| SmokeWolf a întrebat:

De ce este Dumnezeu asea nedrept?
Incerc mereu sa fac bine si sa nu creez suferinta nimanui si totusi eu am mereu de suferit iar alti care mereu fac rele nu au deloc problemestraight face
Urat sunt,talente nu am,destept nu sunt,noroc nu am in nimic, traiesc intr-o familie saraca am un tata alcolic care imi aduce numa probleme si suferinte pe cap.
De ce eu trebuie sa sufar si sa suport atatea iar alti nu au nici o grija?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
22 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Iov.

| ania a răspuns:

Când îți faci caracterizări din astea înseamnă că tu încerci să-i dai lui Dumnezeu examene de estetică și capacitate creativă și să-L pici. Ești inconștient cu cine te pui.

| relian a răspuns:

Pt ca Dzeu nu exista. Daca ar fi existat atunci fi sigur ca altfel ar fi stata treburile.Noi aici traim intr-o lume materiala unde avem nevoie de una de alta ca sa putem supravietui, deci este exclusa chestia ca Dzeu nu stiu ce face te inceatrca.Aia e poveste, pentru ca tu de asta ai nevoie de un corp sanatos de o minte sanatoasa ca sa ai si un suflet sanatos.Un suflet sanatos sta intr=un corp sanatos nu in unul vai mama lui amarit si asa mai departe, plin de griji si amaraciuni.Eu cred ca trebuie sa traim in lumea asta si sa avem ce este in lumea asta, iar daca vim merge altundeva vom folosi ce e pe acolo.Dece sa nu ai acum ceti trebuie daca esti vorba ta un om bun? Asa ar fi normal logic si asa mai departe.Deci nu cred ca Dzeul asta biblic poate ajuta pe careva cu ceva.Si nici altu indiferent cine ar fi el.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca altii nu dau vina pe el si nu asteapta ajutor de la el, ci incearca sa se inteleaga, sa inteleaga lumea si sa se ajute singuriwinking

| SmokeWolf explică (pentru Mădă0611):

Poi nici eu nu stau toata ziua si plang in casa umblu incerc sa ma descurc lucrez pe langa casa si fac tot ce pot mereu ma gandesc cum sa pot rezolva problemele dar nu gasesc raspunsul

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

La o mostenire genetica nu-i de vina Dumnezeu.

| nesuferit a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Daca ti se intampla ceva bun e clar e din cauza lui dumnezeu, daca ti se intampla ceva rau, e din vina ta... cam asta e rationamentu nu? asa dumnezeu este mereu miezu

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru nesuferit):

Si care-i problema ta?

| nesuferit a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Daca mai dai reply cu intrebari gen asta o *** pe mata. ai ceva interesant de zis ok, daca nu ignorama, ca am toleranta 0 fata de fanaticii religiosi. daca te simti ofensat, ok hai sa ne intalnim si sa rezolvam problema

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru nesuferit):

Nu sunt fanatic, dar tu ai inceput, nu in muschi sta inteligenta

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Este interesant că această întrebare i-a nedumerit chiar şi pe mulţi slujitori ai lui Dumnezeu.
De pildă, psalmistul David a întrebat: „De ce stai aşa departe, o, Dumnezeule? De ce stai ascuns în timpuri de necaz?" (Psalmul 10:1).
În mod asemănător, profetul Habacuc a întrebat: „Până când, o, Doamne, voi striga după ajutor şi tu nu vei auzi? Până când te voi chema în ajutor din cauza violenţei şi tu nu vei salva? De ce mă faci să văd răutatea şi te uiţi la rău? De ce este jaf şi violenţă în faţa mea, de ce sunt certuri şi se stârnesc dispute?". — Habacuc 1:2, 3.
Dar ei au înţeles că nu Dumnezeu e cauza suferinţelor lor. De fapt, o analiză atentă a acestui subeict în lumina celor scrise în Biblie scoate în evidenţă trei motive pentru care suferim.
Ele sunt:
1. Lumea în care trăim este condusă de Satan (1 Ioan 5:19 - "Toată lumea zace în puterea celui rău").
2. Suntem păcătoşi şi deseori suferim din cauza deciziilor proprii (Galateni 6:7 - "Fiindcă ce seamănă omul, aceea va şi secera!").
3. Trăim într-o lume premijdioasă. (Eclesiastul 9:11 - "Timpul şi evenimentele neprevăzute îi ajung pe toţi").
Cât despre Dumnezeu, Biblia spune : "De aceea, oameni cu inima plină de pricepere, ascultaţi-mă! Departe de adevăratul Dumnezeu să facă ce este rău şi de Cel Atotputernic să facă ce este nedrept!"
El nu ne cauzează suferinţă, ci promite că în curând va interveni în treburile oamenilor pentru a o înlătura. (Apocalipsa 21:4 - "El va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut").

Răspuns utilizator avertizat
| Calininio a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia ta. Sa stii ca vei reusi sa treci peste. In principal prin munca. Cat despre Dumnezeu, nu iti mai pune increderea in el. Sunt sigur ca e imaginar. Si daca ar fi real, ar avea multa treaba cu copii malnutriti din Africa.

| Al99 a răspuns:

Avem mai multe vieti.
Totul se plateste.

| SmokeWolf explică (pentru Al99):

Probabil insa pe moment totul pare nefavorabil

| tudorviorel a răspuns:

Sint de acord cu tine.dar cred ca dreptatea lui Dumnezeu nu se potriveste cu cea a oamenilor.incearca ca tu sa ti faci un drum in viata. incearca sa o duci un pic mai bine decit parintii tai

| 12faly56 a răspuns:

Dragl meu. pina nu i-l vei accepta pe d-nul ISUS in inima ta si sa i-l lasi pe el sa i-ti conduca viata nu vei imti inbunatatiri in viata ta. Dumnezeu a spus.acesta este fiul meb prea iubit de El sa ascultati.si eu am fost ca tine.

| me92 a răspuns:

De fapt Dumnezeu nu e nedrept, viata e nedreapta.tu suferi nu din cauza lui Dumnezeu ci din cauza altor oameni, ca tatal tau....ca sa scapi de rele, trebuie sa te indepartezi de ele...
Ceilalti care fac rau, sa nu te gandesti ca nu vor plati, in viata asta sau cealalta, ei vor trage pentru pacatele lorwinking

| SmokeWolf explică:

Dau vina pe El pentru ca ma gandesc ca trebuie sa fie un motiv pentru toate astea

| SmokeWolf explică (pentru SaveOurSouls):

Iti multumesc pentru raspuns chiar m-a ajutat sa inteleg multe si sa imi deschida ochi asupra lucrurilor

Răspuns utilizator avertizat
| SmokeWolf explică:

Multumesc tuturor pentru ajutor si am dat funda celui care a descris cel mai bine situatia mea