| mentholinks a întrebat:

De ce Isus a invatat pe oameni sa se roage doar Tatalui? Stiti si voi, doar rugaciunea Tatal nostru. De ce nu a folosit Dumnezeul nostru ca sa fie inclusa toata trinitatea daca e corecta?

49 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ne putem ruga si Domnului Hristos. El nu a refuzat inchinarea oamenilor, deoarece El era Dumnezeu; Fiul lui Dumnezeu.
Pe cand ingerii au refuzat inchinarea oamenilor, deoarece ei stiu ca numai lui Dumnezeu se cuvine inchinarea.

"Oile Mele asculta glasul Meu; Eu le cunosc, si ele vin dupa Mine.
Eu le dau viata vesnica, in veac nu vor pieri, si nimeni nu le va smulge din mana Mea.
Tatal Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decat toti; si nimeni nu le poate smulge din mana Tatalui Meu.
Eu si Tatal una suntem." (Ioan.10:27-30)

"Ati auzit ca v-am spus: "Ma duc, si Ma voi intoarce la voi." Daca M-ati iubi, v-ati fi bucurat ca v-am zis: "Ma duc la Tatal"; caci Tatal este mai mare decat Mine." (Ioan.14:28)

Cu toate acestea, este scris: "Si oricui va vorbi impotriva Fiului omului i se va ierta; dar oricui va huli impotriva Duhului Sfant nu i se va ierta." (Luca.12:10)
Hula (sau pacatul) impotriva Duhului Sfant nu este o injuratura sau vorbire de rau, ci este o continua respingere; o continua impotrivire fata de Dumnezeu, la care omul tine chiar si in clipa mortii. Daca nici atunci omul nu vrea sa fie mantuit, atunci ce mai poate face Dumnezeu pentru el?

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

"Ma duc la Tatal"; caci Tatal este mai mare decat Mine." (Ioan.14:28)

| iurii75 a răspuns (pentru anonimg):

Scrii dar nu citești ce scrii. Nu te supăra dar aceasta este impresia pe care o creiezi prin comentariile tale.
Afirmi că Isus și Tatăl sunt egali, alcătuind un Dumnezeu, deși tot tu citezi cuvintele lui Isus care te contrazic - " caci Tatal este mai mare decat Mine." (Ioan.14:28)", "Tatal Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decat toti" ( nu le-a luat ci i-au fost date).
Încă cîteva care la tine nu sunt menționate - Mat. 26:39, BC: „Mergând puţin mai înainte, [Isus Cristos] a căzut cu faţa la pământ şi S-a rugat, zicând: «Tatăl Meu, dacă este cu putinţă, să treacă de la Mine paharul acesta! Totuşi, nu cum voiesc Eu, ci cum voieşti Tu»". (Dacă Tatăl şi Fiul nu ar fi fost persoane distincte, această rugăciune nu ar fi avut sens. Isus şi-ar fi adresat rugăciunea lui însuşi, iar voinţa sa ar fi fost neapărat voinţa Tatălui.)
Mar. 13:32, BC: „Cât despre ziua aceea sau ceasul acela, nu ştie nimeni: nici îngerii care sunt în cer, nici Fiul, ci numai Tatăl". (Desigur, nu aşa ar sta lucrurile dacă Tatăl, Fiul şi Spiritul sfânt ar fi egali, formând o singură Divinitate. Iar dacă Fiul nu ştia acest lucru din cauza limitelor naturii sale umane, aşa cum susţin unii, întrebarea este de ce nu ştia Spiritul Sfânt?)
1 Cor. 11:3, BC: „Dar vreau să ştiţi că Hristos este Capul oricărui bărbat, că bărbatul este capul femeii şi că Dumnezeu este Capul lui Hristos". (Este limpede deci că Cristos nu este Dumnezeu şi că Dumnezeu îi este superior lui Cristos. Să ne amintim că aceste cuvinte au fost scrise în jurul anului 55 e.n., la circa 22 de ani după ce Isus se întorsese în cer. Aşadar, adevărul enunţat aici se referă la relaţiile existente între Dumnezeu şi Cristos în cer.)
1 Cor. 15:27, 28, BC: „El [Dumnezeu] «a supus totul sub picioarele Lui [Isus]». Dar când zice că totul I-a fost supus, se înţelege că afară de Cel care I-a supus totul. Şi când toate Îi vor fi supuse, atunci chiar şi Fiul Se va supune Celui care I-a supus toate, pentru ca Dumnezeu să fie totul în toţi.
1 Cor. 8:5, 6, BC: „Chiar dacă sunt aşa numiţi «dumnezei», fie în cer, fie pe pământ, ca şi cum ar fi mulţi «dumnezei» şi mulţi «domni», totuşi pentru noi este un singur Dumnezeu: Tatăl, de la care vin toate şi pentru care trăim şi noi, şi un singur Domn: Isus Hristos, prin care sunt toate şi prin El şi noi". (Aici, Tatăl este prezentat drept ‘singurul Dumnezeu’ al creştinilor, care este diferit de Isus Cristos.)
1 Pet. 1:3, BC: „Binecuvântat să fie Dumnezeul şi Tatăl Domnului nostru Isus Hristos". (În repetate rânduri, chiar şi după înălţarea lui Isus la cer, Scripturile se referă la Tatăl ca la „Dumnezeul" lui Isus Cristos. În Ioan 20:17, Isus însuşi, după ce a fost înviat, îl numeşte pe Tatăl „Dumnezeul meu".

