| fuzzy6 a întrebat:

De ce crestinii nu pot fi niciodata oameni cu mintea deschisa? Eu una nu cred sa cunosc foarte multi crestini care sa accepte alte religii sau non-religii (ateismul, in special) fara comentarii.
Eu una sunt deista (cred in Dumnezeu, dar nu cred in toate SF-urile cu minuni) si ma amuza, dar in acelasi timp, ma enerveaza, catalogarea acestor atei drept oameni fara Dumnezeu. Da, sa zicem, ca asta sunt de fapt.
Dar, multi nu vor sa priceapa si pace, ca daca esti ateu, nu esti un om rau. Nu doar ateii au tatuaje. Am vazut pe la tv destui crestini care si-au tatuat sfinti. Nu doar ateii fumeaza/beau. Stiu si de preoti care fumeaza. Nu doar ateii umbla dupa bani, ucid, fura, etc. De ce nu vreti sa pricepeti ca ateii nu sunt oameni rai? Ca sunt doar oameni care nu cred in religie/Dumnezeu si atat. Asta nu inseamna ca nu respecta anumite reguli morale sau ca sunt toti criminali si drogati.

32 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Majoritatea crestinilor daca vad pe cineva de alta religie il eticheteaza drept drogat, criminal, prost etc. pentru simplul motiv ca ei nu se inchina lui God.

| MMihai a răspuns:

1) http://ro.wikipedia.org/wiki/Logic%C4%83_fuzzy
http://ro.wikipedia.org/wiki/Deism
2) tot ce ai scris știam și noi
3) De ce crestinii nu pot fi niciodata oameni cu mintea deschisa?
4) Eu una nu cred sa cunosc foarte multi crestini care sa accepte alte religii sau non-religii (ateismul, in special) fara comentarii.

De ce crestinii nu pot fi niciodata oameni cu mintea deschisa? ==dacă îți răspund la întrebarea asta, mă vor înjura toți creștinii de pe site.

| Raniia a răspuns:

In fata lui Dumnezeu suntem egali. Dumnezeu in mila si bunatatea Sa infinita, ne ofera o viata mai buna.El nu este partinitor; El nu este nedrept sa uite tot ce faci pentru El, si rasplateste pe toti care-L cauta cu pasiune. Faptele tale bune sau neprihanirea ta nu te pot califica pentru aceasta binecuvantare.Totul este prin har, pentu ca sa nu se laude nimeni!

| ramona30 a răspuns:

Pai raspunsul la intrebarea ta e simplu si tine mai mult de psihologie.
Ca crestin faci niste gesturi prin care te lipsesti de niste libertati. Tii post, te rogi in fiecare zi, te spovedesti, lingi icoane, zici rugaciuni, te abtii de la o gramada de dorinte instinctive. Si facand aceste gesturi cum sa nu il urasti pe unul care isi baga picioarele in ceea ce crezi tu si il doare undeva de zeul tau. Senzatia ta e ca tu esti un sclav si el e un om liber. Cum sa nu urasti ateul cand vezi ca reuseste si singur in viata iar tu cu toate sacrificiile facute esti mereu in urma lui. Nu este ura ci mai degraba invidie. Nu mai poti sa te consolezi decat cu ideea "las ca-l bate dumnezeu". Si degeaba, lui tot bine ii merge.

| MortemAeternum a răspuns:

Pentru ca daca nu esti cu Dumnezeu esti impotriva Lui si implicit impotriva lor.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Deci eu ar trebui ca să-i consider pe ceştini drept duşmanii mei, dacă nu am aceeaşi religie cu a lor?

| MortemAeternum a răspuns (pentru Woodenpints91):

Nu ca tu nu ai nici un motiv, pe cand crestinul e "legat" de Dumnezeu, iar daca il jignesti pe Dumnezeu e ca si cum l-ai jigni pe el in unele cazuri este chiar mai rau...

| Vladuthz a răspuns (pentru MortemAeternum):

Nu e adevarat, atata timp cat nu crezi in existenta lui nu esti impotriva lui, pentru simplul motiv ca nu poti fi impotriva a ceva ce nu exista, dar ce sa deduca mintisoara de crestinahee hee?

