| mihaelacm a întrebat:

De ce este sexul, un pacat din punct de vedere divin?

Răspuns Câştigător
| Naяutσ a răspuns:

Apai toate sunt pacate din punct de vedere divin, fa ce iti pofteste inima cat mai esti viu, bucurate de viata si da-o naibi de credinta ca-i facuta de oameni ca mine si ca tine ca sa tina oile in turma.

32 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca sexul in afara casatoriei produce multa suferinta, necazuri divorturi, sarcini nedorite si de aici un lung sir de evenimente neplacute. Sa nu mai vorbim de riscul de a te expune unor boli cu transmitere sexuala.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Cum poate presupune divort daca nu esti casatorit? sexul produce suferinta sub ce forma? sarcina poate fi evitata azi, bolile sexuale poti lua si daca te casatoresti asta nu inseamna ca daca ai semnat un act nu poti lua hiv plus ca perzevativul te protejeaza

| danut a răspuns:

Relatile sexuale intre doi parteneri legati prin casatorie nu este un pacat ci este lasat de Dumnezeu.
Relatile sexuale in afara casatoriei se numeste CURVASARIE si oricine o face este un CURVAR (A) incalcand astfel porunca lui Dumnezeu. Relatile sexuale in afara casatoriei nu produc nimic bun.

| danay72 a răspuns:

Este pacat cand au loc in afara casatoriei. 1Corinteni6:9,10,Evrei13:4

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pentru că Dumnezeu a creat ca sexul să fie după căsătorie, nu înaintea ei si doar pentru nastere nu sa fim sclavi sexuali

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca e o forma de placere. Omul se simte vinovat in fata lui d-zeu pentru ca isi traieste viata. Sa nu uitam ca Isus a suferit si a murit "pentru noi", iar acum noi asa il rasplatim? Nu dam si noi un pic de suferinta inapoi? Asa ar trebui. De ce crezi tu ca mai demult se faceau sacrificii umane si animale pentru zeu/zei? Din acelasi motiv.

| Radu284 a răspuns:

Ce te face sa crezi ca sexul este un pacat din punct de vedere divin?

| aumih16 a răspuns:

Sexul nu este un pacat fumatul poate da dar sexul in nici un caz pai multi oameni nu pot fara sex copii cum faci atunci nu asa!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Relatiile sexuale inaintea casatoriei si in afara ei sunt dezaprobate de Dumnezeu. Relatii sexuale inainte de casatorie = FORNICATIE sau PREACURVIE, iar relatii sexuale in afara casatoriei = ADULTER SAU CURVIE. desigur Dumnezeu este cel ce a instituit familia si a facut prima casatorie in Eden, si Dumnezeu i-a binecuvantat (Geneza 1:280 ) Relatia lor trebuia sa fie bazata pe iubire si fidelitate Geneza 2:24, si ambii sa-i fie supusi adevaratului Dumnezeu, care ii indruma in toate aspectele vietii, Isaia 48:19, 20. Dumnezeu i-a inzestrat cu capacitatea de-a procrea, lucru foarte apreciat de ei, si aveau obligatia sa-si educe copii, potrivit cu principiile divine (Deuteronom 6:6, 7. ) Astazi multi tineri, nu sunt interesati de aceste lucruri. Dumnezeu nu are loc in viata lor, tocmai de aceea se complac in relatii sexuale, nepermise, fapt care atrage dupa sine, de obicei numai rezultate proaste, cum ar fi : infidelitate, sarcini nedorite, boli venerice, destramarea unor familii, copii abandonati, acte de suicism, lipsa respectului de sine. Dumnezeu uraste astfel de lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sexul nu este pacat.
Pacat este sa-l faci cand, cu cine si cum nu trebuie.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cind nu trebuie!

