| mODIN a întrebat:

De ce doar crestinii sunt impotriva avortului?

15 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Nu doar crestinii sunt contra avortului. Mai sunt si oameni care nu au nimic in comun cu religia si sunt impotriva uciderii de felul asta!

NOname
| NOname a răspuns:

Porneşti de la premisa falsă.

NOname
| NOname a răspuns:

Îţi pot aduce cel puţin un non-creştin care este împotriva avortului (plus, cel puţin un creştin care nu este împotriva).

Doar că majoritatea religioşilor/creştinilor în această privinţa sunt ceva mai fanatici, radicali, băgăreţi şi îşi impun preconcepţiile induse de religie celorlalţi, deşi nu este ceva ce îi priveşte, nu este decizia lor, nu ei vor purta, vor naşte şi vor creşte acei copii, doar îşi bagă nasul unde nu le fierbe oala, urlă, se isterizează, fac proteste, omoară medici, fac pe sfinţi, judecă femeia, o blamează, o hărţuiesc, îi spun ce să facă...în loc să-şi vadă de ale lor şi să lase pe fiecare femeie să decidă singură pentru ea, conform drepturilor de om şi legislaţiei în vigoare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aoleu! fereasca-te Dumnezeu sa faci avort si sa fii musulman in Iran sau alta tara musulmana. Te omoara cu pietre.

Răspuns utilizator avertizat
| Narcis2007 a răspuns:

Vrei sa spui ca musulmanii accepta avortul?

| OnuOnulică a răspuns:

Pentru că aşa vrem noi.

| Mădă0611 a răspuns:

Si eu sunt si nu sunt crestina, si am observat ca nu sunt singura atee.

| Holiday a răspuns:

Nu doar crestinii sunt impotriva avortului, majoritatea religiilor sunt. Motivul real initial insa e altul decat cel prezentat de ei. Daca acum cel putin in tarile civilizate e mai liniste, in trecut si evident si la vremea aparitiei religiei respective, luptele intre triburi, intre cetati, intre popoare, intre credinte, intre mai stiu eu ce, faceau parte din viata de zi cu zi, iar fiecare copil nascut era un viitor soldat (fie in sensul propriu, adica luptator cu arma, fie adept al unei religii) sau daca copilul era femeie, producatoare de soldati si/sau adepti. Principiul e simplu, cu cat mai multi, cu atat mai puternici. Bineinteles ca nu (prea) se spunea nici atunci "nu avorta ca avem nevoie de carne de tun, sau de noi adepti", ci s-a dat alta interpretare. De aici si "pacatul" irosirii semintei.

| DNSK a răspuns:

Ca e considerat crima

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt impotriva avortului si nu sunt crestina!

De ce sunt impotriva avortului?!
Complicatii imediate:

hemoragia uterina;
perforatia uterina;
leziunea cervicala;
complicatiile cauzate de anestezie;
embolismul;
nasterea unui fat viu.

Complicatii precoce:

infectia.

Complicatii tardive:

anomalii menstruale;
infertilitate;
avortul spontan;
prematuritate;
imunizare Rh;
efecte psihice;
mortalitate.

Traumele psihice suferite in urma unei asfel de interventi pot fi / sunt resimtite (pentru moment sau permanent)!

http://www.crestinortodox.ro/morala/consecintele-avortului-136649.html

dar CEL MAI IMPORTANT mi se pare faptul ca ucizi o fiinta INAINTE de a vedea lumina lumii!(mi se pare cea mai oribila crima posibila)!

Am mai spus si SUSTIN!:
http://www.tpu.ro/......luri-care/

''Incep prin a afirma ca:
Solutia NU este avortul!-...
Solutia ESTE protejarea!
http://www.sfatulmedicului.ro/......ptive_1025

Consider ca fiind in secolul 21 si nu in Epoca de piatra(atat din punct de vedere a avansarii tehnologiei, a modernizarii cat si a perspectivelor de intelegere a religiei, credintei..vietii in general) trebuie sa acceptam ca suntem capabili sa intelegem ca nu ''Dumnezeu'' trebuie sa aleaga daca vrem sau nu sa procreem...ci NOI!
Cum adica?
De ce?