| MortemAeternum a răspuns (pentru Vladuthz):

Scuza-ma dar cand vorbim despre Dumnezeul crestin esti ori cu el ori impotriva lui, o cale de mijloc nu exista, daca tu nu crezi in El, inseamna ca esti impotriva Lui, dar ce sa faci tu cu mintisoara ta de ateu I don't want to see.

| Vladuthz a răspuns (pentru MortemAeternum):

Bai tata tu ori esti prost, ori te prefaci. Din moment ce eu neg existenta lui, cum pana mea pot fi impotriva a ceva ce nu exista? Asta e ceva ce mintisoara ta de crestinas nu poate accepta pentru ca se limiteaza, nu e suficient de dezvoltata. E ca si cum ai zice ca esti impotriva lui Mos Craciun, cand el nu exista.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Vladuthz):

Hai ma ca esti prost rolling on the floor e prima oara cand vad asa un prost.Nu sunt crestin dar nu conteaza.hai ca am terminat discutia ca esti prea "inteligent" pentru mine.

| Vladuthz a răspuns (pentru MortemAeternum):

oh go on, nici o explicatie nimic, doar o insulta, jet scarba oh go on

| MortemAeternum a răspuns (pentru Vladuthz):

Ce explicatii vrei cand tu faci comparatii dintre mos craciun si Dumnezeu laughing si crezi ca ai facut si o argumentare. Teologic vorbind, nu poti fi neutru, fie esti cu Dumnezeu fie esti impotriva Lui, iar necredinta ta in El te pune pe pozitia de impotrivire.

| Vladuthz a răspuns (pentru MortemAeternum):

Pai zi si tu ma, teologic vorbind, dar nu e tot una cu logic, pentru ca logic daca nu cred in dzeu cum pot fi impotriva lui? Logic vorbind e acelasi lucru cu a spune ca sunt impotriva lui mos craciun cand el nu exista, cum vrei mai logic de atat?

| MortemAeternum a răspuns (pentru Vladuthz):

Nu sunt de acord cu astfel de comparatii gen mos craciun Dumnezeu, deoarece aici stim clar ca mos craciun nu exista si a fost inventia omului, cat despre Dumnezeu nu pot spune acelasi lucru.Eu nu cred ca Dumnezeu a venit pe pamant ca sa moara pentru noi, mi se pare hilara explicatia crestina, dar acum ce motiv ar avea un Dumnezeu atotputernic sa se arate unor fire de praf? Iar aici suntem la categoria religie si normal ca ma raportez la punctul teologic de vedere.

| Vladuthz a răspuns (pentru MortemAeternum):

Cum te poti raporta din punct de vedere teologic daca tu nu crezi in dzeul crestin?

| MortemAeternum a răspuns (pentru Vladuthz):

Pai cunosc biblia, iar eu ti-am spus ca nu poti sa fii neutru cand vine vorba de Dumnezeu, ori esti cu El ori esti impotriva Lui, indiferent daca tu crezi sau nu.Ti-am spus sunt la categoria religie deci mi se pare normal sa vorbesc din punct de vedere teologic.

| Wehrmacht a răspuns:

Acei crestini pe care ii cunosti tu sunt ...crestini.Astia care spun ca satanistii/ateii sunt tatuati, drogati...etc sunt cretini nu crestini.Ei nu stiu ce inseamna acel cuvant. Daca vezi un om asa nu inseamna ca toti sunt asa.Aia care isi spun satanisti si se drogheaza, sunt alcoolici,,, etc sunt doar niste redusi.Aia nu sunt satanisti.E o mare tampenie sa spui asta despre niste omameni doar pentru ca nu sunt crestini. Daca Einstein ar fi fost satanisti inseamna ca ar fi fost si drogat si ca i s-ar fi evaporat desteptaciunea? Nu.Cei de pe TPU care isi spun crestini nu cred ca isi dau seamna ce spun.Au ceva dereglari. Spun sa nu ii mai atacam dar nu realizeaza ca ei fac asta.Mai intai sa le spuna "fratilor" lor sa nu mai faca asta.Ii vad ca spun ca noi suntem aia rai,dar ei ne jignesc,ei ne spun drogati,jegosi,,,etc, dand dovada ca de fapt ei sunt cei redusi, nu noi.Nu pot sa suport oamenii care cei de aici care se dau mari crestini.Se cred superiori, ei cred ca credinta lor e dreapta(acelasi lucru cred si altii,,,) ca sunt mai buni decat noi care suntem niste jegosi amarati.Cred ca dz ii protejeaza de toate.Se dau mari si tari ca il au pe dz. Daca ar exista si le-ar sarii un demon in fata ar putea si sa ii taie in bucatele mici ca dz al lor i-ar lasa sa moara.Sunt doar niste falsi.Se dau mari si tari pe net, injura, isi baga isi scot dar daca ai fi fata in fata cu ei le-ar scadea tupeul sub 0.

| barbattttt a răspuns:

Eu sunt crestin si nu am nimic cu ateii, daca ei vor sa moara este alegerea lor eu daca pot incerc sa le arat adevarul.
Si acei crestini pe care ii vezi tu la tv nu sunt crestini...

| emmyl a răspuns:

Eu sunt creștin ortodox. Și gândesc liber. Totuși respect ce au găndit alți ortodocși înaintea mea. Uneori comentez. Sunt unii non-creștini care trăiesc mult mai moral decât un mare procent din creștini. Bravo lor! Eu, fiind ortodox, e normal să spun că bine ar fi ca toți să fie ortodocși. Dar fiecare face ce vrea. Spunea un profesor unui elev: "Dar dacă toate chestiile astea cu rai și iad nu sunt adevărate!?" Eu zic: "Dar dacă sunt adevărate?"
Putem discuta mult și deschis.
La 23 de ani eram tot ortodox, dar spuneam: "Nu cred, până nu văd o minune cu ochii mei!". Și nu am văzut minuni (doar aghiasma care nu se strică), dar am văzut alte chestii care m-au pus mult pe gânduri.

| ramona30 a răspuns (pentru emmyl):

Am si eu o curiozitate referitor la urmatorul tau pasaj
"Spunea un profesor unui elev: "Dar dacă toate chestiile astea cu rai și iad nu sunt adevărate!?" Eu zic: "Dar dacă sunt adevărate?""
Logica spune ca cel ce face o afirmatie trebuie sa o dovedeeasca. De ce mereu, credinciosi cer sa dovedim noi, ba ca nu exista Dumnezeu, ba ca nu exista raiul etc. Daca spui ca exista ceva, gen raiul, pai dovedeste-o. Nu ma intereseaza cum, aduci bucati de smoala de acolo, poze cu cazanele, fir de par cu ADN-ul lui Satan etc. Nu ma intereseaza cum dar pana atunci nu poti pune intrebarea ta finala "dar daca exista?"

| emmyl a răspuns (pentru ramona30):

Vezi, eu am folosit o presupunere: "Dar dacă...", cu toate că eu sunt convins. Poate raiul și iadul nu sunt așa cum sunt descrise de creștini. Poate nici nu există iadul; sau poate nici raiul. Cine ne poate spune? Sau cine are ADEVĂRUL?
Un lucru cert este că nici cei ce cred nici cei ce nu cred nu sunt pe deplin convinși de ideile lor. Și nici cei ce cred, dar liber, cum ești tu. Dacă toți creștinii ar crede pe deplin (sau măcar cei mai fanatici), lumea ar fi plină de iubire, căci asta cere în primul rând Dumnezeu.
Dovezi nu pot să-ți aduc. Și nu cred că va putea cineva să îți aducă dovezi materiale. Dar există oameni care pot să te facă să crezi cum cred și eu. Dacă îți spun că Cineva a văzut aureola în jurul capului unui preot care se ruga în biserică mă crezi? Sau că Cineva a văzut foc arzând în ploaie, în mijlocul câmpului, la miezul nopții, iar a doua zi a mers în acel loc și nu a găsit nici urmă de cenușă, iarăși, mă crezi? Sau dacă îți spun că o femeie mi-a spus că a văzut cu ochii ei cum s-au aprins lumânările de Paști la Ierusalim, mă crezi? Toate aceste mi le-au spus persoane foarte apropiate și foarte normale. Sau dacă îți spun că am stat într-o seră 40 de minute și m-am uitat la o lumină care se mișca pe cer și care nu avea cum să fie reală, mă crezi? Si dacă îți spun că am băut agiasmă veche de doi ani și era la fel de bună ca apa proaspătă, mă crezi? Toate astea poate ție nu-ți dovedesc nimic, dar pe mine, astea și multe altele, mă pun pe gânduri.
Eu nu vreau să te conving de nimic. Și, ca să îți răspund din nou la întrebare: Uite, eu sunt creștin și cred ceea ce spui tu: sunt printre atei și printre cei non-creștini oameni mai buni decât mulți dintre creștini. Dar te rog să mă crezi că există Creștini pe care ți-ar face plăcere să-i cunoști.