| anonimg a răspuns (pentru iurii75):

Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul, si Dumnezeu Duhul Sfant sunt 3 Persoane care lucreaza impreuna mantuirea noastra. Toate 3 merita inchinarea noastra in aceeasi masura.
Pentru ca fara Domnul Hristos noi nu am fi putut fi mantuiti.
Si fara Duhul Sfant noi nu am fi putut avea nici o legatura cu Dumnezeu. Pentru ca prin Duhul Sfant suntem convinsi de pacat, de nevoia de mantuire; si tot prin El putem avea credinta in Dumnezeu.
Biblia nu se contrazice cand spune: "Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu..." (Ioan.3:16)
Si in alta parte: "Eu Imi dau viata pentru oile Mele." (Ioan.10:15); si "Tatal Ma iubeste, pentru ca Imi dau viata, ca iarasi s-o iau." (Ioan.10:17)

Dumnezeu Tatal a dat putere Fiului Sau, dupa cum este scris: "Caci, dupa cum Tatal are viata in Sine, tot asa a dat si Fiului sa aiba viata in Sine." (Ioan.5:26)
Si: "Dupa cum I-ai dat putere peste orice faptura, ca sa dea viata vesnica tuturor acelora pe care I i-ai dat Tu." (Ioan.17:2)
"Dumnezeu ne-a dat viata vesnica, si aceasta viata este in Fiul Sau." (1Ioan.5:11)
"Stim ca Fiul lui Dumnezeu a venit si ne-a dat pricepere sa cunoastem pe Cel ce este adevarat. Si noi suntem in Cel ce este adevarat, adica in Isus Hristos, Fiul Lui. El este Dumnezeul adevarat si viata vesnica." (1Ioan.5:20)
Ca Domnul Hristos a pus pe Tatal pe o treapta mai inalta El este lucru adevarat -si asa si este: Dumnezeu Tatal este mai mare decat Domnul Hristos. Dar stim ca manuirea noastra este strans legata de relatia cu Domnul Hristos, dupa cum este scris: "Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine." (Ioan.14:6)
El este "poarta" de intrare in "staulul" Sau; nu putem intra decat pe aceasta poarta care este Hristos. Duhul Sfant este cel care ne atrage catre staul, si in care vom intra pe poarta. Pentru ca orice dorinta, orice atractie, orice "chemare", orice indemn catre Dumnezeu, este de la Duhul Sfant, si nu de la noi.

