| Purec a întrebat:

De ce in Vechiul Testament apare un Dumnezeu crud si razbunator, iar in Noul Testament unul bun si iubitor? In VT Dumnezeu intervenea in viata oamenilor, ucidea in masa si se razbuna teribil. De unde provine aceasta diferenta?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Leonard08 a răspuns:

VT a fost conceput pentru a controla masele de oameni. Daca le este frica de ceva atunci pot fi controlati foarte usor. NT a fost o continuare a VT-ului dar au vrut sa arate ca Biblia este benefica pentru oameni. Biblia are N autori anonimi...cu siguranta nu este cuvantului lui Dumnezeu, iar Dumnezeu este doar o inventie a celor N-autori.

| Bog15 a răspuns:

E simplu, pai ia un exemplu, fosta mea diriga din generala, clasa a 5-a, a 6-a, ne batea de ne strica, in a 7-a s-a nascut fiul ei, partea a 2-a din cls a 7-a si cls a 8-a, nu a mai dat in nimeni, un copil te schimba, probabil asta a patit si Dumnezeu, dupa ce l-a avut pe Iisus tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca a-ti hotarat deja ca biblia e o copie.mergeti inainte asa.ce e vreo problema? ce conteaza ca e biblie sau avesta? voi credeti oricum ca tot ce zboara se mananca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca religia a fost facuta de om cu scopul de a manipula masele si s-a pus totul in spatele luyi Dumnezeu. eu cred in El, dar cu religia sunt ceva mai rezervata.

Răspuns utilizator avertizat