| Teffan a întrebat:

De ce cartea lui Enoh nu este considerată canonică pentru majoritatea denominatiunilor creștine? Enoh apare citat în noul testament, s-a demonstrat ca evreii și creștinii timpurii cunoșteau conținutul acestei cărți, cu toate acestea nu este considerata "inspirata", prin urmare nu face parte din canonul Scripturii.

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Simplu, fiindca cartea lui ENOH este un fals. Enoh a trait inainte de potop cand inca nu exista o scriere si chiar daca ar fi existat documente antideluviene TOATE ar fi fost distruse de (la) potop. Evident ca acea carte este un fals ca multe altele. Personajul Enoh apare datorita scrierilor lui Moise care a primit informatile de la Dumnezeu. De aceia aceasta carte nu are cum face parte din canonul Biblic, fiindca si ultimul naiv de pe pamant si-ar fi dat seama ca este doar un fals.

| RAY a răspuns:

ăștia accepta, interpretează asa cum vor ei, dacă le spui versete din vt pai au expirat dar iisus a spus ca nu a venit sa schimba și sa împlinească și nimic nu va fi schimbat vreodată, nu o accept ca nu au chef simplu

| anonimg a răspuns:

Criterii după care o carte este selectată ca fiind canonică sau necanonică:
https://m.youtube.com/watch?v=rT6ETposQ-A

| gabicoo a răspuns:

E la fel ca în cazul evangheliilor așa zise "apocrife". Cei care au hotărât, cândva prin sec. III e.n., structura Noului Testament au eliminat tot ce nu le convenea.
Să știi că și musulmanii cunosc conținutul Cărții lui Enoh, iar Biserica din Etiopia o recunoaște!

| Teffan explică (pentru gabicoo):

Dar de ce sa nu le convină?
Din câte știu, cartea lui Enoh conține profeții mesianice, istoria îngerilor căzuți, profeții apocaliptice.

| mudokins78 a răspuns:

E simplu!
Nu poti recunoaste o carte in care este detaliat cum un om este dus pe o nava extraterestra, in care cei de pe nava lau invatat, dezinfectat, cultivat, etc.
In felul asta religia ar fi fost zero (0).

| ilie a răspuns:

Daca ar fi fost canonică Isus ar fi citat din ea si la fel si profeții.Nici una din cărțile bibliei nu are citate din Enoh ori cele neinspirat.