| iurii75 a răspuns (pentru anonimg):

"Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul, si Dumnezeu Duhul Sfant sunt 3 Persoane care lucreaza impreuna " - Deci sunt trei Dumnezei totuși și nu unul?!
"Hristos a pus pe Tatal pe o treapta mai inalta El este lucru adevarat -si asa si este: Dumnezeu Tatal este mai mare decat Domnul Hristos." - ești conștient că prin această afirmație ( care de fapt e corectă) contrazici învățăturile adventiștilor despre trinitate?

| anonimg a răspuns (pentru iurii75):

Nu exista nici o contradictie in ceea ce am spus.
Scriptura se refera la Dumnezeu atat in dreptul Sfintei Treimi cat si in dreptul Tatalui, al Fiului si al Duhului Sfant.

"Există un singur Dumnezeu: Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt, o unitate de trei Persoane veșnice."
Sursa: https://ro.wikipedia.org/......adventiste (Trinitatea).

| iurii75 a răspuns (pentru anonimg):

"Scriptura se refera la Dumnezeu atat in dreptul Sfintei Treimi cat si in dreptul Tatalui, al Fiului si al Duhului Sfant." - e doar afirmația ta nesusținută d nici o dovadă Biblică.
""Există un singur Dumnezeu: Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt, o unitate de trei Persoane veșnice."
Sursa: https://ro.wikipedia.org" - deci ca dovadă te referi le wikipedia?! Scuze dar pentru mine în ce privește credința autoritate este Biblia, nu wiki.

| anonimg a răspuns (pentru iurii75):

" Scuze dar pentru mine în ce privește credința autoritate este Biblia, nu wiki."
De acord. Nu m-am gândit că ai avea vreo credință în scrierile sfinte. Nu m-am gândit nici ca wiki prezintă vreo credibilitate; dar am ales-o totuși pe ea.

| iurii75 a răspuns (pentru anonimg):

Cred ce spune în 2 timotei 3:16 Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate, 17 pentru ca omul lui Dumnezeu să fie pe deplin competent, complet pregătit pentru orice lucrare bună.
happy

| SilentRain a răspuns:

Îi era lene și a preferat o varianta mai scurta

| Panamax a răspuns:

Iisus s-a inspirat din imnurile egiptene catre zeul Amon(Amin),
asa cum multi psalmi sunt copii ale imnurilor catre Aton.

| iurii75 a răspuns:

Deoarece Tatăl este Dumnezeul Atotputernic. Isus este Fiul lui.(Și nu Dumnezeu Fiul, expresie ce le place unora dar care nici nu apare în Biblie)

| danut a răspuns (pentru iurii75):

"Isus este Fiul lui.(Și nu Dumnezeu Fiul"
PIEI Satana.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Răspuns tipic pentru tine! Nu-și mai comentez tâmpeniile că n-are rost.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Dragule, cand va veti CRESTINA, atunci putem discuta, iertare dar eu acum va plasez in tabara demonizatilor caci numai SATANA spune ce spuneti voi. Cine nu spune ca TATAL este una cu FIUL este ANATEMA (demonizat, satanist). Pocaitiva caci altfel va va manca iadul (focul vesnic).
Ioan 5, 23. pentru ca toti sã cinsteascã pe Fiul cum cinstesc pe Tatãl. Cine nu cinsteste pe Fiul, nu cinsteste pe Tatãl, care L-a trimis.
I(oan 8, 19. Ei I-au zis deci: "Unde este Tatãl Tãu?" Isus a rãspuns: "Voi nu Mã cunoasteti nici pe Mine, nici pe Tatãl Meu. Dacã M-ati cunoaste pe Mine, ati cunoaste si pe Tatãl Meu."
Ioan 14, 8. "Doamne", i-a zis Filip, "aratã-ne pe Tatãl, si ne este de ajuns."
9. Isus i-a zis: "De atâta vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vãzut pe Mine, a vãzut pe Tatãl. Cum zici tu dar: "Aratã-ne pe Tatãl?"
Iti spun si eu ce a spus Hristos lui Petru:
Matei 14, 23. Dar Isus S-a întors, si a zis lui Petru: "Înapoia Mea, Satano...

