sunt mai multe daca dumnezeu e unul singur.Sunt atatea lucruri care contrazic religia, aceasta pierzand intotdeauna in fata stiintei.Simplu fapt de a te gandi ca tot universul este creat de dumnezeu mi se pare o aiureala.Se vede clar evolutia speciilor dar crestinii tot pe a lor o tin.Sa nu mai zic de bisericile care spala banii oamenilor sau de "crestinii" din ziua de azi.De ce ar permite dumnezeu asta? Fiinda nu exista! Biserica si religia sunt o spalare totala de creier. Oamenii sunt tinuti in lant. Intrebareabig grine ce inca mai exista religia? Ca sa scoata bisericile bani si nu mai avem bani de spitale?

18 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

E cea mai buna dovada cum ca Dumnezeu nu exista; fiecare si-a inventat un zeu suprem propriu care sa serveasca niste interese proprii.
Religia este prima si cea mai veche forma de manipulare si de sclavie, asa ca, in functie de interese, se schimba si povestea.

| DracusorImpielitat a răspuns:

Zeii au fost inventati de oameni pentru a pune pe seama lor anumite fenomene naturale, etc si/sau din nevoia de a crede in ceva, de a avea un scop in viata. In plus, crestinismul a fost creat pentru a manipula lumea, de a implanta in capul oamenilor "nevoia" de a se supune si frica. As mai intra in detalii dar chiar mi-e lene sa explic si unii oricum nu o sa inteleaga. O seara faina.

| TheCritic a răspuns:

In zilele noastre e fiecare cu religia lui. Eu personal nu cred in religii dar cred in credinta si Dumnezeu, am frica aia de Dumnezeu. Mi se pare si mie absurd tot ceea ce se intampla in lume, mai ales unde bisericile incearca sa aproape ii sece pe enoriasi de bani. Da, ei nu realizeaza cat rau se face, popii cer din ce in ce mai multi bani, se contruiesc biserici la fiecare colt de strada, etc. Azi se foloseste manipularea cetateanului neinformat si ...cam atat. Prin biserici, televiziune, mass-media, prietenii falsi, etc. Asa arata societatea astazi.

| RAY a răspuns:

Crestinismul este impartit in religi care interpreteaza biblia in en feluri se contrazic singuri ciudat un zeu care creaza miliarde de stele e atat de confunz si de inexact sau toate se inseala in fine omul crede din propile interese si atat si de craciun sa ne facem cadouri de paste ciocnim si atat na asta e religia la crestini

suntserios
| suntserios a răspuns:

Existenta atator religii e un lucru extraordinar de bun. Iti dai seama cum ar fi daca ar exista o singura religie? Iti dai seama ce puteri de convingere ar fi? E ca si cum cineva ar detine monopol asupra mancarii in toata lumea asta si toti am depinde doar de el.

| anonimg a răspuns:

Oamenii sunt constieti de prezenta lui Dumnezeu; problema este ca ei doresc sa ajunga in ceruri pe cai mai usoare decat pe aceea pe care a mers Domnul Hristos... De aceea exista atat de multe religii.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cel care conduce intr-o tara de sclavi isi poate impune cultul sau, daca tu faci parte din acea tara si n-ai avea timp sa respiri ce-ai face?

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cate capete atatea pareri! Crezi ca e usor sa fi inteligent si cult?! Se spune ca Biserica a fost prima - sau intre primele institutii economice si de constrangere, asa ca.

| Radu284 a răspuns:

Si while we are at it, de ce dracu atatea posturi de radio, atatea carti, atatea genuri de muzica, atatea websiteuri...

Sa fie doar un post de radio, o carte, un website, un joc video...

| suffarstar a răspuns:

Inainte ca sa existe vreo religie a existat un Dumnezeu. Omul este subiectiv. Daca arat lumii o pictura celebra, unii or trece nepasatori pe langa ea, altii o vor mazgali, altii o vor studia atent, altii se vor minuna, altii o vor fotografia etc. Percepem un singur lucru in mai multe feluri : ideea de divinitate si Dumnezeu. Dumnezeu nu este raspunsul la intrebarile naive : Ce e dincolo de stele si ce este traznetul. Ideea de Dumnezeu este lucrul care diferentiaza un om de un computer cu gandire binara (01010101) incapabil de senzitivitate si de emotie
Eu cand eram copil, singurul lucru la care visam era sa pot zbura. De ce?
Unii spun ca evolutia inseamna de fapt alchimie. Pietrele viseaza sa devina plante, plantele viseaza sa devina animale, acestea viseaza sa devina oameni, iar oamenii viseaza sa devina ingeri.

| Deaad explică:

Cred ca ai auzit de politie pana acum nu?

| Deaad explică:

Singurul lucru cu care sunt de acord in legaturacu religia este autosugestia.Pentru religiosi, crezand ca ii ajuta dumnezeu sa treaca peste greutati de exemplu.Acolo actioneaza autosugestia.

| Deaad explică:

Pai daca nu exista religia cu principii fundamentale, nu mai puteam deosebi raul de bine?
Eu zic ca daca nu exista religia deloc era extraordinar.De ce trebuie sa credem intr-un zeu care a facut lumea? De unde a pornit toata asta?
Religia il tine incatusat pe om in minciunile ei.M-am saturat sa tot vad oameni care zic:''Asa vrea Dumnezeu!'' sau distrusii aia cu demonii si posedarile lor si casele bantuite.Un exemplu de indoctrinare religioasa este fata aia Iulia Ionescu, care a fugit la manastire si avea intentia sa se calugareasca.Isi distrug oamenii viata cu calugaria, ca tot veni vorba de asta.
Stiu o femeie care toata viata ei o dedica lui Dumnezeu, e adventista apropo.In opinia ei, toata lumea trebuie sa fie asa si in opinia credinciosilor.Ce s-ar alege de lume daca toti vor fi asa?
Crestinii asteapta sfarsitul lumii ca cica e aproape.Da' nici n-am intrat bine in mileniul 3 si vin cu sfarsitul lumii ca vine dumnezeu si iisus apoi face nu stiu ce judecata si se ridica la cer cu aia bunii apoi traiesc vesnic.CIne dracu' vrea sa traiasca vesnic?!
Asta e parerea mea.Asa vad eu lucrurile. Poate tu le vezi altfel dar eu cred ca religia nu aduce deloc bine.

| Deaad explică:

''Daca nu ar existaun punct 0, un creator, numit' Dumnezeu sau cum vrei tu sa ii spui, lumea nu ar exista''.Cum zici tu prietene.
Nu cred ca discutia asta mai are sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Die,daca moralitatea ta e cauzata de religie, atunci esti o cauza pierduta.Bai om tamp de empatie nu ai auzit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii aceia au lipsa de un lucru numit empatie, tu ai lipsa de un lucru numit ratiune.

| slayer09 a răspuns:

Parerea mea e ca acum nu mai ai in ce sa crezi, vorbind de religii, pentru ca fiecare te ademeneste si e un fel de marketing pentru fiecare, dar...in religia lor (excuzand excrocii religiilor), oricare ar fi ea, duce spre un singur Dumnezeu, de ce? asa cum oamenii au pareri diferite, de exemplu 2 oameni vad un pahar: jumatate plin si jumatate gol, unu o sa iti impuna parerea ca paharul ala e gol asa si celalalt o sa isi impuna parere ca paharul ala e pe jumatate plin, pot chiar starni un razboi pe tema asta asa cum au facut si religiile, dar in concluzie toate au dreptate, toate duc catre un Dumnezeu dar fiecare pe alta cale. Deci in concluzie Dumnezeu exista, stiinta s-a confruntat si ea cu multe dileme pe care nu le-a putut elucida, si inca sunt multe chestii pe care stiinta nu le poate preciza, asa cum zicea si Einstein: " Cunoştinţele noastre asupra acestor forţe sunt imperfecte, astfel că în final, convingerea că există un spirit suprem are la bază un fel de credinţă. O astfel de convingere rămâne larg răspândită în ciuda realizărilor actuale în domeniul ştiinţei.

De asemenea, oricine se implică serios pe calea ştiinţei, este convins că există un spirit care se manifestă în legile universului, fiind mult superior omului. În acest fel, calea ştiinţei conduce la un sentiment religios aparte, care este destul de diferit de cel simţit de o persoană mai naivă.
Sursa:
http://www.romaniatv.net/......23894.html "
Deci depinde de sufletul tau ce simte, daca sufletul tau e vesel ca simte ca noi am fost fauriti din maimuta inseamna ca asta e adevarul, daca sufletul tau iti spuna ca exista ceva acolo...care nu poate fi exprimat si ca acel ceva este preznet in viata noastra atunci acela e Dumnezeu. Si daca simti, simte..si nu te mai gandi la religii, pentru ca ele iti vor pecetlui simturile.

| Zamolxe777 a răspuns:

Se vede clar evolutia speciilor? nu cred! Si de ce atatea religii? Pai fiecare are varianta lui despre divinitate, sa simplific treaba, fiecare percepe toata treaba asta din punctul lui de vedere."De ce ar permite dumnezeu asta? Fiinda nu exista! " pe bune? asta-i explicatie serioasa? nu te supara pe mine, mai calmeaza-te, esti cam frustrat/a.Du-te si citeste niste carti, iti recomand Mircea Eliade(nu romanele lui). Lasa prostii in treaba lor, lasa-l pe fiecare sa creada ce vrea.Atat timp cat poti discuta cu cineva despre tema asta si intr-adevar ajungi undeva, e bine.