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti dezvolta, te rog?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate nu este. poate e divin si inseamna totul. eu cred intr-un sex univerasallaughing
dar iti lasa spiritul deschis, obsedat de ce crede ca are nevoie si atunci depinde cat te face sa doresti, unde te arunca, daca mai poti fi rational atunci.
se crede ca sunt lucruri mai inalte si nu merita sa te irosesti si sa te pierzi prin dorinta.
nu stiu in ce masura, esti liber sa faci ce vrei. uneori cand vrei o virtute si stii ca nu o poti obtine cazi in vicii mult mai mari incat ajungand la regres tot ce poti face e sa renunti la ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ci vrai sa zici ma? ca eu am in fata un pacat si iubita mea are o pacata?

| gingergirl1 a răspuns:

Pentru ca el trebuie "practicat" numai dupa casatoriewinking
Dumnezeu ne-a zis sa crestem, sa ne inmultim si sa umplem pamantul.
Ai observat ca "pocaitii"au multi copii? Sti de ce? Pentru ca(virgulaaa) contraceptia o considera "o chestie"a diavolului-nu stiu cum sa ma exprim
Prietenul meu, de exemplu, e pocait si eu la fel, are vreo 7 frati laughing Si maica'sa nu il lasa sa aiba prietena pana la majorat sau pana se insoara (adica intelegi tu,cu cine se va insura trebuie sa fie si prima femeie din viata lui) -de unde,ca a fost cu tot cartierulhee hee In fine, ma inteleg foarte bine cu el.
Ma bucur ca Dumnezeu mi l-a dat happy
Apropo, revin la intrebare, daca te culci cu cineva fara a fi casatorit cu persoana respectiva se considera curvie, asa scrie si in bibliewinking

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Imi aduc aminte ca am vorbit acum mult timp cu o fata ce era catolica(eu fiind ortodox) si ajungeam de multe ori la problema cu sexul. Spunea ca nu au voie sa faca sex pana se casatoresc.Ca e pacat.I-am respectat decizia si neavand asa multa minte pe atunci am pus punct relatiei.A suferit si mi-a parut rau dupa aia.De multe ori mi se pare ca religia e putin exagerata.Adica pe bune. tineam unul la altul,eram tineri,era frumos ce pacat avea sa fie daca faceam dragoste? Adica pe bune.winking
Mi-am adus acum aminte de ochii ei ce ma priveau asa tematori,inocenti, pfff sad
Una e desfranarea, lucru care intr-adevar eu il consider pacat, si alta e sa faci dragoste cu prietena.

Acum sa o luam altfel:
Dumnezeu cand i-a izgonit pe Adam si pe Eva pe pamant le-au spus sa creasca, sa se inmulteasca si sa stapaneasca pamantul.
Erau doar ei doi.Ca sa se inmulteasca trebuiau sa faca sex.De ce atunci nu era pacat si acum e?

Religia trebuie updatata.
(mentionez ca nu sunt ateu)

| Mădă0611 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Le-a spus inainte sa ii izgoneasca. laughing Oare cum s-ar fi inmultit daca nu cunoasteau pacatul?

| Zeref a răspuns:

Este pacat cand se face cand nu trebuie cu cine nu trebuie.Casatoria de preot este model pentru ortodoxie.Este dat pentru a se inmulti, dar noi am deviat si ne place asa de tare ca am inceput sa inventam si chestii care nu lasa femeia insarcinata.Este pacat cand este folosit ca moneda de schimb, cand se face bani, multe altele.Nu sexul in general este pacat, doar atunci cand nu se respecta art. 3/aliniatul 6 din legea 924/2014 laughing)) glumesc si eu.

| ada92 a răspuns:

Oamenii sunt mai puţin de acord cu ceea ce spune Biblia în legătură cu relaţiile sexuale. Contrar opiniei pe care mulţi şi-au însuşit-o, Biblia nu condamnă toate dorinţele sexuale. Ea oferă sfaturi sănătoase în ce priveşte satisfacerea lor. Biblia învaţă că relaţiile sexuale sunt permise numai între un bărbat şi o femeie care sunt căsătoriţi (Geneza 2:24; Matei 19:4-6; Evrei 13:4). Ele reprezintă o modalitate prin care partenerii conjugali oferă şi primesc iubire şi afecţiune tandră (1 Corinteni 7:1-5). Un copil născut într-un astfel de cadru este crescut de doi părinţi care se iubesc, lucru foarte important pentru dezvoltarea lui. — Coloseni 3:18-21.
Biblia porunceşte: „Fugiţi de fornicaţie!" (1 Corinteni 6:18). Arătând unul dintre motivele care stau la baza acestei porunci, versetul continuă: „Orice alt păcat pe care l-ar putea comite omul este în afara corpului său, dar cine practică fornicaţia păcătuieşte împotriva propriului corp".
7 Respectarea îndrumărilor lui Dumnezeu cu privire la conduita sexuală poate fi ceva dificil pentru oamenii. Totuşi, dacă respectăm îndrumările lui Dumnezeu, tragem multe foloase (Isaia 48:18). De exemplu, ascultarea în această privinţă ne fereşte de boli transmisibile sexual, dintre care unele sunt incurabile, ba chiar fatale. Suntem scutiţi de sarcini în afara căsătoriei. De asemenea, aplicare ei ne ajută să avem o conştiinţă curată, să avem un mai mare respect de sine şi să câştigăm respectul altora. În plus, procedând astfel, cultivăm o atitudine sănătoasă şi realistă faţă de sexualitate, atitudine care va contribui la fericirea noastră în căsătorie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ada92):