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Când vei reuși să deschizi ochii pentru a vedea că nici unul dit versetele prezentate nu vorbește despe egalitatea Tatălui și a Fiului, și când vei înceta să eviți versetele care îți contrazic convingerile axândute doar pe celea pe care le poți răstălmăci după bunul tău plac - atunci poate va avea rost să mai discut cu tine.
Dar toate discuțiile precedente în care ai demonstrat că nu ești în stare să-ți explici convingerile clar și să răspunzi la niște întrebări simple, arată că ai puține șanse.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Ioan 14, 8. "Doamne", i-a zis Filip, "aratã-ne pe Tatãl, si ne este de ajuns."
9. Isus i-a zis: "De atâta vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vãzut pe Mine, a vãzut pe Tatãl. Cum zici tu dar: "Aratã-ne pe Tatãl?"
Ce treaba ai tu cu "egalitatea" intre Dumnezei, pacatosule, ai ajuns sa fi judecator fata de Dumnezeu? Uite cum rasare si Satana dintre voi.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Pentru cei grei de cap reproduc ce am scris mai înainte -"când vei înceta să eviți versetele care îți contrazic convingerile axândute doar pe celea pe care le poți răstălmăci după bunul tău plac - atunci poate va avea rost să mai discut cu tine."
Cînd nu vei mai închide ochii la restul Scripturii care arată că Isus este mai mic ca Tatăl, face ceea ce îi pune Tatăl și este și supus Lui, Că Tatăl este capul lui Isus chiar și după ce Isus s-a întors în cer, că Tatăl este și Dumnezeul lui Isus - atunci poate vei înțelege și de ce se poate spune că cine l-a văzut pe Isus l-a văzut și pe Tatăl.
Dar pentru tine se pare că e ceva imposibil.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

