| anonim_4396 a întrebat:

Cand vine vorba de alte religii, voi (crestinii) sunteti foarte sceptici, incepeti sa cereti dovezi si argumente iar cand vi se ofera (chiar daca de multe ori sunt acelasi gen de dovezi pe care le folositi si voi) incepeti sa cautati greselile si sa demonstrati ca acele dovezi nu sunt valide. Mai pe scurt, va distrugeti propriile argumente.

De ce nu sunteti la fel de sceptici si cu religia voastra? De ce argumentele gen :

1 - am o carte deci zeul meu exista
2 - pai uita-te in jur, totul e perfect
3 - experientele personale
4 - vindecari miraculoase

si multe altele NU sunt valide atunci cand sunt bagate alte religii in discutie dar sunt valide atunci cand vine vorba de zeul / zeii la care va inchinati voi?

De ce pentru voi sunt valide dar pentru altii nu?

4 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"A generlaiza inseamna a manca rahat..."
Fals, daca ar fi insemnat asta ai fi fost halit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce unii tin cu Steaua cand exista echipe de zece ori mai bune?
Se poate aplica si in cazul religiilor la fel cum ateii au imbratisat teoriile lor hazlii.

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Teoriile lor hazlii. ----Hai, rogu-te, amuza-ma!

| Disharmony a răspuns (pentru anonim_4396):

''teoriile lor hazlii''
Ai dreptate; toată treaba cu îngerii care se transformă în şerpi vorbitori şi virginele gravide trebuie tratată cu maximă seriozitate.