| PorumbRodica1965 a întrebat:

De ce credeti ca majoritatea oamenilor nu se bazeaza pe Dumnezeu in rezolvarea problemelor? De ce guvernarea umana nu poate rezolva problemele sociale?

6 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Astazi este o lume in care notiunea chiar de 'Dumnezeu' este luata in deradere sau in cel mai bun caz ca pe o traditie. Oamenii sunt mult mai grabiti, nu au nici un fel de educatie religioasa capatata din familie si micile comunitati, asa cum era inainte vreme.
Acum se face promotia banilor, a averilor, analfabetii au ajuns in cercurile inalte ale puterii, imperiile nu mai respecta tarile ocupate. Au luat-o razna si romanii(Imperiului antic), la un moment dat, rezultatul il cunoastem.Problemele sociale se pot rezolva de catre familie (care ar trebui sa aiba un rol principal, sprijinita (familia ) de comunitate! Azi nu mai exista familii(decat rar), comuniatatea este dizolvata de marile aglomerari urbane.Guvernarea in acest context si-a pierdut toate parghiile de influenta.Omul de azi a devenit sclavul banilor, al drogurilor si sexului, ca singura care-l poate determina sa mai traiasca.Cum sa se mai bazeze pe un Dumnezeu pe care nici nu apuca sa-l cunoasca? Rezultatul va place sau nu? Daca va place (la scara mondiala) atunci o sa va fie bine! Fiecare dintre voi, ati devenit niste mici dumnezei care, mai devreme sau mai tarziu, vi se va parea neputincios.

| KhludCiprian a răspuns:

Pentru ca "Dumnezeu" ca explicatie nu merge.

Educatia, guvernarea umana rezolva astfel de probleme prin oferirea de oportunitati si mai multa ordine decat tarile fanatic religioase.

Cunosti o tara in care religia dusa la extrem chiar a mers?

| PorumbRodica1965 explică (pentru KhludCiprian):

Cunosc un popor care se increde in Iehova Dumnezeu, este supus si ascultator, practica ceea ce invata, invata si pe altii adevarul, sunt constienti de vremurile in care traim, nu sunt fanatici, promoveaza pacea, nu sunt implicati in organizatii politice si teroriste, nu schimba guverne, isi iubesc semenii si-i indeamna la lucruri excelente, sunt cetateni demni de incredere in tarile in care locuiesc. Stii cum este, fiecare avem responsabilitate in dreptul nostru. Sa nu privim peste gard.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Pff te referi la Vatican? nu e condusa de religie ci de politica straight face papa e mana in mana cu politica, care tara e condusa de religie la extrem? niciuna

| KhludCiprian a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai asta ziceam, ca premiza autoarei intrebarii nu face ca sa defineasca decat o singura tara ce stiu ca era considerata divina (pe langa Vatican), anume "Califatul" respectiv mai incolo Imperiul Otoman.

Autoarea viseaza "regatul ceresc" al Martorilor lui Iehova. happy

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Corect. Nu-i intereseaza pe ei ceea ce vrea Dumnezeu.