| Florazul15 a întrebat:

De ce Iisus era impotriva divortului? Pana la urma el nu a fost casatorit ca sa stie ce cum este sa fi casatorit cu cineva

21 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Iisus a spus sa nu se desparta in afara de motiv de adulter.Era impotriva divortului pwntru ca avea dreptul sa fie, El e creatorul oamenilor, al casatoriei si stie cum functioneaza oamenii cel mai bine.

| Florazul15 explică (pentru ania):

Si daca o femeie e maltratata de ce sa stea langa un barbat doar pentru ca asa a spus unul care nici macar nu a fost casatorit?

| bookofknowledge a răspuns:

Pe scurt in bibie scrie:si se vor face un singur trup. E posibil sa fie pacat deoarece au depus si un juramant, si la casatorie sufletele se leaga.

| Florazul15 explică (pentru bookofknowledge):

Pai si daca nu se mai inteleg?

| Florazul15 explică (pentru bookofknowledge):

El de exemplu, daca se casatorea si nu se mai intelegea cu nevasta, nu ar fi vrut sa divorteze?

| sadrian46 a răspuns (pentru bookofknowledge):

Si la casatorie sufletele se leaga.
Cum se leagă?

| bookofknowledge a răspuns (pentru sadrian46):

Nu stiu, multe sunt nestiute, este poisibil ca eu sa fi gresit explicatia sa sa fie alta(nu am scris din alt motiv posibil la inceput,), unii zic ca de fiecare data cand se impreuneaza cu o femeie un barbat se leaga de ea, formand un mosntrul ca in filme cu multe capete de exemplu. Eu am ales sa aleg varianta ca sufletele se leaga la casatorie, deoarece in biblie scrie clar:
De aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va lipi de nevastă-sa. 8Și cei doi vor fi un singur trup
Probabil asta nu inseamna neaparat ceva sufletesc ci ar putea insemna si ceva familiar, ar putea insemna ca ei devin o familie in loc de 2 suflete separate, dar la partea cu sufletul nu pot sa ma pronnt deoarece nu stiu cum functioneaza sufletul foarte bine, mai mult este scris despre cum ajunge un om in cer ce trebuie sa faca, cat de frumos e, nu o sa vezi in biblie nimic care sa ne spuna cum functioneaza partea spirituala (pana a urma chiar si daca scrie ca a fost transmisa de Dumnezeu, tot omului i-a fost insuflata si
daca ne amintim versetul : "El le-a răspuns: „Nu este treaba voastră să ştiţi vremurile sau soroacele; pe acestea Tatăl le-a păstrat sub stăpânirea Sa." si de faptul ca scrie ferice de cei care nu au vazut si au crezut dupa intalnirea cu Toma, mai este si faptul ca duhul lui Dumnezeu ii arata unui om daca poate intelege ceva sau nu, sunt infime sansele sa fim nevoieti sa stim totul, sunt persone religioase carepot da argumente bune daca citesc bine biblia, dar asta nu inseamna ca stiu sa explice totul, unii zic ca ingerii au forme ciudate la cum sunt prezentati, altii zic ca poate au o anumita explicatie: de exempu capetele de la balaur ar putea reprezenta imperii care au trait acum mult timp(poate sufletul arata dupa modul in care a trait? putin de stiut putine informatii), este foarte greu sa intelegem partea spirituala, dar avem multe explicatii, nu sunt corecte toate, si nu stim care sunt corecte. Scrie in biblie ca biserica e mireasa lui Hristos, si biserica nu reprezinta o cladire ci o adunare de oameni, deci e imposibil de explicat.

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

Omul trebuie sa fie intelept, in biblie scrie intr-un verset ceva care nu mai stiu exact fix: au mancat merele(nu mai stiu exact fructele) inainte de vreme si erau acre, cred ca scria tinerii, dar acest verset se refera la acele fructe prin faptul ca au inceput sa se gandeasca la viata sexuala, inainte de vreme, toate mesajele din biblie il invata pe om sa astepte, sa fie rabdator, sa fie intelept. Intelepciunea nu inseamna inteligenta, intelept inseamna sa privesti, sa ai rabdare, sa folosesti ceea ce ai acumulat la randament maxim in loc sa te grabesti doar spre un rezultat si pot continua. Nu e frumos sa te grabesti spre casatorie, sunt persoane care au ajuns la o varsta inaintata de 40 50 de ani fara partener si abia dupa aceea au ajuns la concluzia ca si au gasit perechia. In casatorie trebuie sa gasesti acel cineva care e special care esti sigur ca nu te ar lasa, trebuie sa fii sigur ca tu nu ai lasa o.