| Raniia a răspuns (pentru ramona30):

,,De ce este nevoie sa cred inainte de a vedea?''.Raspunsul este simplu si logic. Daca eu cred dupa ce am vazut ceva,aceea nu mai este credinta,ci certitudine. Credinta presupune sa cred ca exista ceva acolo unde nu vad nimic. Daca cred pentru ca vad, aceea nu este credinta, este certitudine.Acesta este principiul divin de a crede in avans/

| ramona30 a răspuns (pentru Raniia):

Pai dupa principiul acesta poti crede in orice. Si in vrajitoare, si in horoscop si in Caritas etc. Abia dupa aia vezi daca este adevarat. Nu stiu unde va gasesc asa usor. happy

| Raniia a răspuns (pentru ramona30):

Da poti sa crezi in orcie, este optional.eu cred in Cuvintul lui Dumnezeu care este viu si adevarat.Meditatia la Cuvintul lui Dumnezeu este o practica ce iti poate schimba viata; fie ca esti medic,avocat,politician,sau chiar atlet, daca zabovesti asupra Cuvintului lui D umnezeu in meditatie, vei atinge noi cote de excelenta in ceea ce faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal, in primul rand ateismul nu-i desimul, ateismul este repingerea existenteti unei finte supranaturale, deci nu te numi atee ca nu esti ai si tu un amic imaginar care a facut big bangul dar cum o aparut el? pana la urma esti ca crestini tot crezi in zeitati, la oamenii nu le pasa de religie, dumnezeu e o speranta pentru cei mai multi

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ea nu a spus ca este atee, a spus ca este deista. Adica accepta existenta lui dumnezeu cum ca acesta ar fi creat lumea, dar nu accepta faptul ca Dumnezeu se implica in legile fizicii.
Deci ea spune ca Dumnezeu ne-a creat, dar spune ca nu se mai implica in viata noastra(nu ne ajuta cu nimic, nu iti da bani daca ceri etc)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Eu nu-i inteleg pe deisti deloc ei cred ca ala o aparut o facut universul si gata ce basm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fuzzy6 teoria evolutiei o consideri reala?

| fuzzy6 explică (pentru anonim_4396):

Ziceai de mine ca ma dau atee? nu, am specificat clar ca nu sunt atee.
da, cred. ma rog, sa zic ca sunt deista e totusi o exagerare. sunt destule chestii legate de dumnezeu pe care nu le cred. dar cred ca exista ceva supranatural, mai bun/mare/puternic decat noi care ne poate controla, intr-o mai mica si mai mare masura.

| Inferno a răspuns (pentru fuzzy6):

Sa inteleg ca nu sti ce inseamna deist?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma rog tie, de ce nu-ti spui; avocata ateilor? de ce fuzzy? pune si pledeaza cauza lor sau fii mediatoare in conflictul existent.sau mai bine; monitorizeaza pe TPU, asa cum fac eu de ceva timp si vezi; care tabara posteaza cele mai urate, jignitoare, si rele mesaje si intrebari la adresa celorlalti? fiindca vor avea nevoie mereu de un bun avocat.