| IoanieCriminalul a întrebat:

De ce crestini critica teoria evolutionista?

16 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

De ce creștini critica teoria evoluționistă?

== că nu coincide cu creaționismul creștin
// creaționismul religiei creștine.

| Inferno a răspuns:

Fara motiv, doar o critica.

| AnghelB a răspuns:

Omul de Piltdown, desenele lui Ernest Haeckel, trista poveste a Omului de Nebraska, etc.
Povesti pentru copii.

| doctorandus a răspuns:

Nu toti crestinii fac asta, sunt multi crestini care cred in evolutie, care e conform Papei mai mult decat doar o teorie.

| Mădă0611 a răspuns:

1. Pentru ca maimutele sunt urate, si ei stiu ca evolutia "zice" ca oamenii au evoluat din maimute.
2. Daca se dovedeste pentru toti ca e adevarata, pica basmul cu Adam si Eva.

Sunt atatea lucruri care dovedesc ca evolutia e un fapt, dar asta este, n-ai cu cine.

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca nu pot percepe timpul. Trebuie sa ai o imaginatie foarte dezvoltata ca sa poti intelege ce inseamna mii, milioane, sau chiar miliarde de ani. Daca nu poti concepe imensitatea timpului geologic, e clar ca nu poti intelege cum se poate ca o specie sa evolueze atat de mult incat sa ajunga sa traiasca in ocean, dupa ce ea initial traise pe uscat (cum e cazul balenelor). Sau orice alt exemplu, inclusiv evolutia umana.

| M25M a răspuns:

Tot ce este diferit de crestinism, este gresit, incorect, fals, astfel celelalte religii sunt pagane pentru ca, ai ghicit, sunt eronate, toate faptele stiintifice care demonteaza fundamentele creationsmului sunt de asemnea niste prostii false, doar creationsimul crestin este corect, fiindca, nu-i asa, crestinismul este Calea, Adevarul si Gaura din Covrig, iar argumentele stiintifice care atesta acesta, ei, alea sunt corecte.

| greyhound a răspuns:

Dar n-o critica, pur si simplu nu sunt de acord cu ea intrucat contravine ideii lor de geneza

| Maxim96 a răspuns:

Nu o critica, nu sunt de acord.

| Scarbo a răspuns:

Cu cat omul inetelege mai putin cu atat are tendinta sa dea vina pe diavol.

| Buresbista123 a răspuns:

Inca nu mi dau seama dar pentru cei care au o problema cu aceasta teorie ii sfatuiesc SA SE UITE IN OGLINDA!

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns:

Pai ateii de ce critica creationismul?

Răspuns utilizator avertizat
| Nucreeed a răspuns (pentru kira30):

rolling on the floor))))))))))PARCA N'AM AVEA MOTIV SA CRITICAM CREATIONISMUl....auzi la astastraight face LOL
Trebuie sa delirezi ca sa crezi in asa ceva cum este creationismul. Daca tu vrei sa crezi in basme si nu'ti convine teoria evolutionista pentru ca pare prea aproape de realitate pentru tine, e treaba ta, dar nu ne baga pe noi sa credem in asa fairytales lipsite de sens si logica.