| anonim_4396 a întrebat:

De ce Au acceptat Dumnezeu și Satan sa ii distrugă viața lui Iov că în final să îi spună că soarta omului este aceeași cu soarta animalului? Că să vadă până unde tine credință lui Iov?

11 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Dumnezeu nu a acceptat asta ci i-a dat libertate lui satan sa faca ce vrea, ca si cu oricare din noi de altfel!
Traim pe acest pamant sa fim pusi la incercare...
Si da, Iov este slavat deja ca asta s-a intamplat demult, acum este in Rai!

| Seba2013 a răspuns:

Iov vorbea cu Dumnezeu deci avea siguranta si securitatea garantata. Ca sa postezi oratiuni din biblie aici trebuie sa adaugi toate conditiile. Doar protestantii scot elemente din oratiune.

Treaba este ca astazi englezoaicele care lucreaza la restaurante si scoli au informatii secrete. De ce societatea admite ca doar unii sa aiba puteri politiste iar altii sa fie descoperiti pe planul acesta. Trebuie sa se faca la scoala si materia de politie dupa aceea sa vezi cum Iov prinde infractorul din umbra si ii taie mana.

In societate avem anumite englezoaice, spanioale, latine si romani care au puteri de James Bond. Nu este echilibru, guvernul lucreaza murdar.

Intrebarea mea pentru tine este de ce accepti ca doar englezoaicele sa detina servicii secrete iar romanul normal sa aiba doar haine pe el?

| DeMicUnCălător a răspuns:

Același lucru s-a întâmplat cu LG seria V. Apple si Samsung l-au distrus și scos de pe piață. Însă eu am crezut atât de mult în LG încât mi-am păstrat unu la ciorap

| KovacsB a răspuns:

Sunt doar povesti evreiesti cu talc fara nicio legatura cu realitatea.

| LisaJulie a răspuns:

Am auzit ca totul a fost un test de credinta! Nu mai țin minte am citit Biblia pe la 17 ani

| eliancodrut a răspuns:

Totul este inventat de mai marii religiilor crestine ca sa prosteasca omenirea.

| sabin89 a răspuns (pentru eliancodrut):

Pe vremea când s-a scris povestea lui Iov, credința creștină nici nu exista.

| eliancodrut a răspuns (pentru sabin89):

De unde stii cand s-a scris? Toate cartile religioase sunt povesti de a prosti omenirea pentru ca prostimea sa fie tinuta in jug, vorba lui Eminescu. Tu stii ca exista o carte scrisa de un american, care explica toate faptele asa zise divine din vechiul testament, stiintific? Din pacate am citit-o cand eram in liceu, am inprumutat-o si nu o mai am.

| Scotianca a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu este un tiran psihopat.

| Torrpi a răspuns:

Ca sa arate oamenilor puterea lor. Ca degeaba oamenii au credinta si sunt corecti, ca tot la toanele lor ramane soarta lui.
Ei l-au pedepsit, ei l-au iertat, ei s-au distrat cu demonstratia asta.

| mirz a răspuns:

Dumnezeu a vrut sa-i vada credinta, sigur. iar dupa toate necazurile prin care a trecut, Dumnezeu l-a binecuvantat din belsug.