In perioada despre care se vorbeste in vt nu cred ca se punea problema de iubire, acolo era cu violuri si schimb de bunuri sau vanzare - cumparare.

| ada92 a răspuns (pentru Mădă0611):

La care verset te referi? Biblia spune ca partenerii conjugali trebuie să manifeste respect şi iubire unul faţă de altul: „Fiecare dintre voi, în parte, să-şi iubească soţia ca pe sine însuşi; la rândul ei, soţia să aibă un respect profund faţă de soţul ei" (Efeseni 5:33). Genul de iubire necesar e descris în textul din 1 Corinteni 13:4–8: „Iubirea este îndelung răbdătoare şi bună. Iubirea nu este geloasă, nu se laudă, nu se îngâmfă, nu se comportă indecent, nu îşi caută propriile interese, nu se irită. Nu ţine cont de răul suferit. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură cu adevărul. Îndură totul, crede totul, speră totul, suportă totul. Iubirea nu se termină niciodată". O căsnicie în care se manifestă din plin acest gen de iubire nu va eşua.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ada92):

Ziceai acolo si de vt.

| ada92 a răspuns (pentru Mădă0611):

Scuze dar nu inteleg ce vrei sa zici. Scrie cuvantul intreg

| Mădă0611 a răspuns (pentru ada92):

Vt inseamna vechiul testament, geneza e in vechiul testament, daca iei ceva de acolo, chiar daca e de bine, trebui sa nu uiti si celelalte parti, gen violuri, cumparat victima de la parintele ei, aici numai iubire nu e, sau de poligamie, sute sau mii de sotii plus sute sau mii de amante.

| ada92 a răspuns (pentru Mădă0611):

Conform normei stabilite de Dumnezeu în Eden, căsătoria este o legătură permanentă între un bărbat şi o femeie (Geneza 2:18, 20–24). Însă, pe timpul când Dumnezeu a dat Israelului Legea, poligamia se practica de secole. Dumnezeu ştia bine că poporul său „încăpăţânat" avea să încalce foarte des chiar şi porunci fundamentale. Aşadar, manifestând înţelepciune, el nu a ales acea perioadă pentru a corecta toate practicile lor legate de căsătorie. Să nu uităm însă că nu Dumnezeu a instituit poligamia. El s-a folosit însă de Legea mozaică pentru a reglementa poligamia la poporul său şi pentru a preîntâmpina abuzurile.
Sub Legea mozaică, cel care viola o femeie trebuia pedepsit cu moartea, aşa cum se întâmpla şi dacă ‘un om se arunca asupra aproapelui lui şi-l omora’ (Deuteronomul 22:25, 26). Acest lucru era o uraciune in fata lui Dumnezeu, asa cum este si astazi. Iar in ceea ce prieste cumpararea miresei, era doar un obicei, nu o porunca de la Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru ada92):

Violul este una dintre cele mai odioase crime imaginabile. Cu toate acestea, puţini oameni ştiu că Biblia adesea absolvă şi chiar aprobă violul. Cum poate obţine cineva îndrumare morală dintr-o carte care permite violul mă depaşeşte. Poate au fost minţiţi despre la Biblie şi călăuziţi în jurul lucrurilor urâte din Biblie.

Luaţi Biblia şi să urmaţi-mă ca să vă arăt toate violurile urâte pe care preoţii şi predicatorii nu le prezintă.

