| StrongHeart a întrebat:

De ce este pacat sa vrei sa ai bani si sa duci o viata frumoasa? De ce biserica te invata sa fii umil si nu independent financiar ca sa poti sa-i ajuti si pe altii la randul tau?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu este pacat sa vrei sa ai bani si sa duci o viata frumoasa. Nu e nimic rau la bani in sine ci e rau daca faci un idol din bani. Si depinde ce intelegi tu prin "viata frumoasa". Daca vrei sa mergi in vacante scumpe, du-te! Dar cand ajungi in Hawaii sa nu uiti de Dumnezeu si sa mai zici o rugaciune happy

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

De "evanghelia prosperitatii" ai auzit pan-acum?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu cat esti mai sarac cu atat biserica e mai bogata ai te manipuleaza mai usor. Simplu

| Celcestietot a răspuns:

Nu este pacat daca esti un om cu Dumnezeu. Biserica este pentru incepatori in mare parte, nu prea gasesti tu biserici a lui Dumnezeu pe Pamantul asta.

| StrongHeart explică (pentru Celcestietot):

"dracii danseaza-n catedrale"
"apar ziduri, bariere intre bogati si saracie"

| Celcestietot a răspuns (pentru StrongHeart):

Da, cam asa este.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, este o diferenta intre a dori un trai decent pentru tine si familia ta, despre care biblia spune ca esti responsabil sa o intretii, si asa cum biblia numeste ''iubirea de bani''. Ce inseamna asta? Inseamna ca in momentul in care tu ai prins o iubire, o dragoste pentru bani, mergi pe un teren minat. A ii dori cu lacomie, a nu fi niciodata destui indiferent cati ai, a te gandi zi si noapte la el, a-i pofti si a-i dori tot timpul intr-o maniera lacoma, este un pericol.
Dumnezeu spune '' Ganditi-va la lucrurile de sus, nu la cele de pe pamant, cautati mai intai imparatia Lui Dumnezeu si toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra''
Dumnezeu spune ca este mult mai important sa cautam imparatia Lui si viata vesnica, decat niste hartii care vor putrezi aici.
Daruieste, daruieste din banii tai copiilor bolnavi, sarmanilor din spitale, poate vei spune ''eu nu am cine stie ce salariu''. Nici eu nu am, dar ajut, nimeni nu are, dar daca toti dam din putinul nostru, reusim sa facem ceva, ''dar din dar se face raiul''
Poate ai un salariu de 2000 lei, ofera 200 de lei si unui spital, poate nu vei reusi tot timpul, dar ai o fagaduinta, Dumnezeu promite ceva.
''Dati si vi se va da, ba inca vi se va turana o masura buna care va da pe deasupra''
Dumnezeu promite ca daca tu oferi din putinul tau altuia, El iti va oferi mult mai mult tie, si chiar si din acel mult, trebuie sa oferi altora, Dumnezeu te binecuvanteaza pe tine si tu revars-ti binecuvantarea si spre altii. Nu crezi? Incearca, testeaza, si vezi daca Dumnezeu nu te va binecuvanta si nu te va rasplati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pleacă de la biserica aia, nu te învață bine!

Biblia te învață să respecți poruncile Lui Dumnezeu, să muncești și să ai o mentalitate și atitudine modestă.

Dacă ajungi să ai un salariu de 30000 de euro și trebuie să te murdărești pentru a ajuta pe cineva, să o faci chiar dacă ești în cel mai bun costum, chiar dacă se rupe costumul, chiar dacă îți intră noroi la șosete ș.a. Nu să te gândești "Pf... păi eu să intru acolo!?" Ține minte că Dumnezeu(Cel în fața căruia toate bogățiile se topesc la propriu) în corp de om a fost batjocorit, scuipat, bătut, torturat și omorât de cei mai josnici oameni pentru a salva pe mulți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este păcat dacă îi obții pe o cale cinstită și dacă îi împarți cu cei ce sunt în lipsă, neavând posibilitatea să se întrețină.
Ce viață e mai frumoasă ca cea trăită pentru Dumnezeu și pentru aproape?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu e păcat să vrei bani și un trai mai bun. Păcat e să calci peste cadavre pentru a obține banii ăia; să furi, să comiți fraude. Păcat e să fi din cale afară de zgârcit încât să nu ajuti pe cineva care chiar merită atunci când tu poți să o faci. Păcat e să faci din ban un idol și să ajungi să-ți vinzi sufletul pentru el.

| slayer09 a răspuns:

Depinde ce inseamna pentru tine viata frumoasa si sa ai bani. Dumnezeu nu iti interzice nimic, dar ca un tata iubitor ti-a dat niste "sfaturi" care se numesc porunci. Asa cum un tata lumesc ii zice fiului ca nu e bine aia ca nu e bine aia ca ai sa te lovesti, ca daca manaci aia prea mult ai sa te ingrasi, daca te droghezi ai sa mori..etc. asa si Dumnezeu a dat niste legi pe care sa le respecti ca tu sa poti fi fericit si in deplin echilibru. A vrea sa ai bani nu e nimic rau atunci cand te gandesti ca vrei sa ai si tu o casa unde sa stai. o masina sa te deplasezi, sa intretii o familie. Dar mai e si partea in care vrea sa ai bani e sa te lafai cu ei, sa te simti mandru, sa fii cineva ca ai bani sau sa alergi dupa ei mai mult decat trebuie sa traiesti sau sa faci acei bani prin inselatorie furturi si etc., daca inima iti este lipita de bani da, este un mare pacat, pentru ca uiti de scopul vietii: de a fi desavarsit cu Dumnezeu, si alergatura dupa bani te inrobeaza si nu vei mai fi liber, asa si cu viata frumoasa, pentru unii viata frumoasa inseamna distractii, sex droguri, bauturi petreceri, astea nu sunt placute Domnului pentru ca iti irosesti energia timpul si sanatatea degeaba. Biserica te invata sa fii umil, ca sa elimini rautatea si mandria si iubirea de sine care te duc la agitatie si stres si implicit la boala. Biserica nu zice ca nu trebuie' sa fii independent financiar, poti sa fii independent financiar, e munca ta, numai sa nu vezi banul ca fiind un Dumnezeu in lumea asta si sa il venerezi. Biserica te invata sa ajuti lumea din jur, pentru ca atunci cand tu daruiesti mila si compasiune si iubire din inima, inima ta va fi fericita plina de bucurie.

| Whateverrr a răspuns:

Nu e pacat. Ideea e sa nu punem banii pe primul loc, sa nu fim "atasati" de ei, pentru ca nu stim niciodata cand putem ramane fara. Si multi care sunt prea preocupati sa castige bani, neglijeaza alte aspecte ale vietii. This is the whole point.

| alex598 a răspuns:

Dumnezeu vrea ca tu să fii prosper și bogat. Dumnezeu, de exemplu, ne spune să fim darnici cu săracii. Nu prea putem face asta dacă nu avem ceva bani de dăruit. Dar El știe că sunt lucruri mai importante decât bogăția lumească. Dacă tu lași dorința de a fi bogat să te oprească din a face acele lucruri mai importante atunci acea dorință devine păcătoasă. În concluzie, este bine să fi bogat câtă vreme a fi bogat nu este o prioritate pentru tine.