| anonim_4396 a întrebat:

De ce atunci cand vine vorba de stiinta, multi crestini o ard tupeisti zicand "ce absurditate, stiinta nu poate sa dovedeasca X si Y" dar cand vine vorba ca ei sa dovedeasca afirmatiile religiei lor o ard cu "hai sa trecem peste"?

De ce atunci cand vine vorba de stiinta sau alte religii crestinii VOR dovezi dar cand vine vorba de religia lor ofera doar scuze penibile in loc de dovezi plauzibile?

Inainte sa o ardeti tupeisti si sa cereti altora dovezi pentru afirmatiile lor, prezentati voi dovezi pentru afirmatiile voastre. Nu merge sa ziceti "stiinta ie naspa si nu prezinta dovezi" sau "alte religii ie naspa si nu au dovezi" cand voi sunteti incapabili sa demonstrati ca afirmatiile voastre sunt corecte.

Observ o mentalitate interesanta : "daca demonstram ca alte versiuni sunt gresinte, a noastra e automat corecta". Ce-i cu aberatia asta? Nu va dati seama cat de penibila este o asemenea mentalitate?

De ce atunci cand vine vorba de alte religii sau stiinta crestinii sunt sceptici, atei, tupeisti, ipocriti, nesimtiti, insultatori, mistocari si multe altele de genul dar cand vine vorba de religia lor pleaCA CApul si accepta fara sa ceara dovezi cu adevarat buna sau se multumesc cu niste penibilitati pe post de argumente valide?

81 răspunsuri:
| Tomanecre a răspuns:

1 Pentru ca stiu bine ca credinta lor nu poate fi dovedita.
2 Pentru ca ei stiu numai sa atace, si prefera ca lupta sa se petreaca in "curtea ta" si cu "armele" tale, pentru ca ei stiu ca curtea lor nu exista tot asa cum nu exista nici dovezi care sa sustina stiintific Credinta lor!
3 Asta este din cauza ca ei sunt adeptii MINCIUNII si nimic nu-i deranjeaza/jigneste mai mult decat Adevarurile care se pot demonstra!
Ei nici macar atat nu stiu, ca Dumnezeu = ADEVAR iar adevarurile= STIINTE, si nu credinta a proasta!

| BlackSulphur a răspuns (pentru EmaS):

1. O tona din persoanele alea nu au fost vital importante existentei noastre in ziua de astazi;
2. O mare parte dintre ei au fost OBLIGATI din cauza dominatiei crestine sa se conformeze religei;
3. Trecand, na, peste 2: Acestia au facut multe descoperiri, dovedite. Inronic este ca ei credeau in ceva care nu a fost dovedit, nici eu nu l-au dovedit. Interesaaant!

| Kaleo a răspuns:

Pentru ca argumentul "ateilor" cu 4 clase sta in superioritatea stiintei, care cica se bazeaza pe "dovezi". Ba, nici atei nu stiti sa fiti!

Da' tu de ce te agiti atata? Esti somer? happy

| EmaS a răspuns:

Cred ca multi dintre credinciosi sunt mai inteligenti decat tine!

| Kaleo a răspuns (pentru BlackSulphur):

De cand numeri tu persoanele la tona? Si cate tone de persoane au fost in total? happy

PS: Am vazut si ca ziceai ca tu nu ai probleme cu gramatica. Te-ai razgandit?

| Ihaveadream a răspuns (pentru EmaS):

Imi place cum incepe, cu avant, cu incredere: "Numai proştii mai cred" e o expresie care se aude atat de des astăzi. Sau: "Cum se poate ca azi, în secolul al XX-lea, să mai crezi ce spune Biblia?"se întreabă unii." Ma convinge ca urmeaza o serie de luari de pozitie a unor oameni contemporani, cu greutate in diverse domenii stiintifice. Dar nu, descopar o lista de decedati, multi de sute de ani. Cineva sa ii transmita lui Petru Popovici o definitie a cuvantului "demodat". Si sugestia, in cazul in care vrea sa demonstreze ca Biblia inca e de actualitate si apreciata, si nu e demodata, sa inceapa sa caute si citate din viata unor personalitati contemporane.

| EmaS a răspuns (pentru Ihaveadream):

Asa ii castiga satan de partea lui soptindu-le ca Biblia nu mai este o carte de actualitate ca numai ignorantii si irationalii mai cred in Dumnezeu.

| Kaleo a răspuns (pentru EmaS):

EmaS, tu de ce il jignesti? Oricum nici un prost nu va recunoaste ca e prost - la fel cum putini inteligenti se vor bate cu caramida in piept ca au IQ-ul mare. Off the record, vorbim de niste pustani scuipatori de seminte, care posteaza in timpul orei, in loc sa caste urechile. Unii dintre ei vor invata, anul acesta, ce inseamna sa nu poti, sa nu te tina... La bac! happy

| BlackSulphur a răspuns (pentru Kaleo):