NU este menirea ta sa judeci cine este mai mare sau mai mic intre Dumnezei, tu esti un MURITOR pacatos. Si Satana a facut acelasi lucru ca si VOI, a incercat sa_L judece pe Hristos dar eu iti repet ca lui Petru, inapoia mea Satana. Ce te mananca pe tine cine este mai mare sau mai mic dintre Dumnezei cand tu esti cel mai jos dintre fiintele (?) inteligente? DACA ai fi citit Biblia ai fi AFLAT ca Tatal NU a fost vazut de nici un pamantean asa ca singurul Dumnezeu (Iahve) vazut de oameni este Hristos. Tatal ESTE DUH conform Bibliei deci IMPOSIBIL de vazut de oameni, mai cauta in Biblie sa afli adevarul dar nu Biblia modificata de voi inca din secolul19.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Degeaba împăștii venin, aceasta nu-ți compensează lipsa logicii.
Nu judec cine e mai mare ci cunosc ce spune Scriptura despre Dumnezeu și Fiul său.
Și dacă ai avea ceva judecată logică ți-ai da seama că te contrazici singur - Dumnezeul Atotputernic nu poate fi văzut - Isus a fost văzut.
Și m-am săturat să-ți repet - citește toată Biblia nu doar 2 - 3 versete pe care le întorci pe dos.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Unde vezi tu venin, in realitatea Biblica, am spus eu altceva decat spune Biblia nemodificata de voi? Nu cunosti decat lista de texte pe care v-o inpun cei din "regat", Citeste TEXTUS RECEPTUS sau Biblia Games King si atunci mai discutam.
Nu ma contrazic singur, uite versetele care sustin ceea ce am spus eu:
Ioan 14, 8. "Doamne", i-a zis Filip, "aratã-ne pe Tatãl, si ne este de ajuns."
9. Isus i-a zis: "De atâta vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vãzut pe Mine, a vãzut pe Tatãl. Cum zici tu dar: "Aratã-ne pe Tatãl?"
Ioan 1, 1. La început era Cuvântul si Cuvântul era cu Dumnezeu, si Cuvântul era Dumnezeu.
2. El era la început cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost fãcute prin El, si nimic din ce a fost fãcut, n-a fost fãcut fãrã El.
10. El era în lume, si lumea a fost fãcutã prin El, dar lumea nu L-a cunoscut.
18. Nimeni n-a vãzut vreodatã pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sânul Tatãlui, Acela L-a fãcut cunoscut."
Filipeni 2, 11. si orice limbã sã mãrturiseascã, spre slava lui Dumnezeu Tatãl, cã Isus Hristos este Domnul.
Coloseni 1, 15. El este chipul Dumnezeului cel nevãzut, cel întâi nãscut din toatã zidirea.
16. Pentru cã prin El au fost fãcute toate lucrurile care sunt în ceruri si pe pãmânt, cele vãzute si cele nevãzute: fie scaune de domnii, fie dregãtorii, fie domnii, fie stãpâniri. Toate au fost fãcute prin El si pentru El.
Tit 2, 13. asteptând fericita noastrã nãdejde si arãtarea slavei marelui nostru Dumnezeu si Mântuitor Isus Hristos.
1Ioan 2,13. asteptând fericita noastrã nãdejde si arãtarea slavei marelui nostru Dumnezeu si Mântuitor Isus Hristos.
1Ioan 5, 7. (Cãci trei sunt care mãrturisesc în cer: Tatãl, Cuvântul si Duhul Sfânt si acesti trei una sunt.)
Suntem satui de logica voastra asemanatoare cu a Satanei din cauza careia a fost alungat din CER. P.S. Uite ca ti-am citat mai mult decat lista voastra de versete modificate.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"Nu ma contrazic singur, uite versetele care sustin ceea ce am spus eu: " - Orb ai fost, orb ai rămas. N-am de gând să cheltui timpul în zadar cu tine, Ți-am explicat deja toate aiurelile tale mai demult și nu voi repeta, dacă ai dorință te reîntorci la discuia de mai demult. Dar sunt sigur că sfîritul va fi acelaș - nu vei fi în stare să răspunzi la acele întrebări simple p care ți le-am pus.
De aceia rămâi mai departe atașat de versetul despre care deja toți știu că a fost adăugat și nu apare în manuscrisele vechi (Cãci trei sunt care mãrturisesc în cer: Tatãl, Cuvântul si Duhul Sfânt si acesti trei una sunt.)
"Uite ca ti-am citat mai mult decat lista voastra de versete modificate." - și ce rost odată ce n-ai înțeles nici o boabă nici din acestea nici din cele pe care le eviți cu încăpăținare!

| danut a răspuns (pentru iurii75):

"De aceia rămâi mai departe atașat de versetul despre care deja toți știu că a fost adăugat"
Nu stie NIMENI in afara de demonizati si voi bineinteles. Acest verset APARE in toate cele trei versiuni ale Noului Testament, Latin Vulgate, Greck Textus Receptus si ENGLISH KING JAMES NEW TESTAMENT.
Adu tu DOVEZI scrise unde anterior scria altcveva, MANUSCRISE vizibile nu popvesti de ale voastre.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Aș putea să aduc dovezi și la aceasta dar oricum vei rămîne orb la ele. Demul le găseai și singur dacă doreai să afli adevărul. Dar le tine-i problema din 2 corinteni 4:3!

