| Mădă0611 a întrebat:

De ce blasfemia e sau trebuie pedepsita (in lumea asta)? Oare teistii se cred mai puternici decat zeul lor sau cred ca el nu e capabil sa se apere, fiind mai slab decat oamenii, care nu sunt puternici? Musulmanii sunt cel mai bun exemplu, si nu va bucurati prea tare ca nici crestinii nostri dragi nu sunt departe. M-a amenintat o tanti ca "o sa fim parliti in ziua judecatii pentru tot ce inseamna jignire pentru islam", asta pentru ca discutia era pe net (titlul articolului "O adolescenta rapita de militantii Statului Islamic spune povestea abuzului la care este supusa: Mi-au ucis deja corpul"), altfel ati fi scapat deja de mine.

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/......655021175/

| danay72 a răspuns:

Conducătorii religioşi evrei din secolul I care i se împotriveau lui Isus Cristos din rea voinţă păcătuiau împotriva spiritului sfânt. Deşi vedeau că spiritul lui Dumnezeu acţiona asupra lui Isus pentru că făcea miracole ce îl onorau pe Iehova, ei îi atribuiau această putere lui Satan Diavolul. Isus a spus că cei ce rosteau o asemenea blasfemie împotriva spiritului sfânt comiteau un păcat ce nu avea să fie iertat „nici în acest sistem, nici în cel viitor". — Matei 12:22-32.
Blasfemia înseamnă cuvinte defăimătoare, injurioase sau dispreţuitoare. Întrucât spiritul sfânt îi aparţine lui Dumnezeu, a vorbi împotriva spiritului înseamnă a vorbi împotriva lui Iehova. Cei ce vorbesc astfel fără să se căiască sunt de neiertat. Isus se referă la cei care se împotrivesc cu bună ştiinţă acţiunii spiritului sfânt al lui Dumnezeu. Spiritul lui Iehova acţiona asupra lui Isus, dar împotrivitorii săi i-au atribuit această putere Diavolului. Astfel, ei au spus blasfemii împotriva spiritului. Prin urmare, Isus a declarat: „Dacă cineva spune blasfemii împotriva spiritului sfânt nu va fi iertat niciodată, ci se face vinovat de un păcat veşnic". — Marcu 3:20-29.

| Mădă0611 explică (pentru danay72):

Ma interesa de ce oamenii vor si cred ca e necesar sa-i pedepseasca in viata asta, scrie in intrebare "in lumea asta". Ce-o sa fie dupa moarte, teistii n-au de unde sa stie.

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu va trazni Dumnezeu pe nimeni, apoi plata pacatului e moartea, deci dupa moarte nu mai e nimic.Eclesiastul9:5,6,10

| Mădă0611 explică (pentru danay72):

No vezi? Si atunci de ce sa iti faci pacate urand, lovind sau omorand pe cineva daca oricum o sa isi ia plata? E retorica, dar daca ai ceva de zis, da-i drumul. Sau poate e cum ziceam in intrebare.

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Plata se refera la moartea care survine la orice om, ca urmare a pacatului mostenit de la Adam si Eva.

| RAY a răspuns:

Faza cu friptura vesnica o stiu si eu vechea vrajeala crestina, fiecare amenita cum poate daca aat pot ce sens are sa isi bati capul cu ei, lasa-i in durerea lor, mulsumani le inteleg sa te rogi de 6 ori pe zi la calduri mari e clar ca au creiere prajite

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

laughing)
Nu imi bat capul, ma interesa cum gandesc, daca pot gandi; dumnezeu se poate apara si singur, sau oare ei nu cred ca e atat de cel mai cel si ca exista "viata de apoi"?