Ai dreptate, scuza-ma ca trebuie sa folosesc o adresare cat mai obiectiva! In curand vrei sa abordez un stil stiintific, nu? Ma bucur.
Bine ca eu am 4 clase, nu-mi vine sa cred ca m-ai descoperit! Insa, pe langa tine, mai am cateva dupa. Eu nu m-am oprit, asa ca-mi cer mii de scuze! Bun, poate ca am 0 argumente, bazate pe stiinta. Scuza-ma ca nu ma apuc sa scriu manuale intregi pe TPU despre teoria evolutiei. Cred ca ti-am rapit placerea de a te delecta cu o astfel de lectura. Sincere scuze! Si imi pare rau ca stiinta se bazeaza numai pe rationament, cauza-efect etc... Cred ca-i cam putin, nu? Cat despre voi, ce aveti?
Mirobolanta conversatie. Sunt sigur ca te-a incantat si pe tine. O zi buna.

| andreiush25 a răspuns:

Draga Gaia ...cu tristete te informez CA CRestinii nu au nevoie de dovezi.
Unde vad ca tu le inchizi gura ei automat spun : Trebuie sa ai credinta, si legatura cu dumnezeu altfel nu merge.
Degeaba le explici... ei o sa isi sustina ideea asa cum ti-o sustii si tu pe a ta...A fost, este si va fi un conflict etern.

| Kaleo a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu ai spus nimic... Nu aveai treaba?

| BlackSulphur a răspuns (pentru Kaleo):

Daca te referi la faptul ca nu am adus dovezi, nu a fost cazul, pentru ca in aceasta intrebare nu s-a cerut asta? Zic si eu.

| Ihaveadream a răspuns (pentru EmaS):

Ok ok, dar eu vorbeam de altceva. Cand vrei sa demonstrezi ca ceva inca e de actualitate, vii cu opinii actuale, nu din trecut, ca asa ajungi sa demonstrezi exact contrariul.

| Kaleo a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu mai conteaza la ce m-am referit. happy

"Zic si eu." - Bine.

| Ihaveadream a răspuns (pentru EmaS):

Tu cred ca ai un set de linkuri si raspunsuri pe care la dai la toata lumea. Nu prea conteaza intrebarea, asa-i?

| M25M a răspuns (pentru Kaleo):

Bravo! Bravo! Bravo!
Ma inclin in fata dvs, stimate crestin! Ma aplec in fata acestor prejudecati insultatoare pe dvs le trantiti cu cea mai mare empatie de crestin. Isus ar fi fost mandru de dvs. Este logic, firesc, ca dvs sa emanati aceste apelative avand in vedere ca detinei Adevarul si Calea, considerand ca stiti ce a fost, ce este si ce va fi. Cine altcineva decat dvs ar putea sa ne deschida ochii si sa ne puna la punct, urmand banuiesc in demersul dvs invataturile lui Isus.
Felicitari

| Kaleo a răspuns (pentru M25M):

Te-ai simtit?

| M25M a răspuns (pentru Kaleo):

Nu e vorba de simtit dragul meu...

| Kaleo a răspuns (pentru M25M):

Atunci nu te-ai simtit.

| M25M a răspuns (pentru Kaleo):

Nu m-am simtit, dar stii care e chestia...
Am observat ca daca noi avem un comentariu asemanator cu cel postat de tine, nu e ok, daca voi postati astfel de afirmatii atunci e acceptabil.

| Kaleo a răspuns (pentru M25M):

@M25M - Nu exista "noi" si "voi", mai ales atunci cand vorbim de faptul ca s-a dus prea departe o discutie care se vroia a fi intelectuala si argumentata, mai mult, cu respect fata de domeniul impus de categorie. Cat de prost sa fie unul care striga in gura mare ca nu il intereseaza religia si e agasat de crestini, dar sta zi si noapte la categoria "religie"? Daca tu ai ales sa sustii gargara asta e alegerea ta. Eu nu o fac. Apropo, pari un om educat, elevat, etc. si nu mi-e greu sa admit asta si sa respect ceea ce crezi. Ce ai in comun cu marea masa a "ateilor" de pe aici? Si de ce sa cazi in capcana asta a indobitocirii prin acceptarea pe nemestecate a ceea ce spun "ai nostri"? Crestin nu inseamna prost, la fel cum nici ateu nu inseamna prea dus pe la scoala... Apropo, daca vrei sa vezi ca nu generalizez prosteste, hai sa numaram impreuna idiotii care nu stiu sa scrie dar dau sfaturi stiintifice si fac seminarii onlain. In plus am spus "unii" din respect pentru exceptiile ca tine. Sa fii sanatos!

| Nucreeed a răspuns (pentru Kaleo):

De ce ne ceri noua dovezi cand voi nu aveti? Nu stiai ca tot ce este afirmat fara dovezi poate fii respins fara dovezi?
Si cate dovezi vi s'ar aduce voua...nu s'ar schimba nimicstraight face
Nu va plac teoriile dar va place cand mai apare o "minune" si cand mai isi face aparitia Isus printr'un cartof sau o felie de paine.rolling on the floor

| Buresbista123 a răspuns:

Pentru ca ei au fost indoctrinati de mici,multi dintre ei cel putin,ei cred ca atunci cand "te iei" de credinta lor de fapt tu ii ataci pe ei personal,parca le ai infige un cutit in piept,ei zic pai daca marea majoritate a societatii crede si se promoveaza peste tot,in bisrici,pe net,in scoli trebuie sa fie adevarat,dar nu stau sa se gandeasca ba dar daca astia se inseala? oare de ce sunt atatea religii? cum s-a ajuns de la Zeus si Ra la DZ si Allah? pe ce s-au bazat scrierile astea? chiar a coborat cineva din cer si a dictat tot ce scrie in biblie? oare de ce eu nu mai cred in Mos Craciun si cred in DZ,care este diferenta? Lor le este greu sa accepte propria imperfectiune,faptul ca nu au toate raspunsurile,ca nimeni nu le va avea vreodata,faptul ca e greu sa fii singur si sa recunosti ca dupa ce mori n o sa ajungi in rai sau in iad ci o sa putrezesti in pamant,iti trebuie ceva curaj ca sa ti pui niste intrebari si sa raspunzi sincer si obiectiv la ele,multi nu au acces la alte surse de informare, cum este netul, ma refer la cei mai in varsta sau cei de tara, nu cauta sa si puna intrebarea, bai da oamenii astia de ce nu cred? nu cauta sa aiba un dialog bazat pe fapte si dovezi reale ci te iau cu citate din cartea magica, e trist dar adevarat!

| Dreamer a răspuns:

Religia nu ma intereseaza, povesti pentru copii. Totusi mai devreme am dezbatut ca teoria creatiei incalca Principiul I al termodinamicii si Principiul Entropiei. Nu vreau sa mai incepem inca odata discutia asta dar un lucru este cert:
Teoria Big Bang este GRESITA!
Cat despre Dumnezeu de ce cred ca exista? Nicidecum ca asa m-au invatat ai mei sau religia mea. Alea au fost niste aberatii pentru cand eram mic. Cred in Dumnezeu pentru ca singularitatea a aparut din nimic.

PS: Daca reusesti sa creezi energie din nimic eu nu mai cred in Dumnezeu, m-ai convins happy

| Inferno a răspuns (pentru Kaleo):

"...care cica se bazeaza pe "dovezi"
Si pe ce, daca nu pe dovezi, se bazeaza stiinta.
Tin sa-ti reamintesc ca si cele mai apriorice teorii, au la baza TOT empiricul.
Daca stiinta ar abera ca religia atunci denumirea sa ar deveni tot atat de irelevanta ca si cea a atomului, dar din fericire acest lucru nu se intampla, iar stiinta este astazi chiar mai obiectiva decat a fost in trecut.
Daca modul in care este definit Dumnezeu intra in discordanta cu stiinta, adica cu ceea ce stim obiectiv despre lume la ora actuala, este mai mult ca sigur faptul ca definitia religiei este eronata, iar nu realitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dreamer):

Trecand peste ce ai spus mai sus ca mi-e lene sa spun de ce sunt afirmatii gresite, am o intrebare simpla : din ce a creat zeul tau totul? Conform afirmatiei tale, din nimic nu poate motiv pentru care "ceva" trebuie sa fi existat inaintea zeului tau. Zeul tau a creat din "ceva" deja existent.

Nu poti sa spui "din nimic nu poate sa apara ceva decat daca este creat de zeul meu" si sper ca intelegi de ce.

Si daca tot suntem la zei, mai am o intrebare simpla : cum ai ajuns la concluzia ca din toate miliardele de posibilitati, zeul pe care il ai acum este cel real?

| Dreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai nene tot nu intelegeti :
1) Voi, ateii aveti stiinta si atat
2) Noi credinciosii avem stiinta,,, povestiile religioase'' + Magia Divina

Ceea ce incerc sa spun este ca noi nu ii atribuim lui Dumnezeu legile fizice. Fiind Creatorul Absolut, acesta nu are nevoie sa respecte vreo regula fizica. Ceva trebuia sa existe dintotdeauna pentru ca teoria Creatiei sa aiba loc. Energia nu poate sa existe dintotdeauna asta stim siguri. Ramane atunci sa enuntam o forta capabila sa creeze energie din nimic, pe care o privam de legile fizicii - astfel acest Dumnezeu creat din necesitate creaza energie din nimic si este independent in legile noastre anume: Spatiu, TIMP, Gravitate, Principii, Teorii...
Stiu suna ciudat, dar este necesar existenta unei forte creatore de energie care sa fie,, imuna'' la legile fizicii si sa fie infinita in timp, dintotdeauna----> pentru ca teoria Creatiei sa aiba sens.
Desi noi dezbatem aici si ne certam Dumnezeu ( a se intelege aici forta creatoare, putem sa-i zicem cum vrem) este foarte inrudit cu stiinta. Si DOAR cu ajutorul teoriei Big Bang putem dovedi ca exista un creator ABSOLUT(privat de legile fizicii)!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dreamer):

Sa scurtam discutia asta inutila, vad ca incepi sa aberezi.

Poti sau nu poti sa dovedesti ca zeul tau exista? Daca poti, dovedeste. Practic la asta se rezuma si postarea principala.

Sa te intreb oare ce stii de Big Bang? Presimt ca o sa aberezi deci mai bine ma abtin