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Totuși, să-ți dau un șut în fu... am vrut să zic un indiciu care să te trezească (dși știu că e inutil).
Ți-i lene să dai o simplă căutare pe google (sau ești pea încăpăținat și te temi de adevăr).
Sunt surse ce nu au nici o legătură cu martorii. Și spre deosbie d tine n-au ochelari de cal.
https://mybible.ro/vdc/1-ioan/5/comentariu
https://www.caleacrestina.ro/......a-adaugata
și ciar și pe acest forum, deși la început sunt câțiva cu logică ca a ta (sau mai corect fără logică) sunt și alții întregi la minte -
https://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1256

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Adu dovezile declarate.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Termina cu siteurile sataniste, dovezi cu manuscrise, nu niste coduri insirate faraa sursa sau dovezi.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Am spus de la bun început că n-ar avea rost să-ți dau detalii că oricum ești orb la tot ce-ți contrazice convingerile păgâne. Toate dovezile confirmă că acel verset adăugat apare prima dată în sec.IV, și-ți sunt date și manuscrise care datează dinaintea acestei date, dar problema este că unui om deștept poți să-i dovedești că este prost, dar unui prost nu-i poți dovedi că este prost!
Nu mai comentez celelalte tâmpenii ale tale, stai mai departe târlă cu versete omenești.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

"Toate dovezile confirmă că acel verset adăugat apare prima dată în sec.IV,"
CARE DOVEZI, unde sunt textele, vizibile, nu o insiruire de ceva hilar si invizibil cu niste comentari aiuristice, CARE DOVEZI?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"care dovezi"?
https://www.tpu.ro/......-dumnezeu/
Dovezi mură-n gură, dar problema e că chiar dacă ți-ar da cineva în cap cu acele manuscrise - tot ai striga - "vreau dovezi!".
Faptul că ești încăpăținat e problema ta, eu ți-am spus care-i adevărul cu versetul adăugat pe care te bazezi chiardacă el contrazice celelalte versete.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Hai sa terminam odata, fata de celelate evangelii, evanghelia lui Ioan este cea mai autentica si apropiata de Hristos deoarece a fost scrisa de cel mai iubit dintre ucenici. A fost scrisa aproape de batranete de catre Ioan de aceia este si cea mai profunda dar si cea mai urata de DRACU din cauza autenticitatii ei. Bineinteles este la fel de urata si de cei se isi spun martorii lui Yahve din cauza optiunilor sataniste care ii bantuie. Pocaitiva caci in curand nu va veni sa creadeti ce veti vedea dar va fi prea tarziu pentru voi. P.S. Versetul ala dainuie de la inceputul epistolei.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

rolling on the floor
Orb ai fost și orb ai rămas.
Sângele încăpăținării tale va fi pe tine, 2 corinteni 4:3 ți se aplică pe deplin.
Dormi în continuare!

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

" evanghelia lui Ioan este cea mai autentica si apropiata de Hristos deoarece a fost scrisa de cel mai iubit dintre ucenici." - nu mă mai miră nici o exprimare aiurea din partea ta, toată scriptura este inspirată de Dumnezeu și autentică, nu este una mai autentică decât alta!

| danut a răspuns (pentru iurii75):

"toată scriptura este inspirată de Dumnezeu și autentică, nu este una mai autentică decât alta!"
ASTA asteptam sa spui. O vorba romaneasca spune: "Gura mincinosului adevar graieste",
Pai DACA TOATA Biblia este inspirata de Dumnezeu cum apare un text care este gresit? 1IOAN5, 7
Bai Satana care dai suturi in f--d, pocaitiva si nu mai atrageti oamenii in pacat de moarte.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Orb voi ramanea vesnic la vorbele voastre demonizate.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Om fără logică, toată scriptura este inspirată, dar cuvintele mincunoase pe care te bazezi nu fac parte din scriptura inspirată.
În afară de vorbe goale nici nu mă așteptam de la tine să văd. Nici o dată n-ai fost în stare să argumentezi ci te limitai la calomnii.
Ca și tatăl tău.
Dormi liniștit.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

