| mentholinks a întrebat:

De ce e Dumnezeu plin de manie? Are probleme cu nervii?

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Este "scris" asa ca si cineva ca tine sa INTELEAGA ce scrie acolo, Dumnezeu nu se manie niciodata ci doar asa s-a exprimat pentru ca sa inteleaga sensul celor scrise si DE handicapatii mintali.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"...ci doar asa s-a exprimat pentru ca sa inteleaga sensul celor scrise si DE handicapatii mintali."

Si cum doar credinciosii inteleg ce scrie acolo, concluzia ce se desprinde din afirmatia ta e clara...
Clar e scrisa pentru un anumit gen de oameni...

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Ai dreptate, cei care au depasit stadiul de handicap mintal pot intelege, tu intelegi ceva sau te rezumi doar la a te invarti in jurul cozii?

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"...asa s-a exprimat pentru ca sa inteleaga sensul celor scrise si DE handicapatii mintali."
"...cei care au depasit stadiul de handicap mintal pot intelege..."

Pai bah, ori inteleg si handicapatii mintal, ori nu inteleg?! N-ai doua vorbe la un loc, dar nu e de mirare daca Biblia ti-e sursa de inspiraie, ca si in povestea aia e cand asa, cand asa...

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Vorbele le spun cum imi place mie, nu cum vrei tu sa le manipulezi. Daca intelegi ai depasit stadiul de handicapat, daca nu aia esti.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Vorbele le spun cum imi place mie"

Sigur, da-i bataie. Dar asta nu inseamna ca au vreo noima sau logica.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Baiatu asta s-ar putea sa-ti fie tata sau chiar bunic, baiete.
Logica ta sau logica mea, nu ai specificat.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Baiatu asta..."

Care baiat, bre?

"Logica ta sau logica mea..."

Logica nu e a mea sau a ta, e doar una, iar credintele in spiridusi nu se bazeaza pe logica, sunt pur si simplu...credinte.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Fugi de acilea cu ceea ce declari tu ca "logica", asta e brambureala zisa ca intelectuala a unora fara capatai. Cei fara Dumnezeu CRED in povesti inventate de oameni care nu au nici inceput (Creator) si nici sfarsit, balabane prin univers de care habar nu au NIMIC.

| ania a răspuns:

Nu, nu are. Când se vorbește în Biblie de mânia lui Dumnezeu se referă la faptul că îl revoltă nedeptatea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce e Dumnezeu plin de manie?
De unde știi? Din auzite?
Are probleme cu nervii? Ai probleme cu gândelul?

| mentholinks explică (pentru sadrian46):

Pai asa scrie în Biblie.

| sadrian46 a răspuns (pentru mentholinks):

Pai, uită-te cine scrie, unde scrie, in care carte a Bibliei, că sunt 47, vezi cine scrie, că Biblia are mai mulți autori, iar fiecare din ei a avut interese diferite.

| minrest a răspuns:

Nu are probleme cu nervii. De fapt, este o exprimare metaforica, o antropomorfizare stilistica care se interpreteaza cam asa: daca ar fi fost om, ar fi fost manios. Da un caz concret, sa il analizam.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Tu spui că așa scrie în Biblie, dar în realitate este așa? Eu văd că oamenii fac ce vor, iar Dumnezeu intervine atunci când e absolut necesar. În general, oamenii se tem de Codul Penal, nu de Dumnezeu.

| Denly a răspuns:

Dumnezeu are sentimente. Se bucură, se întristă, se enervează, se îndură, se tulbură...trebuie doar să nu Îl superi și, să Îl înțelegi că o forță așa mare cum are El nu e prea ușor de controlat. Noi cu toții așteptăm multe de la El, dar trebuie măcar să îi vorbești și tu, să îi dovedești că și ție îți pasă de El deși ești fără putere divină, tu poți să îi fii aproape. Măcar o zi să Îl întrebi și tu ce mai face și să îi povestești cum a fost ziua ta. El se bucură când îi vorbești.