Deoarece un copil nu este un obiect pe care l-ai achizitionat de la magazin si pe care in baza facturii in termen stabilit il poti returna! NU!
Ai observat cati copii traiesc prin orfelinate?
http://www.youtube.com/watch?v=yaLKh-TdmCA
sau cati copii desi traiesc in mediul familiar nu au parte de afectiune din partea membrilor familiei pentru ca nu au fost doriti?
Lipsa afectiunii...sa zicem ...DOAR SA ZICEM-de dragul conversatiei -ca nu este o mare problema(desi este si inca una foarte mare)!-dar daca copilul este maltratat, abuzat de catre parinti si familie?
Dumnezeu s-a gandit la acest aspect?-pun pariu ca NU!
http://www.ziare.com/articole/copil+abuzat+parinti
-de fapt cei care trebuiau sa gandeasca erau PARINTII!(protejandu-se sau abtinandu-se(ABSTINENTA)-cea mai sigura metoda de contraceptiie de altfel!-in nici un caz sa faca copii! ''

Si acum daca o sa(revii) si o sa intrebi: -''pai nu mai bine este sa avortezi decat sa iti dai copilul la orfelinat(ati vazut doar ce conditii sunt acolo(daca TOT ai ramas INSARCINATA (--fara sa te protejezi--)!?''

Nu!

''Dr. Iuliana Baltes: In Romania, intreruperea cursului sarcinii e permisa pana la 14 saptamani. Tinerele, adolescentele sub 18 ani nu au nevoie de consimtamantul parintilor pentru a efectua o intrerupere de sarcina intr-o unitate spitaliceasca.

Practic, in celelalte tari din vest majoritatea femeilor beneficiaza de o perioada de gandire. Daca femeia hotaraste sa recurga la avort, i se da o perioada de o saptamana (limita maxima stabilita in Franta) de reflectare, timp in care este consiliata si de un psiholog.

La noi avortul inca se face mai rapid. Femeia solicita intreruperea de sarcina, are loc consultatia, este pus diagnosticul si imediat se efectueaza avortul, fie in unitatile de stat, fie in clinici private. Astfel, femeia nu mai beneficiaza de acea perioada de reflectie, ci se recurge direct la aceasta manevra chirurgicala fara sa stie prea bine ce o asteapta''.

Persoanele ar trebui sa gandeasca cu capul de pe umeri nu cu altceva atunci cand se gandesc sa faca sex si sa ia in considerare POTENTIALELE CONSECINTE ULTERIOARE!

Doua MOTIVE pentru care sunt de acord cu intreruperea sarcinii (le gasesti aici) in PLUS gasesti si ACELE MOTIVE ETICE pentru care joaca ''de-a Dumnezeu'' nu ma incanta:

www.descopera.org/intre-mama-si-copil-avortul/

Un lucru nu inteleg totusi(te rog sa-mi explici) DE CE tot pui asfel de intrebari?!
-

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Poţi să fii împotriva cât vrei, când e vorba de tine, dar e stupid şi nesimţit să fii împotriva la general, când e vorba de ceilalţi. E cam ca homofobia.

Eşti împotriva avortului? Nu-l face! - Aici se termină libertatea şi drepturile tale.

Nu am tatuaje şi probabil nu mi-aş face. Asta înseamnă că trebuie să fiu împotriva tatuajelor şi celor care şi le fac?
E valabil cam pentru orice altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Eu mi-am inteles PERFECT drepturile si mai IMPORTANT DREPTURILE celorlalti!(si le respect alegerile -chiar daca-uneori- sunt gresite)
Ai inteles gresit!(eu nu judec pe nimeni pentru ca nu sunt Dumnezeu( se presupune ca el ar trebui sa se ocupe de asta)...

Tu insa nu cred ca ai inteles ce inseamna expresia ''a pune PRET PE VIATA si a avea grija de SANATATE''!(desigur nu-i treaba mea ce face fiecare ...insa nu strica sa ATENTIONEZI ca exista si alte mijloace(in afara de avort si orfelinat) si acel mijloc se numeste CONTRACEPTIA!
De ce sa ucizi fara rost sau sa distrugi o viata(orfelinat sau violenta in familie)(de fapt doua-implicit a TA) cand poti alege alta cale?
Care este alegerea ta?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Şi eu sunt pentru prevenţie, însă când lucrurile deja s-au complicat şi eşti pusă în faţa faptului implenit, nu e o soluţie, e prea târziu pentru ea şi are zero de efect şi relevanţă.

Sincer, nici nu ţi-am citit tot răspunsul, mi-a fost de ajuns:
"Si eu sunt impotriva avortului si nu sunt crestina!
De ce sunt impotriva avortului?!
bla-bla".

Vorbeam de acel "împotriva", că nu prea e logic. Când e vorba de alţii e chiar stupid şi infatuat. Dacă vrei să-l faci acceptabil, adaugă pe viitor un "când e vorba de mine" lângă, să fie clar.

| angus35 a răspuns:

Avortul este o crima.Era si o gluma.Mama lui Adolf Hitler voia sa faca avort cand era insarcinata cu acesta dar medicul a convins-o sa pastreze copilul.