Reţineţi că, în multe locuri din Biblie se vorbeşte despre "a lua o soţie". Nu vă lăsaţi păcăliţi în a crede că acestea au fost casatorii voluntare. Acest prim citat arată în mod clar faptul că uciderea şi forţa au fost folosite pentru a "lua" aceste neveste.

1) Crimă, viol si jaf la Iabes-Galaad (Judecători 21:10-24 NLT)

Atunci adunarea a trimis împotriva lor douăsprezece mii de ostaşi, dându-le porunca aceasta: „Duceţi-vă şi treceţi prin ascuţişul sabiei pe locuitorii din Iabes, din Galaad, cu femeile şi copiii. Iată ce să faceţi: să nimiciţi cu desăvârşire orice bărbat şi orice femeie care a cunoscut împreunarea cu bărbat."

Au găsit între locuitorii din Iabes, din Galaad, patru sute de fete fecioare, care nu se culcaseră cu bărbat, şi le-au adus în tabără la Silo; care este în ţara Canaanului." Toată adunarea a trimis soli să vorbească fiilor lui Beniamin care erau la stânca Rimon şi să le vestească pacea.

În timpul acela beniamiţii s-au întors şi li s-au dat de neveste acelea pe care le lăsaseră cu viaţă din femeile din Iabes, din Galaad. Dar nu erau destule. Poporului îi părea rău de Beniamin, căci Domnul făcuse o spărtură în seminţiile lui Israel. Bătrânii adunării au zis: „Cum să facem rost de neveste pentru cei rămaşi, căci femeile lui Beniamin au fost nimicite?"Şi au zis: „Cei ce au mai rămas din Beniamin să-şi păstreze moştenirea, ca să nu se şteargă o seminţie din Israel.

Dar noi nu putem să dăm pe fetele noastre după ei, căci copiii lui Israel au jurat, zicând: „Blestemat să fie cine va da o nevastă unui beniamit!" Şi au zis: „Iată, în fiecare an este o sărbătoare a Domnului la Silo, care este la miazănoapte de Betel, la răsăritul drumului care suie din Betel la Sihem, şi la miazăzi de Lebona."

Apoi au dat următoarea poruncă fiilor lui Beniamin: „Duceţi-vă şi staţi la pândă în vii. Uitaţi-vă, şi când veţi vedea pe fetele din Silo ieşind să joace, să ieşiţi din vii, să vă luaţi fiecare câte o nevastă din fetele din Silo şi să vă duceţi în ţara lui Beniamin. Dacă părinţii sau fraţii lor vor veni să se plângă la noi, le vom spune: „Daţi-ni-le nouă, căci n-am luat câte o nevastă de fiecare în război. Nu voi li le-aţi dat: numai atunci aţi fi vinovaţi."

Fiii lui Beniamin au făcut aşa: şi-au luat neveste, după numărul lor, dintre jucătoarele pe care le-au răpit; apoi au plecat şi s-au întors în moştenirea lor; au zidit iarăşi cetăţile şi au locuit acolo. Şi, în acelaşi timp, copiii lui Israel au plecat de acolo fiecare în seminţia lui şi în familia lui şi s-a întors fiecare în moştenirea lui.

Evident, aceste femei au fost violate în mod repetat. Nenorociţii ăştia bolnavi au ucis şi violat un oraş întreg şi apoi a vrut mai multe fecioare, ascunzandu-se lângă drum să răpească şi violeze si mai mult. Cum poate cineva vedea acest lucru altfel decat rău?

2) Crimele, violurile şi jafurile din Madian (Numeri 31:7-18 NLT)

Au înaintat împotriva Madianului, după porunca pe care o dăduse lui Moise Domnul; şi au omorât pe toţi bărbaţii. Împreună cu toţi ceilalţi, au omorât şi pe împăraţii Madianului: Evi, Rechem, Ţur, Hur şi Reba, cei cinci împăraţi ai Madianului; au ucis cu sabia şi pe Balaam, fiul lui Beor. Copiii lui Israel au luat prinse pe femeile Madianiţilor cu pruncii lor, şi le-au jefuit toate vitele, toate turmele şi toate bogăţiile. Le-au ars toate cetăţile pe care le locuiau şi toate ocoalele lor. Au luat toată prada şi toate jafurile de oameni şi dobitoace; şi pe cei prinşi, prada şi jafurile, le-au adus lui Moise, preotului Eleazar, şi adunării copiilor lui Israel, care erau tăbărâţi în câmpia Moabului, lângă Iordan, în faţa Ierihonului.