"Om fără logică, toată scriptura este inspirată, dar cuvintele mincunoase pe care te bazezi nu fac parte din scriptura inspirată. "
O, ati ajuns voi demonizatii sa faceti "recenzie" la ce este bun si ce este rau in Biblie, te du TU la taticul tau si ne lasa in pace.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Ortodoxii în traducerile lor au adăugat cărți întregi, dar asta nu înseamnă că poveștile respective fac parte din Scriptură. La fel și minciuna pe care te bazezi. Ai vrut dovezi - ți-am arătat dovezi, n-ai decît să verifici.
Dar știu că n-o vei face, îți plac mai mult minciunile.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Iuri baiatule, CANONUL CRESTIN include si 1IOAN inclusiv capitolul 5 versetul 17. Ce au facut ortodocsii este treaba lor cu toate ca adaugarea unor carti apocrife NU MODIFICA cu nimic Canonul Crestin (aflai astaa daca citeai respectivele carti).
Tu nu ai ARATAT inca NIMIC, nici o dovada, asa ca nu numi partile din Biblie unde nu va convine voua minciuni caci unul singur este Tatal minciunii si ala va este SEF. P.S. Eu verific TOT dar ce vine de la Satana nu cercetez ca nu vreau sa am de a face cu el sau acolitii lui.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"CANONUL CRESTIN include si 1IOAN inclusiv capitolul 5 versetul 17. " - nu 17 ci 7.
Nu am nici dorința și nici posibilitatea de a te da cu nasul în manuscrisele prezentate care sunt anterioare celor cu minciuna ta preferată. ( și nici rost n-ar avea - vorba ceea : nu destul că-i prost dar e și încăpăținat)
" Eu verific TOT dar ce vine de la Satana nu cercetez" - deci pentru tine Manuscrisele Biblice sunt de la Satan?!
Vai de capul tău! rolling on the floor

| Irinel15123532 a răspuns:

Pentru ca, tot Isus spune, ''cine Ma cinsteste pe mine, Il cinsteste pe Tatal, si cine cinsteste pe Tatal Ma cinsteste pe mine''Duhul Sfant, Domnul Isus Hristos, Dumnezeu Tatal, sunt un singur Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Pentru ca in momentul in care Il accepti in viata ta El devine cea mai apropiata si de mai incredere persoana din viata ta.
In multe versete in care sunt reprezentate rugaciuni, versetul "Tata" este de fapt "Taticule"(din traducere), un diminutiv ce inseamna cat de apropiat este copilul Domnului cu El.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Intrebari multe sunt, si vor fi mereu, pentru ca multe cai simple au fost derutate si incurcate. Va multumesc anticipat celor care ma veti numi "nestiutoare" sau "ca dorm" sau "ca mi s-a inchis calea catre Rai" sau nu mai stiu eu ce. Fericiti cei ce se trezesc in timp ce altii cred ca cei ce s-au trezit de fapt au adormit. big grin Sa ai o zi buna.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Buna. Dar raspunsul tau la intrebarea mea care este? Sau nu mai crezi in Dumnezeu? Sau in Brahman? Meditatia e calea? Ce ai descoperit de zici ca te-ai trezit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Vei gasi raspunsul cand te vei opri din cautat. Cat despre ce cred eu, nu te va ajuta daca stii. Concentreaza-te doar asupra ta. happy

| gratargratar a răspuns:

Datorita alteritatii persoanelor. El se roaga in calitatea de Fiu intrupat, nu in calitatea de Dumnezeu. Altfel, s-ar ruga la El Insusi.

| minrest a răspuns (pentru gratargratar):

Nu merge, caci nu se ruga el, ci ii invata pe ucenici cum sa se roage. Pe de o parte ni se spune sa cerem totul doar prin Iisus, iar pe de alta Iisus insusi se ruga si invata sa se roage, numai lui Dumnezeu.

| RaulAlmășan a răspuns:

Pai frate. poate te.ai încurcat Putin.
Dumnezeu Tatăl, Dumnezeu Fiul si sfântul Duh sunt una si aceeasi.
de asta vine cuvântul Trinitate.
Când Iisus a spus,, Tatăl Nostru"e normal că la Dumnezeu se referea.

| mentholinks explică (pentru RaulAlmășan):

Tu spui ca atunci cand Isus a spus "Tatal nostru" se referea la Dumnezeu Tatal, la el insusi si la Duhul Sfant? Cum ai dedus asta?