| Florazul15 explică (pentru bookofknowledge):

Sigur, trebuie sa te casatoresti cand iti gasesti sufletul pereche.Dar sunt situatii in care personale pot gresii, crezand ca si au gasit perechea si dupa un timp relatia lor sa nu mai functioneze

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

Mireasa lui Isus in biblie e biserica (credinciosii adevarati(daca ii excludem pe cei cu numele), deoarece in biblie biserica nu e o cladire ci toti oamenii care cred in Dumnezeu si ar face orice pentru el).
Sunt persoane care pur si simplu nu vor sa rupa casatoria, chiar daca nu se mai plac, sunt unele momente in care chiar se poate rupe, acela este: de exemplu daca unul din parteneri e batut de
celelalt sau mai rau, sau daca partenerul chiar vrea sa rupa casatoria si nu poti sa il/o convingi (daca incerci sa o/il convingi sa o rupa e si vina celui ce incearca sa convinga ca e bine sa rupa).
Chiar daca nu esti religios, si nu cred ca conteaza asta, nu uita cati copii sufera deoarece parintii fug din o relatie deoarece au ales prea repede si nu s au gandit decat la impulsul de frumusete.

| Florazul15 explică (pentru bookofknowledge):

Ok,inteleg acest aspect. Dar cum ai spus si tu sunt cazuri in care barbatul loveste femeia iar femeia nu are de ce sa tolereze asa ceva, este inacceptabil iar copiilor le face mai mult rau sa vada astfel de scene intre parinti decat daca parintii ar divorta

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

Adevarat, dar problema este ca casatoria nu e trial and error, este cauta pana esti sigur de ce ai. Sunt anumite momentene in care oamenilor pot sa se desparta, dar nu pentru o cearta, daca o persoana de exemplu sufera este abuzata etc. Oamenii se cearta tot timpul, si invata sa se impace, aproape nu exista 2 persoane care sa se inteleaga perfect.

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

Deci da se poate divorta, dar in situatii mai delicate.

| Florazul15 explică (pentru bookofknowledge):

Da,la asta ma refer

| Florazul15 explică (pentru bookofknowledge):

E normal sa mai fie discutii dar nu sa se ajunga la violenta de orice tip

| sadrian46 a răspuns (pentru bookofknowledge):

Mulțumesc pentru răspunsul d-tale.

| bookofknowledge a răspuns (pentru sadrian46):

Cu placere.

| iurii75 a răspuns (pentru bookofknowledge):

Căsătoria a fost concepută ca o legătură pe viață. Sunt si multe sfaturi in biblie pentru reușita unei căsnicii.
Problema e ca deseori persoanele se căsătoresc deja cu gandul "încercăm, dacă nu merge - divorțăm". Si se avântă cu ochii închiși in căsătorie...

| AVAAVA a răspuns:

Cum sa nu știe când El a fost Dumnezeu întrupat.
El a venit ca să ia păcatul Adamic asupra lui, ca noi sa avem șansă să ne mântuim. Nu putea sa se căsătorească, deoarece căsătoria în sine implica anumite plăceri trupești Apostolul Pavel a spus ca "bine este sa nu va căsătoriți, dar pentru cei carenu va puteți înfrâna, este mai bine sa va casstoriti". Pavel a reușit sa se infeaneze, nu oricine are aceasta putere. Ideea este ca Iisus a fost ispitit de Diavol, iar un singur păcat dacă făcea, Omul nu mai putea fi mântuit. Pe ață s-a bazat și Diavolul, ca având și latura Umană, Iisus va cădea măcar într-un singur păcat. Diavolul chiar a crezut ca se pune cu Dumbezeu, nu a învățat lecția căderii Lui când a încercat sa se înalte cu tronul deasupra Tronului Lui Dumnezeu. Aici dovada ca Diavolul nu poate fi mântuit, deoarece El nu vrea sa se smereasca.

Răspuns utilizator avertizat