Moise, preotul Eleazar, şi toţi mai marii adunării, le-au ieşit înainte, afară din tabără. Şi Moise s-a mâniat pe căpeteniile oştirii, pe căpeteniile peste o mie şi pe căpeteniile peste o sută, care se întorceau de la război. El le-a zis: „Cum? Aţi lăsat cu viaţă pe toate femeile? Iată, ele Sunt acelea cari, după cuvântul lui Balaam, au târât pe copiii lui Israel să păcătuiască împotriva Domnului, în fapta lui Peor; şi atunci a izbucnit urgia în adunarea Domnului. Acum, deci, omorâţi pe orice prunc de parte bărbătească, şi omorâţi pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcându-se cu el; dar lăsaţi cu viaţă pentru voi toţi pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat.

3)Alt exemplu de crime, violuri si jafuri (Deuteronom 20:10-14)

Când te vei apropia de o cetate ca să te baţi împotriva ei, s-o îmbii cu pace. Dacă primeşte pacea şi-ţi deschide porţile, tot poporul care se va afla în ea să-ţi dea bir şi să-ţi fie supus. Dacă nu primeşte pacea cu tine şi vrea să facă război cu tine, atunci s-o împresori. Şi după ce Domnul, Dumnezeul tău, o va da în mâinile tale, să treci prin ascuţişul sabiei pe toţi cei de parte bărbătească. Dar să iei pentru tine nevestele, copiii, vitele, şi tot ce va mai fi în cetate, toată prada, şi să mănânci toată prada vrăjmaşilor tăi, pe care ţi-i va da în mână Domnul, Dumnezeul tău.

4) Legile violului(Deuteronom 22:28-29)

Dacă un om întîlneşte o fată fecioară nelogodită, o apucă cu sila şi se culcă cu ea, şi se întîmplă să fie prinşi, omul care s’a culcat cu ea să dea tatălui fetei cincizeci de sicli de argint; şi, pentrucă a necinstit -o, s’o ia de nevastă, şi nu va putea s’o gonească, toată viaţa lui.

5)Moarte pentru victima violului (22:23-24)

Dacă o fată fecioară este logodită, şi o întîlneşte un om în cetate şi se culcă cu ea, să -i aduceţi pe amîndoi la poarta cetăţii, să -i ucideţi cu pietre, şi să moară amîndoi: fata, pentrucă n’a ţipat în cetate, şi omul, pentrucă a necinstit pe nevasta aproapelui său. Să curăţi astfel răul din mijlocul tău.

Este clar că pe Dumnezeu nu il intereseaza despre victima violului. El este preocupat doar de la încălcarea "proprietatii" altui om.

6) Pedeapsa lui David – Poligamia, violul, uciderea copii, şi a lui Dumnezeu "iertare" (2 Samuel 12:11-14 NAB)

Aşa vorbeşte Domnul: „Iată, din casa ta voi ridica nenorocirea împotriva ta şi voi lua sub ochii tăi pe nevestele tale şi le voi da altuia care se va culca cu ele în faţa soarelui acestuia.

Căci ai lucrat pe ascuns; Eu însă voi face lucrul acesta în faţa întregului Israel şi în faţa soarelui." David a zis lui Natan: „Am păcătuit împotriva Domnului!" Şi Natan a zis lui David: „Domnul îţi iartă păcatul, nu vei muri.

Dar, pentru că ai făcut pe vrăjmaşii Domnului să-L hulească, săvârşind fapta aceasta, fiul care ţi s-a născut va muri."

Acest citat este probabil cel mai bolnav citat din Biblie. Dumnezeu însuşi aduce victimele violurilor, complet inocente, la violator. Si apoi ucide un copil!

7) Violul femeilor sclave (Deuteronom 21:10-14 NAB)

Cind vei merge la razboi impotriva vrajmasilor tai, daca Domnul ii da in minile tale, si vei lua prinsi din ei, poate ca printre cei prinsi vei vedea o femeie frumoasa, si vei dori s-o iei de nevasta. Atunci s-o aduci inlauntrul casei tale. Ea sa-si rada capul si sa-si taie unghiile, sa-si lepede hainele pe cari le purta cind a fost prinsa, sa locuiasca in casa ta, si sa plinga pe tatal si pe mama ei o luna de zile. Dupa aceea, sa te duci la ea, sa-i fii barbat, si ea sa-ti fie nevasta. Daca nu-ti va mai place, s-o lasi sa plece unde va voi, dar nu vei putea s-o vinzi pe argint, nici sa te porti cu ea ca cu o roaba, pentru ca ai injosit-o.

8 ) Violul şi prada de război (Judecători 5:30 NAB)

Negreşit, au găsit pradă! Şi -o împărţesc: O fată, două fete de fiecare om; Pradă de haine văpsite pentru Sisera; Pradă de haine văpsite cusute la gherghef, Două haine văpsite şi cusute la gherghef, De pus pe grumazul biruitorului!

9) Sclavii sexului(Exodul 21:7-11 NLT)

Dacă un om îşi va vinde fata ca roabă, ea să nu iasă cum ies robii.

Dacă nu va plăcea stăpânului ei, care o luase de nevastă, el să-i înlesnească răscumpărarea; dar nu va avea dreptul s-o vândă unor străini, dacă nu-şi va ţine cuvântul.

Dacă o dă de nevastă fiului său, să se poarte cu ea după dreptul fiicelor.

Dacă-i va lua o altă nevastă, nu va scădea nimic pentru cea dintâi din hrană, din îmbrăcăminte şi din dreptul ei de soţie.

Dacă nu-i face aceste trei lucruri, ea va putea ieşi, fără nicio despăgubire, fără să dea bani.

10) Dumnezeu asista la viol şi jaf (Zaharia 14:1-2 NAB)

Iată, vine ziua Domnului, când prăzile tale vor fi împărţite în mijlocul tău.

Atunci voi strânge toate neamurile la război împotriva Ierusalimului. Cetatea va fi luată, casele vor fi jefuite, şi femeile, batjocorite; jumătate din cetate va merge în robie, dar rămăşiţa poporului nu va fi nimicită cu desăvârşire din cetate.

| ijuuuuuuu a răspuns:

Pentru că Dumnezeu a creat ca sexul să fie după căsătorie, nu înaintea ei.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ijuuuuuuu):

Sexul e pacat si dupa casatorie daca nu e practicat in scopul reproducerii.

Răspuns utilizator avertizat
| ADN30 a răspuns:

În Biblie, „fornicaţia" (în greacă, pornéia) se referă la relaţiile sexuale imorale ce au loc în afara căsătoriei încheiate în conformitate cu normele biblice. Ea include adulterul, prostituţia, relaţiile sexuale între persoane necăsătorite, sexul oral şi anal, precum şi manipularea sexuală a organelor genitale ale altei persoane decât partenerul conjugal. Ea include şi acte de acest fel între persoane de acelaşi sex, precum şi bestialitatea.
Scripturile spun foarte clar: Cei ce practică fornicaţia nu pot rămâne în congregaţia creştină şi nu vor primi viaţă veşnică (1 Corinteni 6:9; Revelaţia 22:15). În plus, aceştia îşi fac mult rău chiar în prezent. Câteva dintre consecinţele faptelor lor sunt: pierderea credibilităţii şi a respectului de sine, relaţii tensionate în căsnicie, o conştiinţă încărcată, sarcini nedorite, boli şi chiar moartea (Galateni 6:7, 8).
Insa relatiile sexuale in cadrul casniciei nu sunt un pacat, doarece chiar Dumnezeu le spusese lui Adam şi Evei ‘să fie roditori, să se înmulţească şi să umple pământul’ (Geneza 1:28).

| Amphytrion a răspuns:

Biblia(,,cartea sfanta'') descrie sexul, nu numai ca NU este pacat, DAR Yahwe il si incurajeaza intre neamuri si chiar incurajeaza si violul!
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/lege-deuteronom-22-28-29
http://www.trilulilu.ro/......ie-nu-a-ie

| Danaberciu a răspuns:

Unde ai citit tu ca e pacat?